Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερωτηση προς αγλαια για επικυνδινοτητα θηλασμου λογω εργασιας


efi25

Recommended Posts

Γεια σας θηλαζω αποκλειστικά το 2ο παιδι μου και ειμαστε αισιως 3 μηνων.θηλασα το πρωτο μου παιδι 7 μηνες λογω επιστροφης στη δουλειά. Κι αυτο θελω να ρωτήσω. Μου ζητανε απο τη δουλειά να γυρίσω σε 1 μηνα.η δουλειά μου εχει να κανει με χημειοθεραπειες και διαλυση κυτταροστατικων φαρμακων.μπορω να συνεχισω να θηλαζω οταν επιστρεψω ή θα ειναι επιβλαβες για το μωρο μου?τη πρωτη φορα αποθηλασα γιατι δεν ηξερε κανεις να μου απαντήσει με βεβαιοτητα.ευχαριστω πολυ

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου, Έφη! Να χαίρεσαι το μωράκι σου.

 

Δυστυχώς, δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά στο ερώτημά σου, αλλά θα σου πω το σκεπτικό μου:

 

Πολλά φάρμακα χημειοθεραπείας (μπορεί και όλα!) είναι μη συμβατά με το θηλασμό. Αυτό ισχύει για τις μητέρες που θα λάβουν οι ίδιες τη θεραπεία. Η δική σου περίπτωση είναι πολύ ιδιαίτερη. Εσύ τι μέτρα προστασίας (ένδυση, μάσκα κτλ) ακολουθείς στην εργασία σου; Αν δε χρειάζεται να λαμβάνεις κανένα μέτρο προστασίας, σημαίνει ότι τις ουσίες που διαχειρίζεσαι δεν τις απορροφά ο οργανισμός σου με έμμεσο τρόπο (αναπνευστικό, δέρμα κτλ. ) Από την άλλη, αν λαμβάνεις μέτρα και εξακολουθείς να ανησυχείς για το γάλα, σημαίνει ότι τα μέτρα αυτά δεν είναι αρκετά ούτε για τη δική σου προστασία!

 

Όταν ήσουν έγκυος, φαντάζομαι ότι πήρες αμέσως άδεια εγκυμοσύνης. Αλλά, ώσπου να κάνεις το τεστ κύησης, συνέχιζες να εργάζεσαι στον ίδιο χώρο, μαζί με ένα έμβρυο που ήταν στη φάση της οργανογένεσης, δηλαδή πολύ πιο ευάλωτο από ένα βρέφος 4 μηνών. Τότε, τι σου είπαν οι ειδικοί;

 

Έχετε κάποιο τρόπο να μετράτε τα επίπεδα έκθεσής σας στις διάφορες ουσίες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εργαζομουν μεχρι τον 9ο μηνα της εγκυμοσυνης αλλα δεν εκανα τις διαλυσεις.τωρα που θα επιστρεψω ομως θα πρεπει να ξανακανω διαλυσεις.στις διαλυσεις επιβάλλεται μασκα ειδικα γαντια και ειδικη φορμα.ειμαι με συμβαση και δε μπορω να φερνω για πολυ καιρο αντίρρηση γιατι απλα αμα δε προσφερω στη δουλεια οταν η συμβαση τελειωσει θα μπορουν νσ με διωξουν.επισης δεν υπαρχει πολυ προσωπικο και επιβαρυνονται οι υπολοιποι συναδελφοι που κσνουν τις διαλυσεις κυκλικα οποτε θελουν κι αυτοι λιγο να ξελαφρωσουν

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μηπως θα επρεπε να ρωτησεις καποιον ειδικο επι θεματων θηλασμου?

 

Αυτο ψαχνω καποιον που να ξερει κι επειδη ξερω οτι η Αγλαΐα ειναι πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου γι αυτο και απευθυνομαι σε αυτη.ευχαριστω παντως.

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και, δεν το συζητάμε να μην επιστρέψεις. Στην εποχή μας, έχουν γίνει πολυτέλεια τα αυτονόητα...

 

Αφού παίρνεις μέτρα προστασίας, και είναι επαρκή, πώς θα επηρεαστεί το γάλα; Αν επηρεαστεί, σημαίνει ότι τα μέτρα δεν είναι επαρκή και κινδυνεύεις και η ίδια!

 

Ξέρεις τι προτείνω; Να στείλεις μέιλ εδώ περιγράφοντας την κατάσταση. Πιο ειδικός δεν υπάρχει. http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=33

Link to comment
Share on other sites

Καλα ας μη το συζητησουμε για τα μετρα.μονο τα ειδικα γαντια φοραμε ολα τα αλλα πανε περιπατο.δημοσιο βλεπεις.ευχαριστω γισ την σμεση απάντηση κι αν καποιος αλλος ξερει κατι θα ηθελα να μαθω.ευχαριστω πολυ

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα ας μη το συζητησουμε για τα μετρα.μονο τα ειδικα γαντια φοραμε ολα τα αλλα πανε περιπατο.δημοσιο βλεπεις.ευχαριστω γισ την σμεση απάντηση κι αν καποιος αλλος ξερει κατι θα ηθελα να μαθω.ευχαριστω πολυ

 

Δλδ πρέπει να φοράτε γάντια, φόρμα, μάσκα και φοράτε μόνο τα γάντια;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μονο τα γαντια και πριν χρονια οταν αρχισα να δουλευω εκει ειχαμε τα απλα.εχουμε φορμες και μασκες αλλα τις εχουμε για να τις φοραμε οταν εχουμε ελεγχο.ειναι τοσες οσες χρειαζεται για να ειμαστε νομιμοι.μη ψαχνεις.ας επικεντρωθουμε στο θηλασμο.

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μονο τα γαντια και πριν χρονια οταν αρχισα να δουλευω εκει ειχαμε τα απλα.εχουμε φορμες και μασκες αλλα τις εχουμε για να τις φοραμε οταν εχουμε ελεγχο.ειναι τοσες οσες χρειαζεται για να ειμαστε νομιμοι.μη ψαχνεις.ας επικεντρωθουμε στο θηλασμο.

 

Πιστεύω ότι μπορείς να συνεχίσεις το θηλασμό. Αλλά σίγουρα δεν αρκεί το τι πιστεύουμε εμείς.

Επικοινώνησε με IBCLC να το συζητήσετε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάθε αντιδραστηριο συνοδευεται από ενα δελτιο δεδομενων ασφαλειας που μπορεις να λαβεις καποιες πληροφοριες και για την επικυνδυνοτητα του και για τα μετρα ασφαλειας που απαιτούνται,,,επισης μπορεις να αγορασεις εσυ δικη σου στολη και να την φορας παντα ανεξάρτητα από τους συναδερφους σου οποτε να εισαι καλυμενη

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρηκα στο ίντερνετ μια μελετη που γράφει οτι απαγορεύεται σε μητερες που θηλαζουν να έρχονται σε επαφη με τετοια φαρμακα.τωρα τι κανω ειναι αξιολογη μελετη ή οχι? Εχω μπερδευτει

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσθέτει κάτι σε αυτό που ήδη ξέρεις, ότι δηλαδή ο κίνδυνος είναι υπαρκτός, αν και όχι αποδεδειγμένος. Πάντως, αυτό που λέει ότι δεν πρέπει θηλάζουσες, έγκυες κτλ, να έρχονται καν σε επικοινωνία με ασθενή που λαμβάνει τέτοια φάρμακα, είναι λανθασμένο (εξαιρούνται τα ραδιενεργά φάρμακα). Επίσης, το ότι δεν αναφέρεται πουθενά η βιβλιογραφία, δεν την κάνει και την πιο αξιόπιστη παρουσίαση του κόσμου!

 

Επί της ουσίας, τώρα, δεν αλλάζει κάτι σε αυτό που, προσωπικά, πιστεύω: αν εσύ προστατεύεσαι επαρκώς, το γάλα σου δεν κινδυνεύει. Αν το γάλα σου κινδυνεύει, το ίδιο κινδυνεύεις και εσύ, επειδή δεν προστατεύεσαι επαρκώς!

 

Αλλά εγώ, όπως και όλοι μας, γράφουμε εκ του ασφαλούς, πίσω από μία οθόνη. Αν ήμουν στη θέση σου, δεν αποκλείεται να σκεφτόμουν σοβαρά τον αποθηλασμό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικα δε ξερω τι να κανω δε βρισκω κατι που να με επιβεβαιωνει αν ειναι επικυνδινο ή οχι και πιθανοτατα σε 15 ημερες θα χρειαστει να επιστρεψω στη δουλεια.ελπιζω μονο στο οτι θα καταλαβουν και ισως με αφησουν να κατσω μεχρι να παει ο μπεμπης εξι μηνων να θηλασει σιγουρα παραπανω!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις στη σελίδα http://e-lactancia.org/en/ και, αν δεν καλυφθείς, να γράψεις στην ιατρική ομάδα με τις ερωτήσεις σου, δίνοντάς τους λεπτομέρειες για τα φάρμακα που χρησιμοποιούν. Αν έχει δημοσιευθεί κάποια σοβαρή μελέτη για το θέμα που σε απασχολεί, θα το γνωρίζουν. Αλλιώς θα σου πουν ότι δεν υπάρχουν πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις στη σελίδα http://e-lactancia.org/en/ και, αν δεν καλυφθείς, να γράψεις στην ιατρική ομάδα με τις ερωτήσεις σου, δίνοντάς τους λεπτομέρειες για τα φάρμακα που χρησιμοποιούν. Αν έχει δημοσιευθεί κάποια σοβαρή μελέτη για το θέμα που σε απασχολεί, θα το γνωρίζουν. Αλλιώς θα σου πουν ότι δεν υπάρχουν πληροφορίες.

 

Συμφωνώ!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος τι λεει? Δε μπορει να το ψαξει αυτος να σε βοηθησει καπως? Ειναι και μικρο μωρε το παιδακι, ευαλωτο.Δεν ξερω..παντως κι εγω η αληθεια ειναι στη θεση σου θα φοβομουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος τι λεει? Δε μπορει να το ψαξει αυτος να σε βοηθησει καπως? Ειναι και μικρο μωρε το παιδακι, ευαλωτο.Δεν ξερω..παντως κι εγω η αληθεια ειναι στη θεση σου θα φοβομουν.

 

Θεωρητικά έχει τη δυνατότητα οποιαδήποτε γιατρός να ψάξει, ωστόσο κάθε χρόνο δημοσιεύονται χιλιάδες σοβαρά άρθρα σε ιατρικά περιοδικά και είναι αδύνατο να έχει κανείς την εποπτεία. Μόνο αν κάποιος ασχολείται ειδικά με ένα επιμέρους θέμα αφιερώνοντας χρόνο και κόπο μπορεί να ξέρει τις εξελίξεις. Δεν το λέω για να μειώσω το γιατρό, αλλά δεν είναι ένα θέμα που απλά κοιτάζεις τα συγγράματα που σου ξέμειναν από το πανεπιστήμιο, και ενδεχομένως δεν είναι ένα θέμα που κάνει τόση θραύση, ώστε να το ξέρει κι ο τελευταίος παιδίατρος που είναι εγγεγραμμένος σε μερικά newsletters ιατρικών περιοδικών.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα τη παιδιατρο η οποια δε ξερει και μου το ειπε η γυναικα.εχω ρωτησει γιατρους που εργαζομαστε μαζι που μου λενε δε κανει αλλα δε μπορω να τους λαβω υποψιν μου(οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ο θηλασμος ειναι μονο για εξι μηνες)!τα αρθρα που διαβαζω λενε οτι δεν επιτρεπεται κι οτι ο νομος με προφυλασσει για ενα χρονο πραγμα που δε γινεται γιατι ειμαι με συμβαση και δε μπορω να το κανω γιατι μετα τζουζζζ!δε με παιρνει πιστεψτε με!κι εγω μαλλον επιστρεφω σε δεκαπεντε μερες και εχω φρικαρει.δε νιωθω ετοιμη να αποθηλασω αλλα ισως πρεπει!τι να πω δε ξερω!το e-lactancia δειχνει αν παιρνεις καποια φαρμακα τι γινεται!επισης ειναι τοσα πολλα μιλαμε για 100 διαφορετικα φαρμακα!και να μη διαλυω εγω στο μηχανημα που αντε να το διαπραγματευτω για κανενα μηνα ακομα αλλαζοντας τους ορους τον ασθενων εισαι στην ιδια φαση.

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα τη παιδιατρο η οποια δε ξερει και μου το ειπε η γυναικα.εχω ρωτησει γιατρους που εργαζομαστε μαζι που μου λενε δε κανει αλλα δε μπορω να τους λαβω υποψιν μου(οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ο θηλασμος ειναι μονο για εξι μηνες)!τα αρθρα που διαβαζω λενε οτι δεν επιτρεπεται κι οτι ο νομος με προφυλασσει για ενα χρονο πραγμα που δε γινεται γιατι ειμαι με συμβαση και δε μπορω να το κανω γιατι μετα τζουζζζ!δε με παιρνει πιστεψτε με!κι εγω μαλλον επιστρεφω σε δεκαπεντε μερες και εχω φρικαρει.δε νιωθω ετοιμη να αποθηλασω αλλα ισως πρεπει!τι να πω δε ξερω!το e-lactancia δειχνει αν παιρνεις καποια φαρμακα τι γινεται!επισης ειναι τοσα πολλα μιλαμε για 100 διαφορετικα φαρμακα!και να μη διαλυω εγω στο μηχανημα που αντε να το διαπραγματευτω για κανενα μηνα ακομα αλλαζοντας τους ορους τον ασθενων εισαι στην ιδια φαση.

 

Προσωπικά μου φαίνεται δύσκολο να περνούν στο γάλα σου. Επικοινωνισε με IBCLC, λογικά θα ξέρει γιατί δεν θα είσαι η πρώτη θηλάζουσα μαμά σε τέτοιο πόστο. Ελπίζω δηλαδή να ξέρει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η επαφή σου με τα φάρμακα θα είναι λόγω εισπνοής και ενδεχομένως επαφής με το δέρμα. Οπότε κοιτάζεις ένα ένα τα φάρμακα στην e-lactancia, και αν κάποια απαγορεύεται να τα πάρεις, ρωτάς τους γιατρούς της e-lactancia τι γίνεται με την επαφή και την εισπνοή. Αυτό που είπε η iouliana για να αγοράσεις δική σου στολή, γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η επαφή σου με τα φάρμακα θα είναι λόγω εισπνοής και ενδεχομένως επαφής με το δέρμα. Οπότε κοιτάζεις ένα ένα τα φάρμακα στην e-lactancia, και αν κάποια απαγορεύεται να τα πάρεις, ρωτάς τους γιατρούς της e-lactancia τι γίνεται με την επαφή και την εισπνοή. Αυτό που είπε η iouliana για να αγοράσεις δική σου στολή, γίνεται;

 

στολη για διαλυσεις οκ αλλα οταν δε διαλυεις δε μπορεις να κυκλοφορεις με τη στολη στους ασθενεις!αυτες ειναι μονο για το χωρο των διαλυσεων.τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα για να χρησιμοποιησω ορολογιες.μπορειτε να με βοηθησετε να συνταξουμε ενα γραμμα και να το στειλουμε αμεσα?μαλλον απο οτι εμεθα το πιθανοτερο ειναι να γυρισω στις 16 του μηνα και εχω φρικαρει:confused::confused:

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προεπιλογή Aντενδείξεις μητρικού θηλασμού

Αντενδείξεις μητρικού θηλασμού – Ποιες είναι πραγματικά;

 

Οι περιπτώσεις όπου ο μητρικός θηλασμός θα πρέπει να αποφεύγεται είναι εξαιρετικά σπάνιες. Παρόλα αυτά πολλοί πιστεύουν λανθασμένα ότι ο μητρικός θηλασμός θα πρέπει να διακόπτεται σε πολλές περιπτώσεις. Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν λίγο το τοπίο…

 

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Εταιρεία Παιδιατρικής, οι απόλυτες αντενδείξεις για το μητρικό θηλασμό είναι οι ακόλουθες:

 

-Bρέφη με ομόζυγο γαλακτοζαιμία (σπάνιο μεταβολικό νόσημα)

 

-Μητέρες που λαμβάνουν:

-ραδιενεργά ισότοπα για θεραπευτικούς ή διαγνωστικούς λόγους

-χημειοθεραπευτικές ουσίες και κυτταροστατικά

-ναρκωτικές ουσίες

 

-Mητέρες που πάσχουν από:

-ΑIDS: Στις χώρες του Τρίτου Κόσμου, όπου ο κίνδυνος θανάτου από ασιτία ή άλλες λοιμώξεις σε περιπτώσεις χορήγησης υποκατάστατων μητρικού γάλατος είναι υψηλός, προτείνεται η συνέχιση του μητρικού θηλασμού. Στις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες προτείνεται η αποφυγή του θηλασμού στις μητέρες που πάσχουν. Παρόλα αυτά ο κίνδυνος μετάδοσης μέσω του μητρικού γάλατος δε φαίνεται να είναι πολύ μεγάλος, σε πολλές μελέτες αναφέρεται μικρότερος του 5%, ενώ τελευταία έχει βρεθεί ότι έχει σχέση με το ιικό φορτίο και τον αριθμό των λεμφοκυττάρων CD4. Επίσης, η παστερίωση του μητρικού γάλατος φαίνεται να αδρανοποιεί τον ιό. Πρόσφατα ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δημοσίευσε οδηγίες για τη χορήγηση αντι-ιικής θεραπείας στις θηλάζουσες μητέρες προκειμένου να ελαττωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης στο βρέφος. Διαφαίνεται ότι οι συστάσεις όσον αφορά το μητρικό θηλασμό θα αλλάξουν μελλοντικά, καθώς γίνεται προσπάθεια να σταθμίσει κανείς τον κίνδυνο μετάδοσης του ιού με τον κίνδυνο νοσηρότητας και θνητότητας από την αποφυγή του θηλασμού.

-Ενεργό φυματίωση χωρίς θεραπεία: Εφόσον διαπιστωθεί ενεργός φυματίωση στη μητέρα, μπορεί να ξεκινήσει θεραπεία και παράλληλα να αντλεί το γάλα και να το δίνει κάποιος τρίτος. Θα πρέπει να απομονωθεί η μητέρα από το παιδί για δύο εβδομάδες, αλλά το μητρικό γάλα είναι ασφαλές. Μετά από δύο εβδομάδες θεραπείας η μητέρα μπορεί να συνεχίσει με ασφάλεια να θηλάζει, συνεχίζοντας τη θεραπεία.

-Ενεργό ερπητική λοίμωξη στο μαστό: Ενεργός νόσος σε άλλες περιοχές του σώματος δεν αποτελεί αντένδειξη, καθώς μπορούν να καλύπτονται και η μητέρα να πλένει τα χέρια προτού θηλάσει το μωρό.

-HTLV-I/II ορο-θετικές μητέρες.

 

Αντίθετα με ό,τι πολλοί πιστεύουν, ο θηλασμός ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ στις ακόλουθες καταστάσεις:

 

-Φορεία ηπατίτιδας Β ή C: Το βρέφος πρέπει να εμβολιαστεί άμεσα και ο θηλασμός επιτρέπεται.

-Κυτταρομεγαλοϊός: Αποτελεί από τις πιο συχνές συγγενείς λοιμώξεις των νεογνών. Όταν η λοίμωξη συμβεί στην εγκυμοσύνη περίπου τα μισά έμβρυα μολύνονται και το 10% εμφανίζουν συμπτώματα. Σε αντίθεση με τα τελειόμηνα νεογνά, τα πρόωρα βρέφη που είναι οροαρνητικά, κινδυνεύουν να μολυνθούν και να εμφανίσουν σοβαρή νόσο. Η παστερίωση του μητρικού γάλατος φαίνεται να αδρανοποιεί τον ιό. Συνήθως όμως προτιμάται να χορηγείται μητρικό γάλα τράπεζας από οροαρνητικούς δότες.

-Πυρετός ή λοίμωξη της μητέρας: Εκτός από τις ιογενείς λοιμώξεις που αναφέρθηκαν προηγουμένως ως αντενδείξεις, στις άλλες περιπτώσεις ο θηλασμός επιτρέπεται. Συνήθως το βρέφος θα περάσει ήπια τη λοίμωξη της μητέρας γιατί προστατεύεται από τα αντισώματα. Εξάλλου όταν διαπιστωθεί η λοίμωξη στη μητέρα, τα περισσότερα βρέφη έχουν ήδη εκτεθεί, καθώς συνήθως πριν την εμφάνιση συμπτωμάτων στη μητέρα προηγείται μία περίοδος επώασης της νόσου, που είναι μεταδοτική. Η μητέρα, καλό θα είναι να πλένει καλά τα χέρια με αντισηπτικό και να φορά μάσκα, εφόσον έχει και έντονα συμπτώματα από το αναπνευστικό (βήχα, ρινική καταρροή).

-Μαστίτιδα: Ο θηλασμός θα πρέπει να ενθαρρύνεται γιατί αποτελεί και θεραπεία. Δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις διακόπτεται, και τότε αυξάνεται ο κίνδυνος επιπλοκών, όπως το απόστημα.

-Νεογνικός ίκτερος: Θα πρέπει να ξεκαθαριστεί αν το μωρό θηλάζει ικανοποιητικά και αν η μητέρα έχει επαρκή παραγωγή. Το μητρικό γάλα βοηθά στον αποβολή της χολερυθρίνης από τον οργανισμό του μωρού, καθώς οδηγεί σε αυξημένο αριθμό κενώσεων. Στις περιπτώσεις παρατεινόμενου ικτέρου, δεν χρειάζεται η προσωρινή διακοπή του θηλασμού για να διαπιστωθεί αν θα υποχωρήσει.

-Προωρότητα: Η μητέρα θα πρέπει να ενθαρρύνεται να ξεκινήσει τακτικές αντλήσεις από νωρίς, με νοσοκομειακό διπλό ηλεκτρικό θήλαστρο, προκειμένου να διατηρήσει επαρκή παραγωγή μητρικού γάλατος. Όταν το βρέφος ωριμάσει, αρχικά σιτίζεται με το μητρικό γάλα με εναλλακτικούς τρόπους και σταδιακά και κατάλληλη υποστήριξη στο στήθος.

-Πολύδυμος κύηση: Μητέρες με δίδυμα ή και περισσότερα μωρά μπορούν να θηλάσουν αποκλειστικά, απλά χρειάζονται μία επιπλέον βοήθεια. Έχει αναφερθεί ότι ακόμη και πεντάδυμα κατάφεραν να θηλάσουν αποκλειστικά!

-Κάπνισμα: Η μητέρα θα πρέπει να ενθαρρύνεται να περιορίσει τον αριθμό των τσιγάρων και να αποφεύγει να καπνίσει μέσα στο σπίτι. Πάντως το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη. Τα μωρά των μητέρων που καπνίζουν και θηλάζουν προστατεύονται σε μεγάλο βαθμό από τα προβλήματα υγείας που προκαλεί το τσιγάρο στα βρέφη, και έχει βρεθεί ότι έχουν λιγότερα προβλήματα υγείας από τα βρέφη των οποίων οι μητέρες καπνίζουν και δε θηλάζουν.

-Επεμβάσεις πλαστικής στο μαστό: Ίσως οι μητέρες χρειαστούν κάποια εκτίμηση από πιστοποιημένο σύμβουλο γαλουχίας, σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα ανεπαρκούς παραγωγής γάλατος.

-Φάρμακα: Πολλά φάρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό, ή υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές συμβατές. Θα πρέπει οι μητέρες να απευθύνονται σε πιστοποιημένους συμβούλους γαλουχίας προκειμένου να ξεκαθαρίσουν αν μπορούν να πάρουν κάποια φάρμακα.

-Περιστασιακή χρήση αλκοόλ: Η συχνή κατανάλωση αλκοόλ ελαττώνει την παραγωγή του μητρικού γάλατος και μπορεί να επηρεάσει το βρέφος. Περιστασιακή χρήση επιτρέπεται, απλά προτείνεται η αποφυγή του θηλασμού για τις επόμενες 2-4 ώρες.

Ανατομικές δυσμορφίες όπως λαγόχειλο/λυκόστομα, κοντός χαλινός γλώσσας. Στις περιπτώσεις αυτές ο θηλασμός μπορεί να παρουσιάσει μερικές πρακτικές δυσκολίες και χρειάζεται επιπλέον υποστήριξη. Η μητέρα θα πρέπει να ζητήσει βοήθεια για το πώς να τοποθετήσει το μωρό μέχρι να αποκατασταθεί χειρουργικά η βλάβη.

-Χρόνια προβλήματα υγείας της μητέρας: Προβλήματα υγείας όπως καρδιοπάθειες, υπέρταση, διαβήτης, κατάθλιψη, επιληψία, σκλήρυνση κατά πλάκας και άλλα δεν αποτελούν αντενδείξεις για το μητρικό θηλασμό. Στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται εντατική υποστήριξη και στενή παρακολούθηση της μητέρας και του βρέφους, και εξατομικευμένη προσέγγιση από ομάδα έμπειρων επαγγελματιών υγείας (ιατροί ανάλογης ειδικότητας, φυσιοθεραπευτές, νοσηλεύτριες κ.λ.π) και πιστοποιημένους συμβούλους γαλουχίας.

 

Βασιλική Δανηλάτου, MD, PhD, IBCLC

Ιατρός Αιματολόγος,

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...