Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολυ χαμηλος σιδηρος


Recommended Posts

Καλησπέρα πριν λιγες μερες επισκεφθηκα τη γυναικολογο για το τακτικο ελεγχο και της ανεφερα οτι η περιοδος μου συνεχιζει να κραταει σχεδον 8 με 10 μερες αλλα ταυτοχρονα μειωθηκε και ο κυκλος στις 25 μερες.Μου εγραψε αιματολογικες και ορμονικες εξετασεις που εδειξαν σιδηρο 18 και αιμοσφαιρινη 9.Η γυναικολογος μου εγραψε σιδηρο και φυλλικο για 3 μηνες οπου θα επαναλαβουμε τις εξετασεις και θα δουμε.Την αλλη εβδομαδα που θα εχουν βγει και οι ορμονικες θα δουμε τι θα κανουμε με το κυκλο.Εχω αγχωθει με τις τιμες σιδηρου που ειναι τοσο χαμηλες!!Εχει τυχει σε καμια σας?Βοηθανε τα χαπια?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω κι εγώ το ίδιο θέμα. Αιμοσφαιρίνη 10. Την τιμή του σιδήρου δεν ξέρω πού την βρίσκεις. Μήπως εννοείς τον αιματοκρίτη; Αιματοκρίτη έχω 30 :shock:

 

Εγώ δεν έχω δείξει τις εξετάσεις ακόμα στο γιατρό, τη Δευτέρα θα του της στείλω και θα σου πω τι είπε. Πάντως μου είχε πει ότι αν δεν βγουν καλές θα μου δώσει σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο σιδηρος φαινεται χωρια και θα πρεπει να στον εχει γραψει ο γιατρος για να στον κανουν.Εμενα ειναι η αιμοσφαιρινη 9,12 και ο αιματοκριτης 29.Εγω παντα ειχα χαμηλη αιμοσφαιρινη αλλά οχι και τοσο!

Link to comment
Share on other sites

Σίδηρο δεν μου έχει γράψει, δεν το βλέπω πουθενά στα αποτελέσματα. Πάντως στα ίδια είμαστε απ' ό,τι φαίνεται. Θα σου πω τι θα μου πει αύριο που θα του στείλω τις εξετάσεις.

 

Έχεις καθόλου συμπτώματα, κούραση, ζαλάδες κλπ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koριτσια φερριτινη πρεπει να δειτε ποσο εχετε. Αυτή δειχνει τις αποθηκες του σιδηρου και πρέπει να δειτε αν θα αποκατασταθεί επαρκως πριν διακόψετε τα χάπια σιδήρου. Επίσης υπάρχει ένας δείκτης MCV (κάτω από την αιμοσφαιρινη συνηθως αναγραφεται). Αν εχετε σιδηροπενικη αναιμια θα εχει επηρεαστεί προς τα κάτω και αυτός.

Ο σιδηρος είναι συνένζυμο σε διαφορα ένζυμα με αποτέλεσμα η έλλειψή του να δημιουργει την αίσθηση κόπωσης ακόμη και χωρίς να πέσει τρομακτικά η αιμοσφαιρίνη και ο αιματοκρίτης.

Τέλος διαβαστε προσεκτικα τις οδηγίες του σκευάσματος που σας έδωσε ο γιατρός σας ώστε να παίρνεται το χαπι με σωστο τρόπο.Ο καφες πχ εμποδιζει την απορροφηση του σιδήρου ενώ κάποια σκευάσματα απαιτούν να μην γινει λήψη τροφης 2 ωρες πριν και 2 ωρες μετα το χάπι σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία (δεν είμαι γιατρός) και μετά από πολλές κουβέντες με γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων, να πω τα συμπεράσματα στα οποία ΕΓΩ κατέληξα: Σημασία έχει ο αιματοκρίτης. Άμα αυτός είναι χαμηλός τότε υπάρχει πρόβλημα. Το ίδιο και με την αιμοσφαιρίνη, η οποία (αν δεν κάνω λάθος) χρησιμοποιείται και ως ένας δείκτης για να κρίνουν οι γιατροί αν θα κάνουν μετάγγιση αίματος σε κάποιον. Η φεριτίνη είναι δείκτης του σιδήρου που υπάρχει αποθηκευμένος στον οργανισμό μας. Στον σίδηρο ως ιχνοστοιχείο δεν πολυδίνουμε σημασία επειδή έχει την τάση να ανεβαίνει και να κατεβαίνει αναλόγως του τι φάγαμε την προηγούμενη μέρα. Δηλαδή, πιο σημαντικοί είναι όλοι οι υπόλοιποι δείκτες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας!!!Μου εδωσε ο γιατρος οδηγιες για τα χαπια και οντως πρεπει να τα παιρνω 2 ωρες πριν ή μετα το γευμα.Οσο για το καφε επειδή δε μπορω χωρις αυτόν να λειτουργησω κανονιζω να πινω το πρωι δυο ωρες μετα το χαπι. Ελπιζω να μη το επηρεαζει πολύ. Εμενα είναι όλα χαμηλα δεν εχουν ξανακατεβει τοσο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φερριτίνη δεν μου έχει γράψει. Ο δείκτης MCV είναι 74 με κατώτατο φυσιολογικό όριο το 77. Η διάγνωση γράφει "αναιμία". Κόπωση ιδιαίτερη δεν έχω ή μπορεί να την έχω από καιρό και να νομίζω πως είναι φυσιολογικό λόγω ωρών εργασίας, τρεχαμάτων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα αναιμια μου ειπαν ότι εχω και ότι ο οργανισμος συνηθίζει και γι αυτό δεν αισθανόμαστε κατι ιδιαιτερο αλλα πρεπει να το ελεγχουμε!

Σου εδωσε χαπια τελικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, μου είπε να πάρω Gynotardyferon (σίδηρο και φυλλικό οξύ) για 10 μέρες, 2 χάπια τη μέρα, ένα το μεσημέρι και ένα το βράδυ πριν το φαγητό. Και να τα πάρω και όσο έχω περίοδο την επόμενη φορά, να κάνω εξετάσεις πάλι μετά την περίοδο και να τα ξαναπούμε.

 

Για τον αιματοκρίτη μου είπε ότι είναι "πολύ χαμηλός".

Link to comment
Share on other sites

Τοσο γρηγορα θα τα επαναλαβεις?Θα εχουν προλαβει να ανεβουν?Σου ειπε που μπορει να οφειλετε?Εμενα παντως μου ειπε οτι θα τα παιρνω τουλαχχιστον για 3 μηνε και βλεπουμε.Τωρα περιμενω τα αποτελεσματα των ορμονικων.

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι ικανοποιητικη η θεραπεια της σιδηροπενικης αναιμιας α) πρεπει να αποκατασταθουν οι τιμες αιμοσφαιρινης και αιματοκριτη β) πρεπει να αποκατασταθουν οι αποθηκες σιδηρου δηλ η τιμη της φερριτινης Αυτό απαιτει συνηθως 3-6 μηνες θεραπεία.

Η διαγνωση σας είναι σιδηροπενικη αναιμια. Εχετε χαμηλο MCV που σημαινει ότι λογω της ελλειψης σιδηρου τα αιμοσφαίρια σας είναι μικροτερα και περιεχουν λιγοτερη αιμοσφαιρινη. Πρωτα ο οργανισμος θα διορθωσει αυτό και μετα θα διορθωσει κα τις αποθηκες.

Οι τιμες σιδήρου επηρεάζονται από την διατροφή και εχουν κιρκαδιο ρυθμο δηλ ημερησια διακυμανση αρα μια μετρηση σιδηρου δεν λεει πολλα..από την φερριτινη μπαινει η διαγνωση της σιδηροπενιας καθως και από τον χαμηλο MCV.

Δυο είναι τα θεματα με την σιδηροπενικη αναιμια α) η θεραπεια της β) το να βρεθει το αιτιο της. Σε γυναικες αναπαραγωγικης ηλικιας που μαλιστα γεννησαν προσφατα η σιδηροπενια συνηθως αποδίδεται στην κυηση και στην εμμηνο ρυση.

Μην διακοψετε τα χαπια αν δεν εχετε ελεξξει την φερριτινβη σας διοτι θα "υποτροπιασετε" πολύ γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Δυο είναι τα θεματα με την σιδηροπενικη αναιμια α) η θεραπεια της β) το να βρεθει το αιτιο της. Σε γυναικες αναπαραγωγικης ηλικιας που μαλιστα γεννησαν προσφατα η σιδηροπενια συνηθως αποδίδεται στην κυηση και στην εμμηνο ρυση.

Εμείς ξέρουμε τι φταίει - η περίοδος που κρατάει περισσότερο από συνήθως. Έτσι δεν είναι;

 

Mybabygirl, τα ίδια χάπια σου έδωσε κι εσένα;

 

Argini, υπάρχει κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε π.χ. αλλαγή διατροφής?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τροφες πλουσιες σε σίδηρο όπως πχ το συκώτι ενδεχεται να είναι επιβαρυμμένες από τα φαρμακα που δυστυχως καταναλώνουν τα ζωα στις φαρμες αναπαραγωγης...γιατι να περασεις από τεστ αληθειας τον χασαπη σου και να μην παρεις ένα αθωο χαπι σιδηρου αντι να παρεις τα αντιβιοτικα και τις ορμονες που κατέληξαν στο ηπαρ του μοσχαριού?? Από την άλλη οι φακες και το σπανακι εχουν σιδηρο που δεν απορροφαται ευκολα αρα η μονη λύση είναι η συχνη καταναλωση κοκκινου κρεατος. Αν δεν μπορεις όμως ή δεν θέλεις ή δεν επιτρεπεται να τρως πχ 5 φορες την εβδομαδα κοκκινο κρεας ( πραγμα που δεν συναδει και με την μεσογειακη διατροφή) τοτε το χάπι ειναι η καλύτερη λυση. Το μονο που θα συνιστουσα είναι να πινετε το χαπι με φρεσκο χυμο πορτοκαλι διοτι μεγιστοποιεί τη ν απορροφηση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η περιοδος κραταει περιπου 8 με 10 μερες και ο κυκλος μου ειναι 25 μερες.Η γυναικολογος μου θεωρει οτι η αναιμια οφειλεται σε αυτο.Εμενα μου εδωσε τα ferro sanol και χωρια φυλικο.Επισης μου εγραψε και ορμονικες που εκανα σημερα και δεν εχουν βγει.Την αλλη βδομαδα εχω παλι ραντεβου να μου ξανακανει υπερηχο γιατι θα εχω καθαρισει απο τη περιοδο και θα φαινεται καθαρα η πιθανοτητα πολυποδα.

Εσενα ποσο σου κραταει η περιοδος?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις όμως ή δεν θέλεις ή δεν επιτρεπεται να τρως πχ 5 φορες την εβδομαδα κοκκινο κρεας ( πραγμα που δεν συναδει και με την μεσογειακη διατροφή) τοτε το χάπι ειναι η καλύτερη λυση. Το μονο που θα συνιστουσα είναι να πινετε το χαπι με φρεσκο χυμο πορτοκαλι διοτι μεγιστοποιεί την απορροφηση!!

Ούτε μπορώ ούτε θέλω να τρώω κόκκινο κρέας κάθε μέρα, και συκώτι δεν πρόκειται να βάλω στο στόμα μου ούτε γι' αστείο, οπότε μάλλον καταλήγω στον συνδιασμό χάπι-πορτοκαλάδα. Ευχαριστώ Αργίνη!

 

Mybabygirl η τελευταία περίοδος κράτησε 3 εβδομάδες!!! Να δούμε η επόμενη...

Link to comment
Share on other sites

Συμπεραίνω ότι έχετε πρόβλημα με την περίοδο ταυτόχρονα με τον χαμηλό αιματοκρίτη; Και σε εμένα συμβαίνει αυτό, η περίοδος έρχεται όποτε θυμάται (και το θυμάται κάθε δύο με τρεις εβδομάδες) και έχει πέσει αιματοκρίτης και αιμοσφαιρίνη. Επίσης κρατάει παραπάνω από το κανονικό, σχεδόν μόλις τελειώνουν τα "καφέ" της μιας περιόδου ξεκινάει η επόμενη. Συνδέονται αυτά; Σας είπε κάποιος γιατρός ότι αν ανέβει ο αιματοκρίτης θα στρώσει και η περίοδος;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κραταει περιπου δεκα μερες και ερχεται κάθε 25.Η αναιμια πιθανότατα οφείλεται στη μεγαλη διαρκεια περιοδου.Εγω παντω ειχα χαμηλη αιμοσφαιρινη αλλα όχι τοσο οσο τωρα. Ολες αυτές οι επιπλοκες της περιοδου μου ειπε ότι μπορει να οφείλονται ειτε σε ορμονικη διαταραχη ειτε σε καποιο πολυποδα.Αυριο θα βγουν οι ορμονικες που εκανα και την άλλη βδομαδα που θα μου εχει τελειωσει η περιοδος θα δουμε αν υπαρχει καποιος πολυποδας.Προς το παρον χαπακονομαι κι εγω και θα συνεχισω για τουλάχιστον τρεις μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέονται αυτά; Σας είπε κάποιος γιατρός ότι αν ανέβει ο αιματοκρίτης θα στρώσει και η περίοδος;

Όχι, δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοια σχέση. Ο αιματοκρίτης πρέπει να στρώσει για άλλους λόγους, η περίοδος μπορεί να στρώσει από μόνη της ή να χρειαστεί παρέμβαση. Η μεγάλη αιμοραγία μπορεί να έχει διάφορες αιτιολογίες, αλλά η πτώση του αιματοκρίτη είναι απλά αποτέλεσμα της αιμοραγίας.

 

Έχεις πάει σε γυναικολόγο για το θέμα της περιόδου; Τι σου έχει πει;

 

Ολες αυτές οι επιπλοκες της περιοδου μου ειπε ότι μπορει να οφείλονται ειτε σε ορμονικη διαταραχη ειτε σε καποιο πολυποδα.

Για ινομοιώματα δεν σου είπε; Αν εκτός από διάρκεια έχεις και μεγάλη αιμοραγία, ειδικά στην αρχή της περιόδου, μπορεί να φταίει κάποιο ινομοίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω αρχικά για τα ινομυώματα: θα φαινότανε στον υπέρηχο λογικά, αρκεί να ήταν μεγαλούτσικα. Εγώ είχα (προ εγκυμοσυνών) και φαινότανε, τώρα δεν μου είπε τίποτα, οπότε υποθέτω ότι μικρυναν και τα θεωρεί ασήμαντα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικά θα φαίνονταν. Ίσως δεν έχεις ινομοιώματα και γι' αυτό δεν σου είπε τίποτα. Εμένα μου το είπε πριν καν με εξετάσει (ότι μπορεί η αιμοραγία να οφείλεται σε ινομοιώματα), και μου το έχουν πει και άλλοι γιατροί στο παρελθόν. Αλλά ίσως είναι και το είδος της αιμοραγίας που παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα ινομυώματα κάνουν αιμορραγίες, δεν κρατάει πιο πολύ η περίοδος ή κάτι τέτοιο. Και με τον όρο αιμορραγία εγώ καταλαβαίνω να τρέχει ασταμάτητα πολύ το αίμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοια σχέση. Ο αιματοκρίτης πρέπει να στρώσει για άλλους λόγους, η περίοδος μπορεί να στρώσει από μόνη της ή να χρειαστεί παρέμβαση. Η μεγάλη αιμοραγία μπορεί να έχει διάφορες αιτιολογίες, αλλά η πτώση του αιματοκρίτη είναι απλά αποτέλεσμα της αιμοραγίας.

 

Έχεις πάει σε γυναικολόγο για το θέμα της περιόδου; Τι σου έχει πει;

 

 

Πήγα στον γυναικολόγο και ο υπέρηχος δεν έδειξε κάτι, ούτε το τεστ ΠΑΠ. Μάλλον ορμόνες. Κοίταξα και το θυροειδή, ο υπέρυχος έδειξε ένα μικρό πρόβλημα, όμως οι αιματολογικές βγήκαν καθαρές και η ενδοκρινολόγος επέλεξε απλή παρακολούθηση και αναμονή, και επανέλεγχο σε έξι μήνες.

Άμα ξαναέρθει η περίοδος τόσο κοντά θα πάω να κάνω και άλλες εξετάσεις (προλακτίνη και δεν ξέρω τι άλλο).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...