Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ..


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.Στην κααθιερωμένη επίσκεψη στο γιατρο μου βρηκε πίεση 14 μεγάλη κ 8 μικρή. Μου είπε να κόψω το αλάτι και να την παρακολουθώ για να δούμε αν χρειαστεί να κανουμε κανενα περαιτέρω έλεγχο.

Σε όλη την υπόλοιπη εγκυμοσύνη είχα 10 με 6 κατα μέσο όρο κ δεν εχω καποιο προβλημα.Απλά τελευταία ετρωγα αρκετα αλμυρα ,δεν ξέρω αν αυτό έπαιξε ρόλο. Τωρα που μετριεμαι εχω 11.5 με 7 και μια φορα 12.3 με 7.Είναι πολύ υψηλό το 12????????

Εχει τυχει σε άλλη κοπέλα να ανεβάσει πίεση 14 κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

Αν έχετε εμπειρια σε θέμα πίεσης θα με βοηθούσατε πολύ γιατι όσο να ναι αρχισα να αγχώνομαι λίγο..

Φοβάμαι επίσης μην ήταν από το άγχος.Κ αν αγχωθω την ώρα του τοκετού παίζει στο άσχετο να ανεβάσω πίεση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοπέλα μου έχω και εγώ το ίδιο θέμα και φοβάμαι και για την ώρα του τοκετού...αν ξέρει καμία κοπέλα ας βοηθήσει... εγώ έχω εδώ και 2-3 μήνες 14-9... ακριβώς στο όριο...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ανεβασα πιεση στον 9ο.τους προηγουμενους μηνες ειχα παντα 12 - 8 και απο την 37η περιπου που την παρακολουθουσα ανεβαινε μεχρι και 14 (και το ενιωθα κιολας).ε οταν πηγα 15.5 στην 39η μπηκα για παρακολουθηση στο ελενα για 6 μερες και με χαπια και διατροφη την ρυθμισαμε.εσεις σε ποιον μηνα ειστε?

 

να την παρακολουθειτε παντως συχνα.ειναι σημαντικο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πηγα εχθες και μου βρηκε 12 με 8.5 ενω ειχα συνηθως 10 με 6.

ειμαι 35η βδομαδα και μου εδωσε κατι εξετασεις αιματος γιατι η υψηλη πιεση ειναι ενδειξη προεκλαμψιας.

εμενα δε μου φαινεται υψηλη παντως. τη μετρησα και σημερα και ηταν 12 με 7.

μου ειπε να την μετρησω και αυριο και να τον παρω τηλ.

 

αμα μαθει καμμια τιποτα αλλο ας μας πει και μας...

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια , το 12 και 8 ειναι απολυτα φυσιολογικο. εγω καθε μηνα τοσο εχω.

μια φορα που ζαλιζομουν , στο 1ο τρίμηνο , ειχε πεσει στο 10. ειναι και ανάλογα τον οργανισμό. παντως ξερω σε περιπτωση υψηλης πιεσης , νοσηλεύεσαι για παρακολούθηση, αλλά εξαρτάται και απο την εβδομάδα

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα.Στην κααθιερωμένη επίσκεψη στο γιατρο μου βρηκε πίεση 14 μεγάλη κ 8 μικρή. Μου είπε να κόψω το αλάτι και να την παρακολουθώ για να δούμε αν χρειαστεί να κανουμε κανενα περαιτέρω έλεγχο.

Σε όλη την υπόλοιπη εγκυμοσύνη είχα 10 με 6 κατα μέσο όρο κ δεν εχω καποιο προβλημα.Απλά τελευταία ετρωγα αρκετα αλμυρα ,δεν ξέρω αν αυτό έπαιξε ρόλο. Τωρα που μετριεμαι εχω 11.5 με 7 και μια φορα 12.3 με 7.Είναι πολύ υψηλό το 12????????

Εχει τυχει σε άλλη κοπέλα να ανεβάσει πίεση 14 κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

Αν έχετε εμπειρια σε θέμα πίεσης θα με βοηθούσατε πολύ γιατι όσο να ναι αρχισα να αγχώνομαι λίγο..

Φοβάμαι επίσης μην ήταν από το άγχος.Κ αν αγχωθω την ώρα του τοκετού παίζει στο άσχετο να ανεβάσω πίεση?

 

Η πίεση στην εγκυμοσύνη ΔΕΝ μετριέται με τα ίδια όρια που μετριέται εκτός εγκυμοσύνης. Συνήθως μετριέται στο 1ο τρίμηνο για να υπάρχει ως μέτρηση αναφοράς και από κει και πέρα θεωρείται αυξημένη όταν υπερβεί είτε το 14 με 9 είτε αν υπερβεί την πίεση του 1ου τριμήνου κατά 3 μονάδες η μεγάλη και 2 μονάδες η μικρή. Έτσι αν είχες 10 με 6 και τώρα έχεις 14 με 8, είναι αυξημένη. Βέβαια δεν φτάνει μόνο μια μέτρηση, αλλά τουλάχιστον 2 σε 2 διαφορετικές επισκέψεις και σε κατάσταση ηρεμίας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις.

εγώ είμαι στην 28 εβδομάδα τωρα.Μου τη μέτραγε σε κάθε επίσκεψη ο γιατρος αλλά είχα πάντα 10 με 11 η μεγάλη και 6με 7 η μικρή.

Μετά την επίσκεψη στο γιατρο που είχα 14 και 8 ( 1η φορα τοσο ψηλή ) πηρα ένα ψηφιακό πιεσόμετρο κ τη μετράω πρωι και βραδυ. Συνηθως έχω 11.5 με 6.5 αλλά μια μέρα είχα και 12.3 και 7. Δηλαδή και το 12 θεωρείται υψηλό?

Εντωμεταξυ εχθες αισθανόμουν δυσφορία και δεν κοιμηθηκα σχεδόν καθόλου.ειναι δυνατον να πιέζει τοσο πολύ το μωρο το στομαχι κ την καρδια και να μου δημιουργησε δυσφορία?Μετρησα και την πίεση και ειχα 12 και 6.5 οπότε δεν ήταν από υψηλή πίεση.

Εγώ ετρωγα αρκετα αλμυρα τα φαγητα.Τωρα το αλάτι τοεκοψα μαχαίρι να δω αν θα

πέσει και η πίεση..

Πάντως όποια άλλη κοπέλα έχει εμπειρία με αυξομείωση πίεσης ασ μας γραψει την εμπειρία της.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πηγα εχθες και μου βρηκε 12 με 8.5 ενω ειχα συνηθως 10 με 6.

ειμαι 35η βδομαδα και μου εδωσε κατι εξετασεις αιματος γιατι η υψηλη πιεση ειναι ενδειξη προεκλαμψιας.

εμενα δε μου φαινεται υψηλη παντως. τη μετρησα και σημερα και ηταν 12 με 7.

μου ειπε να την μετρησω και αυριο και να τον παρω τηλ.

 

αμα μαθει καμμια τιποτα αλλο ας μας πει και μας...

 

εμένα δεν μου έγραψε ακόμα εξετάσεις. μου είπε να την παρακολουθήσουμε κανα 2 βδομάδες και μετα αν είναι θα κάνω εξετάσεις.

Κορίτσια και μια αλλη απορία.Ποια η διαφορά της προεκλαμψιας και της εκλαμψίας?

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου έχω και εγώ το ίδιο θέμα και φοβάμαι και για την ώρα του τοκετού...αν ξέρει καμία κοπέλα ας βοηθήσει... εγώ έχω εδώ και 2-3 μήνες 14-9... ακριβώς στο όριο...

Εσένα δεν σου έγραψε να κάνεις εξετάσεις? Τι κινδυνοσ υπάρχει αν γεννήσεις με τέτοια πίεση? σου είπαν κάτι?

Με το καλό και με έναν πονο σε όλα τα κορίτσια που γεννάτε αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειχα ανεβασμενη πιεση και ημουν στα ορια για προεκλαμψια,αλλα ημουν εγκυος σε τριδυμα οποτε ηταν αρκετα φυσιολογικο να ανεβαζω πολυ πιεση,επαιρνα καποια χαπακια δεν θυμαμαι πως τα λενε,και αρχισα να ανεβαζω πιεση στον 4μηνα....Ξεκουραση χαλαρωση και συχνη παρακολουθηση χρειαζετε και αν νιωσεις με το παραμικρο αδιαθεσια να παιρνεις τον γιατρο σου τηλ αμεσως...

Θανούλης 10/3/2005

Σμαράγδα 19/8/2007

adhWm7.png Y6GDm7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις.

εγώ είμαι στην 28 εβδομάδα τωρα.Μου τη μέτραγε σε κάθε επίσκεψη ο γιατρος αλλά είχα πάντα 10 με 11 η μεγάλη και 6με 7 η μικρή.

Μετά την επίσκεψη στο γιατρο που είχα 14 και 8 ( 1η φορα τοσο ψηλή ) πηρα ένα ψηφιακό πιεσόμετρο κ τη μετράω πρωι και βραδυ. Συνηθως έχω 11.5 με 6.5 αλλά μια μέρα είχα και 12.3 και 7. Δηλαδή και το 12 θεωρείται υψηλό?

Εντωμεταξυ εχθες αισθανόμουν δυσφορία και δεν κοιμηθηκα σχεδόν καθόλου.ειναι δυνατον να πιέζει τοσο πολύ το μωρο το στομαχι κ την καρδια και να μου δημιουργησε δυσφορία?Μετρησα και την πίεση και ειχα 12 και 6.5 οπότε δεν ήταν από υψηλή πίεση.

Εγώ ετρωγα αρκετα αλμυρα τα φαγητα.Τωρα το αλάτι τοεκοψα μαχαίρι να δω αν θα

πέσει και η πίεση..

Πάντως όποια άλλη κοπέλα έχει εμπειρία με αυξομείωση πίεσης ασ μας γραψει την εμπειρία της.

Ο δικός μου ο γιατρός πριν από δύο εβδομάδες, βλέποντας μια μέτρηση στη β' επιπέδου, που πιθανόν να προμηνύει προεκλαμψία, μου είπε να κόψω το αλάτι καθώς και τα γλυκά και το ψωμί. Από τότε έχοντας βελτιώσει ποιοτικά τη διατροφή μου, έχω χάσει περιπου 1 κιλό, προφανώς από κατακράτηση υγρών, και αισθάνομαι πολύ καλύτερα, μπορώ να πω πιο καλά από ποτέ σ'αυτήν την εγκυμοσύνη...αααα κ η πίεση μου παραμένει χαμηλή...αυτά, ελπίζω να βοήθησα....

Link to comment
Share on other sites

Εσένα δεν σου έγραψε να κάνεις εξετάσεις? Τι κινδυνοσ υπάρχει αν γεννήσεις με τέτοια πίεση? σου είπαν κάτι?

Με το καλό και με έναν πονο σε όλα τα κορίτσια που γεννάτε αυτές τις μέρες.

 

Η γιατρός μου είπε να την παρακολουθώ αλλά στο σπίτι δεν είχα πάντα τόσο πολύ οπότε και με άφησε χωρίς χάπια...στο νοσοκομείο που πήγα για να μου βγάλουν καρτέλα δεν μου είπαν τίποτα... τώρα μόνο στην τελευταία εξέταση μου είπαν λίγο να προσέχω το αλάτι... Αυτό για την ώρα του τοκετού θα ήθελα και εγώ να μάθω τι κινδύνους μπορεί να έχω...και αν θα έχω... μπορεί λίγο πριν τον τοκετό να σου δώσουν χάπια και να μην ανεβάσεις την ώρα που γεννάς... λέω εγώ τώρα...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου είπε να την παρακολουθώ αλλά στο σπίτι δεν είχα πάντα τόσο πολύ οπότε και με άφησε χωρίς χάπια...στο νοσοκομείο που πήγα για να μου βγάλουν καρτέλα δεν μου είπαν τίποτα... τώρα μόνο στην τελευταία εξέταση μου είπαν λίγο να προσέχω το αλάτι... Αυτό για την ώρα του τοκετού θα ήθελα και εγώ να μάθω τι κινδύνους μπορεί να έχω...και αν θα έχω... μπορεί λίγο πριν τον τοκετό να σου δώσουν χάπια και να μην ανεβάσεις την ώρα που γεννάς... λέω εγώ τώρα...

 

Κορίτσια , αν ειναι υψηλή η πίεση , δεν το διακινδυνεύουν , κάνουν καισαρική

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...