Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τράχηλος που εξαλείφεται σταδιακά


Recommended Posts

baila, καλησπέρα! τώρα μπήκα στο forum και διάβασα τα νέα σου. λυπάμαι για αυτήν την εξέλιξη, αλλά με τους ορούς θα δεις πως θα πάνε όλα καλά και πως θα γεννήσεις το μωράκι σου τελειόμηνο. σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι τώρα; και εμένα τα νέα μου δεν είναι και τα καλύτερα: αφού άρχισα να έχω και συσπάσεις συνοδευόμενες από πόνο ξεκίνησα με 3 yutopar την ημέρα, που όμως μου έφεραν τρομερή ταχυκαρδία και τρέμουλο. τώρα τα μείωσα στο μισό. έκανα και μια εξέταση στο λητώ που λέγεται βιοφυσικό προφίλ, η μπέμπα είναι μια χαρά, όμως ο τράχηλος έχει μικρύνει κι άλλο- 2,5 εκ.. ο γιατρός που μου την έκανε ( ήταν ο ίδιος που μου έκανε και την β' επιπέδου ), μου είπε πως ίσως θα ήταν σκόπιμο να άρχιζα να παίρνω προγεστερόνη, αλλά η γιατρίνα μου είναι ακόμα στο εξωτερικό και περιμένω να γυρίσει για να πάρω και τη γνώμη της. προς το παρόν οι πόνοι και οι συσπάσεις έχουν περάσει με τα yutopar.

Marirena, τον τράχηλο τον μετράνε ούτως ή άλλως, για να μην σου έχουν πει το μήκος του πάει να πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα. όμως στην επόμενη εξέταση μπορείς να ρωτήσεις η ίδια το γιατρό σου. τώρα, για τα τσιμπηματάκια που λες, δεν ξέρω, δεν τα έχω νιώσει ποτέ. γιατί δε ρωτάς και για αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


baila πώς τα πας; βγήκες από την κλινική; εμένα η γιατρίνα μου έδωσε προγεστερόνη και μαγνήσιο, ταυτόχρονα με τα yutopar. στόχος μας είναι οι 34 εβδομάδες τουλάχιστον. τώρα διανύω την 31η ( 30+4 ), τον έφαγα το γάιδαρο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

baila πώς τα πας; βγήκες από την κλινική; εμένα η γιατρίνα μου έδωσε προγεστερόνη και μαγνήσιο, ταυτόχρονα με τα yutopar. στόχος μας είναι οι 34 εβδομάδες τουλάχιστον. τώρα διανύω την 31η ( 30+4 ), τον έφαγα το γάιδαρο!

Μαζι πρεπει να γενναμε τι Π.Η.Τ εχεις? Και γω στο κρεβατι ειμαι με συσπασεις δυσκολα τα πραγματα πολυ βιαζονται τα νινακια μας.:)

Link to comment
Share on other sites

έχω Π.Η.Τ. στις 10/12/10 αλλά δε με βλέπω να φτάνω μέχρι εκεί. δεν πειράζει! και 15-20 μερούλες νωρίτερα μια χαρά είναι, δεν προλαβαίνεις να πρηστείς και πάρα πολύ. είναι το δεύτερο παιδάκι σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια

κι εγω στο κλαμπ λοιπον.Φοβαμαι προωρο τοκετο και ειμαι και 1,5 ωρα απο την Αθηνα.Εχω αγχωθει φοβερα..Ο τραχηλος ειναι 3 εκατοστα.Εχω Π.Η.Τ 25 φεβρουαριου..αργω ακομα...

Με το καλο τα μωρακια μας να ερθουν οταν πρεπει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστίνα, μην αγχώνεσαι. Δεν είμαι γιατρός βέβαια αλλά από την εμπειρία που έχω μετά από δύο εγκυμοσύνες και από τα πράγματα που έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως δεν έχει τόσο σημασία το μήκος του τραχήλου, όσο το αν έχει την τάση να "σβήνει". Δηλαδή αν για παράδειγμα είχες ξεκινήσει με 5 εκ. και τώρα έπεσες στα 3 εκ., αυτό θα υποψίαζε το γυναικολόγο σου ότι έχεις συσπάσεις ή ότι τέλος πάντων κάτι δεν πάει καλά. Αλλά υπάρχουν και κοπέλες που με μικρότερο τράχηλο από εσένα και χωρίς περίδεση τα κατάφεραν μια χαρά να φέρουν σε πέρας μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Και πάλι όμως σου λέω ότι αυτά είναι προσωπικά μου συμπεράσματα. Ρώτα και το γιατρό σου σχετικά με αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

ειχα συσπασεις αρκετες μερες αλλα δεν ειχα δωσει σημασια, νομιζα πως ηταν απο αποτομες κινησεις..κι εμενα δευτερη γεννα ειναι..καθε γεννα και διαφορετικη..οι εντονες συσπασεις σταματησαν με τα yotopar και τα τροφοκαρντ αλλα ακομα εχω τσιμπηματακια και πονακια και κατι σαν μουδιασμα..φυσικα τα εχω πει στον γιατρο ολα.εννοειτε ομως πως οι κοινες εμπειριες με αλλες εγκυμονουσες δεν συγκρινοντε ειναι και καθυσηχαστικες. Οσο για τον τραχηλο στους πρωτους υπερηχους δεν γραφει με ποσο ξεκινησα.Μπορει να τον κοιταγε αλλα να μην τον μετραγε δεν ξερω.εχω ραντεβου στις 16/11 τωρα, εκτος αν κανονισω νωριτερα ραντεβου με το αγχος που εχω!!Με βλεπω ενα μηνα πριν την ΠΗΤ να πηγαινω στο πατρικο μου στο Ν.Κοσμο..Ειμασταν και γειτονισες Θανασακης!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, σήμερα είδα το μήνυμά σου. Πώς τα πας; Να ξεκουράζεσαι και να μην αγχώνεσαι, βρες και κάποιον να σε βοηθάει με το μεγάλο σου παιδί, τα yutopar είναι τελικά πολύ καλά χάπια. Εγώ τα έκοψα την Κυριακή και ακόμη τώρα δεν έχω ούτε συσπάσεις, ούτε πόνους ούτε τίποτα. Σήμερα έκλεισα την 36η εβδομάδα και είμαι υπερβολικά χαρούμενη, νομίζω πως από εδώ και πέρα δε θα έχω πρόβλημα όποτε και να γεννήσω. Έμενες στη Νέα Σμύρνη;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση αν γνωριζετε, μπήκα στην 39 εβδομαδα και ο γιατρος μου δεν μου εχει κανει ακομα εξεταση για τον τραχηλο.Υπαρχει περιπτωση να τον βλεπει απο τον υπερηχο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα εμενα ο τραχηλος μου ειναι 8 χιλιοστα .βρισκομαι στην 34 βδομαδα και εχω δυδιμακια και το καλυτερο νοσηλευομαι στο γεννεσις μεσα οπου μου επιτρεπετε μονο να σηκωομαι για τουαλετα.η γυναικολογος μου μου ζηταει αλλες δυο εβδομαδες να αντεξω.ουφφφφφφφφφφφφ δεν αντεχωαλλο εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ειμαι στην 35η βδομάδα και σε προσφατο doppler στον υπερηχογραφηστη για τον τράχηλο μου ειπε ότι πλέον δεν εχει νοήμα η διασταση αλλά η ποιότητα του τραχήλου. Μου ειπε ότι ο γυναικολογος μου πρεπει να τον εξετασει απο κατω για να δει την ποιότητα. Τετοια εξεταση μεχρι τωρα δεν εχει κανει ποτε ο γιατρος μου. Τι γινεται με αυτους τους δυο? Μηπως αδιαφορουν?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εμενα ο τραχηλος μου ειναι 8 χιλιοστα .βρισκομαι στην 34 βδομαδα και εχω δυδιμακια και το καλυτερο νοσηλευομαι στο γεννεσις μεσα οπου μου επιτρεπετε μονο να σηκωομαι για τουαλετα.η γυναικολογος μου μου ζηταει αλλες δυο εβδομαδες να αντεξω.ουφφφφφφφφφφφφ δεν αντεχωαλλο εδω μεσα

δηλαδη σε 2 χιλιοστα θα βγουν 2 γλυκουλικα μωρακια για αυτο κανε υπομονη αξιζει τον κοπο!:P και εμεις εδω ειμαστε να σου κανουμε παρεουλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

στις 22 εβδομαδες ειχα μηκος τραχηλου 3,8. σημερα στις 33 εβδομαδες εχω 3,7. η εμπειρια σας τι λεει?ειναι θετικο που δεν εχει μικρυνει?απο ποια βδομαδα μικραινει συνηθως?

 

gmOBp2.png?J7to7Zwr

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...