Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ομοιοπαθητικη αντι μασκα?


Recommended Posts

ο γιος μου ειναι τωρα 2 χρονων.απο μικρουλης ειχε σοβαρο προβλημα με βροχοσπασμο κτλ.ετσι ειχαμε αγκαλια συνεχεια και απο μια μασκα για τις αναπνοες του.απο το καλοκαιρι που τον πηγα εξοχη του τακοψα.δεν του ταχω δωσει ακομα και τελικα το μωρο ειναι μια χαρα.αν ομως ξανασυμβει ψαχνω κατι αλλο εκτος απο ''κορτιζονη''.ακουσα για την ομοιοπαθητικη.τι ακριβως ειναι?στη περιπτωση μας τι θα κανουμε δηλαδη?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχάς θα πρέπει να απευθυνθείς σε έναν ομοιοπαθητικό (καλό να ξέρει, να βλέπει παιδιά) και θα σου πει αν μπορεί να σε αναλάβει. Η ομοιοπαθητική δεν χρησιμοποιεί μάσκες, αλλά "σκευάσματα που μπορεί να είναι κάψουλες που την ανοίγεις βάζεις το περιεχόμενο σε ένα κουταλάκι και το δίνεις στο παιδί. Μπορεί επίσης να είναι σταγόνες ή βάμα ανάλογα με την πάθηση.

Πάντως λαρυγγίτιδα που έχουμε περάσει εμείς σε πολύ σοβαρό βαθμό την αντιμετωπίσαμε με ομοιοπαθητική αποφεύγοντας την κορτιζόνη κ.λ.π. :wink:

Επίσης το θέμα έχει δημοσιευτεί αρκετές φορές στο φόρουμ, κάνε μια ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ και θα μάθεις περισσότερα :wink:

 

Περαστικά σας!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη supermama εχω και εγω μια κορη που περασαμε ακριβως τα ιδια.οταν ηταν 3 μηνων αρρωστησε (μυξες βηχας)και αναγκαστηκαμε να μπουμε και στο νοσοκομειο για μια εβδομαδα.κανανε εισπνοες κανενα μηνα και ηρθε το καλοκαιρι και γλυτωσαμε για λιγο.τον νοεμβριο αρρωστησε και μεχρι τον ιανουαριο ημασταν συνεχεια με εισπνοες.δεν κοιματαν γκρινια νευρα,ειχαμε γινει κουρελι.ωσπου μια μερα λεω κατι πρεπει να γινει δεν παει αλλο.και ετσι επισκεφτηκαμε εναν ομοιπαθητικο γιατρο.απο τοτε ημαστε μια χαρα .δεν λεω οτι δεν ξανα αρρωστησε αλλα σε μια δυο μερες περδικι γινοταν .αφου αρχισα και εγω ομοιοπαθητικη.δεν ξερω απο που εισαι παντωσ υπαρχουν παιδιατροι ομοιοπαθητικης στις μεγαλες πολεισ(σε μας δυστυχωσ).επλιζω να σε βοηθησα αν χρειαζεσαι κατι παραπανω ευχαριστως να βοηθησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Mporeis να μπεις στο http://www.homeopathy.gr

Εγώ πάντως την ομοιοπαθητική την προτείνω με κλειστα μάτια, και ο δικός μου γιος έκανε λαριγγίτιδες και η παιδίατρος ΄μου είπε να ΄δώσψ κορτιζόνη, δεν έδωα το αντιμετωπισα με ομοιοπαθητικα.. ΠΡΟΣΟΧΗ στον γιατρο, υπαρχουν και αλμπανηδες..

ο γιος μου ειναι τωρα 2 χρονων.απο μικρουλης ειχε σοβαρο προβλημα με βροχοσπασμο κτλ.ετσι ειχαμε αγκαλια συνεχεια και απο μια μασκα για τις αναπνοες του.απο το καλοκαιρι που τον πηγα εξοχη του τακοψα.δεν του ταχω δωσει ακομα και τελικα το μωρο ειναι μια χαρα.αν ομως ξανασυμβει ψαχνω κατι αλλο εκτος απο ''κορτιζονη''.ακουσα για την ομοιοπαθητικη.τι ακριβως ειναι?στη περιπτωση μας τι θα κανουμε δηλαδη?

Seldora

Link to comment
Share on other sites

στη θεσ/νικη υπαρχει το

ΚΕΝΤΡΟ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

εχει πολλους γιατρους

πας σε βλεπει καποιος αναλογα με την "ειδικοτητα"

κανουν ερωτησεις, πολλες, για τα παντα

μετα κανουν συμβουλιο οι γιατροι

και σου λενε απο κοινου τι πρεπει να κανεις

πρωτη επισκεψη 80 και οι υπολοιπες απο 60

καλη αναρωση

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Ο Νικόλας εκανε πριν ακόμα κλείσει τον δεύτερο βρονχυιολίτιδα,κλασσικά μετα μια εβδομάδα στο νοσοκομείο με εισπνοές....αυτο μέχρι και τον ενατο που απευθύνθικα σε ομοιοπαθητικό, τα αποτελέσματα θεαματικά απο τότε και μέχρι σήμερα (φτου φτου να μη τον ματιάξω) να εχει ανεβάσει κανεναν πυρετό .

Ο χαραλαμπάκος μια απο τα ίδια , ασθμα κατω απο ίωση!!

Πήγα αυτή τη φορά σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο και φυσικά δεν ξαναχρειάστικαν τα εισπνεόμενα, ο μικρούλης αυτός είναι πιο ευαίσθητούλης τον πιάνουν πολύ ιωσεις αλλα τις ξεπερνάμε με αντιπυρετικά και ομοιοπαθητικά φαρμακα(καψουλες).

Στη Θεσσαλονικη υπάρχει μόνο μια παιδιατρος ομοιοπαθητικός Ξανθάκου Αθηνά και είνα στην Β.Ολγας(ενα δράμα για να βρεις να παρκάρεις)

Ειμαι πολύ ευχαριστημένη

προσπαθώ και ελπίζω να τα καταφέρνω να είμαι καλή μαμά

ΝΙΚΟΛΑΣ 13/01/2006

ΧΑΡΗΣ 21/10/2007

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις απο 2 μηνων τα ιδια μεχρι που μας ειπε η παιδιατρος να τον γραψουμε κολυμβητηριο (4-5 χρονων) και μαλιστα επειδη ηταν εξωτερικο μου ειπε καλυτερα ακομα...

 

Μετα απο 6-8 μηνες τα κοψαμε ολα τα spray μεχρι και σημερα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

σ ευχαριστω κατερινα Ν+Χ

χτες πηγα και ειδε τα παιδια μου

και ομολογο οτι σοκαριστικα με αυτα που μου ειπε

για τα φαρμακα που παιρνουμε κατα καιρους

περιμενω εναγωνίως να αρχισουμε τη θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...