Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα!

Έχω ένα 3 χρονών και 4 μηνών αγοράκι και τις 3 τελευταίες μέρες μου παραπονιέται ότι έχει ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ και πραγματικά όταν τον πιάνει είναι χάλια! Δεν έχει όρεξη να φάει, να παίξει. Δεν θέλει να κάνει τίποτα, θέλει μονό αγκαλιά. Χθες το μεσημέρι κοιμήθηκε με πονοκέφαλο, ξύπνησε με πονοκέφαλο και έκανε εμετό το λίγο φαί που είχε φαί.

Γενικά ανησυχώ γιατί και πριν το καλοκαίρι (πριν 5-6 μήνες) για μια περίοδο παραπονιόταν για πονοκεφάλους (όχι τόσο εντόνους όσο των τελευταίων ημερών ) και η παιδίατρος μας είχε προτείνει οφθαλμολογική εξέταση που ήταν όλα οκ και στην συνέχεια αξονική που δεν κάναμε (μέχρι να σκεφτούμε εάν πρέπει να κάνουμε ή όχι τα συμπτώματα σταμάτησαν).

Έχει κανείς ξανά συνάντηση πονοκέφαλο σε τόσο μικρό παιδί? Είναι δυνατόν?

Να σημειωθεί ότι ούτε πριν το καλοκαίρι ούτε τώρα έχει αλλάξει κάτι δραματικά στην ζωή του παιδιού (αδερφάκι γεννήθηκε πριν 14 μήνες οπότε πλέον με τις ζήλιες μας αλλά το έχει δεχτεί και σχολείο χαίρεται πραγματικά να πηγαίνει και έχει ξεκινήσει εδώ και 3μηνες)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ίσως θα έπρεπε να το ψάξεις, επειδή τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι έντονα.

Και ο δικός μου γιος (5,5) μου έχει παραπονεθεί κανά δυο φορές για πονοκέφαλο, αλλά όταν είχε υψηλό πυρετό και μόλις του έπεσε του πέρασε και το κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλη φιλη,

μηπως να πατε και σε νευρολογο μπορει να σας προτεινει μαγνητικη που απεικονιζει καλυτερα τα νευρα/αγγεια και δεν εχει ακτινοβολια,

μην αγχωνεστε,αλλα ψαξτε το,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. αύριο θα πάμε στην παιδίατρο και ο Θεός βοηθός. Πραγματικά εύχομαι να είναι κάποια μορφή ίωσης… ή τα προτακτικά…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η αδερφή μου όταν ήταν σ αυτή την ηλικία είχε αρκετές φορές πονοκεφάλους που έφταναν στο σημείο του εμετού, χωρίς να είναι άρρωστη. Μετά από εξετάσεις, στα μάτια και νομίζω και μαγνητική, και αφού βγήκαν όλα καλά οι γιατροί είπαν στους γονείς μου ότι το παιδί έχει ημικρανία, κάτι που συμβαίνει και σε παιδιά. Το αντιμετώπιζαν με παυσίπονα κάθε φορά που συνέβαινε μέχρι που μια οικογενειακή φίλη της έφτιαξε

ένα σιρόπι πλασίμπο. Ήταν σκέτο σιρόπι φράουλας αραιωμένο με νερό και είπανε στη μικρή ότι αυτό είναι το καλύτερο φάτμακο για το κεφάλι και βοηθάει αμέσως. Η μικρή φυσικά το πίστεψε και μόλις την έπιανε το κεφαλάκι της της το δίναμε και περνούσε σε δευτερόλεπτα!!

:)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν είπα στην παιδίατρο για ιγμορίτιδα μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία δεν έχουν αναπτυχθεί τα ιγμορία οπότε δεν μπορεί να έχει. Τηλεόραση βλέπουμε λίγο από 0 έως μισή ώρα την μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή katepin,

 

και εγώ με τη σειρά μου, θα σου πρότεινα την πραγματοποίηση μιας απεικονιστικής μεθόδου, στην προκειμένη μία μαγνητική εγκεφάλου, πρώτον γιατί τα συμπτώματα έχουν εμφανιστεί και στο παρελθόν και δεύτερον γιατί είναι αρκετά έντονα και με νευρολογική σημειολογία (εμετοί, υπνηλία). Τη μαγνητική στην προτείνω έναντι της αξονικής, γιατί δεν έχει ακτινοβολία και ως εκ τούτου είναι καλύτερη για ένα μικρό παιδί και επειδή είναι πιο ευαίσθητη, όσον αφορά τυχόν παθολογικά ευρήματα.

Πάντως μην αγχώνεσαι, μπορεί και όλα να είναι πραγματικά μια αρχόμενη ίωση, τόσες κυκλοφορούν αυτόν τον καιρό!! ;)

 

όλα θα πάνε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υποφέρω από ημικρανίες, το πρώτο πράγμα που μου συνέστησε ο παθολόγος είναι εξέταση σιδήρου γιατί τα χαμηλά επίπεδα σιδήρου προκαλούν ημικρανίες.

 

Τα συμπτώματα (εμετοί, υπνηλία, αντίδραση στο φως/θόρυβο) είναι τυπικά της ημικρανίας αλλά κάνε και την μαγνητική για να ησυχάσεις.

 

Εύχομαι περαστικά!

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα σήμερα με πήραν από το σταθμό και μου είπαν οτι ο μικρός παραπονιέται για πονοκέφαλο και εδω και μέρες έχει πολλές μύξες....χτες με πήραν γιατί πονούσε την κοιλιά του. Έχω τρελαθεί! Το παιδί φαίνεται όντως ότι πονάει, ομως πέφτει για ύπνο και ξυπνάει καλά! Η παιδίατρος μου είπε να το αφήσω να δούμε και ο ομοιοπαθητικός το ίδιο....φοβάμαι μην είναι τίποτα και εγώ κοιμάμαι....

τον πιστέω τον μικρό γιατί ήρθαμε από το σταθμό και πήγε βουρ για το κρεβάτι και κοιμήθηκε σε 2 λεπτά κάτι που δεν συμβαίνει για κανέναν λόγο ποτε!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα σήμερα με πήραν από το σταθμό και μου είπαν οτι ο μικρός παραπονιέται για πονοκέφαλο και εδω και μέρες έχει πολλές μύξες....χτες με πήραν γιατί πονούσε την κοιλιά του. Έχω τρελαθεί! Το παιδί φαίνεται όντως ότι πονάει, ομως πέφτει για ύπνο και ξυπνάει καλά! Η παιδίατρος μου είπε να το αφήσω να δούμε και ο ομοιοπαθητικός το ίδιο....φοβάμαι μην είναι τίποτα και εγώ κοιμάμαι....

τον πιστέω τον μικρό γιατί ήρθαμε από το σταθμό και πήγε βουρ για το κρεβάτι και κοιμήθηκε σε 2 λεπτά κάτι που δεν συμβαίνει για κανέναν λόγο ποτε!

 

ρε κοριτσάκι ο δικός σου απλά περιτρυγιρίζεται από ιωσούλα...:D όπως τα περιγράφειες έχει όλες τις προδιαγραφές...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσάκι ο δικός σου απλά περιτρυγιρίζεται από ιωσούλα...:D όπως τα περιγράφειες έχει όλες τις προδιαγραφές...

 

μωρέ από τον Σεπτέμβρη η μύξα είναι μόνιμο αξεσουάρ και δεν με νοιάζει αλλά τι σκατά ίωση είναι αυτή που τον πιάνει μόνο το πρωί και τα απογεύματα είναι καλά; και πονάει μόνο 2 ωρίτσες; αυτό με ανησυχεί ότι κάτι άλλο...:roll: Έρχεται κλάμα, κακό, γκρινια, κοιμάται και το απόγευμα κύριος! Στον σταθμό είναι ανόρεχτος ενώ μετά τρώει κανονικα.

Και δεν είναι κανονικός σταθμός, φύλαξη είναι σε παιδότοπο με 4 παιδάκια μονο...την ξέρουμε την ιδιοκτήτρια χρόνια, τα προσέχουν και μας αναφέρουν το παραμικρό :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω ένα 3 χρονών και 4 μηνών αγοράκι και τις 3 τελευταίες μέρες μου παραπονιέται ότι έχει ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ και πραγματικά όταν τον πιάνει είναι χάλια! Δεν έχει όρεξη να φάει, να παίξει. Δεν θέλει να κάνει τίποτα, θέλει μονό αγκαλιά.

katepin, απ' αυτά που περιγράφεις φαίνεται κλασσική ημικρανία. Το θέμα είναι τι την προκαλεί.

 

Πριν πας σ' έναν καλό νευρολόγο, επισκέψου έναν καλό ωρλ κι έναν καλό οφθαλμίατρο (έχετε μετρήσει την πίεση των ματιών?).

 

Εύχομαι τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντος η δική μου παιδίατρος όταν στα 4 η κόρη μου παραπονιόταν για πονοκεφάλους μας εστειλέ για ακτινογραφία με υποψία ιγμοριτιδάς επειδη ήταν ασταμάτητα μπουκωμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.paediatriki.gr/data/issue1/02_kondopoulos.pdf

Δες λιγο αυτο . Αφορα παιδικη ημικρανια. Με προβληματιζει το οτι οταν το επαθε ο Βασίλης (βλ. Ολοημερος πονοκεφαλος σε 6χρονο), ο παιδιατρος μας ειπε οτι μετα τα 6 χρονια εμφανιζεται αλλα ισως και να εκανε λαθος.

 

Ενας οφθαλμιατρος παντως θα ηταν ο 1ος που θα επισκεπτομουνα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Την προηγουμένη εβδομάδα που πήγα στην παιδίατρο, του βρήκε κόκκινο λαιμό, οπότε με καθησύχασε ότι πιθανών να οφείλονται στην ιωσουλα.

Τώρα είναι πολύ καλυτέρα αλλά εξακολουθεί να μου παραπονιέται κάθε τόσο ότι πονάει το κεφάλι μου (σε ήπια μορφή όπως πριν το καλοκαίρι).

Οφθαλμολογική εξέταση κάναμε το καλοκαίρι και πίεση μετρήσαμε όλα οκ.

Ορυλα έχω κλείσει ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα για καθαρισμό αυτιών και θα το ρωτήσω γενικά.

Με ανησυχεί πολύ το θέμα. Θα δω πως θα πάει και εάν συνεχίσει με τον Νέο έτος θα κάνουμε κάποια εξέταση σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ειναι 4 καθε φορα που ειναι να αρρωστηση πρινανεβαση πυρετο εχει πονοκεφαλο .....θα ξυπνηση το πρωι και θα μου πει μαμα ποναει το κεφαλι μου ...της δινω ντεπον ..και το μεσιμερη ανεβαζη πυρετο ..αυτο γινεται απο 3 χρονων ........δεν μπορω να καταλαβω γιατι απλα καθε φορα που περναει ιωση εχει πονοκεφαλο ...η παιδιατρος δεν εχει ανυσηχηση διοτι παντα συνδεαζεται και με πυρετο στην συνεχεια την οποια ιωση μπορει να ειναι και μιας μερας ......Στην αρχη νομιζα οτι με κοροιδευη και το κανει επιτηδες αλλα στην πορει ειδα οτι το παιδι πραγματικα ποναει .............τα αλλα μου παιδια ποτε δεν εχει γινει αυτο.................

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Εμένα ο γιός μου μέχρι και εχθές είχε για 3 ημέρες πονοκέφαλο,συνοδευότανε όμως και από ελαφρύ πυρετό (37,3-37,:cool: και βουλωμένη μύτη.Η παιδίατρος που της ανέφερα τον πονοκέφαλο, πιθανολογεί, αν δεν είναι απλή ίωση,μήπως είναι ιγμορίτιδα.Μου συνέστησε λοιπόν να τσεκάρω αν συνοδεύεται ο πονοκέφαλος με πυρετό, δέκατα ή μπουκωμένη μύτη,αλλιώς σε πιό ανυσηχητική διάγνωση προχωράμε αν το παιδί έχει και αστάθεια...

Τσέκαρε για αστάθεια ή για τυχόν πυρετό.Όλα αυτά βέβαια με οδηγίες της γιατρού μέσω τηλεφώνου και χωρίς να είμαι γιατρός η ίδια....Καλά αποτελέσματα σε ό,τι εξετάσεις κι αν κάνετε...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σε τρομάξω....

 

αλλά προτιμώ να το κάνω (να σε τρομάξω τσάμπα) παρά κάτι σημαντικό να συμβαίνει στο παιδί και να αργήσει η διάγνωση και η κατάλληλη θεραπεία.......

επίμονοι πονοκέφαλοι σε μικρό παιδί μπορεί να υποδηλώνουν καρκίνο...

πρέπει (αφού έχουν ξαναεμφανιστεί στο παρελθόν) να το διερευνήσετε....

Link to comment
Share on other sites

Χθες το μεσημέρι κοιμήθηκε με πονοκέφαλο, ξύπνησε με πονοκέφαλο και έκανε εμετό το λίγο φαί που είχε φαί.

το γεγονός ότι ο πονοκέφαλος συνοδεύεται από εμετό είναι άκρως άκρως ανυσηχητικό.......

κάντε άμεσα ότι εξετάσεις σας προτείνουν......

μην το αφήσετε για μετά τις γιορτές.........

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σε τρομάξω....

 

αλλά προτιμώ να το κάνω (να σε τρομάξω τσάμπα) παρά κάτι σημαντικό να συμβαίνει στο παιδί και να αργήσει η διάγνωση και η κατάλληλη θεραπεία.......

επίμονοι πονοκέφαλοι σε μικρό παιδί μπορεί να υποδηλώνουν καρκίνο...

πρέπει (αφού έχουν ξαναεμφανιστεί στο παρελθόν) να το διερευνήσετε....

 

ελα βρε κοπελα μου και εσυ τι της λες ????????? σε παρακαλω πολυ πως λες τετοια πραγματα με την λεξη μεσα ΜΠΟΡΕΙ . Προσεχε λιγο...:evil:

Link to comment
Share on other sites

Πως φτάσαμε από μια ιωσούλα στον καρκίνο. Συμφωνώ και εγώ ότι πρέπει να γίνουν εξετάσεις αλλα δεν χρειάζεται να πανικοβάλλουμε μια μαμά. Εγω στην θέση της αν είχα διαβάσεικάτι τέτοιο θα είχα πάθει εγκεφαλικό. Και άλλωστε αν υπήρχε τέτοιος κίνδυνος , φτου φτου μακρια από δω, δεν θα την έστελνε η παιδίατρος κατευθείαν για εξετάσεις. Εκτος αυτού θεωρώ ότι αν το παιδάκι είχε κάτι σοβαρό δεν θα πήγαινε και θα ερχόταν ο πονοκέφαλος θα πόναγε συνεχεια από το καλοκαίρι. Εγω θεωρώ ότι το παιδάκι είναι λίγο ευαίσθητο και ποναει. Βεβαια να κάνεις τις εξετάσεισ πιο πολυ να ηρεμησεισ

Link to comment
Share on other sites

Πως φτάσαμε από μια ιωσούλα στον καρκίνο. Συμφωνώ και εγώ ότι πρέπει να γίνουν εξετάσεις αλλα δεν χρειάζεται να πανικοβάλλουμε μια μαμά. Εγω στην θέση της αν είχα διαβάσεικάτι τέτοιο θα είχα πάθει εγκεφαλικό. Και άλλωστε αν υπήρχε τέτοιος κίνδυνος , φτου φτου μακρια από δω, δεν θα την έστελνε η παιδίατρος κατευθείαν για εξετάσεις. Εκτος αυτού θεωρώ ότι αν το παιδάκι είχε κάτι σοβαρό δεν θα πήγαινε και θα ερχόταν ο πονοκέφαλος θα πόναγε συνεχεια από το καλοκαίρι. Εγω θεωρώ ότι το παιδάκι είναι λίγο ευαίσθητο και ποναει. Βεβαια να κάνεις τις εξετάσεισ πιο πολυ να ηρεμησεισ

 

Αυτο ακριβως .... ΜΑΡΙΑΛ προσεχε τι γραφεις!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...