Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κωφη νηπιαγωγος


Recommended Posts

πως θα αντιδρουσατε αν μαθαινετε πως το σχολειο που πηγαινει το παιδι σας, εχει νηπιαγωγο κωφη?

σημειωση:η νηπιαγωγος μιλαει, αλλα κανει και χειλαναγνωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πως θα αντιδρουσατε αν μαθαινετε πως το σχολειο που πηγαινει το παιδι σας, εχει νηπιαγωγο κωφη?

σημειωση:η νηπιαγωγος μιλαει, αλλα κανει και χειλαναγνωση.

ουπς...... άλλο και τούτο!!! και πώς θα βλέπει ταυτόχρονα τί της λένε καμμιά 15αριά νήπια?

Link to comment
Share on other sites

για μενα μην σου πω οτι το γεγονος οτι δεν ακουει την φασαρία μπορει να κανει και καλυτερα την δουλεια της αφου δεν θα την συγχιζουν τοσο ευκολα!!!!!

επισης τα παιδια θα μαθουν νομιζω να απαντανε οταν τους ρωτανε να μην πεταγονται οτι ωρα να ναι, να σηκωνουν το χερι για να μιλησουν να σεβονται τα ατομα με ειδικες αναγκες!!!!

απο εξω απο τον χορο νομιζω οτι δεν θα ειχα προβλημα!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

πως θα αντιδρουσατε αν μαθαινετε πως το σχολειο που πηγαινει το παιδι σας, εχει νηπιαγωγο κωφη?

σημειωση:η νηπιαγωγος μιλαει, αλλα κανει και χειλαναγνωση.

 

Αφού μιλάει και συνεννοείται με τα παιδιά, που είναι ακριβώς το πρόβλημα?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μονο για λογους ασφαλειας το σκεφτηκα προς στιγμης δηλαδη πες οτι κατι συμβει σε ενα παιδι που δεν ειναι στο οπτικό της πεδιο και φωναξει αλλα αφενος μεν δεν νομιζω οτι τα παιδια του νηπιαγωγειου εχουν δραστηριοτητες χωρίς επιβλεψη αφετερου δε η κοπελα ζει ετσι ολα της τα χρονια καιξερεις πως να το πετυχει!!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

για μενα μην σου πω οτι το γεγονος οτι δεν ακουει την φασαρία μπορει να κανει και καλυτερα την δουλεια της αφου δεν θα την συγχιζουν τοσο ευκολα!!!!!

επισης τα παιδια θα μαθουν νομιζω να απαντανε οταν τους ρωτανε να μην πεταγονται οτι ωρα να ναι, να σηκωνουν το χερι για να μιλησουν να σεβονται τα ατομα με ειδικες αναγκες!!!!

απο εξω απο τον χορο νομιζω οτι δεν θα ειχα προβλημα!

 

:lol::lol::lol::lol:

Tηv τελευταία πρόταση θα σου έλεγα και εγώ...

περιμέvω περισσότερες λεπτομέριες από τη θεματοθέτρια για vα πω τη άποψη μου...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα της ζήταγα αν γινόταν να χρησιμοποιεί και την makaton τουλάχιστον στα απλά πράγματα!!!

 

το ότι διαβάζει τα χείλη τον παιδιών το βρίσκω τέλειο, επίσης εκείνη σαν κωφή έχει ιδιαίτερα αναπτυγμένες τις υπόλοιπες αισθήσεις, ΔΕΝ θα της ξεφεύγει μύγα εκεί μέσα

 

 

όσο για το θέμα αντίδρασης που λες, η κοπέλα κωφή είναι, δεν κολλάει αυτό, δεν νομίζω να αντιδρούσα!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η νηπιαγωγος ειναι παντα μαζι με τα παιδια και στην ταξη και στην αυλη μιας οι χωροι ειναι περιορισμενοι. Ακομα και να μη δει, τα αλλα παιδια θα την φωναξουν. ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα έλεγα στο παιδί μου ότι η δασκάλα του είναι πολύ σπουδαίος άνθρωπος που αντί να κάθεται να κλαίει τη μοίρα της κατάφερε να γίνει χρήσιμη για τον εαυτό της και για την κοινωνία. Θα του έδινα μερίκες χρήσιμες συμβουλές για να τη διευκολύνει.

Επίσης θα του έλεγα ότι είναι πολύ τυχερός που τόσο νωρίς στη ζωή του είχε αυτή την εμπειρία ........

Link to comment
Share on other sites

Μονο για λογους ασφαλειας το σκεφτηκα προς στιγμης δηλαδη πες οτι κατι συμβει σε ενα παιδι που δεν ειναι στο οπτικό της πεδιο και φωναξει αλλα αφενος μεν δεν νομιζω οτι τα παιδια του νηπιαγωγειου εχουν δραστηριοτητες χωρίς επιβλεψη αφετερου δε η κοπελα ζει ετσι ολα της τα χρονια καιξερεις πως να το πετυχει!!!!

 

Στους λόγους ασφαλείας θα σταματήσω κι εγώ. Τι γίνεται αν κάποιο παιδί κλειστεί π.χ. στην τουαλέτα, ή πάθει κάτι άλλο και φωνάζει? Τα άλλα παιδιά, καμιά φορά απασχολημένα με το παιχνίδι μπορεί να μη δώσουν σημασία. Αν δεν ακούει και η νηπιαγωγός, θα υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα στο παιδί μου ότι η δασκάλα του είναι πολύ σπουδαίος άνθρωπος που αντί να κάθεται να κλαίει τη μοίρα της κατάφερε να γίνει χρήσιμη για τον εαυτό της και για την κοινωνία. Θα του έδινα μερίκες χρήσιμες συμβουλές για να τη διευκολύνει.

Επίσης θα του έλεγα ότι είναι πολύ τυχερός που τόσο νωρίς στη ζωή του είχε αυτή την εμπειρία ........

 

μπραβο βρε kyra!!!!

 

εμενα ο πατερας μου εχει χασει το χερι του απο τα 25 του και μας μεγαλωσε μια χαρα γιατι ακριβως δεν το εβαλε κατω, νομιζω οτι για τα παιδια θα ειναι ενα πολύ καλο μαθημα ζωής οταν γνωριζουν τετοιους ανθρωπους.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στους λόγους ασφαλείας θα σταματήσω κι εγώ. Τι γίνεται αν κάποιο παιδί κλειστεί π.χ. στην τουαλέτα, ή πάθει κάτι άλλο και φωνάζει? Τα άλλα παιδιά, καμιά φορά απασχολημένα με το παιχνίδι μπορεί να μη δώσουν σημασία. Αν δεν ακούει και η νηπιαγωγός, θα υπάρχει πρόβλημα...

 

νομιζω οτι η κοπελα ξεκαθαρισε οτι υπαρχει και βοηθος.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katrin, η κωφη νηπιαγωγος δεν δουλευει μονη της, δουλευει παντα μαζι με μια αλλην ακουων νηπιαγωγος. Αρα η ακουων θα το ακουσει. Ή το πιο απλο την ωρα του μαθηματος αν καποιο παιδι θελει να παει τουαλετα, θα παει μονο του(απαγορευεται να παει μαζι με καποιο αλλο παιδι) και αν αργησει το παιδι να επιστρεψει στην ταξη του, η νηπιαγωγος θα βγει απο την ταξη να δει τι συμβαινει. ;)

 

Kyra, συμφωνω απολυτως μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Katrin, η κωφη νηπιαγωγος δεν δουλευει μονη της, δουλευει παντα μαζι με μια αλλην ακουων νηπιαγωγος. Αρα η ακουων θα το ακουσει. Ή το πιο απλο την ωρα του μαθηματος αν καποιο παιδι θελει να παει τουαλετα, θα παει μονο του(απαγορευεται να παει μαζι με καποιο αλλο παιδι) και αν αργησει το παιδι να επιστρεψει στην ταξη του, η νηπιαγωγος θα βγει απο την ταξη να δει τι συμβαινει. ;).

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει η ψυχική υγεία των ανθρώπων που ασχολούνται με τα παιδιά παρά όλα τα υπόλοιπα...

 

Εσύ όμως δεν μας είπες πώς προέκυψε η ερώτησή σου και ποιά η άποψή σου..

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πολύ το παιδί μου να μάθει να σέβεται την διαφορετικότητα. Το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό μάθημα... ίσως το πιο σημαντικό...

Δύσκολο όμως, έτσι; Για την παιδαγωγό κυρίως... Η χειλανάγνωση δεν είμαι σίγουρη πως δουλεύει εδώ γιατί τα νήπια σπάνια σε κοιτούν όταν σου μιλάνε.

Σίγουρα πάντως δεν θα είχα πρόβλημα ως μαμά.

Joannaki7, έχεις προσωπική εμπειρία;

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να συνεργαστώ σε οποιαδήποτε δουλειά με ένα κωφό άτομο. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση προκατειλημμένη με τίποτα. Ομως, καλώς ή κακώς, δεν μπορούμε όλοι να κάνουμε τις ίδιες δουλειές το ίδιο αποτελεσματικά, όσο κι αν το θέλουμε! Δεν μπορεί π.χ. κάποιος με πατερίτσες να δουλέψει πακετάς ή κούριερ (μηχανάκι) μπορεί? Ή θα έπρεπε να πούμε ότι για να μπορεί αυτός να δουλέψει θα πρέπει και κάποιος άλλος να πηγαίνει μαζί του, ως βοηθός του, να οδηγεί π.χ. αυτοκίνητο για να τον εξυπηρετεί? Αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να πληρώνεται και δεύτερο άτομο στο νηπιαγωγείο, απλά και μόνο για να διδάσκει η κωφή νηπιαγωγός. Θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει κάποια γραφική δουλειά.

 

Όσο για τα μαθήματα ζωής, χρήσιμα είναι, αλλά προσωπικά θα επιθυμούσα το παιδί μου να τα λάβει με άλλο τρόπο και σε άλλη ηλικία, ώστε να μη διακυβεύεται η ασφάλειά του:-)

Link to comment
Share on other sites

και μια νηπιαγωγός πάντως που ακούει δεν είναι σίγουρο ότι θα ακούσει το παιδί που φωνάζει από την τουαλέτα όταν η τουαλέτα βρίσκεται σε πολλές περιπτώσεις εκτός σχολείου ή όταν παίζουν ή μιλούν άλλα 24 παιδιά στο χώρο...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

απλα κ μονο;;;

 

ας πληρωσει και μια βοηθο το κρατος δεν θα παθει τιποτα! εδω σε αλλες υπηρεσιες εχουν τοσο κοσμο επιπλεον για τα ρουσφετια τους, στα παιδακια μας πειραξε να ειναι ενα ατομο επιπλεον.Δεν βλεπω προβλημα, θα εβλεπα αν ηταν δασκαλα μουσικης! και οσον αφορα τους κινητικα αναπηρους υπαρχουν ειδικα οχηματα και οδηγουν μια χαρα εχουν μαλιστα και ειδικες θεσεις παρκινγκ που της λεμε κοινως αναπηρων αρα μπορυν να γινουν πακεταδες αν θελουν!:-P

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω ο ψυχικος κοσμος ειναι αυτος που εχει σημασια σε τετοιες περιπτωσεις. η καλυτερη μου φιλη ειναι κωφη, διαβαζει τα χειλια και μου μαθαινει καποια πραγματα στην νοηματικη γιατι της το ζητησα εγω. εχει τυχει και κρατησε το γιο μου και ουτε συνεβη τιποτα και το εχει σαν παιδι της. .ισα ισα που ο γιος μου ηταν παναγιτσα και την αγαπαει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως από τα μεγαλυτερα μαθηματα που θα μπορούσε να πάρει ένα παιδί...να διακρίνει και να σέβεται την διαφορέτικοτητα.Για την ασφάλεια δεν τίθεται θέμα φαντάζομαι γιατί υπάρχει βοηθος..Το ίδιο και αποτελεσματικότερα κανουν την δουλεια τους οι άνθρωποι αυτοί...δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπαρχει διάκριση..Το ότι δεν εγίναν μοιρολάτρες τους κάνει αυτόματα και λιγότερο χρήσιμους ή λιγότερο αποτελεσματικούς στη δουλεια τους? δεν νομίζω.Είδαμε και αυτούς που έχουν όλες τους τις αισθήσεις.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που υπαρχει μια κωφη νηπιαγωγος, βαζουν και μια αλλη που ακουει (βοηθος).

 

μένω σε αυτό. Εφόσων υπάρχει βοηθός θα ήμουν οκ. Από την άλλη ως παιδαγωγός του παιδιού μου είτε άκουγε είτε όχι θα είχε πάντα την ίδια αντιμετώπιση εκ μέρους μου και βέβαια την ίδια κριτική θεώρηση.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...