Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχύτητα Καθίζησης Ερυθρών (ΤΚΕ)


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι σημαίνει η πολύ υψηλή τιμή στην ΤΚΕ?

Η ανώτατη φυσιολογική τιμή σε γυναίκες είναι <20mm/hr.

Μια τιμή της τάξης των ~140mm/hr που θα μπορούσε να οφείλεται?

Το γνωρίζω οτι είναι πολύ γενική η ερώτηση μου και οτι για να καταλάβεις την αιτία πρέπει να κάνεις έναν κύκλο εξετάσεων απλώς ήθελα να ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον, τι εξετάσεις έκανε μετά και τελικά σε ποιο συμπέρασμα κατέληξαν οι γιατροί.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η ταχύτητα καθίζησης είναι δείκτης φλεγμονής!

Εμεις είχαμε κανει όταν ο γιος μου είχε για πολλές μέρες πυρετο. Δείχνει αν υπάρχει κάποια φλεγμονη στον οργανισμό κ στη συνέχεια η επαναληψη της δειχνει αν υποχωρησε η φλεγμονή ή επιδεινώθηκε ανάλογα με το αν η τιμή αυξήθηκε ή μειωθηκε

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την προλαλησασα ada κ θα προσθεσω οτι συνηθως συνδυαζεται με μια αλλη εξεταση που ονομαζεται CRP κ ειναι επισης δεικτης φλεγμονης . Οπως επισης αξιολογουνται ο αριθμός των λευκων στην γενικη αιματος . Το κακο κ με τις παραπανω εξετασεις ειναι οτι ακομη κ αν δειξουν φλεγμονη δεν μπορεις να εισαι σιγουρη σε ποιο σημειο ακριβως συμβαινει .

 

Ανεβασμενη ταχυτητα μπορει να εχεις για παμπολλους λογους . Απο κατι πολυ απλο (οπως μια τοπικη φλεγμονη πχ μια τενοντιτιδα) εως κ πιο σοβαρες παθησεις (οπως καποιο αυτοανοσο) .

 

Εσυ γτ εκανες εξετασεις αν επιτρεπεται? Εννοω ειχες καποιο συμπτωμα ? Στο ειπε γιατρος ?

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Όντως μία φλεγμονή ανεβάζει την ΤΚΕ. Κατα καιρούς έχω ανεβασμένη ΤΚΕ (όχι πολύ) και αφού έκανα ένα σωρό εξετάσεις που δεν έδειχναν τίποτα βρήκαμε ότι για αυτές τις τιμές έφταιγαν οι φρονιμήτες μου οι οποίοι δεν έχουν χώρο να βγουν δημιουργούν φλεγμονή.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Δεν πρόκειται για μένα αλλά για ένα πολύ δικό μου πρόσωπο. Περίπου τα ίδια με αυτά που μου γράφετε ήξερα κι εγώ αλλά στη περίπτωση αυτή οι γιατροί συνέστησαν απαραίτητα εκτός των άλλων εξετάσεων να κάνει και καρκινικούς δείκτες και ομολογώ οτι τρόμαξα διότι δεν γνώριζα αν η ΤΚΕ μπορεί να είναι συνδεδεμένη με κάτι τέτοιο.

Τελικά όμως αλλού ήταν το πρόβλημα το οποίο ναι μεν χρειάζεται άμεση επέμβαση δεν είναι όμως σοβαρό όπως όλοι φοβόμασταν.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καταρχάς να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Δεν πρόκειται για μένα αλλά για ένα πολύ δικό μου πρόσωπο. Περίπου τα ίδια με αυτά που μου γράφετε ήξερα κι εγώ αλλά στη περίπτωση αυτή οι γιατροί συνέστησαν απαραίτητα εκτός των άλλων εξετάσεων να κάνει και καρκινικούς δείκτες και ομολογώ οτι τρόμαξα διότι δεν γνώριζα αν η ΤΚΕ μπορεί να είναι συνδεδεμένη με κάτι τέτοιο.

Τελικά όμως αλλού ήταν το πρόβλημα το οποίο ναι μεν χρειάζεται άμεση επέμβαση δεν είναι όμως σοβαρό όπως όλοι φοβόμασταν.

 

Αν δεν γινομαι αδιακριτη τελικα τι προβλημα υπαρχει; Εδω και εναμιση χρονο εχω τσιμπημενη ΤΚΕ και στα υψη τη CRP! Εχω κανει απειρες εξετασεις για αυτοανοσα και καρκινικους δεικτες και διαφορες αλλες και δεν εχει βρεθει κατι ακομη...

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όμως αλλού ήταν το πρόβλημα το οποίο ναι μεν χρειάζεται άμεση επέμβαση δεν είναι όμως σοβαρό όπως όλοι φοβόμασταν.

 

Αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με αυτή την εξέταση, εδώ και 6 μήνες. Έχω ήδη κάνει κάποιες εξετάσεις (για αναιμία, θηρεοειδή και ρευματικές παθήσεις) αλλά δεν βρήκαμε κάτι. Αν δεν είμαι αδιάκριτη, ποιο ήταν το πρόβλημα στη δική σας περίπτωση?

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...