Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψειρεεεεεεεςς!!!!


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες και μπαμπαδες. Εχω δυο κοριτσια και εχουν ψειρες απο την αρχη του καλοκαιριου σχεδον. Εχω βαλει εκατομμυριες φορες ξυδι ζεστο και δεν ψοφανε. Εχω δοκιμασει πετρελαιο μια φορα και παλι τιποτα. Τις κανω με το ειδικο χτενακι βγαινουν καποιες αλλα τιποτα. Εκτος απο βαζελινη τι αλλο να τους κανω για να φυγουν; Α, επισης εχουν τιγκα κονιδες. :confused::confused:

content.php?artid%3D577524&h=257&w=386&tbnid=j178_ss4jmw39M:&zoom=1&q=%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%B1&docid=Sixc246AcyHqVM&hl=el&ei=tasJVPWlMcXaPKv2gPgE&tbm=isch&ved=0CEUQMygXMBc
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Πας στο φαρμακείο και αγοράζεις σκεύασμα που σκοτώνει ψείρες και κόνιδες.

2. Πας σπίτι και εκτελείς τις οδηγίες. (Μη φανταστείς ποτέ πως θα σκοτωθούν και ..."τέλος". Χωρίς χτένισμα, δουλειά δε γίνεται).

3. Μετά χτενίζεις με το χτενάκι τούφα-τούφα για να μην πω τρίχα-τρίχα. Επαναλαμβάνεις 1-2 φορές όλο το κεφάλι.

4. Επαναλαμβάνεις το χτένισμα πρωί και βράδυ. Αν έχεις κέφια (:confused:) το κάνεις και περισσότερο.

 

Συνεχίζεις επί μία εβδομάδα.

Αν εξακολουθείς να βλέπεις ψείρες ή κόνιδες ξαναβάζεις το σκεύασμα και ακολουθεί άλλη μία τέτοια "υπέροχη" εβδομάδα.

 

Αν συνυπολογίσεις το χρόνο επώασης της κόνιδας κτλ κτλ τότε σε 15 μέρες πρέπει να έχετε απαλλαγεί. Αλλά ... για να είσαι σίγουρη πως έχει καθαρίσει θέλει 3-4 μέρες να βρίσκεις καθαρό κεφάλι (με το χτένι). Και μια επανάληψη σε 3 μέρες και άλλη μία σε άλλες 3 μέρες περίπου. Αν όλες είναι καθαρές... τότε τελειώσατε.

 

 

Tip:

1. Βοηθάει το κοντό μαλλί. Δε χρειάζεται να είναι πολύ κοντό, αλλά με το μακρύ υπάρχει πολύ παίδεμα. (Ένα καρέ έως το λαιμό ή ένα γαλλικό καρέ καλύτερα.... Θα βόλευε πάαααρα πολύ!)

2. Το χτένισμα βοηθάει αν γίνεται στο νιπτήρα του μπάνιου. Γιατί εκεί φαίνονται όλα από την πιο μικρή ψείρα/κόνιδα...

3. Μετά από τόσο χτένισμα, το μαλλί πραγματικά γίνεται μεταξένιο... (Παρηγοριά).

 

Η γιαγιά μου έλεγε "η ψείρα δε φοβάται το γύρισμα όσο το συχνο-γύρισμα" ... είχε δίκιο τελικά! :|

 

Καλό κουράγιο!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λεει η Αλκυον, απλα να σου δωσω μερικες ακομα συμβουλες που πηρα απο μια φιλη που κολλαγαν συνεχως οι δυο κορες τις και παιδευοταν εβδομαδες, και οταν τα εκανε, απο τοτε τις "ξεφορτωνεται" σε ενα μολις απογευμα!!!! Κι εμεις μια φορα κολλησαμε απο παρτυ, τα εκανα και σε 3 ωρες ξεμπερδεψαμε-εντελως!!!!!

 

Α. Να παρεις σκευασμα που ειναι σαν τζελ, κρεμα, γιατι τα σπρευ δεν κανουν δουλεια. Με ο,τι κολλωδες, παθαινουν ασφυξια. Εχω να σου προτεινω συγκεκριμενο, αλλα θα ηταν διαφημιση.

 

Β. Να βαλετε πολυ, ολη η οικογενεια την ιδια ωρα.

 

Γ. Παραλληλα, μαζευεις απο ΟΛΟ το σπιτι σεντονια, καλυμματα καναπε (πολυ σημαντικο!!!), κουβερτες, ολα θελουν πλυσιμο η σε κλειστες σακουλες για 7 μερες τουλαχιστον.

 

Δ. Μετα παιρνεις την ηλεκτρικη και κυριολεκτικα, σαρωνεις ολο το σπιτι καρεκλες, καναπεδες, χαλια, τα παντα.

 

Μετα το λουσιμο κανετε χτενακι ολο το μαλλι οπως λεει η αλκυον.

 

Σε 6-7 μερες, βαζεις σε ολους μαγιονεζα, σκοτωνει τις κονιδες (γιατι ετσι ξαναγεμιζουν ολοι, σκανε οσα αυγα ειχαν μεινει στο κεφαλι).

 

Αληθεια σου λεω, παιδευτηκα ενα απογευμα, εβαλα 4 πλυντηρια κλπ, αλλα δεν ειδα ουτε μια απο την επομενη κιολας ημερα! (και φυσικα, απο την επομενη αγορασα αυτα τα σπρευ προληψης, την ψεκαζω καθημερινα!!)

 

Καλη δυναμη....

Link to comment
Share on other sites

alcyon σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!! ;);););)Βοηθησες παρα πολυ!. Θα παω να παρω ενα φαρμακο. Δηλαδη εννοεις οτι θελει χτενισμα καθε μερα;

 

Αν θέλει χτένισμα λέει;;; Ουυυυυ χαμός!

Βασικά το χτένισμα είναι που τις απομακρύνει. Τα σκευάσματα απλά τις ακινητοποιούν σκοτώνοντας όσες είναι εκείνη την ώρα ζωντανές -κι όχι όλες.

 

Αλλά από στιγμή σε στιγμή σκάνε και οι κόνιδες άρα ξαναγεμίζει κι ας έχεις ψεκάσει.

 

Γι' αυτό: χτένισμα-χτένισμα-χτένισμα

 

Επίσης αν δε θες να σκάσεις εντελώς.... ένα καρεδάκι βολεύει και σένα και τα παιδιά! και είναι και θηλικότατο και μοδάτο! ;)

 

Ααα ναι ξέχασα να το πω και αυτό με τα σεντόνια. Όταν ψεκάσεις τα παιδιά... ψεκάζεις και ρούχα που φοράνε, σεντόνια, καρέκλες (υφασμάτινες) και ότι άλλο έρχεται σε επαφή με τα μαλλιά τους. Ότι μπορείς από αυτά να το πλύνεις σε υψηλή θερμοκρασία... κάντο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κοριτσια sos! μας τρώνε μάλλον ψειρες σώματος ,εχουμε δει κατι μικροσκοπικα μαυρακια.δεν ξέρω τι να κάνω έχω και νεογέννητο και δεν μπορώ να ψεκάσω φάρμακα στο σπιτι. απο που εμφανίστηκαν δεν ξέρω.υπαρχει περίπτωση να τις εφεραν παιδια απ'το παιδικο ή σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ψείρες σώματος; Πού τις είδατε δηλαδή; Οι ψείρες πάνε στο τριχωτό της κεφαλής δεν στέκονται στο σώμα. Περπατάνε ή χοροπηδάνε; Αν χοροπηδάνε είναι ψύλλοι! Μήπως έχετε κάποια γάτα ή σκυλάκι στο σπίτι; Σας τσίμπησαν; Αν δεν διευκρινίσεις για τι μιλάς, δεν νομίζω ότι μπορούμε να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

βοήθησε μας λίγο να σε βοηθήσουμε και εμείς:

 

1. Σας τσιμπάνε; τα τσιμπήματα είναι σαν κουνούπι ή σαν γάζωμα;

2. Πόσο μικρά; είναι σαν μπιλάκια με πόδια;σαν ψείρες;

 

Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι ψείρες αλλά κάποιο άλλο έντομο. Επειδή έχω εργαστεί σε εταιρεία απολυμάνσεων μπορώ να σε βοηθήσω αλλά θα πρέπει να με κατατοπίσεις λίγο..

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

βοήθησε μας λίγο να σε βοηθήσουμε και εμείς:

 

1. Σας τσιμπάνε; τα τσιμπήματα είναι σαν κουνούπι ή σαν γάζωμα;

2. Πόσο μικρά; είναι σαν μπιλάκια με πόδια;σαν ψείρες;

 

Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι ψείρες αλλά κάποιο άλλο έντομο. Επειδή έχω εργαστεί σε εταιρεία απολυμάνσεων μπορώ να σε βοηθήσω αλλά θα πρέπει να με κατατοπίσεις λίγο..

δεν ειναι ψυλλοι,τους ξερω.ειναι πολύ πολυ μικρα, μαυρο χρωμα και τρεχουν.τσιμπανε σαν κουνουπια σε συνγεκριμενα σημεια του σωματος.μας εκαναν σουρωτήρι.εχουμε κοτες και κατι τέτοιο ειδα σ'αυτους,μονο που λενε οτι ψείλοι της κοτας δεν τσιμπανε ανθρωπο και δεν ζουνε πανω του.διαβασα και για ψειλους που ζουνε στα ρουχα και τσιμπανε ανθρωπους.τι να πω; δεν ξερω τι να σκεφτω.κουραστηκα ... αν ξερεις τι ειναι και πως να τα καταπολεμήσουμε βοηθησέ μας .σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ψύλλοι. Και από τις κότες πάνε στους ανθρώπους.

 

 


  1. Βγάλε τα στρώματα στον ήλιο
  2. πλύνε τα σεντόνια στους 90
  3. πήγαινε σε δερματολόγο να σου δώσει αλοιφή για τα τσιμπήματα (πιθανότατα κορτιζόνη)
  4. καθάρισε πολύ καλά το σπίτι με ζεστό νερό
  5. μίλα με γεωπόνο για απεντόμωση αφού απομακρύνεις το μωράκι

Όταν πηγαίνετε από τις κότεςστο σπίτι πρέπει να αλλάζετε. Είναι πιθανό να τους μεταφέρατε έτσι. Προσοχή όχι κοτόψειρες

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι ψύλλοι. Και από τις κότες πάνε στους ανθρώπους.

 

 


  1. Βγάλε τα στρώματα στον ήλιο
  2. πλύνε τα σεντόνια στους 90
  3. πήγαινε σε δερματολόγο να σου δώσει αλοιφή για τα τσιμπήματα (πιθανότατα κορτιζόνη)
  4. καθάρισε πολύ καλά το σπίτι με ζεστό νερό
  5. μίλα με γεωπόνο για απεντόμωση αφού απομακρύνεις το μωράκι

Όταν πηγαίνετε από τις κότεςστο σπίτι πρέπει να αλλάζετε. Είναι πιθανό να τους μεταφέρατε έτσι. Προσοχή όχι κοτόψειρες

 

Κάπως 'ετσι την πάτησε ο ανηψιός μου στο στρατό...πάνω από στρώμα... μεσα σε sleeping bag , τον κάνανε σουρωτήρι, όλο σπυριά...σωστά όλα αυτά που είπες..:).

Link to comment
Share on other sites

Είναι ψύλλοι. Και από τις κότες πάνε στους ανθρώπους.

 

 

  1. Βγάλε τα στρώματα στον ήλιο
  2. πλύνε τα σεντόνια στους 90
  3. πήγαινε σε δερματολόγο να σου δώσει αλοιφή για τα τσιμπήματα (πιθανότατα κορτιζόνη)
  4. καθάρισε πολύ καλά το σπίτι με ζεστό νερό
  5. μίλα με γεωπόνο για απεντόμωση αφού απομακρύνεις το μωράκι

Όταν πηγαίνετε από τις κότεςστο σπίτι πρέπει να αλλάζετε. Είναι πιθανό να τους μεταφέρατε έτσι. Προσοχή όχι κοτόψειρες

δεν ειναι ψύλλοι,δεν πηδανε,μονο τρεχουν,ειναι πιο μικρα απο τους ψυλλους.ψύλλους έχω δει .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

πωπωπω διαβάζω το ποστ και ξύνομαι... noravas δεν ξέρω τι μπορεί να ναι αυτό που περιγράφεις αλλά εσένα manoulaeva μπορώ να σε βοηθήσω. Καταρχήν θα κάνεις αυτά που σου είπε η alkyon γιατί και μένα με βοήθησε όταν μου είχε συμβεί. Δεν θα ξεχάσεις όμως να κάνεις και το εξής: κάθε πρωί που θα φεύγουν τα παιδιά για σχολείο θα ρίχνεις στο πισω μέρος του κεφαλιού τους μερικές σταγονίτσες ξίδι, θα το ρίχνεις και σε όλα τα μέλη της οικογένειας εκτός του μικρού σου, βέβαια. Μην ανησυχείς για το μπεμπούλι σου έχει αντισώματα. Ξέρω είναι δύσκολο, ρίξτε και λίγη κολώνια αν φοβάστε ότι θα μυρίζει... εμένα δεν μου μύριζε γτ εξατμιζόταν τα κορίτσια μου είχαν έναν φόβο μην τις καταλάβουν οι φίλες στο σχολείο και ρίχναν και λίγη κολόνια. Στα λέω όλα αυτά γτ είμαι πολυπαθούσα κια πολυπονεμένη με το θέμα αυτό... έχω φάει ώρες ατελείωτες στο χτένισμα... Ξέρεις παιδευτήκαμε 4-5 χρόνια(!!!) -αν θυμάμαι καλά-, σε όσους το λέω δεν με πιστεύουν, αλλά μόνο έτσι ησυχάσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βαζουμε ενα φυτικο σπρευ για να μην κολλαει, καθε πρωι πριν παμε στο σχολειο και δεν ειχαμε ποτε προβλημα εως τωρα. Εχουμε παρει διαφορα, του ΚΟΡΡΕ, της απιβιτα κλπ εχει σε ολα τα φαρμακεια, αξιζει για να εχεις ησυχο...το κεφαλι σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδικο σταθμο που εστελνα τα παιδια μου ερχονταν μοσχομυριστα, ραντισμενα με Μυρτω καθε μερα. Παντως δυο φορες κολλησαμε ψειρες (το θυμαμαι και ξυνομαι).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προχθές βρήκα μία κόνιδα στο κεφάλι του μεγάλου μου. Είμαι σίγουρη γι αυτό, γιατί την έσπασα με τα νύχια μου και ήταν ζωντανή. Και λέω μία γιατί όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα άλλες. Μετά βάλαμε ειδικό σαμπουάν για τις ψείρες, και αφού χτενίσαμε με το ειδικό χτενάκι τα μαλλιά, δεν βρήκαμε τίποτα. Έκανα κάτι λάθος? Είναι δυνατόν μόνο μία κόνιδα στο κεφάλι? Επίσης το αντιψειρικό σαμπουάν που πήρα, φυτικό και πάρα πολύ καλό, σύμφωνα με την φαρμακοποιό, βρωμούσε απαίσια σαν εμετός. Όλα έτσι βρωμάνε? Και κάτι τελευταίο. Η λοσιόν που το συνόδευε και που βάλαμε σήμερα προληπτικά, μύριζε κι αυτή πολύ έντονα. Ξέρετε κάποια λοσιόν για πρόληψη που να μην μυρίζει πολύ? Η κάτι άλλο,π.χ. αιθέρια έλαια, ή κολώνια?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα! Θα ηθελα κι εγω να μου πειτε μια προληπτικη λοσιον που αποδεδειγμενα ειναι αποτελεσματικη! Στο σχολειο της κορης μου υπαρχει επιδημια ψειρας (μας ενημερωσαν οι νηπιαγωγοι) και θελω να ειμαι σιγουρη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προχθές βρήκα μία κόνιδα στο κεφάλι του μεγάλου μου. Είμαι σίγουρη γι αυτό, γιατί την έσπασα με τα νύχια μου και ήταν ζωντανή. Και λέω μία γιατί όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα άλλες. Μετά βάλαμε ειδικό σαμπουάν για τις ψείρες, και αφού χτενίσαμε με το ειδικό χτενάκι τα μαλλιά, δεν βρήκαμε τίποτα. Έκανα κάτι λάθος? Είναι δυνατόν μόνο μία κόνιδα στο κεφάλι?

 

Αφού έψαξες και δεν βρήκες, το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι η ψείρα έκανε μια κόνιδα και έφυγε σε άλλο κεφάλι. Οι ψείρες γεννούν 7-10 κόνιδες την ημέρα, οπότε αν είχε προλάβει να μείνει, θα έβρισκες κι άλλες κόνιδες.

 

Για πρόληψη δεν ξέρω, εμείς έχουμε μεγάλο πρόβλημα στο σχολείο και το έχω πάρει απόφαση ότι μια φορά την εβδομάδα θα κάνουμε οικογενειακώς όλο το πρόγραμμα, είτε βρω, είτε δεν βρω ψείρα: μούλιασμα με μπόλικο ξίδι, σκέπασμα με λαστιχένιο σκουφάκι (απ΄αυτά για κολυμβητές) ή πλαστική σακούλα για τουλάχιστον 30 λεπτά, και μετά σχολαστικό χτένισμα με ψιλό χτενάκι. Το σκεπτικό μου είναι ότι με το απλό ψάξιμο, η πιθανότητα να βρω μία μόνο ψείρα είναι μικρή, και μέχρι να την βρω ενδέχεται να έχει γεμίσει αρκετά κεφάλια με κόνιδες. Με το χτενάκι και το ξίδι τουλάχιστον ξέρω πως δεν μου έχει ξεφύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο: οι ψείρες ούτε πηδάνε, ούτε πετάνε. Μόνο σκαρφαλώνουν από τρίχα σε τρίχα. Γι΄αυτό φροντίστε είτε να έχετε κοντό μαλλί, είτε να το πιάνετε κοτσίδα, για να μειωθεί η πιθανότητα μετάδοσης. Τα παιδιά όλο και θα αγκαλιαστούν ή θα σμίξουν τα κεφάλια στο σχολείο, αλλά τουλάχιστον αν δεν πετάει το μαλλί, χρειάζεται να έρθουν πιο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...