Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαφές με γονείς


Recommended Posts

Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε πώς μπορώ να έρθω σε επαφή με γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στην ίδια τάξη με τον γιο μου?

 

Μπορώ να ζητήσω απο τους διευθυντές να με φέρουν σε επαφή μαζί τους? Γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν γνωριζεις τα ονοματα των συμμαθητων του, μπορεις να βαλεις ενα φακελακι στην τσαντα του μικρου, με το ονομα του συμμαθητη στο φακελο.

Στο φακελακι μπορεις να γραψεις ο,τι θελεις, απευθυνομενη στη μαμα του αλλου παιδιου. (να ζητησεις ας πουμε το τηλεφωνο τους ή να τους δωσεις το δικο σου ωστε να σε καλεσουν εκεινοι)

Εγω ετσι εκανα οταν χρειαστηκε, απλα ειδοποιησα και τη δασκαλα, οτι εχω βαλει ενα σημειωμα για τις ταδε π.χ. μαμαδες

 

Ειστε ολοι καλα??? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαστε, απλά θέλω να διευκρινίσω κάποια πράγματα με άλλους γονείς και να διπλοτσεκάρω κάποιες εντυπώσεις μου πριν μιλήσω με τη Διεύθυνση...

 

Εχω καταλάβει οτι η Δασκάλα μας, δε μου μεταφέρει τα όσα πραγματικά συμβαίνουν μες στην τάξη. Ο μικρός μου λεει ας πούμε οτι κατά καιρούς τον έχουν χτυπήσει παιδάκια, μου λεει οτι κάποια παιδιά φτύνουν και η δασκάλα τα μαλώνει, ενω η δασκάλα μας διαψεύδει τα πάντα. Δεν με ανησυχούν οι συμπεριφορές των παιδιών, αλλά η στάση του σταθμού και της δασκάλας σε αυτά τα γεγονότα. Γενικά, δεν είναι ιδιαίτερα ομιλητική... πώς να το πω... Οτι και να της πω, ολα καλά μου απαντάει και πάντα μου διαψεύδει τον μικρό.

 

Πολύ με έχει χαλάσει όλο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ε σιγουρα τοτε καλα θα κανεις να μιλησεις και με αλλες μαμαδες!

 

Επισης, μια καλη ευκαιρια για γνωριμια με αλλους γονεις ειναι στις συγκεντρωσεις γονεων.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, απλά δεν περιμένω να γίνει σύντομα συγκέντρωση γονέων και δε θέλω να περιμένω. Θα κάνω αυτό που λες, θα βάλω αύριο κιολας στην τσάντα του χαρτάκια για τις μαμάδες σε 3 φίλους του με το τηλέφωνό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, θα δεις, θα επικοινωνησουν μαζι σου!

 

Σχετικα με τη δασκαλα, εννοεις οτι της λες 'ο μικρος μου ειπε το ταδε' κι εκεινη σου λεει οτι δεν ειναι αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

 

Επίσης οταν της είπα οτι και ο Π. έχει ξεκινήσει να φτύνει και να με βοηθήσει για να το αντιμετωπίσω σωστά (ούτε να το αφήσω να περάσει στο ντούκου, αλλά ούτε να του δώσω και υπεραξία) μου απάντησε "Στην τάξη δεν φτύνει ποτέ, αν θέλετε όμως μπορείτε να μιλήσετε με την παιδοψυχολόγο του σταθμού για να σας βοηθήσει σχετικά"

 

Εγω έμεινα κάγκελο...

 

Μάλιστα κάποια παιδάκια μέσα απο την τάξη τα γνωρίζω (απο τη γειτονιά μας) και ξέρω οτι συμπεριφέρονται όπως μου λεει ο γιος μου. Τί στο καλό, έξω φτύνουν - χτυπάνε και μόνο μες στην τάξη δε τα κάνουν?

 

Ξαναλέω όμως, δε με απασχολούν οι συμπεριφορές των παιδιών, αλλά η στάση της δασκάλας. Δεν τα βλέπει ολα αυτά? Τα βλέπει και τα κουκουλώνει? Δεν έχει την εμπειρία να αξιολογήσει σωστά τις συμπεριφορές των 3χρονών?

 

Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πρωί πάμε αρκετά νωρίς (8.00) γιατί εργάζομαι, και δεν βλέπω κανέναν... Το μεσημέρι, τον γυρίζει η μαμά μου στη 1, γιατί κατά τις 2 κοιμάται.

 

Θέλω όμως να μιλήσω για να δω τί λενε και οι υπόλοιπες μαμάδες. Δε θέλω να την κατηγορήσω χωρίς να έχω τη γνώμη και των άλλων γονιών.

 

Πάντως είμαι βέβαιη οτι ο μικρός δε μου λεει ψέματα. Το καταλαβαίνω γιατί όταν τον ρωτάω "και πως αντέδρασε η κύρια αγάπη μου?" μου υψώνει τη φωνή του και μου απαντάει "Μη, μη το ξανακάνεις αυτό, γιατί θα σε παω στην τάξη με τα μικρά παιδιά!". Και αυτό το αρνήθηκε η δασκάλα. Τί να πω, αν τα βγάζει αυτά απο το μυαλό του το 3χρονο μου, είναι για τη NASA όχι για παιδικό...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είμαι βέβαιη οτι ο μικρός δε μου λεει ψέματα. Το καταλαβαίνω γιατί όταν τον ρωτάω "και πως αντέδρασε η κύρια αγάπη μου?" μου υψώνει τη φωνή του και μου απαντάει "Μη, μη το ξανακάνεις αυτό, γιατί θα σε παω στην τάξη με τα μικρά παιδιά!". Και αυτό το αρνήθηκε η δασκάλα. Τί να πω, αν τα βγάζει αυτά απο το μυαλό του το 3χρονο μου, είναι για τη NASA όχι για παιδικό...

 

αυτό με την τάξη των μικρών είναι σίγουρα αλήθεια...

το χρησιμοποιόύσε και η δική μας δασκάλα στον παιδικό η οποία ήταν καταπληκτική σε όλα....

δεν αμφισβητώ αυτά που λέει το παιδί σε καμία περίπτωση, αλλά πίστεψε με η φαντασία τους είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ καθώς επίσης και οι συνδιασμοί που κάνουν...

η δική σου περίπτωση πάντως είναι διαφορετική διότι και η δασκάλα δεν πολυμιλάει, οπότε λογικότατο να έχεις απορίες..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μητερα σου δεν βλεπει καμια μητερα?

Δεν ξερω για το χαρτακι...εγω μια φορα που εδωσα σε 3 παιδακια για να μην χαθουν μετα το προνηπειο τα παιδια...δεν πηρε κανεις...να υποθεσω οτι δεν τους τα εδωσαν,ηταν καλοκαιρι και λειπαμε?? Δεν ξερω!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω, και ο δικός μου απο το πουθενά γυρίζει σίριαλ.

 

Αν ήταν πιο ομιλητική η δασκάλα, αν μου εξηγούσε οτι υπάρχουν οι συμπεριφορές αυτές, τις έχουμε υποψη μας και τις αντιμετωπίζουμε, δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Αυτή όμως η άρνησή της, και η επιμονή οτι δεν συμβαίνουν αυτά στην τάξη, με κάνει να την αμφισβητώ.

 

Θέλω να δω, τί λεει στις υπόλοιπες μαμάδες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν πιο ομιλητική η δασκάλα, αν μου εξηγούσε οτι υπάρχουν οι συμπεριφορές αυτές, τις έχουμε υποψη μας και τις αντιμετωπίζουμε, δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Αυτή όμως η άρνησή της, και η επιμονή οτι δεν συμβαίνουν αυτά στην τάξη, με κάνει να την αμφισβητώ.

 

ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα και έχεις δίκιο για τις σκέψεις σου

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σκέψη να παρακάμψω τους γονείς και να απευθυνθώ απευθείας στη διεύθυνση, τί σας λεει??

 

μια χαρά μου φαίνεται αλλά προσωπικά θα προσπαθούσα να έκανα μια τελευταία κουβέντα μαζί της...θέτοντας όλους μου τους προβληματισμούς μου..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά μου φαίνεται αλλά προσωπικά θα προσπαθούσα να έκανα μια τελευταία κουβέντα μαζί της...θέτοντας όλους μου τους προβληματισμούς μου..

 

Tην Παρασκευή μίλησα τελευταία φορά με τη δασκάλα. Τί προβληματισμούς να θέσω οταν μου λεει οτι στην τάξη δεν συμβαίνει τίποτα? Θα μου πει κυρία μου εγώ είμαι ολη μερα με τα παιδιά, όχι εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Μία παιδαγωγός μόνο είναι; :confused: Μιλάμε για παιδικό έτσι; Όχι για νηπιαγωγείο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μία παιδαγωγός μόνο είναι; :confused: Μιλάμε για παιδικό έτσι; Όχι για νηπιαγωγείο!

 

Hello Aerikaki!!!

 

Δε σε πιάνω φιλαράκι μου... Τι θες να πεις? Ναι, παιδικό είναι ο Π.

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι δεν μπορεί να έχει μόνο ΜΙΑ παιδαγωγό και ίσως να μπορούσες να μιλήσεις με την άλλη!

 

(γειά σου κι εσένα αγάπη... πρέπει να πιούμε καφέ)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι δεν μπορεί να έχει μόνο ΜΙΑ παιδαγωγό και ίσως να μπορούσες να μιλήσεις με την άλλη!

 

(γειά σου κι εσένα αγάπη... πρέπει να πιούμε καφέ)

 

 

 

χμμμμ... σωστό... είναι μια κοπέλα ακόμα.... Δε μου την αναφέρει ομως ποτέ ο μικρός

 

(Τον βλέπεις τον καφέ μες την εβδομάδα, ένα απογευματάκι, απο το σπίτι μου???)

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαστε, απλά θέλω να διευκρινίσω κάποια πράγματα με άλλους γονείς και να διπλοτσεκάρω κάποιες εντυπώσεις μου πριν μιλήσω με τη Διεύθυνση...

........

Πολύ με έχει χαλάσει όλο αυτό...

Πέρασα κάτι ανάλογο με την (αναπληρώτρια) δασκάλα του γιού μου τώρα στην Α' Δημοτικού. Κι έβγαλα λαγό, δυστυχώς.

 

Ψάξτο, με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό αλλά ψάξτο.

 

Εύχομαι πραγματικά να μην συμβαίνει τίποτα άσχημο!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κάτι ανάλογο με την (αναπληρώτρια) δασκάλα του γιού μου τώρα στην Α' Δημοτικού. Κι έβγαλα λαγό, δυστυχώς.

 

Ψάξτο, με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό αλλά ψάξτο.

 

Εύχομαι πραγματικά να μην συμβαίνει τίποτα άσχημο!

 

Μάλιστα...

 

Λοιπόν, μετά απο αρκετή σκέψη, νομίζω οτι έχω πλεον "μαζέψει" αρκετά την κατάσταση στο μυαλό μου και ήρθε η ώρα να μιλήσω με τους υπεύθυνους.

 

Θα τηλεφωνήσω σήμερα και θα ζητήσω ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τι εγινε τελικα βρηκες ακρη?αν οχι οργανωσε μια συγκεντρωση τυπου παρτυ στο σπιτι σου ετσι ειναι μια καλη ευκαιρια να μιλησεις και με τους αλλους γονεις για αρχη οποτε ανταλλασετε τηλ και συναντιεστε σε ενα ηρεμο μερος και λυνετε οτι θεματα μπορει να εχουν προκυψει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...