Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρήκε την ευκαιρία να κάνει ένα τσιγάρο...


Recommended Posts

madrid, σέυχαριστώ για τη συμβουλή σου και πραγματικά θα τη σκεφτώ για το μέλλον...

 

 

 

Πρώτον: Ναι της το είπα επειδή κι εγώ το κάνω ανάλογα με την περίπτωση, όπως ανέφερα παραπάνω (κι όπως είπα θα αναθεωρήσω), αλλά κατευθείαν το πήρα πίσω και το απαγόρευσα για την ίδια.

 

Δεύτερον: Το ίδιο είναι να είσαι στο διπλανό δωμάτιο και το ίδιο έξω από το σπίτι;

 

Τρίτον: σε καμία των περιπτώσεων δεν θα απομακρυνθώ όταν τσαλαβουτάνε ή φωνάζουν μέσα στο νερό.

Τώρα είδα την απάντηση σου σε προηγούμενο μήνυμα, αυτό δεν αναιρεί όσα πρότεινα, την ξαναβάζω όμως γιατί τα ξεκαθάρισες.

Σου απάντησα ήδη αποπάνω χωρίς να το ξέρω

1. πρέπει να είσαι πιο σαφής και κάθετη, εσύ βάζεις κανόνες στο πως θα φυλά τα παιδιά σου 2. φάουλ μεγάλο το να βγεί από το σπίτι με τα παιδιά στο μπάνιο, αλλά επειδή δε γίνεται να καπνίζει μέσα πρότεινα την οπτική επαφή

3. όταν τα παιδιά είναι στο μπάνιο είναι κι εκείνη δ ι α ρ κ ω ς

(νομίζω δε χρειαζόταν να τη διώξεις αν είχες βάλει αυτούς τους κανόνες)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ ότι πρέπει να είναι κανείς ακριβής στους κανόνες και τις οδηγίες που αφήνει, αλλά πραγματικά σε αυτή την περίπτωση όταν έφυγα από το σπίτι οι οδηγίες ήταν σαφέστατες... ότι δεν θα απομακρυνόταν από το μπάνιο (ούτε καν για τα σεντόνια).

 

Έχω την αίσθηση ότι η κυρία συνειδητά ή ασυνείδητα χρησιμοποίησε την πρόταση για τα σεντόνια για να βγει έξω για τσιγάρο (που σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο).

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια συγνώμη κιόλας, αλλά και να της είπε η κοπέλα φύγε από το δωμάτιο, η ίδια η νταντά δεν ανησυχούσε όταν πήγαινε να καπνίσει, ότι τα παιδιά μπορεί μέσα σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου να πάθουν κάτι ; Δεν σου λέω εγώ το χειρότερο που βάζεις με το μυαλό σου, αλλά να πάνε να σηκωθούν βρε παιδί μου και να γλιστρήσουν να χτυπήσουν.

Εγώ προσωπικά αν ήμουν στη θέση της θα ένιωθα τόσο μεγάλη ευθύνη και φόβο, που και να μου έλεγε η μητέρα, άστα μόνα τους και πήγαινε να στρώσεις το κρεβάτι δίπλα, δεν θα το έκανα.

Δεν μπορώ να δικαιολογήσω την νταντά. Αλλά θέλω να δώσω μια συμβουλή, αν μου επιτρέπεται, στην μητέρα.

Ο πνιγμός ενός παιδιού μπορεί να συμβεί μέσα σε ένα δευτερόλεπτο και εντελώς μα εντελώς αθόρυβα.

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Από πραγματικό ενδιαφέρον σου έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τη ρώτησα μετά το περιστατικό μου είπε ότι και καλά κάνει 2-3 τσιγάρα την ημέρα κι ότι δεν θεωρεί τον εαυτό της καπνίστρια...

 

Αυτός που κάνει μόνο 2-3 τσιγάρα τη μέρα, μπορεί να κρατηθεί και να μην καπνίσει τις ώρες που υποτίθεται ότι πρέπει να προσέξει παιδιά. Για να θέλει οπωσδήποτε να καπνίσει εκείνες τις ώρες, είναι στάνταρ καπνίστρια που δεν μπόρεσε να κρατηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω περιπτωση που την ξερω πολυ καλα για ατυχημα σε πλαστικη πισινουλα στο μπαλκονι με 5 ποντους νερο και τη μαμα να φευγει απο διπλα για 2 λεπτα....δεν θα επεκταθω γιατι ειναι πραγματικα θλιβερη η εξελιξη.....

Λοιπον η κυρια αν ηθελε να καπνισει,που κανονικα δεν θα επρεπε να θελει εφοσον ηταν εν ωρα εργασιας και οι εργοδοτες δεν ηταν ενημεροι οτι η κυρια κανει διαλειμματα για τσιγαρο, ας καπνιζε καποια αλλη στιγμη.Ειναι αδικαιολογητη .Φροντισε στην επομενη καποια πραγματα να τα ξεκαθαρισεις εξ αρχης.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζοντας την ιστορία, σαν τρίτος πιστεύω ότι το πρώτο λάθος ήταν να της πεις ότι τα παιδιά θα είναι οκ μόνα στο μπάνιο. Τα παιδιά σου τα ξέρεις καλύτερα από τον καθένα, είμαι σίγουρη ότι θα ήταν οκ αλλά με σένα στο διπλανό δωμάτιο όπου τα αυτιά κ το ένστικτό σου θα ήταν δίπλα στο μπάνιο. Μια ξένη γυναίκα, ακόμη κ αν αυτή είναι η δουλειά της θα σκεφτόταν όταν άλλαζε τα σεντόνια τι θα κάνει το βράδυ όταν φύγει από το σπίτι σου!! Το δεύτερο λάθος που βλέπω, είναι το θέμα του τσιγάρου. Όταν την προσέλαβες σίγουρα ένας όρος ήταν να μη καπνίζει. Αφού το διαπίστωσες μόνη σου κ το παραδέχτηκε κ η ίδια, δεν βρίσκω κάποιο λόγω να σε θεωρεί υπερβολική. Αυτά που σου είπε είναι του τύπου «άλλα λόγια να αγαπιόμαστε»!!

Στην επόμενη που πήρες, πες της με έμμεσο τρόπο τον λόγο που απομάκρυνες την προηγούμενη ώστε να έχει "γενικά" τον νου της..

συμφωνω σε ολα εκτος απο το τελευταιο,στην επομενη η γνωμη μου ειναι να της πεις τα παντα,και μονο με συγκεκριμενους ορους θα γινει δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια συγνώμη κιόλας, αλλά και να της είπε η κοπέλα φύγε από το δωμάτιο, η ίδια η νταντά δεν ανησυχούσε όταν πήγαινε να καπνίσει, ότι τα παιδιά μπορεί μέσα σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου να πάθουν κάτι ; Δεν σου λέω εγώ το χειρότερο που βάζεις με το μυαλό σου, αλλά να πάνε να σηκωθούν βρε παιδί μου και να γλιστρήσουν να χτυπήσουν.

Εγώ προσωπικά αν ήμουν στη θέση της θα ένιωθα τόσο μεγάλη ευθύνη και φόβο, που και να μου έλεγε η μητέρα, άστα μόνα τους και πήγαινε να στρώσεις το κρεβάτι δίπλα, δεν θα το έκανα.

Δεν μπορώ να δικαιολογήσω την νταντά. Αλλά θέλω να δώσω μια συμβουλή, αν μου επιτρέπεται, στην μητέρα.

Ο πνιγμός ενός παιδιού μπορεί να συμβεί μέσα σε ένα δευτερόλεπτο και εντελώς μα εντελώς αθόρυβα.

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Από πραγματικό ενδιαφέρον σου έγραψα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν σε παρεξηγώ και σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις. Όταν καμιά φορά απομακρύνομαι το κάνω μιλώντας στα παιδιά και ακούγοντάς τα ταυτόχρονα. Όμως καμιά φορά δεν συνειδητοποιείς τον κίνδυνο μέχρι να το συζητήσεις με κάποιον, όπως καληώρα κάνουμε στο forum. Πραγματικά όπως είπα και πριν κι εγώ θα αναθεωρήσω σε αυτό το θέμα. Δεν θα ήθελα βέβαια να εννοηθεί ότι τα παρατάω με τις ώρες στη μπανιέρα, αλλά κι εγώ όπως και άλλες μανούλες προσπαθώ να τα προλάβω όλα μέσα στο σπίτι τρέχοντας σαν τον Βέγγο και καταλαβαίνω πως καμιά φορά υπερβάλουμε στο να είναι όλα τακτοποιημένα και καθαρά και δεν σκεφτόμαστε άλλα θέματα. (Άσχετα βέβαια όλα αυτά με το συγκεκριμένο συμβάν).

Link to comment
Share on other sites

εγώ στα 3.5 τους άφηνα λίγο μόνους τους να πλατσουρίζουν και μπαινόβγαινα ή είμουν σε οπτική επαφή.

Τώρα στα 5 η κόρη μου κάνει σχεδόν μόνη της ντουζ και ο γιος καποια πράγματα. Τους αφήνω λίγο μονους και μπαινοβγαίνω. Για μενα γύρω στα έξι καλό είναι να κάνουν μόνα μπάνιο με λίγη επίβλεψη.

 

Αλλά άλλο να μπαινοβγαίνεις στο διπλανό δωμάτιο (κάθε λεπτό πχ) ή να μιλάς με το παιδί από δίπλα και άλλο να είσαι έξω από το σπίτι, το τσιγάρο αν δεν με απατα η μνήμη μου θέλει 4 λεπτά....,

Για μένα το πιο επικύνδυνο είναι τα 2 παιδιά μαζί, μόνα, τα δικά μου θα χαλούσαν το κόσμο έτσι δεν τους βάζω ποτέ μαζί για μπάνιο αλλά αν αρχίσουν να παίζουν το πιο επικίνδυνο είναι οι γλίστρες....

Νομίζω κακώς της το πρότεινες για τα σεντόνια αλλά δεν συγκρίνεται με το να βγει έξω από το σπίτι. Όσο για το τσιγάρο από μόνο του είναι λόγος για μένα, ανάλογα βέβαια με το τι είπατε από την αρχή. Πάντως δεν θα ήθελα καπνίστρια νταντά (γιατί μου βρωμάνε οι καπνιστές) και ακόμη και να ήταν καπνίστρια δεν θα δεχόμουν να κάνει τσιγάρο την ώρα που είναι σπίτι μου (μέσα ή έξω) και γιατί δεν θα ήθελα να αφήνει τα παιδιά μόνα τους αλλά και γιατί δεν θα ήθελα τα παιδιά να την βλέπουν.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, αφού κάπνιζε στο μπαλκόνι πώς μύριζε όλο το σπίτι;;;;;:roll:

 

Και εγώ αυτή την απορία έχω...

 

Στην μπανιέρα έχω αφήσει και εγώ μόνη της την κόρη μου, με ανοικτή την πόρτα και ανοικτή την κουρτίνα του μπάνιου και εγώ πηγαινοερχόμουν στο διπλανό δωμάτιο. Ως εκεί όμως. Είχα συνέχεια το νου μου και της μίλαγα και βέβαια ήταν καθιστή. Δεν θα εμπιστευόμουν όμως κανέναν άλλον να κάνει το ίδιο.

Ορισμένα πράγματα που μπορεί να τα κανεις εσύ με τις κεραίες σου σε εγρήγορση, μην εμπιστεύεσαι κάποιον άλλον να τα κάνει. Αυτό στο λέω για μελλοντικές νταντάδες. Μην βάζεις νερό στο κρασί σου. Σε ορισμένους κανόνες θα είσαι κάθετη ακόμα και αν εσύ τους τηρείς με ελαστικότητα ανάλογα την περίπτωση.

Και εγώ θα θύμωνα, γιατί στην ουσία βγήκε έξω από το σπίτι όχι για κάποιον σοβαρό λόγο, αλλά για να κάνει τσιγάρο η δηλωμένη "μη καπνίστρια" (άρα σου είπε και ψέμματα). Μήπως όμως το τσιγάρο το έκανε μέσα στο σπίτι γι'αυτό και βρώμαγε? Σε αυτή την περίπτωση και πάλι ψεύδεται, οπότε καλά έκανες και την έδιωξες!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν καπνίστρια ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΙΩΘΕ ΑΝΑΓΚΗ να καπνίσει έστω ένα τσιγάρο.

 

τώρα όσον αφορά τη μπανιέρα...

 

Το μωρό τουλάχιστον (3,5 ετών) δεν μένει μόνο σε μπανιέρ και ακόμα χειρότερα με άλλο παιδιί. Που μπορεί για "αστείο" να κάνει ατύχημα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα μια τέτοια κατάσταση θα με δυσαρεστούσε, αλλά δεν θα έφτανα μέχρι την απόλυση, κυρίως επειδή με τις οδηγίες σου πίστεψε ότι δεν είχες πρόβλημα να απομακρυνθεί από το μπάνιο. Απλώς θα το ξεκαθάριζα για την επόμενη φορά.

Εμένα ο μεγάλος (7,5) κάνει μόνος του μπάνιο, ο μεσαίος (6) με μια μικρή βοήθεια από εμένα στο ξέβγαλμα των μαλλιών και τον μικρό (3,4) τον αφήνω μόνο του, όσο κάνω δουλειές στα δίπλα δωμάτια, ή σιδερώνω έξω από την πόρτα του μπάνιου και τον βλέπω. Μπορεί να τον αφήσω δηλ. 5-10 λεπτά μόνο του, αν και το ξέρω ότι μπορεί να είναι επικίνδυνο. Συμφωνώ όμως με τη Lucy, η μαμά μπορεί να είναι ελαστική, ενώ η νταντά καλύτερα όχι, ειδικά αν δεν είναι πολλά χρόνια στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο λέω για μελλοντικές νταντάδες. Μην βάζεις νερό στο κρασί σου. Σε ορισμένους κανόνες θα είσαι κάθετη ακόμα και αν εσύ τους τηρείς με ελαστικότητα ανάλογα την περίπτωση.

 

Πάντως δεν θα ήθελα καπνίστρια νταντά (γιατί μου βρωμάνε οι καπνιστές) και ακόμη και να ήταν καπνίστρια δεν θα δεχόμουν να κάνει τσιγάρο την ώρα που είναι σπίτι μου (μέσα ή έξω) και γιατί δεν θα ήθελα να αφήνει τα παιδιά μόνα τους αλλά και γιατί δεν θα ήθελα τα παιδιά να την βλέπουν.

 

Αν δεν ήταν καπνίστρια ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΙΩΘΕ ΑΝΑΓΚΗ να καπνίσει έστω ένα τσιγάρο.

3 σημεία που μου άρεσαν, ειδικά στο τρίτο, είιναι γεγονός ότι η γυναίκα είναι καπνίστρια, φανατική, όχι των 3 τη μέρα.

Μου έχει τύχει να βγω να καπνίσω στο μπαλκόνι ενώ μένω με τα ανήψια μου, πίστεψε με πρέπει να θες πάρα πολύ να καπνίσεις για να το κάνεις αυτό με 3 παιδάκια μέσα, άρα έχεις μεγάλη εξάρτηση άρα καπνίζεις πολλάααααααα τσιγάρα τη μέρα και σε καμμιά περίπτωση 2-3...

Ασε που νιωθεις απίστευτες τύψεις μετά που σε είδαν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω θα συμφωνησω με καποιες προλαλησασες για το θεμα της μπανιερας κ με το ηξεις αφηξεις που εθεσες στην νταντα, αλλα κ με την επικινδυνοτητα του να αφησει καποιος μονα τους παιδια στην μπανιερα.

βεβαια δεν ειμαι κ σε θεση να εχω πληρη αποψη ουτε κ εγω, λογω πολυ μικρης ηλικας των παιδιων μου.

 

αλλα για το θεμα του τσιγαρου...

καταρχας εγω οσες φορες εχω βγει εξω στο μπαλκονι κ εχω αφησει σπαστο το παραθυρο, εχει μυρισει μεσα τσιγαρο. εκτος αν δεν κουναει φυλλο!

ειχαμε μια βαβυσιττερ που καπνιζε. οκ. σο?

απλα την παρακαλεσα να μην φοραει ρουχα που μυριζουν τσιγαρο.

της επετρεπα ομως οταν τα μωρα κοιμοντουσαν να βγαινει να κανει 1-2 τσιγαρακια να ξεχαρμανιαζει!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την ιστορία, σαν τρίτος πιστεύω ότι το πρώτο λάθος ήταν να της πεις ότι τα παιδιά θα είναι οκ μόνα στο μπάνιο. Τα παιδιά σου τα ξέρεις καλύτερα από τον καθένα, είμαι σίγουρη ότι θα ήταν οκ αλλά με σένα στο διπλανό δωμάτιο όπου τα αυτιά κ το ένστικτό σου θα ήταν δίπλα στο μπάνιο. Μια ξένη γυναίκα, ακόμη κ αν αυτή είναι η δουλειά της θα σκεφτόταν όταν άλλαζε τα σεντόνια τι θα κάνει το βράδυ όταν φύγει από το σπίτι σου!! Το δεύτερο λάθος που βλέπω, είναι το θέμα του τσιγάρου. Όταν την προσέλαβες σίγουρα ένας όρος ήταν να μη καπνίζει. Αφού το διαπίστωσες μόνη σου κ το παραδέχτηκε κ η ίδια, δεν βρίσκω κάποιο λόγω να σε θεωρεί υπερβολική. Αυτά που σου είπε είναι του τύπου «άλλα λόγια να αγαπιόμαστε»!!

Στην επόμενη που πήρες, πες της με έμμεσο τρόπο τον λόγο που απομάκρυνες την προηγούμενη ώστε να έχει "γενικά" τον νου της..

Συμφωνω. Εσυ της εδωσες το θαρρος να αφησει τα παιδια μονα στην μπανιερα κατι που ειναι πολυ επικινδυνο!!!

Link to comment
Share on other sites

εαν ομως γενικα εισαι ικανοποιημενη απο την συνεργασια σας,

εγω θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις (οσο μπορεις) κ να θεσεις καποιους ορους επι ταπητος... ευγενικα.

τις σεαυτου πραος ισθι. (οσο μπορεις)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια όσες αφήνετε μόνα τα παιδιά στο μπάνιο, να ρωτήσω κάτι? Εκτος από το να πνιγούν δε φοβάστε μην πέσουν και χτυπήσουν κανα κεφάλι?

 

 

Ελα μου ντε...κι εγω αυτο απορω.Τι παει να πει 'ειμαι στο διπλανο δωματιο και τα ακουω'?Ετσι και γλυστρισει και χτυπησει το κεφαλι σε καμια μπανιερα θα σε σωσει το οτι το ακουσες?Αυτα γινονται σε κλασματα δευτερολεπτου.Εδω ενηλικες και γλιστραμε στη μπανιερα...

Το παιδι δε χρειαζεται καν να σηκωθει ορθιο για να γλιστρισει.ΚΑι καθιστο μπορει να γλιστρισει πισω με το κεφαλι.

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν καταλαβα καλα τα κανεις μπανιο μαζι? δεν ειναι μονο οτι μπορει να σηκωθουν κ να πεσουν αλλα πχ κι εγω βαζω τις δικες μου μαζι στη μπανιερα και τρεμω μη κοπανησει η μια στο κεφαλι της αλλης το τηλεφωνο του νερου ή πχ πιουνε το σαμπουαν η δαγκωσουν το σφουγγαρι( κανουν που και που τετοια χαζα). κι εγω τα αφηνω αν χρειαστει, αλλα τρεχοντας παω στο διπλα δωματιο!!!!

 

anyway τωρα για το αλλο θεμα. κακως σου ειπε μαλλον ψεμματα. καλα ποσο καιρο την ειχες και δεν σου χε "μυρισει" κατι? πολυ περιεργο! παντως σιγουρα αν το κανε μια θα το κανε κι αλλες. και μπορει και οχι στο μπαλκονι (πχ ο απορροφητηρας η το τζακι κανει θαυματα το χειμωνα αντι για το μπαλκονι τουρτουριζοντας) Καλα εκανες που της ειπες να φυγει φυσικα και αντεδρασε ασχημα γιατι ξερει πως εχει αδικο και προσπαθησε να αμυνθει. συμφωνω με μια κοπελα παραπανω που ειπε πως στην επομενη να πεις τι συνεβη για να χει το νου της και να μη κανει τα ιδια η παρομοια. και μη δινεις οντως θαρρος ( πχ αστα στο μπανιο μονα τους). εγω ουτε εκτος απο το μπανιο δε θελω να τα αφηνει οποιος τα προσεχει. πχ στη πεθερα μου λεω να μη παει καν να βαλει πλυντηριο στον πανω οροφο...

ευχομαι η επομενη κοπελα να ειναι τουλαχιστον πιο ειλικρινης. τοσες κοπελες μη καπνιστριες χρειαζονται δουλεια ετσι κ αλλιως!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θεωρω την αντιδραση σου λιγακι υπερβολικη. Αν ημουν ικανοποιημενη απο τη συγκεκριμενη νταντα απλα θα της ελεγα οτι δεν μου αρεσε αυτο που εκανε, να αφησει μονα τους τα παιδια χωρις επιτηρηση, θα παραδεχουμουν το λαθος μου να της πω να τα αφησει εστω και για λιγο μονα τους και θα της ελεγα να μην καπνιζει εν ωρα εργασιας διοτι με ενοχλει να γινεται στο σπιτι μου. Δεν νομιζω οτι ατομο που θελει πραγματικα τη δουλεια του θα αρνιοταν να δεχτει αυτες τις προυποθεσεις συνεργασιας μας. Γιατι κακα τα ψεμματα ειναι δυσκολο να βρισκεις ατομα εμπιστοσυνης για τα παιδια σου. Με καμια νταντα δεν θα τα βρεις 100%, παντα θα υπαρχει ενα ¨αλλα¨ και στη συγκεκριμενη περιπτωση προσωπικα δεν θα εδιωχνα την κοπελα επειδη εκανε κατι το οποιο θα μπορουσα να εχω κανει και εγω και ας ειμαι η μαμα.

 

Οσο για το μονα παιδια στο μπανιο, διαφωνω καθετα, η μπανιερα ειναι πουλ επικινδυνο σημειο, εδω εμεις και καμια φορα μπορει να χασουμε την ισορροπια μας και να σπασουμε κανα κεφαλι οχι μικρο παιδι. Τα παιχνιδια καλυτερα εκτος μπανιερας, ή εντος αλλα παντα η μαμα ή οποιος αλλος απο διπλα.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Ο πνιγμός ενός παιδιού μπορεί να συμβεί μέσα σε ένα δευτερόλεπτο και εντελώς μα εντελώς αθόρυβα.[/b]

QUOTE]

 

 

και σε δυο δαχτυλα νερο να συμπληρωσω

 

απλα απαραδεχτη η νταντα

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Ο πνιγμός ενός παιδιού μπορεί να συμβεί μέσα σε ένα δευτερόλεπτο και εντελώς μα εντελώς αθόρυβα.[/b]

QUOTE]

 

 

και σε δυο δαχτυλα νερο να συμπληρωσω

 

απλα απαραδεχτη η νταντα

 

 

Ένα παιδί μπόρέι να πνιγεί σε μία ίντσα νερό...(περίπου 2,5 εκατοστά, αν δεν κάνω λάθος).....

 

Θέλετε περιστατικό παλιάς μου μαθήτριας στο νηπιαγωγείο;

Την άφησε η μαμά στην αυλή φθινόπωρο για να πάει μέσα στο σπίτι να πάρει το κινητό της. Το πιτσιρίκι 3μιση χρονών. Κατέβηκε στην πισι΄να του σπιτιού για να παίξει. Η πισίνα άδεια. Είχε ΄μονο κάποια υπολοίματα νερού από βροχή (βρωμόνερα). Γλίστρισε το πιτσιρίκι στα νερά. Έπεσε και δεν μπορούσε να σηκωθεί γιατί ξανάπεφτε....Ταυτόχρονα κατάπινε και τα νερα... Όταν βγήκε η μαμά στην αυλή ξανά μετά από 2-3 λεπτα (πήγε μέσα απλά για να πάρει το τηλέφωνο της....), το παιδί ήταν αναίσθητο μέσα στην πισίνα.... Δεν ενέπνεε.... Από τις φωνές της μαμάς ήρθε ένας γιατρός γείτονας. Έκανε στο παιδί τεχνητή αναπνοή και το επανέφερε στη ζωή......

Σε 2 δάχτυλα νερό (και αν).....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ένα παιδί μπόρέι να πνιγεί σε μία ίντσα νερό...(περίπου 2,5 εκατοστά, αν δεν κάνω λάθος).....

 

Θέλετε περιστατικό παλιάς μου μαθήτριας στο νηπιαγωγείο;

Την άφησε η μαμά στην αυλή φθινόπωρο για να πάει μέσα στο σπίτι να πάρει το κινητό της. Το πιτσιρίκι 3μιση χρονών. Κατέβηκε στην πισι΄να του σπιτιού για να παίξει. Η πισίνα άδεια. Είχε ΄μονο κάποια υπολοίματα νερού από βροχή (βρωμόνερα). Γλίστρισε το πιτσιρίκι στα νερά. Έπεσε και δεν μπορούσε να σηκωθεί γιατί ξανάπεφτε....Ταυτόχρονα κατάπινε και τα νερα... Όταν βγήκε η μαμά στην αυλή ξανά μετά από 2-3 λεπτα (πήγε μέσα απλά για να πάρει το τηλέφωνο της....), το παιδί ήταν αναίσθητο μέσα στην πισίνα.... Δεν ενέπνεε.... Από τις φωνές της μαμάς ήρθε ένας γιατρός γείτονας. Έκανε στο παιδί τεχνητή αναπνοή και το επανέφερε στη ζωή......

Σε 2 δάχτυλα νερό (και αν).....

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από εχθές το μεσημέρι τώρα μπήκα στο inernet...

 

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον σας! Να πώ ότι σοκαρίστικα με την ιστορία του παραλίγο πνιγμού. Πιστεύω ότι έχετε δίκιο. Ότι καμιά φορά υποεκτιμούμε καταστάσεις. Και σίγουρα σκοπεύω να το αλλάξω αυτό σε σχέση με το μπάνιο των παιδιών.

 

Τώρα όσων αφορά τη νταντά, από τη στιγμή που όταν έφυγα από το σπίτι οι οδηγίες ήταν ξεκάθαρες και καθετες, ότι δηλαδή δεν θα αφήσει τα παιδιά ούτε για να στρώσει το κρεβάτι στο διπλανό δωμάτιο, αν το έκανε θα της έκανα κάποια παρατήρηση για το τί είχαμε συμφωνήσει. Όμως η κυρία δεν απομακρύνθηκε για το λόγο αυτό, αλλά για να κάνει ένα τσιγάρο και μάλιστα στο μπαλκόνι!

 

Πιστεύω ότι μία μητέρα δεν μπορεί να δώσει οδηγίες για τα πάντα μέσα στο σπίτι της! Κάποια πράγματα εννοούνται κι αν όχι αυτό σημαίνει ότι δεν αντιλαμβανόμαστε με τον ίδιο τρόπο τα θέματα ασφάλειας και άρα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη για το πώς θα αντιδράσει ο άλλος σε κάποια απρόβλεπτη κατάσταση.

 

Σκέφτομαι τί θα γινόταν αν γύριζα στο σπίτι πιο νωρίς κι έβρισκα τα παιδιά μόνα τους μέσα στο μπάνιο και την κυρία έξω να καπνίζει...!!!:twisted::twisted::twisted:

 

Και το ίδιο θα γινόταν αν έβρισκα τα παιδιά να παίζουν μέσα στο σπίτι με τα παιχνίδια τους και την κυρία έξω να καπνίζει...

 

Τέλος πιστεύω ότι είναι τελείως διαφορετική η νοοτροπία κάποιου που απομακρύνεται για να πάρει πχ μια πετσέτα που ξέχασε ή κάποιο ρουχαλάκι, από αυτού που θα βγει εκτός σπιτιού για την πάρτη του να ξεχαρμανιάσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες αφήνετε μόνα τα παιδιά στο μπάνιο, να ρωτήσω κάτι? Εκτος από το να πνιγούν δε φοβάστε μην πέσουν και χτυπήσουν κανα κεφάλι?

 

Εγώ να διευκρινήσω ότι δεν αφήνω μόνο του το παιδί να πάω στην άλλη άκρη του σπιτιού. Πηγαινοέρχομαι στο δίπλα δωμάτιο (κάποιες φορές έτσι όχι κάθε φορά που κάνει μπάνιο), έχω την πόρτα ανοικτή, την κουρτίνα ανοικτή, της μιλάω και εκείνη είναι καθιστή και παίζει με τα παπακια της. Δύο παιδιά δεν θα αφηνα ταυτόχρονα.

 

Τέλος πιστεύω ότι είναι τελείως διαφορετική η νοοτροπία κάποιου που απομακρύνεται για να πάρει πχ μια πετσέτα που ξέχασε ή κάποιο ρουχαλάκι, από αυτού που θα βγει εκτός σπιτιού για την πάρτη του να ξεχαρμανιάσει!!!

 

συμφωνώ...

 

Πάντως πιστεύω ότι δεν θα ήταν η πρώτη φορά που θα έκανε διάλειμμά για τσιγάρο..

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...