Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΑΡΓΙΩΝ


Recommended Posts

Το ακούσατε? Σχεδιάζουν να καταργήσουν κάποιες αργίες και να επιμηκύνουν το σχολικό έτος.....

Τα σχολεία θα ανοίγουν αρχές Σεπτέμβρη, μια βδομάδα σχεδόν νωρίτερα, θα καταργηθεί η αργία στις 7/1 (του Αγίου Ιωάννη), επίσης η αργία των Τριών Ιεραρχών (30/1), τα σχολεία θα ανοίγουν την Τετάρτη μετά το Πάσχα και όχι τη Δευτέρα μετά του Θωμά, και η χρονιά θα ολοκληρώνεται αργότερα, δεν έχει αποφασιστεί πόσο. Υπάρχει επίσης σκέψη να καταργηθούν και οι τοπικές αργίες, όπως εκείνες των πολιούχων κάθε πόλης.

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113209595

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113211464

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτό το λεγανε από την περασμενη βδομαδα αλλα δεν ξερω κατά ποσο θα ψηφιστεί....σκοπος του υπουργου είναι να περνανε τα παιδια περισσοτερες ωρες στο σχολειο και όχι στα φροντιστηρια....(ετσι ειπε σε μια συνετευξη), θα τα ισοπεδωσουν όλα και την θρησκεια και την παιδεια......

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ακουσα.μαλλον θα ψηφιστει απο οτι δειχνει...βεβαια ουτε συμφωνω ουτε διαφωνω με το συγκεκριμενο θεμα αλλα τωρα που το σκεφτομαι καλο ειναι να κλεινει το σχολειο μονο ας πουμε σε εθνικες επετειους που ειναι και οι σημαντικοτερες βεβαια.ολα τα αλλα τα ψιλοβρισκω λιγο κατωτερα απο αποψη σημαντικοτητας.και στο εξωτερικο τα σχολεια ξεκινανε στο ξεκινημα του σεπτεμβρη οπως επισης και πασχα ξεκινανε δυο μερες μετα....αφου θελουν να μας κανουν ευρωπη ντε και καλα θα το κανουνε και αυτο!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Οι μάνες σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσουν (κρατώ μια επιφύλαξη για το καλοκαίρι μην κάνει πολλή ζέστη, αν και τα τελευταία χρόνια ο Ιούνιος είναι σαν Μάρτιος, μες τη βροχή)

Οι δάσκαλοι είναι που θα πάθουν το σοκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περισσότερο baby sitting για όσους εκπαιδευτικούς βρίσκονται στα σχολεία.

Αν δεν υπαρχουν δάσκαλοι, τι να τις κάνω τις περισσότερες μερες;

Και από τη μια προτείνουν λευκές εβδομάδες για περισσότερες διακοπές και από την αλλη αύξηση ημερών διδασκαλίας για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα των γονιών πού να αφήνουν τα παιδιά τους.....

 

ΠΑΡΑΛΟΓΟ;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια είναι πως θα παθουν ένα σοκ...εμενα να σου πω την αληθεια πιο πολύ με ενοχλησε η λευκη βδομαδα, την θεωρω πολύ ακυρο θεμα, την στιγμη που ο γιος μου δεν εχει κανει καθολου μαθημα για το 2014 (το εχω γραψει σε άλλο τοπικ), η παιδεια εχει να λυσει πολύ πιο σοβαρα θεματα και καθεται και ασχολειται με την λευκη βδομαδα και την επιμυκηνση του ετους.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

καθολου σοκ δε θα παθουν οι εκπαιδευτικοι,ετσι κ αλλιως 1η σεπτεμβρη ειμαστε στα σχολεια κ ετοιμαζομαστε.Ο Ιουνιος με ενοχλει λιγο,γιατι 10 ημερες μετα,σημαινει 24 ιουνιου κ εχει ηδη τρομερη ζεστη. ειδικα οταν εισαι σε σχολειο της αθηνας,με την πλακα απο πανω.εχει τυχει χρονια να κανουμε τη γιορτη ληξης στις 10 ιουνιου κ να εχει 38 βαθμους!

τωρα για τις αλλες αργιες να σας πω κ για μενα δεν εβγαζαν νοημα.στις 7 ιανουαριου ας πουμε γιατι να μην εχουμε μαθημα?

αλλα ειναι οπως τα λετε,η λογικη του παραλογου.απο τη μια η λευκη εβδομαδα κ απο την αλλη η επιμήκυνση του σχολικου ετους.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Είναι οξύμωρο όντως, να προσθέτεις μέρες στη χρονιά αλλά και να βάζεις λευκή εβδομάδα, καλά με τη λευκή εβδομάδα γέλασε ο κάθε πικραμένος.....το θέμα μας ήταν ότι δεν είχαμε μέρες να πάμε στα χιόνια, νομίζουν? Λεφτά δεν έχουμε!!!!

 

Του Αγίου Ιωάννη κι εμένα μου φαίνεται ΟΚ, και νομίζω πριν το '82 δεν ήταν αργία......αλλά οι Προστάτες της Παιδείας πχ δε μπορεί να παρακαμφθούν έτσι....εκτός αν καταλύσουμε κάθε σχέση με τη Θρησκεία, οπότε ΟΚ, κάνουμε Πάσχα και την Τρίτη σχολείο, γιατί Τετάρτη δλδ? Καταλαβαίνετε πώς το εννοώ.....

 

Το καλοκαίρι είναι που κι εμένα με προβληματίζει, αν και εδώ στη Β. Ελλάδα έχει 7 χρόνια, που ο Ιούνιος είναι δροσερός και βροχερός, αλλά δεν είμαστε μόνο εμείς, όπως ειπώθηκε πιο πάνω, η Αθήνα πχ βράζει......

 

Κι έπειτα, αν τα δημοτικά κλείσουν τέλος Ιουνίου, τι θα γίνει με τα Γυμνάσια, τα Λύκεια, τις Πανελλαδικές???

 

Όσο για τους δασκάλους, δεν είναι έτσι απλό.......γιατί πχ τώρα θα προετοιμάζεστε απ το Δεκαπενταύγουστο .....????

Δλδ όλα θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν δε γινόταν η λευκή εβδομάδα, είναι τραγελαφικοί!

Link to comment
Share on other sites

Να καταργηθεί η τοπική αργία των πολιούχων Αγίων...και να μείνει η αργία της 17 Νοέμβρη; :rolleyes: (για τους μαθητές αργία είναι, ας μη γελιόμαστε)

 

Ελπίζω να μην ψηφιστεί, όπως δεν ψηφίστηκε και η απαράδεκτη "λευκή εβδομάδα". Αν ξεσηκωθούν οι εκπαιδευτικοί, θα είμαι μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχουν πολλοί τρόποι για να τιμήσεις τη μνήμη ενός αγίου, γιορτή, θεματικό αφιέρωμα, εκκλησιασμός, πρότζεκτ, διάβασμα του βίου του στην τάξη και μύρια άλλα όσα..η αργία δεν είναι ένας από αυτούς..αν ρωτήσετε τα παιδιά για ποιο λόγο κάθονταν προχτες, όλα απαντούσαν γιατί είναι των ιεραρχών αργία, γιούπι...!:mrgreen:διορθώστε με αν κάνω λάθος. έτσι τιμαται η μνήμη τους..? επίσης άλλα σχολεία πήγαν για εκκλησιασμό, άλλα δεν είδαν καθόλου μάθημα ό,τι νάναι..

οκ η λ. εβδομαδα ήταν ανέκδοτο. στην κατάργηση των αργιών δεν διαφωνώ για τους λόγους που είπα.αν έμπαιναν και οι συνελεύσεις/επιμορφωσεις τα απογεύμτα ή στις αργίες χριστουγέννων / πάσχα καλοκαιριού,θα ήμασταν ακόμη καλύτερα..και αυτό ισχύει για όλους τους δ.υ. φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ η αργία που δεν μπορω να καταλάβω είναι του Αγίου Ιωάννη....γιατί να μην κάνουν μάθημα τότε...Εθνικές εορτές , αν κ δεν ξέρουν τα παιδια τι γιορτάζουμε....άντε να τις δεχτώ....αλλά την Δεύτερη Βδομάδα του Πασχα γιατί να κάθονται τα παιδιά;;; Λευκή εβδομάδα ανέκδοτο τελείως. Εγω πάντως τα προτιμώ σχολειο παρά να κάθονται σπίτι κ να βλέπουν παιδικά.

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα σε ολους!!μια διευκρινιση για αυτο που ακουστηκε οτι θα ανοιγουν μεν λιγο νωριτερα τα σχολεια αλλα σκεφτονται λεει να κλεινουν και λιγο νωριτερα..αρα ουσιαστικα δεν αλλαζει κατι..τωρα οσον αφορα τις αργιες και εγω συμφωνω οτι πχ του Αη Γιάννη γιατι να είναι αργια?και το αποκορυφωμα με τη λευκη εβδομαδα αυτο και αν ειναι τραγελαφικο :D

Link to comment
Share on other sites

Στις ανακοινώσεις τουλάχιστον δε λέει να κλείνουν νωρίτερα, ίσα ίσα λέει να κλείνουν αργότερα, το έχεις διαβάσει κάπου αυτό που λες?

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την περίφημη λευκή εβδομάδα, οι πρώτοι που αντιδράσαμε ήμασταν οι εκπαιδευτικοί. Λες και ο κόσμος έχει τα χρήματα για διακοπές στα χιόνια, αλλά του λείπει ο ελεύθερος χρόνος... Μην τρελαθούμε... Σχετικά με την επιμήκυνση, το μόνο που θα με προβλημάτιζε είναι το να κάνουμε μαθήματα μέχρι τέλος Ιουνίου, με την ανυπόφορη ζέστη - εδώ στην Αθήνα τουλάχιστον. Εκτός εάν σκοπεύει το υπουργείο να βάλει κλιματιστικά σε όλες τις αίθουσες διδασκαλίας και καταργήσουμε και τα διαλείμματα έξω στο προαύλιο... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το βρηκα..εδω το διαβασα .. για τη λευκη εβδομαδα δε ξερω κατι..σε αυτο που με ρωτησες για το αν επιμικυνθει η σχολικη χρονιά η οχι αυτό το άρθρο βρήκα..

http://www.ergasiaka.net/ekpaideysh-katartish/item/732-poies-argies-katargoyntai-sta-sxoleia.html

Link to comment
Share on other sites

Τη λευκή εβδομάδα θέλουν να βάλουν. Για αυτό τα κάνουν όλα. Είπαν πως το υπουργείο παιδείας δεν είναιφέτος έτοιμο γι αυτό δε θα γίνει... τώρα.

 

Έτσι βάζουν τώρα περισσότερες εργάσιμες για να πουν μετά.. Μηηηηηπως τώρα σας φαίνεται καλύτερα;

 

Ούτε το κέρδος των παιδιών κοιτάνε, ούτε των γονιών. Καλά, τους εκπαιδευτικούς δεν κάνουν τον κόπο να τους ρωτήσουν. Ο συνδικαλισμος είναι η χειρότερη πληγη όλων των κλάδων και δεν είναι να τους λαμβάνει κάνεις υπόψη... Οπότε, να δείτε πως θα το σερβίρουν και θα πουν πως το ζήτησαν οι εκπαιδευτικοί... τάχα μου...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν προλαβαίνουν να ολοκληρώσουν τις υπηρεσιακές μεταβολές που ανοίγουμε στις 11 Σεπτεμβρίου. Πόσα κενά είχαν τα σχολεία στον Αγιασμό φέτος και πόσα μέχρι τα Χριστούγεννα μετρήσανε; Φέτος ακόμη δεν έχουμε κάνει καν αιτήσεις για μεταθέσεις. Ανοιχτά σχολεία χωρίς προσωπικό. Μούρλια.... Επίσης πόσα σχολεία μένουν κλειστά γιατί δεν έχουν θέρμανση.... Αει στο καλό συγχύστηκα....

 

Εγώ θα ήθελα να καταργηθούν όλες οι κινητές αργίες και να θεσπιστούν κάποιες που να είναι πάντα Δευτέρα και για όλους τους κλάδους. Όπως Αγγλία μεριά.

 

Το μόνο που τους νοιάζει είναι να χαϊδέψουν τα αυτιά όλων όσων λένε "μα κοίτα πόσο κάθονται οι εκπαιδευτικοί". Τίποτε άλλο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του να υπάρχει περισσότερο σχολείο (τους εκπαιδευτικούς δεν τους πειράζει -από αυτά που ακούω-, έτσι κι αλλιώς εκείνοι στα σχολεία τους είναι). Φτάνει να μην αυξήσουν την ύλη. Δηλαδή η ίδια ύλη να διδαχτεί σε περισσότερες μέρες για να έχουν την ησυχία τους και οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά, να την μάθουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του να υπάρχει περισσότερο σχολείο (τους εκπαιδευτικούς δεν τους πειράζει -από αυτά που ακούω-, έτσι κι αλλιώς εκείνοι στα σχολεία τους είναι). Φτάνει να μην αυξήσουν την ύλη. Δηλαδή η ίδια ύλη να διδαχτεί σε περισσότερες μέρες για να έχουν την ησυχία τους και οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά, να την μάθουν.

 

Το θέμα δερν είναι αν θα είμαστε στις τάξεις κάποιες μέρες παραπάνω (άλλωστε είμαστε στα σχολεία πριν έρθουν τα παιδιά και φευγουμε αφού φύγουν). Το θέμα ειναι, για μένα, αν θα υπάρχουν εκπαιδευτικοί για να γίνεται μάθημα (χθες, τελευταία μέρα το Γενάρη, έγιναν προσλήψεις εκπαιδευτικών και ακόμα υπάρχουν κενά σε γενική και περισσότερα στην ειδική αγωγή), καταζλληλες αίθουσες όπου τα παιδιά δεν θα είναι στοιβαγμένα, πετρέλαιο για ικανοποιητική θέρμανση, καλά συντηρημένα κτήρια οπου δεν χρειάζονται ομπρέλες στις τάξεις καθέ φορά που βρέχει, βιβλία, εξοπλισμός κλπ κλπ.

 

Αν γίνουν ολά αυτά, τότε θα εχουμε τη δυνατοτητα να συγκρινομαστε με την Ευρώπη και τα εκεί εκπαιδευτικά συστήματα και διακοπές.

 

Και,ναι. Εμένα με πειράζει να κρυβομαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Να βλέπουμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος που είναι μπροστά μας.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...