Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΡΠΙΑΙΟΥ ΣΩΛΗΝΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΜΥΟΓΡΑΦΗΜΑ


Recommended Posts

Επίσης να πω όσες έχετε πρόβλημα να το παρακολουθήσετε με νευρολόγο, να μήν το αφήσετε να προκαλέσει "μη αντιστρεπτή" ζημεία. Εμένα μου είπε ο νευρολόγος να κάνω την εγχείρηση για να μην προχωρήσει άλλο η ζημειά - αλλά τελικά επανήλθε κάπως σε κάποιο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ποιο ειναι το πρωτο βημα? σε τι γιατρο να πρωτοπαω? εκλεισα ραντεβου με ορθοπεδικο, κακως ε?

 

Έκανες πολύ καλά κυρίως ορθοπαιδικοι αναλαμβάνουν καρπιαίο. Υπάρχουν γιατροί που ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά με αυτό. Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον στην Αθήνα μόνο στην Θεσσαλονίκη. Ψαξ το λίγο...

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα από πριν, λόγω δουλειάς, στην εγκυμοσύνη, καλοπέρασα, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με το μετά. 2 κουλά χέρια και 2 παιδιά αγκαλιά, ένα στο κάθε χέρι, 10-12 κιλά το καθένα. Οπου ναναι δεν το γλιτώνω το χειρουργείο γαμώτο.:mad:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fistikaki, και εγώ πήγαινα σε ορθοπεδικό κυρίως (μιλάμε για χρόνια κατάσταση)

αλλά αυτός σε στέλνει σε νευρολόγο για το nerve conduction study (σαν ηλεκτρομυογράφημα, αλλά όχι με βελόνες πιο απλό μόνο με ρεύμα). Ουσιαστικά ίσως ο νευρολόγος είναι πιο κατάλληλος για την διαγνωση ίσως όχι. Και οι δυο μου κάνανε κλινική εξέταση.

Την εγχείρηση την έκανε ο ορθοπεδικός συνήθως αυτοί την κάνουν. (Ίσως να γίνεται και από νευροχειρούργο δεν ξέρω). Στην εγχείρηση "κόβουν" το κανάλι από το οποίο περνάνε τα νεύρα στον καρπό και έτσι απελευθερόνονται.

Δοκίμασες να φορέσεις κάτι στα χέρια για να μην πονάς? Εγώ είχα κάτι σκληρά δες εδώ αν θέλεις

http://www.nextag.com/carpal-tunnel-wrist-brace/stores-html

Επίσης συνήθως επειρεάζεται και από τον θυροειδή αν έχεις πρόβλημα.

rkt δεν έχω κουράγιο να σου δώσω εγώ μαλλον πάω για το αριστερό (έκανα μόνο στο δεξί)...

Και για τον πόνο, στις εξάρσεις μόνο με χάπια μπορούσα να κοιμηθώ...

Μόνο τα mesulid δουλεύαν και τώρα έχουν απαγορευτεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΔω και δυο μηνες που ξεκινησα δουλεια τα χερια μου με εχουν πεθανει...ειναι συνεχεια μουδιασμενα τα δαχτυλα μου και στα δυο χερια κ με πονανε ελαφρια...αν σηκωσβ κατι βαρυ για πανω απο 1 λεπτο νιωθω οτι δεν αντεχω αλλο , και δυστυχως νομιζω εγινε απο την δουλεια που κανω για 4 ωρες καθε μερα κινησεις με τα χερια μου..χωρις σταματημο....

Να κοιταξω για νευρολογο η ορθοπεδικο>?δεν εχω ικα οποτε επειδη θα πληρωσω θα προτιμουσα να μην εκανα τζαμπα επισκεψεις.ΞΕρει καποια κοπελα να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ας με βοηθησει καποιος που εκανε την χειρουργικη επεμβση σας παρακαλω...εκανα χειρουργιο χτες το 1 χερι κ ποναω παρα πολυ.μου εγραψε λοναριντ παυσιπονα αλλα κραταει λιγο...ο συνδεσμος που εκοψε μου ειπε ηταν τοσο χοντρο που δεν μπορουσ ε να; κοπει , σαν μαρμαρο λεει ηταν.ανυσηχω που ποναω τοσο πολυ , μηπως δεν εκανε καλα την δουλεια του?τρεμω απο φοβο , ειμαι σε απογνωση , αν καποιος εκανε το ιδιο ας μου πει ποσο ποναγε μετα?

Link to comment
Share on other sites

Εκανε η μητερα μου προσφατα και τα πρωτα δυο εισοστετραωρα πονουσε παρα πολυ, εκλαιγε απο τον πονο,μετα υποχωρησε. Της ειχε πει οτι ηταν φυσιολογικο. Περαστικα ευχομαι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανε η μητερα μου προσφατα και τα πρωτα δυο εισοστετραωρα πονουσε παρα πολυ, εκλαιγε απο τον πονο,μετα υποχωρησε. Της ειχε πει οτι ηταν φυσιολογικο. Περαστικα ευχομαι!!!!!!!!!!

 

se efxaristo para poly me isixases ligo...eklisa 24 oro tora, xtes eklaiga apo pono k simera to proi....epidi to ekana se dimosio me gatro poy den iksera elega isos den me prosekse k moy ekane zimia , den dikaiologite tosos ponos....perastika ths mamas soy

Link to comment
Share on other sites

Ωχ περαστικά σου κούκλα!

Να ο λόγος που δεν αποφασίζω να το κάνω κι εγώ :(

 

ξερεις ετσι λεω κ γω γιατι πρεπει να κανω κ το αριστερο μετα , λεω σιγα μην υποστω το ιδιο...αλλα μετα σκεφτομαι τι προτιμω?να υποφερω 3 μερες η να παραλυσουν τα δαχτυλα?οποτε με πολυ κουραγιο θα ξαναμπω στο χειρουργιο.....

Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εγώ σε αυτήν την κατάσταση είμαι!

Το δεξί χεράκι άρχισε και τα παίζει δυστυχώς, αλλά φοβάμαι να κάνω χειρουργείο :(

Αλήθεια Θεσ/νίκη ή Αθήνα είσαι?

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εγώ σε αυτήν την κατάσταση είμαι!

Το δεξί χεράκι άρχισε και τα παίζει δυστυχώς, αλλά φοβάμαι να κάνω χειρουργείο :(

Αλήθεια Θεσ/νίκη ή Αθήνα είσαι?

 

athina eimai.ekanes hlektromyografima?se eide giatros?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κανει ναι και πάμε κατά διαόλου :(

Ειδικά το δεξί είναι σε χειρότερη και πιο προχωρημένη κατάσταση.

Και σε νευροχειρούργο πήγα και σε ορθοπαιδικό, μέχρι και μαγνητική αυχένα έκανα!

Δεν έχω σωτηρία δυστυχώς :(

O ορθοπαιδικός περιμένει να κλείσουμε ραντεβού για την επέμβαση......

ΤΕΣΠΑ όσο αντέξω....

Περαστικά σου και πάλι και αναμένω να δω αν σου πέρασαν όλα!

Τότε μπορεί να το σκεφτώ κι εγώ καλύτερα ;)

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

opos eipe k marco polo ekane i mama tis k ponage poly.alla 2 meres mono...ypoxorei.avrio prepei na paw gia allagi gazas k fovame gia ayto poy tha antikrisei, exo fovo an ekane patata o giatros.makari na pane ola kala , tha se enimeroso pados.xtes poy to ekana pados soy eia ponaga tromera k to adexa kapos me paysipono.simera ligo kalytera...avrio tha soy po ta nea

pados einai kati poy prepei na kaneis

Link to comment
Share on other sites

Αχ σου εύχομαι τα καλύτερα και όσο πιο σύντομα!!!!

Και να σε ρωτήσω με τον μικρό πώς τα καταφέρνεις που δεν πρέπει να σηκώνεις βάρος?

Γιατί έχω κι ένα τέτοιο θεματάκι!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

ειμαι παρα πολυ καλυτερα απο την 3η μερα....στσματησα κ τα παυσιπονα,δεν ξερω βεβαια πως θα ειναι το χερι μου στην πορεια κουναω λιγο τα δαχτυλα κ ποναω λιγακι κ ειναι ακομα πρησμενα,θα κανω κ το σριστερο μολις ειναι 100 τοις 1οο καλα , σκεφτομαι πως ειναι μια μερα μοναχα που θα υποφφερω,,,,,

ο γιατρος μου ειπε πως μονο 3 στις 10 πονανε τοσο οσο κ εγω.ισως το περασεις πιο ελαφρια, μην το αφησεις ομως γιατι μονο χειροτερευει

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ που θυμήθηκες να με ενημερώσεις!!!

Περαστικά σου και πάλι και καλή επιτυχία και στο άλλο χεράκι, αν το αποφασίσεις τελικά.

Την άλλη βδομάδα θα ξαναπάω ορθοπαιδικό κι εγώ για να δω πώς θα πορευτώ.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

casperaki συγνώμη σήμερα είδα το μήνυμα σου!

Χαιρομαι που όλα είναι καλά

Και εγώ πονούσα υπερβολικά για 3-4 μέρες νομίζω και φοβόμουν να τα κουνήσω στην αρχή (πρώτη βδομάδα) Μου είπε να τα κουνάω τα δάκτυλα συνέχεια. Για κανένα μήνα ζορίστηκα (ίσως επειδή φοβόμουν κιόλας να το ζορίσω). Δηλαδή για 1 μήνα ούτε οδήγησα! Τον ρώτησα για φυσιοθεραπεία γιατί δεν είχα καλό έλεγχο των κινήσεων μου και είπε δεν χρειάζεται.

Στην αρχή δεν μπορούσα να γράψω καθόλου καλά γραμματα (εγώ είχα ηδη κάποια μυική ανεπάρκεια πριν την εγχείριση) αλλά μετά όλα στρώσανε και μάλιστα πρόσφατα ο νευρολόγος μου είπε ότι έχει βελτιωθεί (κάτι που δεν περιμέναμε σίγουρα ότι θα γίνει - την εγχείριση την έκανα για να μην χειροτερεύσει και για τον πόνο)

Πόνο από το καρπιαίο δεν έχω πλεόν στο δεξί (έχω από άλλα!) αλλά έχω στο αριστερό και τώρα 2 χρόνια μετά σκέφτομαι να κάνω και εκει.

Βασικά το ελέγχω με τον νευρολόγο, είμαι "οριακά" και μόλις φανεί ζημιά θα κάνω (δηλαδή προσπαθώ να το αποφύγω όσο γίνεται....)

Καλή ανάρωση, πιστεύω όλα θα πανε καλά,

υπομονή και ακολούθα τις οδηγίες του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια έψαχνα το google και έπεσα εδώ ...:eek:

Το δεξί χέρι δεν το νιώθω καθόλου, σα ξύλο είναι και επίσης είναι παγωμένο,,,είχε καμία αυτό το "παγωμα"

Πόσο σας κόστισε το ηλεκτρομυογραφυμα όσες το κάνατε έξω ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και ψάχνοντας έπεσα πάνω σε ένα βιντεάκι με ασκήσεις. Τις έκανα και το μούδιασμα έφυγε !!!!!!

Επανήλθε μετά απο λίγα λεπτά, αλλά υποθέτω πως με πολλές επαναλήψεις η ανακούφιση θα διαρκεί περισσότερο :P:p:p

Ρίξτε μιά ματιά :

http://antonis.me/2009/04/02/ctunel/

 

Ελπίζω να βοηθήσει κι εσάς !!!! ;)

catcatcbu20121128_-6_Orestis+is.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα γαγκλια και στα δυο μου χερια, στους καρπους. πηγα σε εναν εξαιρετικο μικροχειρουργο! το πρωτο το αφαιρεσα πριν 9 χρονια και το αλλο φετος τον ιουνιο. μια χαρα!!!!!!

προτιθεμαι να σας τον συστησω, ειναι καταπληκτικός στον τομέα του. ασχολειται μονο με χερια (γαγλια, καρπιαιος σωληνα κλπ) και ποδια (κότσια, πτωση μεταταρσίου κλπ).

μη διστάσετε να τον συμβουλευτείτε!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω το ιδιο ακριβώς προβλημα.Μου εμφανιστηκε και εμενα στην εγκυμοσύνη αλλα εχω γεννησει εδω και 8 μηνες και δεν λεει να με αφησει!Εν το μεταξύ καπου διαβασα οτι αν συμβαινει και στα δυο χερια ειναι πιθανο να μην ειναι ''συνδρομο καρπιαιου σωληνα'' αλλα κατι πιο σοβαρο οπως ρευματοειδης αρθριτιδα και επειδη πασχει και η μητερα μου απ'αυτο φοβαμαι μηπως εχω το ιδιο.Τι να κανω?Να περιμενω μπας και με αφησει? η να παω σε γιατρο? και σε τι γιατρο πρεπει να απευθυνθω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...