Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πάντως υπηρεσία rooming in έχουν στο ΙΑΣΩ, χωρίς να δώσεις παραπάνω χρήματα, διότι πήρα προχτές και ρώτησα. Εγώ θα το τολμήσω, γιατί το θέλω. Εξάλλου δεν πάω εκεί για διακοπές και ξεκούραση, να γεννήσω πάω. Το παιδί μου το θέλω μαζί μου 24 ώρες, όπως 24 ώρες την ημέρα τις περάσαμε μαζί ως τώρα 9 μήνες. Λες και μετά στο σπίτι δε θα με φάει η κούραση κι η αϋπνία. Πολύ καλομαθημένες είμαστε σε αυτή τη χώρα μου φαίνεται.

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις πολύ δύσκολης γέννας βεβαίως βεβαίως.

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ROOMING IN ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

ΟΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΝΑΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΞΕΚΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΤΑΝ : ΣΤΙΣ 9, ΣΤΗ 1, ΣΤΙΣ 5, ΣΤΙΣ 8, ΣΤΙΣ 12 ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΓΑΝ ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ. ΤΟ ΑΦΗΝΑΝ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΩΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΤΕΛΙΩΣΕΙ , ΤΟ ΑΦΗΝΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟ. ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΡΟΘΥΜΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΕΣ.

ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΝΑΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΠΙΤΙ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΚΑΖΕ ΟΛΞΗ ΤΗΝ ΩΡΑ !!!!!

 

Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα αποκλειστικος θηλασμος με γευματα σε συγκεκριμενες ωρες δε νομιζω οτι γινεται.Δλδ το μωρο νεογεννητο ετρωγε στις 12 το βραδυ τελευται γευμα και μετα παλι στις 5 το πρωι και ενδιαμεσα δεν ετρωγε?Κι αν εκλαιγε και πειναγε δε στο εφερναν?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπηρεσία rooming in έχουν στο ΙΑΣΩ, χωρίς να δώσεις παραπάνω χρήματα, διότι πήρα προχτές και ρώτησα. Εγώ θα το τολμήσω, γιατί το θέλω. Εξάλλου δεν πάω εκεί για διακοπές και ξεκούραση, να γεννήσω πάω. Το παιδί μου το θέλω μαζί μου 24 ώρες, όπως 24 ώρες την ημέρα τις περάσαμε μαζί ως τώρα 9 μήνες. Λες και μετά στο σπίτι δε θα με φάει η κούραση κι η αϋπνία. Πολύ καλομαθημένες είμαστε σε αυτή τη χώρα μου φαίνεται.

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις πολύ δύσκολης γέννας βεβαίως βεβαίως.

 

Να το τολμησεις και πιστεψε με δεν προκειται να το μετανιωσεις.Εγω σε τρικλινο ημουνα και το ειχα μαζι μου.Και παροτι ποναγα πλυ απο τα ραμματα και το μωρο μου δεν κοιμοταν τα βραδυα....ωστοσο δεν το μετανιωσα ουτε λεπτο.Οπως πλυ σωστα ειπες δεν παμε διακοπες σε πενταστερο...σε μαιευτηριο μπαινουμε να γεννησουμε.Θα δεις ποσο πιο ευκολα θα σου φανουν ολα στο σπτι αφου θα εχεις ηδη μπει στο κλιμα απο το μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Να το τολμησεις και πιστεψε με δεν προκειται να το μετανιωσεις.Εγω σε τρικλινο ημουνα και το ειχα μαζι μου.Και παροτι ποναγα πλυ απο τα ραμματα και το μωρο μου δεν κοιμοταν τα βραδυα....ωστοσο δεν το μετανιωσα ουτε λεπτο.Οπως πλυ σωστα ειπες δεν παμε διακοπες σε πενταστερο...σε μαιευτηριο μπαινουμε να γεννησουμε.Θα δεις ποσο πιο ευκολα θα σου φανουν ολα στο σπτι αφου θα εχεις ηδη μπει στο κλιμα απο το μαιευτηριο.

 

Αυτό ακριβώς Niki81!! Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα γυρίσω σπίτι και δε θα ξέρω πού μου παν τα 4 με πιάνει απελπισία. Καλύτερα να φας τη νίλα τις πρώτες μέρες που θα' χεις και βοήθεια και θα σου λύνουν τις απορίες από κοντά και στην πράξη, παρά να γυρίσεις σπίτι και να πρέπει να σου λύνουν τις απορίες απ΄το τηλ!

Να μου λείπει η ξεκούραση κι η ξάπλα στο μαιευτήριο αν είναι να με πιάσει αμόκ στο σπίτι! ;)

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς Niki81!! Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα γυρίσω σπίτι και δε θα ξέρω πού μου παν τα 4 με πιάνει απελπισία. Καλύτερα να φας τη νίλα τις πρώτες μέρες που θα' χεις και βοήθεια και θα σου λύνουν τις απορίες από κοντά και στην πράξη, παρά να γυρίσεις σπίτι και να πρέπει να σου λύνουν τις απορίες απ΄το τηλ!

Να μου λείπει η ξεκούραση κι η ξάπλα στο μαιευτήριο αν είναι να με πιάσει αμόκ στο σπίτι! ;)

 

Ετσι κι αλλιως αν καποια στιγμη εισαι κουρασμενη μπορεις να τους ζητησεις να το παρουν για καποιες ωρες αν και να ξερεις πως οταν κλαψει θα στο φερουν...εκτος κι αν τους πεις εσυ να το ταισουν ξενο.Τουλαχιστο αυτο ισχυε τα Χριστογεννα που γεννησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς στο Ιασώ είμασταν τυχεροί και είχαμε μονόκλινο και είχαμε rooming in. Τώρα νομίζω το κάνουν και σε δίκλινα, τρίκλινα. Ο θηλασμός ήταν αποκλειστικός και σίγουρα δεν έδωσαν τίποτα άλλο. Μία νύχτα τους είπαμε να το πάρουν από τις 3 το πρωί μέχρι τις 7, 8 και το ξαναέφεραν στις 5 γιατί πεινούσε. Γενικά είμαι πολύ υπέρ του rooming in, πιστεύω ότι κάνει πολύ καλό, όποια έχει αυτήν την δυνατότητα, να μην τη χάσει. Αντιθέτως, (οφ τόπικ, το ξέρω) είμαι κατά των 150 μελών του σογιού στο μαιευτήριο, και υπέρ του αερισμού του δωματίου (με φόρα ανοιχτό το παράθυρο!) μετά από κάθε επίσκεψη κάθε ενός από τα 150 μέλη του σογιού...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...