Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειδα γεννα live,πριν γεννησω!!


Recommended Posts

γεια σας !μολις μπηκα στο 3ο τριμηνο περναει τελικα ο καιρος! σπουδαζω νοσηλευτικη κ ειχα την τυχη κατα την διαρκεια της πρακτικης μου στο νοσοκομειο να δω τοκετο κανονικοτατα.τα ειδα ολα απο την αρχη μεχρι το τελος!με βοηθησε εμενα προσωπικα πολυ..πολλες κοπελες ομως ομως μου ειπαν οτι αν το εβλεπαν θα αγχωνοντουσαν ..εγω παντως ενιωσα πολυ τυχερη που ημουν μπροστα ε αυτο το θαυμα της ζωης ,ειδα μια ψυχουλα να ερχεται στη ζωη ..με πιασανε κ λιγο τα ζουμια απο τη χαρα μου!..ισως μπορω να σας λυσω καποιες αποριες αν θελετε !!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου συμπατριώτισσα, καλή λευτεριά. Στο νοσοκομείο την είδες την γέννα ή σε κάποια κλινική; Πρέπει να είναι απίστευτη εμπειρία. Εγώ δεν έχω νιώσει τίποτα από γεννητούρια καθώς ήμουν καισαρική με ολική νάρκωση. Όταν όμως είχα δει (προτού γεννήσω) στο youtube μια βιντεοσκοπημένη καισαρική είχα τρομάξει απλά μετά δεν το σκεφτόμουνα για να μην με πιάσει καμιά κρίση πανικού κατά την διάρκεια της νοσηλείας μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κ σε σενα Ξανθιωτισσα!! :) στο νοσοκομειο την ειδα!να χαιρεσαι το παιδακι σου!εγω περιμενω να περασει ο καιρος !κ εγω ειχα δει πολλα βιντεακια μερικα με αγχωσαν μερικα με βοηθησαν αλλα σαν το ζωντανο τοκετο που ειδα δεν συγκρινονται!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ σπουδάζω νοσηλευτική και έχει τυχει να δω φυσιολογικό τοκετό και καισαρική. Ευτυχώς είχα γεννήσει πρώτα. Αυτά που είδα ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο, από γυναίκα που γέννησε με γιατρό της εφημερίας και οι συνθήκες δεν είχαν καμία σχέση με την δική μου περίπτωση που γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Ευτυχώς, γιατί πραγματικά τη λυπήθηκα την καημένη τη γυναίκα. Ούτε το σκυλί μου δεν θα πήγαινα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν έγκυος η μαμά μου μου αγόρασε ένα περιοδικό με dvd που έδειχνε μία γέννα, φυσιολογικό τοκετό...διάβασα το περιοδικό , είδα τις φωτογραφίες αλλά δεν άντεξα να δω ποτέ το dvd...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ώρες πριν γεννήσω είδα την απέναντι μου στο θάλαμο να φέρνει στον κόσμο το παιδάκι της με ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο, η μαια μου πρότεινε να μην βλέπω αν δεν θέλω αλλά με βοήθησε πολύ κ δεν φοβήθηκa όταν ήρθε η σειρά μου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!πραγματικα οι περισσοτερες κοπελες τρομαζουν στην ιδεα να δουνε τοκετο!ενταξει ειναι κ λογικο ειναι για γερα στομαχια αυτα!πρεπει να το εχεις αποφασισει οτι αυτο ειναι το επαγγελμα σου !εγω ας πουμε για παραδειγμα στισ 4:05 ειδα γεννα κ στισ 4:30 ειδα στα επειγοντα περιστατικα που ημουν μια γυναικα νεκρη ολα αυτα ειναι μεσα στη ζωη ..εδω κολλαει η φραση μια ζωη ερχεται μια ζωη φευγει!μεχρι τον 6ο παντως που ειμαι τωρα ημουν συνεχεια στο νοσοκομειο λογω σχολης!οποτε δεν νιωθω κ πολλα!κ οτι βλεπω μια γυναικα που γενναει δεν ειναι απο περιεργεια αλλα για εκπαιδευτικο σκοπο!καταλαβαινω ομως ποσο δυσκολο ειναι για αυτην την γυναικα να την κοιτανε πολλα ατομα απο κατω κ ποσο μαλλον αντρες!

να σας πω την ιστορια μου λοιπον~ μπηκα στην αιθουσα τοκετου κ ηταν εκει η γυναικα αυτη στην θεση τοκετου με τον καρδιοτοκογραφο στην κοιλια της κ με τον ορο στα χερια της!ειχε κανει τον υποκλισμο κ την ειχανε ξυρισει κ απο κατω κ περιμενε τους πονους να ερθουν γι να σπρωξει ,η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν κ πολυ συνεργασιμη αλλα δεν την κατηγορω δεν ξερω πως μπορει να ενιωθε εκεινη την στιγμη!εκανε συνεχως το λαθος σε καθε διαστολη να σπρωχνει απο τον θωρακα κ πανω δηλαδη στο λαιμο εκει που πεταγονται κ οι φλεβες αν σφυχτεις ,αυτο ειναι λαθος πρεπει να σφυχτεις σαν να θελεις να κανεις την αναγκη σου .διαφορετικα μπορει να κανεις φλεγμονη στον κολπο κ ειναι κ αυτος ενας λογος να πας καισαρικη κ ειναι αδικο ενω εφτασες σε αυτο το σταδιο κ δεν υπαρχει καποιο προβλημα!σε μια σπρωξια που εκανε εσκυψα εγω κ ειδα το κεφαλακι του μωρου που ερχοταν απο τον τραχηλο κ ειχε μεινει στον κολπο μετα σταματησε παλι ο πονος κ τελευεται φορα που σφυχτηκε η γυναικα βγηκε το κεφαλι κ μετα δεν ηταν τιποτα απο οτι την εβλεπα δηλαδη ενιωσε μια ανακουφιση τι να σας λεω μεχρι κ εγω ανακουφιστηκα την ειδα μετα τη χαρα ειχε κ τι χαμογελο πλατυ-πλατυ!!! :) της ειπα συγχαρητηρια εφερες το ανθρωπακι σου στον κοσμο!πως νιωθεις;κ μου λεει κουρασμενη αλλα ευτυχισμενη!το μωρο το εβαλε η μαια στην θερμοκιτοιδα κ αρχιοσε να το σκουπιζει για να μη παθει υποθερμια κ ειχε κ μια λαμπα απο πανω για να το κραταει ζεστο!παρεπιπτοντως μολις βγηκε το μωρο κ αρχισε να κλαιει οπως κ οταν το ειδα να ερχεται απο τον κολπο με πηραν τα ζουμια γιατι το εωρω θαυμα της ζωης αυτο πραγματικα κ ειμαι πολυ τυχερη πιστευω που το εζησα κ αυτο ειχα δηλαδη την ευκαιρια να το δω!κοψανε τον ομφαλιο λορο κ το βαλανε διπλα στη μαμα (μεσα στη θερμοκοιτιδα) μετα πατησανε μια φορα την κοιλια της για να βγει ο πλακουντας..το πεταξανε κ μετα της κανανε την ενεση για αναισθησια κ την κανανε τα ραμματα...α!επισης ειδα την ωρα που την κοψανε λιγο (περινεοτομη).ομολογω πως δεν καταλαβε τιποτα ουτε καν γκριματσα δεν εκανε μαλλον δεν το καταλαβε!την καθαρισανε κ μετα εγω ασχοληθηκα με το μωρο δεν ξερω τι αλλο της κανανε!το μωροο το κανουμε κατι αλλα πραγματα οπως μια ενεση με βιταμινη κ αλλα τετοια~!μετα επρεπε να παω αμεσως στα ΤΕΠ ειχαμε επειγον περιστατικο !αυτα ειδα κ εζησα !μπορει να ξεχασα μερικα πραγματα αν εχετε κ αλλη ερωτηση περιμενω!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελω κι εγω να σας κανω μια ερωτηση.Γεννησα το πρωτο μου παιδι σε ιδιωτικο και το ιδιο θα κανω και τωρα.Αυτα που ακουμε απο καποιους περι μεταφορας των ''δυσκολων '' περιστατικων στα δημοσια εφημερευοντα μαιευτηρια ισχυουν; Εσεις που ειστε μεσα σε αυτα εχετε ακουσει ή δει κατι; Αν ναι , τι περιπτωσεις ειναι; Εχω ακουσει διαφορα, που δεν ξερω αν ισχυουν κιολας,αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι ο σωστος χειρισμος ειναι πρωτα απο ολα θεμα γιατρου.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έχω δει τοκετούς στο ytube κ έχω καταλάβει ότι παίζει μεγάλο ρόλο τι είδους τοκετό θα δεις για το πως θα νιώσεις.

 

Από μόνο του είναι ένα πολύ όμορφο γεγονός αλλά χωρίς τις ανάλογες συνθήκες γίνεται "οδυνηρό"σωματικά κ ψυχολογικά κ για την μητέρα κ για κάποιον που το βλέπει.

 

Υπάρχουν βιντεάκια στα οποία φαίνεται το όμορφο κλίμα κ ο σεβασμός απέναντι στην μητέρα κ μόλις τα βλέπεις όχι απλά δεν τρομάζεις αλλά ανυπομονείς να σου συμβεί το θαύμα.

 

Εγώ πάντως θα αγχωνόμουν αν δεν έβλεπα καμία γέννα. Θα ένιωθα ότι πάω εντελώς απροετοίμαστη. Νομίζω ότι βοηθάει έστω αν δεν έχεις δει ή δεν θες να δεις, τουλάχιστον να ξέρεις τι συμβαίνει στο σώμα σου κ γιατί... Έτσι θα είναι σαν να είσαι εσύ ο "κυρίαρχος" της κατάστασης κ όχι οι γύρω σου. Όχι ότι ούτως ή άλλως δεν είσαι εσύ ο κυρίαρχος (άσχετα αν στα μαιευτήρια σε κάνουν συχνά να αισθάνεσαι το αντίθετο) αλλά έχοντας κ τη γνώση έχεις ακόμα μεγαλύτερη δύναμη.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο καιρό ήμουν έγκυος,δεν έκανα τίποτα άλλο από το να βλέπω βιντεάκια,dvd και φωτογραφίες από τοκετούς!Εμένα με βοήθησε πολύ πάντως!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι νοσηλευτρια σε μαιευτηριο δημοσιο οποτε οποια γνωστη και φιλη γενναει ακολουθω και κραταω το χερι.εγω γεννησα προσφατα εκει που δουλευω οποτε ειχα την αδερφη μου κοντα(νοσηλευτρια κι αυτη)που μου κραταγε το χερι.παντως φοβερη εμπειρια ειτε τη ζεις ειτε τη βλεπεις!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μωρακι Εφη!ναι οντως ειναι φοβερη εμπειρια !να το βλεπεις γιατι το να το ζεις ακομα δεν ξερω σε 3 μηνες θα σας πω κ εγω την γνωμη μου!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...