Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΜΗΤΡΑΣ


Recommended Posts

καλησπερα.ειμαι 31 εβδομαδων και εδω και μιαμιση εβδομαδα ανακαλυψα οτι πασχω απο διαβητη κυησης.μιλησα με τον γιατρο μου και μου συνεστησε διαιτα δυστυχως χωρις κανενα αποτελεσμα ετσι μου συνεστησε να παω σε διαβητολογο οπου αρχισα ενεσεις ινσουλινης.Απο την πεμπτη οι τιμες κατω απο 100 δεν εχουν κατεβει και μαλιστα φτανουν μεχρι και 180.εκτος αυτου εχω και αυξημενες αντιστασεις μητρας με συνεπεια ο μπεμπης μου να ειναι μικρουλης ειναι μονο 1 κιλο εχω απελπιστει και δεν ξερω τι να κανω.μηπως καμια κοπελα ειχε παρομοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.ειμαι 31 εβδομαδων και εδω και μιαμιση εβδομαδα ανακαλυψα οτι πασχω απο διαβητη κυησης.μιλησα με τον γιατρο μου και μου συνεστησε διαιτα δυστυχως χωρις κανενα αποτελεσμα ετσι μου συνεστησε να παω σε διαβητολογο οπου αρχισα ενεσεις ινσουλινης.Απο την πεμπτη οι τιμες κατω απο 100 δεν εχουν κατεβει και μαλιστα φτανουν μεχρι και 180.εκτος αυτου εχω και αυξημενες αντιστασεις μητρας με συνεπεια ο μπεμπης μου να ειναι μικρουλης ειναι μονο 1 κιλο εχω απελπιστει και δεν ξερω τι να κανω.μηπως καμια κοπελα ειχε παρομοια περιπτωση?

 

Η περίπτωσή σου είναι σύνθετη. Στις περισσότερες γυναίκες με διαβήτη τα μωρά είναι είτε μεγάλα ή φυσιολογικού μεγέθους. Σε κάποιες λίγες περιπτώσεις όμως μπορεί να είναι και μικρά όπως φαίνεται να είναι στο δικό σου και αυτές είναι οι πιο δύσκολες περιπτώσεις.

Ο γιατρός σου σε συνεργασία με τον ενδοκρινολόγο και έναν μαιευτήρα ειδικευμένο στην εμβρυομητρική ιατρική θα σε παρακολουθήσουν εντατικά και θα αποφασίσουν πότε θα γεννήσεις. Η ισορροπία είναι λεπτή γιατί από τη μια μεριά πρέπει να σταθεροποιηθούν οι τιμές σακχάρου σε φυσιολογικά επίπεδα, από την άλλη το μωρό να είναι ΟΚ στα υπερηχογραφήματα Doppler ενώ παράλληλα θα πρέπει να γεννηθεί σε τέτοια ηλικία κύησης ώστε να μην είναι πολύ πρόωρο ή μικρό. Επίσης θα πρέπει να παρακολουθούν και την εμφάνιση τυχόν άλλων επιπλοκών όπως η προεκλαμψία (υπέρταση).

Δεν υπάρχει εύκολη συνταγή. Από μέρους σου χρειάζεται υπομονή, θάρρος και πιστή εφαρμογή των οδηγιών (πχ μεγάλη προσπάθεια ελέγχου σακχάρου, εφαρμογή δίαιτας ενδοκρινολόγου, έλεγχος βάρους και επίσης καταγραφή δραστηριότητας κινήσεων του μωρού και της πίεσης σου στο σπίτι). Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...