Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.....ΕΙΜΑΙ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 6 ΗΜΕΡΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΝΑΙ ΜΕΝ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΦΤΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΦΟΥΝΤΩΝΟΥΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ........ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ,ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ,ΜΗΠΩΣ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ????ΕΧΕΙ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΤΟ ΖΟΡΙΖΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝ ΣΤΑΥΡΩΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ Μ......ΟΥΦ ΟΛΑ ΜΕ ΑΓΧΩΝΟΥΝ....ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έλα μωρέ...Κι αν ζοριστεί, θα σου δώσει μία και θα αλλάξεις στάση, γι' αυτό σκας??

Μην αγχώνεσαι, εμένα με είχαν φάει "μη αυτό, μη εκείνο, μη σταυρώνεις πόδια, μην κάθεσαι οκλαδόν" με πρήξανε...Αν είναι δυνατόν, όπως βολεύεται η κάθε έγκυος θα κάτσει, σιγά μην υπάρχουν απαγορευτικά. Αν βολεύόμαστε εμείς, βολεύονται κ τα μικράκια, αλλιώς σου είπα, δίνουν και μία και σε ισιώνουν για τα καλά!

Με το καλό σου εύχομαι!

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

ναι κ εμένα δε μ'άφηναν να κάθομαι σταυροπόδι επειδή θα τυλιγόταν το παιδί με τον ομφάλιο λώρο!!!

το είπα στη γυναικολόγο μου κ γελούσε μαζί με όλα τα υπόλοιπα που απαγορευόταν να κάνω...:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αχ βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι. Είμαι στο 6 μήνα και δυσκολευόμαι να βρω την κατάλληλη στάση για να κοιμηθώ. Όλη η κοιλιά μου είναι μπροστά. Ακόμα και στο πλάι δεν βολεύομαι. Έχω δίδυμα και νομίζω ότι αν κομηθώ στο πλαί θα κάνω κακό στο ένα ή στο άλλο. Σήμερα δεν άντεχα έβαλα ένα μαξιλάρι και κοιμήθηκα από την αριστερή πλευρά. Αφού χορτασα τον ύπνο σηκώθηκα και ένοιωθα έναν ανεπισθητο πόνο που φυσικά σε λίγο εξαφανίστηκε. Λέτε να έκανα κανένα κακό στο μώρο που είναι στην αριστερή πλευρά; Μάλλον το πίεσα φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

να μην φοβασαι για τα μωρακια σου ειναι πολυ καλα προστατευμενα μεσα στους σακους τους!εχει κατι πολυ καλα μαξιλαρια εγκυμοσυνης /θηλασμου νομιζω μ ενα τετοιο θα βολευεσαι μια χαρα ,καλο ειναι να παρεις ενα απο τωρα .αντε κ καλους υπνους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αχ, πραγματικά, τι άγχος ειδικά τώρα που μεγαλώνει η κοιλιά μην το πιέσω, μην το χτυπήσω...

 

Εγώ είμαι στον έβδομο και ώρες ώρες μην έχοντας συνηθίσει τον όγκο μου βρίσκω παντού και αγχώνομαι μήπως κάνω κακό στο μωράκι μου! Σήμερα για παράδειγμα κατάφερα να ρίξω 3 βιβλία στην κοιλιά μου και με έπιασε πανικός! Ξυστά πέρασαν βέβαια αλλά μόνο η ιδέα...

Σε παλιότερο περιστατικό είχα ρωτήσει το γιατρό και μου είχε πει ότι πρέπει να περάσει οδοστρωτήρας ή κάποιο δυνατό αυτοκινητιστικό για να πάθει κάτι το μωρό! Οτι ο σάκος κάνει τη δουλειά του! Εσείς τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον γιατρό.δεν υπάρχει λόγος άγχους. το μωρό είναι πολύ καλά προστατευμένο.Σκεψου τις γυναίκες τα παλιά τα χρόνια,που πηγαίναν στα χωράφια,που συκώναν ξύλα ,που πλέναν στην σκάφη σκυφτές που είχα και 4 κουτσούβελα γύρω απτα πόδια τους να τις παιδεύουν συνέχεια. Θα μου πεις ... άλλα τα χρόνια,αλλιώς ήταν σκληραγωγμένες εκείνες,αλλιώς εμείς σήμερα.Δεν παύει όως ο σάκος να είναι έτσι φτιαγμένος για να προστατεύει καλά το έμβρυο από κραδασμούς καθημερινούς και χτηπήματα. Σίγουρα δεν χρειάζεται να φοράς ψηλά τακούνια,όχι για να μην πέσεις από "εκεί πάνω", αλλά γιατί οι σύνδεσμοι και οι αρθρώσεις έχουν χαλαρώσει τόσο πολύ τους τελευταίους μήνες που είναι εύκολο να στραμπουλίξεις πόδι ή να σκοντάψεις και να πέσεις κάτω.Υπάρχει μία λογική αστάθεια.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΑΚΟ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΑΝ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ;ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ''ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!ΑΠΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΛΕΥΕΣΑΙ...''.Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουφ παρήγορο!!!

Μάλλον περισσότερο τα βλάπτουμε με το άγχος μας παρά με τις κινήσεις μας που είναι έτσι κι αλλιώς πιο προσεκτικές αυτή την περίοδο!!!

(λέμε τώρα...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...