Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επισκληριδιο στο ΕΛΕΝΑ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

ο καιρός πλησιάζει.. είμαι στα μέσα του ογδόου κ για αυτό τον λόγο έχω αρχίσει να ρωτάω τον γιατρό μου για την γέννα που όλο κ πλησιάζει κ όλο κ ανχωνομαι σαν πρώτο μου παιδάκι...το μεγαλύτερο μου ανχος εκτός από το να είναι υγιέστατος ο μπέμπης μου είναι η γέννα γιατί είμαι λίγο πολύ φοβητσιάρα αφού δεν έχω πατήσει σε νοσοκομείο ούτε για 1 ράμμα ποτέ ευτυχώς! για αυτό τον λόγο λοιπόν είχα στηριχτεί στην επισκληριδιο που είναι η χαρά της κάθε εγκύου.

έλα όμως που ο γιατρός μου είπε ότι δεν κάνουν επισκληριδιο στο φυσιολογικό τοκετό στο ελενα γιατί λέει δεν έχει αρκετούς αναισθησιολόγους που να καλύπτουν κ τους φυσιολογικούς τοκετούς:confused:. κάνουν λέει μόνο στην καισαρική... :confused:πείτε μου βρε κορίτσια έχει ρωτήσει κ καμία άλλη γιατί μου φένετε πολύ χαζή αυτή η απάντηση..:rolleyes: δηλαδή να πεθάνω από τους πόνους.. γιατί?????τι φταίω?? πονάω μόνο που το σκέφτομαι..

ευχαριστώ και καλή λευτεριά σε όλες μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το εχω ακουσει κι εγω πως δεν κανουν στο ελενα, οποτε καλο κουραγιο!!!δε θα εισαι ουτε η πρωτη, ουτε η τελευταια...παρακολουθησε αν θελεις μαθηματα ανωδυνου τοκετου, σιγουρα θα σε βοηθησουν...εγω αν και 2ο παιδακι ξεκιναω την παρασκευη..

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μα είναι δυνατόν????γιατί μας το κάνουν αυτό...??????έχω κλείσει κ εγώ για μαθήματα τέλος του μήνα......ελπίζω να κάνουν κάτι κ να μην τα ξεχάσω εκείνη την στιγμή..... τι να πω .. νόμιζα ότι με κορόιδευε ο γιατρός.. αλλά μάλλον για να το έχεις ακούσει κ εσύ θα ισχύει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από όσα γνωρίζω στο Έλενα γίνεται επισκληρίδιος και αυτό εξαρτάται πάντα από το γιατρό αλλά και από την ίδια την γέννα της κάθε γυναίκας-ήταν η απάντηση που πείρα από τη προϊσταμένη στο νοσοκομείο σε αντίστοιχη ερώτηση . Ρώτα και άλλον γιατρό στο νοσοκομείο να δεις τι θα σου πει,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η επισκληρίδιος δεν είναι αστειο, θέλει εξειδικευμένους αναισθησιολόγους. Στο Έλενα κι εγώ έχω ακούσει πως δεν κάνουν. Μάλιστα μια κοπέλα εδώ στο φόρουμ, με δίδυμα και προγραμματισμένη καισαρική, πήγε να γεννήσει πιστεύοντας ότι θα της κάνουν επισκληρίδιο (έτσι είχε συνεννοηθεί με τη γιατρό της) και η αναισθησιολόγος την ώρα του χειρουργείου της είπε ότι δεν αναλαμβανει επισκληριδιους, μόνο ολικη αναισθησία. Και φυσικά γέννησε με ολική. Αν βρω το ποστ της θα το βάλω.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα κ μία φίλη μαία κ μου είπε ότι ο συγκεκριμένος γιατρός που έχω δεν κάνει γιατί δεν χρειάζεται... θεωρεί ότι είναι επικίνδυνη γιατί η γυναίκα δεν μπορεί να σπρώξει και πολλές φορές χρειάζεται να πέφτει η μαία πάνω στην κοιλιά της γυναίκας και να κάνει το μωρό να βγει κ ακόμα μπορεί να χρειαστεί κ βεντούζα που είναι επικίνδυνη για το μωρό... ααααααα επίσης μου είπε ότι η επισκληρίδιο γίνεται τελευταία στιγμή κ δεν γλιτώνεις τους πόνους... γέννα είναι θα πονέσεις τι να κάνουμε...??????

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα ξέρω καλή μου, η Επισκληρίδιος ναι μεν θέλει εξειδικευμένο Αναισθησιολόγο, αλλά αφού συννενοηθείς με το Γυναικολόγο σου, τα κανονίζεις. Για ολική ξέρω σε όλα τα Δημόσια Μαιευτήρια (δυστυχώς!!!!) κι όχι μόνο στο ΕΛΕΝΑ. Η ένεση γίνεται πάντως από διαστολή 5 και πάνω..... οπότε.... σίγουρα ζεις αρκετούς πόνους!!!!!!

Ουφ..... τα είπα και πονάω κι εγώ τώρα για σένα.... χωρίς να είμαι έγκυος καν.....

Καλή δύναμη κοριτσάκι μου!!!!

Κουράγιο!!!!

Η Παναγιά μας τις βοηθάει όλες τις μανουλίτσες!!!!!

Κι άμα πρωτοδείς το bebe σου..... θα τα λησμονήσεις όλα!!!! Είναι σίγουρο!!!!

Σε φιλώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βαζω τα λινκ:

σελιδα 4 μηνυμα 115 http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36063&page=4

 

Παρόμοια συζήτηση κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37620

 

Επίσης να προσθέσω ότι το σπρώξιμο στην κοιλιά μπορεί να το υποστείς είτε έχεις κάνει επισκληρίδιο είτε όχι. Κι εμενα, παρότι γέννησα με καισαρική, είχαν πεσει 4 άτομα στην κοιλιά μου και σπρώχνανε και το μωρό τελικά το πήραν με βεντούζα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά από ότι φαίνεται η επισκλυρίδιος θα είναι μόνο στον ύπνο μου...

καλή λεφτεριά κ με κανέναν πόνο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

ο καιρός πλησιάζει.. είμαι στα μέσα του ογδόου κ για αυτό τον λόγο έχω αρχίσει να ρωτάω τον γιατρό μου για την γέννα που όλο κ πλησιάζει κ όλο κ ανχωνομαι σαν πρώτο μου παιδάκι...το μεγαλύτερο μου ανχος εκτός από το να είναι υγιέστατος ο μπέμπης μου είναι η γέννα γιατί είμαι λίγο πολύ φοβητσιάρα αφού δεν έχω πατήσει σε νοσοκομείο ούτε για 1 ράμμα ποτέ ευτυχώς! για αυτό τον λόγο λοιπόν είχα στηριχτεί στην επισκληριδιο που είναι η χαρά της κάθε εγκύου.

έλα όμως που ο γιατρός μου είπε ότι δεν κάνουν επισκληριδιο στο φυσιολογικό τοκετό στο ελενα γιατί λέει δεν έχει αρκετούς αναισθησιολόγους που να καλύπτουν κ τους φυσιολογικούς τοκετούς:confused:. κάνουν λέει μόνο στην καισαρική... :confused:πείτε μου βρε κορίτσια έχει ρωτήσει κ καμία άλλη γιατί μου φένετε πολύ χαζή αυτή η απάντηση..:rolleyes: δηλαδή να πεθάνω από τους πόνους.. γιατί?????τι φταίω?? πονάω μόνο που το σκέφτομαι..

ευχαριστώ και καλή λευτεριά σε όλες μας!!!!!!

 

Καλησπέρα!!

 

Καταρχήν σου εύχομαι με ένα πόνο !!!

Εγώ γέννησα στο Έλενα πριν λίγες ημέρες. Πηγαίναμε για φυσιολογικό τοκετό μπήκα με πόνους δικούς μου δλδ, αλλά επειδή δεν κατέβαινε το παιδί και δεν έκανα διαστολή μετά από 9-10 ώρες αποφασίσαμε να κάνουμε καισαρική γιατί δεν προχώραγε αλλιώς ο τοκετός. Ζήτησα από τον γιατρό μου να κάνουμε επισκληρίδιο και η απάντησή του ήταν πως δεν θα ήθελε να μου κάνει επισκληρίδιο ο αναισθησιολόγος που ήταν εκείνη την μέρα εκεί.

Εμπιστεύτηκα τον γιατρό μου και τελικά έκανα ραχιαία νάρκωση με δική του προτροπή, και ήμουν παρούσα στην γέννηση της κόρης μου.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να εμπιστευθείς τον γιατρό σου εφόσον τον ξέρεις και καλά τόσους μήνες και να προχωρήσεις όπως σου λέει.

Πάντως τους αρχικούς πόνους θα τους έχεις, η επισκληρίδιος δεν γίνεται με το που μπαίνεις στις ωδίνες. Συνήθως γίνεται μετά το 5 διαστολή όπου είναι και το ποιό χρονοβόρο να φτάσεις....

 

Πάντως ότι και να επιλέξεις σου εύχομαι να έχεις σύντομα το μωράκι σου στην αγκαλιά σου , και μετά δεν θα θυμάσαι τίποτα!!!!!

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites

Για ολική ξέρω σε όλα τα Δημόσια Μαιευτήρια (δυστυχώς!!!!) κι όχι μόνο στο ΕΛΕΝΑ. Η ένεση γίνεται πάντως από διαστολή 5 και πάνω..... οπότε.... σίγουρα ζεις αρκετούς πόνους!!!!!!

Στο Αττικό Νοσοκομείο θεωρούν παρωχυμένη την ολική νάρκωση (έτσι μας είπαν στα μαθήματα του ανώδυνου τοκετού) και προτιμούν την επισκληρίδιο, εκτός και αν η μητέρα δεν την θέλει, οπότε δεν μπορούν με το ζόρι να κάνουν επισκληρίδιο. Και στο φυσιολογικό τοκετό, η μητέρα μπορεί να κάνει όποτε το ζητήσει

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχαμε κανει τα μαθηματα ανωδυνου στο Ελενα η μαια μας ειχε πει οτι υπαρχει ενα θεμα με τους αναισθησιολογους κ μπορει να πας να γεννησεις κ να μην υπαρχει καποιος για να σου κανει επισκληριδιο. Μας ειχε πει λοιπον να παμε να βρουμε εναν κ να του πουμε οτι θα του δωσουμε το κατιτις κ να τον παρουμε τηλ. να ερθει οταν γενναμε. Δεν το εκανα γιατι τελικα γεννησα στο Μητερα! Αλλα δεν ξερω τι θα εκανα χωρις επισκληριδιο...10 ωρες να ποναω????κοριτσια ψαξτε λυση!!! Η επισκληριδιος ειναι μεγαλη ανακαλυψη!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

mariw ειμαι κι εγω νέα εδω μεσα αν και το παρακολουθούσα πριν, λοιπον την επομενη εβδομαδα μπαινω στον 8ο και πηγαινω στο Ελενα οπου με παρακολουθεί Αναπληρωτης διευθυντης. Οταν ρωτησα για την επισκληρίδιο ακουσα μια απτα ίδια, οτι παει αναλογα με το μωρό,μονο αν χρειαζεται δηλ λογω της καταστασής. Επιισης θελω κι εγω φυσιολογικο και μου ειπε οτι θα το δουμε εκεινες τις μερες... Ευχομαι με το καλό και στις δυο μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γειά σας κορίτσια, εγώ τον πρωτότοκο γιό μου τον γέννησα στο Μητέρα, και τι ειρωνεία τότε δεν ήθελα να ακούσω για επισκληρίδιο αλλά να γεννήσω φυσιολογικά, μέχρι που φτάνοντας διαστολή 5 ο γιατρός με ρωτάει περιπαιχτηκά "Τι έγινε Κων/να θα κάνουμε επισκληρίδιο;" και του απαντάω "Και επισκληρίδιο και ό,τι θέλεις!!!" μιας που οι πόνοι εναλλάξ στη μέση και στην κοιλιά ήταν αφόρητοι...

Τώρα πρόκειτε να γεννήσω στο Έλενα με γιατρό Αναπληρωτή Διευθυντή ο οποίος σε σχετική ερώτηση απάντησε πως δεν γίνετε επισκληρίδιος στον φυσιολογικό τοκετό παρά μονάχα στην καισαρική και πάντα υπό συνθήκες που το επιβάλλουν. Ο φυσιολογικός τοκετός θα είναι "Φυσιολογικός" αν και κάποιο παυσιπονάκι θα χορηγηθεί".

Στις αρχές της δεύτερης εγκυμοσύνης και αφότου έμαθα γι'αυτό αγχώθηκα πολύ. Από ένα σημείο και έπειτα σαν να το διέγραψα από τη μνήμη μου, σταμάτησε να με απασχολεί και είμαι (προς το παρόν τουλάχιστον) ήρεμη. Προσπαθώ να σκεύτομαι θετικά, και πως θα ζήσω μια εμπειρία την οποία η φύση της γυναίκας έχει μεριμνήσει, όπως τόσες και τόσες γυναίκες έχουν βιώσει.

Ελπίζω και θέλω να τα καταφέρω, χωρίς υπερβολές (τύπου υστερίες και φωνές) κατά τη διάρκεια του τοκετού.

 

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

dhiYp2.png?g6h8jYLq
Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη και η ξαδέρφη μου δεν χρειάστηκε να κάνει επισκληρίδιο.

Και η μπέμπα της γεννήθηκε πιο γρήγορα απο την πρώτη.

Τι να πώ, αποκτά ελαστικότητα η περιοχή μετά απο μια εγκυμοσύνη.

 

Να μου ζήσει το Ελληνικό δημόσιο!!! Τόσα λεφτά δίνουμε σαν φορολογούμενοι, κάτιτις για να σου κάνουν επισκληρίδιο? Που ζούμε στην εποχή του λίθου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εμένα η αδερφή μου γέννησε πέρυσι τέτοιο καιρό στο Έλενα και δεν της κάνανε επισκληρίδιο παρ'ότι το ζήτησε και παρά το γεγονός ότι είχε πεθάνει στους πόνους γιατί της είχαν δώσει ωκυτοκίνη για να προχωρήσει ο τοκετός (ήταν πάνω από 8 ώρες με σπασμένα νερά και δεν είχε διαστολή).

 

Συμφωνώ με τη mafalda για τα χάλια του ελληνικού δημοσίου! Τόσα λεφτά δίνουμε στα ασφαλιστικά ταμεία και τελικά στις περιπτώσεις που πραγματικά χρειάζεται δεν μπορούν να ανταποκριθούν όπως πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παντως κι εγω κοριτσια ρωτησα τη γιατρο μου στο Ελενα κ μου πε "εεεε!!!θα δουμε οταν ερθει η ωρα κ αμα ερθεις με διαστολη 6 ,τι να κανουμε επισκληριδιο???" της λεω στη μικρη μου ταλαιπωρηθηκα παρα πολλες ωρες, δε θα την παλεψω να ποναω τοοοοσες ωρες. Κ μου ,λεει ο 2ος τοκετος ειναι πιο γρηγορος...μακαρι θεε μου!!!! Της ειπα παντως οτι εμαθα οτι δεν κανουν ολοι οι αναισθησιολογοι επισκληριδιο κ αν ειναι να εχω εναν σε ετοιμοτητα. Κ μου λεει "ποιος στο πε αυτο???Η κοπελα που ειναι τωρα πανω μια χαρα κανει επισκληριδιους..." χα χα χα!!!μια αναισθησιολογος....προσευχηθειτε να την πετυχετε οταν γεννατε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! επιπλεον ελεγαν χτες στις ειδησεις οτι οι προμηθευτες των νοσοκομειων κοβουν τις προμηθειες γιατι ειναι απληρωτοι κατι χρονια τωρα!!!!! ΑΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΣ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ!!!!!!!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λύση που την έχουν κάνει πολλές κοπέλες συγκεκριμένα στο Ελένας που δεν υποστηριζει την επισκληρίδιο....

 

Την μέρα της γέννας φέρνουν εξωτερικό αναισθησιολογο να τους κάνει την επισκληρίδιο και δεν μπορεί να επεμβει και κανενας κιόλας του νοσοκομείου για να το απαγορέψει....

 

Βέβαια πληρώνεις εξτρα αναισθησιολογο αλλα αμα είναι να ηρεμήσεις τον πόνο πιστεύω ότι δεν πανε χαμένα τα χρήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

στο ελενα φυσικα και κανουν επισκληριδιο....

γεννησα εκει 28 ιουλιου με καισαρικη (με ραντεβου λογο προβληματος το ηξερα απο πριν οτι θα πρεπει να κανω καισαρικη), υπαρχαν παρα πολλες κοπελες που εκαναν επισκληριδιο καλο ειναι να το συζητησεις με το γιατρο σου, (ποιον εχεις?)

οσο για το οτι καποιοι σου ειπαν οτι μπορει οταν πας να γεννησεις να μην υπαρχει αναισθησιολογος μου φαινεται λιγο απιθανο να συμβαινει αυτο σε εφημερεια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εγω γεννησα στο Αλεξανδρας , με καισαρικη κ επισκληρίδιο.

 

ξερω απο τουλαχιστον 3 γνωστες , που κ οι τρεις όμως εκαναν καισαρικη στο Ελενας , οτι δεν κανουν επισκληρίδιο. Η τελευταια μαλιστα γεννησε χθες το 2ο παιδάκι της.

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν γέννησα στο Έλενα αλλά έχω 5 φίλες/γνωστές που γέννησαν εκεί και καμία δεν έκανε επισκληρήδιο. Οι 2 γέννησαν φυσιολογικά και οι 3 με καισαρική. Και οι 5 μου είπαν ότι οι γιατροί τους ήταν ενάντια στην επισκληρίδιο, χωρίς να έχουν τον ίδιο γιατρό :o(δεν είναι όλες από το νησί). Αυτό με ψύλλιασε!!! Κατα τύχη γνώρισα το καλοκαίρι μια μαία που δουλεύει (ή δούλευε-δεν θυμάμαι καλά:oops:) στο Έλενα και όταν την ρωτησα για αυτό το θέμα μου είπε ότι επειδή χρειάζεται ο αναισθησιολόγος ειδική εκπαίδευση και σαν πανεπιστημιακό νοσοκομείο πρέπει αυτό να πληρώσει την εκπαίδευση αυτή, απλά δεν πληρώνει και έτσι δεν την κάνουν. Και έχουν βάλει τους γιατρούς να λένε ότι εκείνοι είναι εναντίον της επισκληριδίου για να μην γίνει σούσουρο!!!!

Τώρα αν είναι αλήθεια όλα αυτά ή όχι δεν μπορώ να το ορκιστώ.

Αν είναι όμως, τι να πω... στο 2011 είμαστε!!! Επισκληρίδιο κάνουν σε πάρα πολλές επεμβάσεις. Εγώ γέννησα με καισαρική εδώ στο νησί με επισκληρίδιο, σε ένα απλό γενικό νοσοκομείο!!!

Παρ' όλα αυτά έχω ακούσει τα καλύτερα για το Έλενα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο γιατρός μου, μου είπε ότι έχουμε την δυνατότητα επισκληριδίου και στην περίπτωση φυσιολογικού και στην καισαρική. Απλά δεν κάνουν τόσο εύκολο όσο στα ιδιωτικά νοσοκομεία στον φυσιολογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...