Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαλλόφωνοι παιδικοί σταθμοί & σχολεία


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

μήπως καποιος έχει άποψη για τους γαλλόφωνους παιδικούς σταθμούς που υπάρχουν στην Αθήνα? Είδα κάποιες παλαιότερες πληροφορίες αλλά θα ήθελα πιο πρόσφατες εντυπώσεις κυρίως σε ότι αφορά το ζήτημα των τιμών, αλλά και της αποτελεσματικότητας στην χρήση της γλώσσας. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλησπερα,

 

προσφατα ειδα το un deux trois στη Νεα Σμυρνη. Μικροι χωροι αλλα τα παιδακια εναλασσονται στους χωρους. Συμπαθητικη αυλιτσα και η Διευθυντρια που ειναι Γαλλιδα μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις. Μιλαει 20 λεπτα την ημερα Γαλλικα στα παιδια (τραγουδακια, θεματακια, λεξουλες). Κοστιζει γυρω στα 380 επι 12, αν θυμαμαι καλα ... Το θεμα ειναι οτι κλεινει μια εβδομαδα το Πασχα και μια τα Χριστουγεννα. Για αποτελεσματικοτητα δεν γνωριζω να σου πω.... Παντως θετικη αισθηση και οχι αποπνικτικη οπως οι περισσοτεροι παιδικοι σταθμοι ....

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο 'γαλλόφωνος' παιδικός στα Νότια Προάστια είναι το EMEDOF στον Άλιμο. Είναι καλό αν και έχω ακούσει ότι είναι αρκετά πιεστικό και αυτό για μένα είναι ανασταλτικός παράγοντα. Τί να πω, απόψεις είναι αυτές. Πάντως, αν θέλεις για κάποιο συγκεκριμένο λόγο να μάθουν γαλλικά, είναι η πιο σίγουρη λύση, το ξέρω από προσωπική πείρα, δηλαδή από παιδιά φίλης. Δεν μιλάμε δηλαδή για επαφή με τη γλώσσα. Μιλάμε για εκμάθυνση της γλώσσας κανονικά. Να καταλάβεις τα παιδάκια που ξέρω μετά μετακόμισαν στη γαλλία και παρακολούθησαν χωρίς πρόβλημα γαλλικό δημοτικό σχολείο, χωρίς να ξέρουν τη γλώσσα οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και παλι!

 

ευχαριστώ και τους 2 σας για τις πληροφορίες. Για τον EMEDOF εχω ενημερωθεί αλλά είναι πολύ μακριά (μένουμε στην Πετρούπολη), για τον un, deux, trois δεν ήξερα και ευχαριστώ για την πληροφορία. Βασικά σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε στην Γαλλία ή στο Βέλγιο καποια στιγμή και γι αυτό το λόγο το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και παλι!

 

ευχαριστώ και τους 2 σας για τις πληροφορίες. Για τον EMEDOF εχω ενημερωθεί αλλά είναι πολύ μακριά (μένουμε στην Πετρούπολη), για τον un, deux, trois δεν ήξερα και ευχαριστώ για την πληροφορία. Βασικά σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε στην Γαλλία ή στο Βέλγιο καποια στιγμή και γι αυτό το λόγο το ψάχνω.

 

Αν ειναι γυρω στα 3 οταν ερθετε θα τα μαθει εδω. Και στο Βελγιο και στην Γαλλια το προνηπιο αρχιζει απο τα 3.

Τα 20 λεπτα την ημερα δεν φτανουν. Μπορει να αναγνωριζει καποια τραγουδακια αλλα οχι να καταλαβαινει. Φυσικα δεν βλαπτει αλλα δεν ειναι και απαραιτητο..

Αν θελετε οπωσδηποτε και το οικονομικο δεν ειναι θεμα νομιζω οτι τα σχολεια που εχουν το γαλλικο προγραμμα δεχονται παιδακια που εχουν κλεισει τα 3.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.lfh.gr/ Ειναι πολυ καλο σχολειο για να μαθει Γαλλικα τα παιδακια σας.Ειναι στην Αγια Παρασκευη.Δεν εχω παει ποτε αλλα εχω μια φιλη Γαλλιδα που δουλευει εκει.
RB08p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολους ευχομαι υγεια, ευτυχια και προοδο!

 

Ηθελα τη γνωμη του γκρουπ για το Lycee Franco-Hellenique Delacroix στην Αγια Παρασκευη και ειδικοτερα το καθαρα γαλλοφωνο δημοτικο.

 

Εχω διαβασει αρκετα μεσα στο φορουμ για ελληνογαλλικα σχολεια αλλα οχι για το συγκεκριμενο (μιλαω για προσφατα posts).

 

Η ερωτηση μου αφορα περισσοτερο: επικοινωνια με το σχολειο και ανταποκριση, ολιστικη προσεγγιση στην εκπαιδευση (μυαλο, σωμα και ψυχη) και value for money.

 

Και σε σχεση με γνωστα Ελληνο-Γαλλικα σχολεια παρομοιου κοστους πχ Ουρσουλινες, St Joseph, etc.

 

σας ευχαριστω

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Κάποιος με σχόλια για το Γαλλόφωνο της Αγίας Παρασκευής υπάρχει;

 

Ο προβληματισμός μου είναι κατά πόσο ένα παιδί Ελλήνων μπορεί να φθάσει σε πραγματικά καλό επίπεδο ως μαθητής σε ένα γαλλόφωνο σχολείο και να ενταχθεί γενικώς στο περιβάλλον καλά.

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγαινα εγώ σε αυτό το σχολείο αλλά στο ελληνικό τμήμα. Στο ελληνικό τμήμα όμως δεν έχει δημοτικό, μόνο γυμνασιο- λύκειο. Αν το παιδί πάει στο γαλλικο τμήμα τότε κάνει το εκπαιδευτικό σύστημα της Γαλλίας και το απολυτήριο Λυκείου που παίρνει ισοδυναμεί με το να έχει τελειώσει το λύκειο στη Γαλλία. Είναι καταπληκτικό σχολείο, αλλά επέλεξε γαλλικό τμήμα μόνο αν έχεις σκοπό να σπουδάσει το παιδί έξω κατ'ευθειαν, να μη δώσει καν πανελλήνιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...