Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χριστ.διακοπές με έφηβο


lop

Recommended Posts

Aλλο να υπολογιζεις τα παιδια σου και αλλα να αφηνεις να σου καθοριζουν τα παντα!!!!

η πολυ ελευθερια παντα βλαπτει και το εχω διαπιστωσει μεσα απο εμενα και τους φιλους μου.

Τα παιδια που ειχαν απολυτη ελευθερια απο το σπιτι τους δυστυχως δεν ειχαν καλο μελλον.

Απο εκει και περα ο καθενας πραττει οτι θελει με το παιδι του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Ξέρετε, θα ήθελα να προσθέσω ότι και τα παιδιά έχουν ανάγκες, να ξεκουραστούν, να χαλαρώσουν, να βρεθούν με φίλους και κάνουν παρέες. Οι οικογενειακές διακοπές πρέπει να καλύπτουν τις ανάγκες όλης της οικογένειας. Δεν είμαστε οι γονείς μόνο οι κουρασμένοι, ειδικά αν έχουμε να κάνουμε με συνεπή παιδιά, που καταβάλουν προσπάθεια να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους. Ο γιος μου είναι 6 ετών και πέρασε ένα πολύ δύσκολο τρίμηνο. Κόπιασε πολύ, πιέστηκε πολύ, έγινε μαθητής εκεί που ήταν .... 'τρια πουλάκια κάθονται'. Δεν χρειάζεται κάτι που θα τον ξεκουράσει και θα τον βοηθήσει να γεμίσει τις μπαταρίες του? Δεν είναι εγωϊσμός να πω ότι θέλω να χαλαρώσω γιατί κουράστηκα και οι άλλοι πρέπει να το βουλώσουν και να ακολουθήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Aλλο να υπολογιζεις τα παιδια σου και αλλα να αφηνεις να σου καθοριζουν τα παντα!!!!

η πολυ ελευθερια παντα βλαπτει και το εχω διαπιστωσει μεσα απο εμενα και τους φιλους μου.

Τα παιδια που ειχαν απολυτη ελευθερια απο το σπιτι τους δυστυχως δεν ειχαν καλο μελλον.

Απο εκει και περα ο καθενας πραττει οτι θελει με το παιδι του.

 

Τουλάχιστον από αυτά που γράφω εγώ, δεν μπορεί κανείς καλοπροαίρετος να συνάγει ότι προτείνω απόλυτη ελευθερία. Τώρα πραγματικά απορώ γιατί επαναλαμβάνεις αυτά τα κλισέ, στα οποία συμφωνούμε όλοι. Μάλλον σε κούρασε ο διάλογος. Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

ΖWH μου, θέλω να πω ότι ένα 16χρονο, πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη στις οικογενειακές διακοπές και, ναι, να παίρνει πρωτοβουλίες, ώστε να αισθάνεται μέλος της ομάδας και όχι μωρό, που το σέρνουν από εδώ και από κει. Και, ναι, αυτό είναι σημαντικό στην αυτοεκτίμησή του. Και, ναι, ενισχύει την αυτονομία του, η οποία χτίζεται σταδιακά, δεν φυτρώνει σε μία μέρα.

Αν θεωρείς ότι ένα 16χρονο, που σε 1-2 χρόνια μπορεί και να μένει μόνο του, δεν μπορεί να αποφασίζει για τίποτα μέσα στην οικογένειά του, τότε μιλάμε για άλλο είδος οικογένειας και εννοείται δεν θα συμφωνήσουμε αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό:wink:;-). Εμένα δεν θα με υποτιμήσει καθόλου να δοκιμάσω να πάω διακοπές κάπου που θα έχουν οργανώσει τα παιδιά. Ούτε αν στο δρόμο για τη Φολέγανδρο -που λατρεύω- κάνουμε και μία στάση Μύκονο, αν είναι να τα έχω μαζί με τη θέλησή τους και να τους μάθω ότι όλοι κάνουμε αμοιβαίες υποχωρήσεις, αν θέλουμε να είμαστε μαζί για 5-6 μέρες (όσο μπορούμε ακόμα δηλαδή).

 

ΥΓ. Επίσης, για να το διευκρινίσω, όχι, δεν δίνω στα παιδιά μου απεριόριστη ελευθερία, δεν με έχει καβαλήσει η δουλειά, θεωρώ τον εαυτό μου πολύ καλή μάνα, και δεν έχω ενοχές. Απλά έκανα δύο παιδιά και τα υπολογίζω και μία χαρά χαλαρώνω, όταν όλη η οικογένεια είναι χαρούμενη.

Συμφωνω με αυτο το ποστ....για το συγκεκριμενο θεμα δηλαδη, των διακοπων, οπως λαμβανονται υποψιν τα παιδια οταν ειναι μικρα, ετσι θα λαμβανονται υποψιν και μεγαλωνοντας, αναλογα την ηλικια τους.

ειναι διαφορετικοι ανθρωποι απο εμας....αλλες προσωπικοτητες ακομη και οταν ειναι μικρα. Στο χερι μας ειναι να καταλαβουμε αν σταληθεια δεν περνανε καλα η αν κανουν πεισματα.

Αν δεν ειναι ολοι χαρουμενοι, δεν κυλαει καλα το πραμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Ξέρετε, θα ήθελα να προσθέσω ότι και τα παιδιά έχουν ανάγκες, να ξεκουραστούν, να χαλαρώσουν, να βρεθούν με φίλους και κάνουν παρέες. Οι οικογενειακές διακοπές πρέπει να καλύπτουν τις ανάγκες όλης της οικογένειας. Δεν είμαστε οι γονείς μόνο οι κουρασμένοι, ειδικά αν έχουμε να κάνουμε με συνεπή παιδιά, που καταβάλουν προσπάθεια να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους. Ο γιος μου είναι 6 ετών και πέρασε ένα πολύ δύσκολο τρίμηνο. Κόπιασε πολύ, πιέστηκε πολύ, έγινε μαθητής εκεί που ήταν .... 'τρια πουλάκια κάθονται'. Δεν χρειάζεται κάτι που θα τον ξεκουράσει και θα τον βοηθήσει να γεμίσει τις μπαταρίες του? Δεν είναι εγωϊσμός να πω ότι θέλω να χαλαρώσω γιατί κουράστηκα και οι άλλοι πρέπει να το βουλώσουν και να ακολουθήσουν?

ετσι ειναι....εξαλλου υπαρχουν πολλα μερη που καλυπτουν ολα τα μελη της οικογενειας.

Νομιζω και η Ζωη λεει το ιδιο απλα συζηταει για πιο 'τραβηγμενες' καταστασεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με αυτο το ποστ....για το συγκεκριμενο θεμα δηλαδη, των διακοπων, οπως λαμβανονται υποψιν τα παιδια οταν ειναι μικρα, ετσι θα λαμβανονται υποψιν και μεγαλωνοντας, αναλογα την ηλικια τους.

ειναι διαφορετικοι ανθρωποι απο εμας....αλλες προσωπικοτητες ακομη και οταν ειναι μικρα. Στο χερι μας ειναι να καταλαβουμε αν σταληθεια δεν περνανε καλα η αν κανουν πεισματα.

Αν δεν ειναι ολοι χαρουμενοι, δεν κυλαει καλα το πραμα ;)

 

Πάντα πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη τα παιδιά. Από μικρά πρέπει να καταλαβαίνουμε πότε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φοβούνται, και να μένουμε λίγο κοντά τους το βράδυ, και πότε κάνουν πείσματα, οπότε τα στέλνουμε στο κρεβάτι τους. Αργότερα, όταν εγώ θέλω να κάνω τραπέζι σπίτι και το παιδί έχει διαγώνισμα, ε, ναι, θα το αναβάλω το τραπέζι μου. Το παιδί προηγείται στην περίπτωση αυτή. Και μετά θα απαιτήσω να το εκτιμήσει και όταν έχω δουλειά στο σπίτι, θα περιμένω να είναι ήσυχος ή όταν θα πάμε στη θεία Αφροξυλάνθη, να τη δούμε για τις γιορτές, θα απαιτήσω να κάνει λίγο υπομονή. Έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, δούνε και λαβείν. Απλά πρέπει όλοι να δίνουν και όλοι να λαμβάνουν, όχι απαραίτητα ταυτόχρονα. Εμένα, πάντως μόνο έτσι λειτουργεί...

ΥΓ. Συγνώμη για το μονοπώλιο αλλά μου άρεσε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Kyra και για εμενα αυτη ειναι η σωστη προσεγγιση. Οταν γινομαστε γονεις καλουμαστε να αναλαβουμε και την ισορροπια στην οικογενεια. Προσδιορισα το θεμα των διακοπων για αν αποφυγω να γραψω για τα 14χρονα και μπαρ γιατι θα βγω εκτος θεματος.

Ξερεις τι πιστευω ομως? οτι ενω αυτη ειναι η σωστη προσεγγιση, υπαρχει και ενα λεπτο σημειο (που υπαρχει παντα δηλαδη, σε ολα τα θεματα που καλουμαστε να αντιμετωπισουμε) το οποιο χρηζει και αυτο ιδιαιτερης σημασιας. Το να αναγνωρισει το παιδι την όποια προσπαθεια μας και την οποια υποχωρηση μας για αυτην την ισορροπια και με καλη θεληση να κανει και αυτο τις αναλογες προσπαθειες και υποχωρησεις.

Η ζωη πιστευω εκει εχει εστιασει, κατα τα αλλα νομιζω λιγο πολυ ολες τα ιδια λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον από αυτά που γράφω εγώ, δεν μπορεί κανείς καλοπροαίρετος να συνάγει ότι προτείνω απόλυτη ελευθερία. Τώρα πραγματικά απορώ γιατί επαναλαμβάνεις αυτά τα κλισέ, στα οποία συμφωνούμε όλοι. Μάλλον σε κούρασε ο διάλογος. Καλό βράδυ!

Δηλαδη με θεωρεις κακοπροαιρετη!!! μαλιστα.. Δευτερη φορα που με προσβαλεις!!!!

Το οτι καποιος δεν συμφωνει απολυτα μαζι σου δεν σημαινει οτι ειναι κακοπροαιρετος ή δεν ξερω και εγω τι αλλο. Εχει την δικη του προσωπικοτητα και μεσα απο τις δικες του εμπειριες πραττει αναλογα!!!

Δεν ηρθα στο δικο σου σπιτι να σου επιβαλλω τιποτα οποτε δεν εχεις και κανεναν λογο να με χαρακτηριζεις. Εισαι ελευθερη να κανεις , οποτε θα σε παρακαλουσα να λειπουν οι χαρακτηρισμοι προς το προσωπο μου ειδικα οταν δεν με ξερεις προσωπικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Kyra και για εμενα αυτη ειναι η σωστη προσεγγιση. Οταν γινομαστε γονεις καλουμαστε να αναλαβουμε και την ισορροπια στην οικογενεια. Προσδιορισα το θεμα των διακοπων για αν αποφυγω να γραψω για τα 14χρονα και μπαρ γιατι θα βγω εκτος θεματος.

Ξερεις τι πιστευω ομως? οτι ενω αυτη ειναι η σωστη προσεγγιση, υπαρχει και ενα λεπτο σημειο (που υπαρχει παντα δηλαδη, σε ολα τα θεματα που καλουμαστε να αντιμετωπισουμε) το οποιο χρηζει και αυτο ιδιαιτερης σημασιας. Το να αναγνωρισει το παιδι την όποια προσπαθεια μας και την οποια υποχωρηση μας για αυτην την ισορροπια και με καλη θεληση να κανει και αυτο τις αναλογες προσπαθειες και υποχωρησεις.

Η ζωη πιστευω εκει εχει εστιασει, κατα τα αλλα νομιζω λιγο πολυ ολες τα ιδια λεμε.

Παντα λαμβανω υπ οψιν τα παιδια μου. Επιλεγω προορισμους που θα τους αρεσουν αλλα οχι με μονο κριτηριο αυτο!!!

Επειδη εχω παιδι στην εφηβεια ο δικος μου φοβος ειναι η απολυτη ελευθερια και βασικα ποια ειναι τα ορια που θα πρεπει να θεσουμε σε ενα παιδι, εναν εφηβο, ετσι ωστε και αυτο να ειναι ευχαριστημενο και να μην κινδυνευει.

Τι θελω να πω... ως παιδι ειχα ορια που φυσικα δεν μου αρεσαν. Σε ποιον ανθρωπο αρεσουν τα ορια?

Παραλληλα ειχα γνωστο παντελως ελευθερο.... που θες να παμε διακοπες? εκει, οκ παμε.. τι ωρα θελεις να γυρισεις? 5 το πρωι.. οκ βγες...

Απεριοριστη αγαπη απο τους γονεις , απεριοριστη ελευθερια για να μην νιωσει το παιδι καταπιεση... ε!!! λοιπον αυτο το παιδι κατεληξε σε ψυχιατρικη κλινικη!!!!

ναι ακραιο αλλα αυτη ειναι η εμπειρια μου η οποια με εχει κανει να σκεφτομαι διπλα και τριδιπλα το πως πρεπει να φερομαι στα παιδια μου.

Τον Μαρτη, το σχολειο της κορης μου θα παει Ιταλια. Φυσικα και θα την αφησω να παει. Ειμαι μαλλον απο τους λιγους γονεις που συμφωνουν να παει σε αυτη την ηλικια.

Οταν ομως κανονιστουν οικογενειακες διακοπες δεν μου κανονισει η κορη μου τα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με θεωρεις κακοπροαιρετη!!! μαλιστα.. Δευτερη φορα που με προσβαλεις!!!!

 

Δεν σε χαρακτήρισα προσωπικά ZWH , χαρακτήρισα μία συγκεκριμένη αντιμετώπιση που είχες απέναντι στο διάλογο που κάνουμε. Εγώ μιλούσα για κάτι συγκεκριμένο κι εσύ απαντούσες με γενικότητες, με τις οποίες, όπως σου είπα, συμφωνώ εντελώς μαζί σου (όλοι είμαστε εναντίον της απόλυτης ελευθερίας, είναι αυτό θέμα για συζήτηση?). Αποσύρω τον χαρακτηρισμό, εννοείται.

Για τη πρώτη φορά δεν θυμάμαι, δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κάποιον. Σχολιάζω πράγματα που γράφονται, όχι πρόσωπα, και πολλές φορές δεν θυμάμαι ποιος είπε, και τί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντα λαμβανω υπ οψιν τα παιδια μου. Επιλεγω προορισμους που θα τους αρεσουν αλλα οχι με μονο κριτηριο αυτο!!!

Επειδη εχω παιδι στην εφηβεια ο δικος μου φοβος ειναι η απολυτη ελευθερια και βασικα ποια ειναι τα ορια που θα πρεπει να θεσουμε σε ενα παιδι, εναν εφηβο, ετσι ωστε και αυτο να ειναι ευχαριστημενο και να μην κινδυνευει.

Τι θελω να πω... ως παιδι ειχα ορια που φυσικα δεν μου αρεσαν. Σε ποιον ανθρωπο αρεσουν τα ορια?

Παραλληλα ειχα γνωστο παντελως ελευθερο.... που θες να παμε διακοπες? εκει, οκ παμε.. τι ωρα θελεις να γυρισεις? 5 το πρωι.. οκ βγες...

Απεριοριστη αγαπη απο τους γονεις , απεριοριστη ελευθερια για να μην νιωσει το παιδι καταπιεση... ε!!! λοιπον αυτο το παιδι κατεληξε σε ψυχιατρικη κλινικη!!!!

ναι ακραιο αλλα αυτη ειναι η εμπειρια μου η οποια με εχει κανει να σκεφτομαι διπλα και τριδιπλα το πως πρεπει να φερομαι στα παιδια μου.

Τον Μαρτη, το σχολειο της κορης μου θα παει Ιταλια. Φυσικα και θα την αφησω να παει. Ειμαι μαλλον απο τους λιγους γονεις που συμφωνουν να παει σε αυτη την ηλικια.

Οταν ομως κανονιστουν οικογενειακες διακοπες δεν μου κανονισει η κορη μου τα παντα!!!

Αν μου απαντούσες κι εμένα έτσι, θα συμφωνούσαμε από την αρχή και δεν θα φτάναμε σε ακρότητες, τύπου 'απόλυτη' ελευθερία:wink:;-

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θυμάμαι ως ένα από τα ωραιότερα μαθήματα εμπιστοσύνης και σεβασμού που μου έδειξαν οι γονείς μου ακριβώς αυτό που περιγράφει η θεματοθέτρια.

Ήμασταν σε καλοκαιρινές διακοπές 2 εβδομάδων στη Γαλλία, με γονείς, εγώ στα 13 και ο αδελφός μου στα 18 (σαφώς και έπαιξε η ηλικία του αδελφού μου τον ρόλο της). Εννοείται ότι είχαμε καταευχαριστηθεί την 1η εβδομάδα, απλά τη δεύτερη είχαμε αρχίσει λίγο να δυσανασχετούμε, λίγο να βαριόμαστε, χωρίς ωστόσο να γίνουμε και pain in the ass, λόγω του αδελφού μου εξάλλου είχαμε και μεγάλη αυτενέργεια, πηγαίναμε βόλτες μόνοι μας, χανόμασταν με τις ώρες στην Fnac. Χωρίς να το ζητήσουμε με λόγια, η ίδια η μητέρα μας μας πρότεινε να γυρίσουμε πίσω μόνοι μας, μόνο που θα έπρεπε να τα κανονίσουμε όλα μόνοι μας. Όπως επίσης να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας πίσω στο σπίτι όπου δεν υπήρχαν παππουδο-γιαγιάδες και τα τοιαύτα. (Τονίζω πάλι την ηλικία του αδελφού μου...) Κανονίσαμε λοιπόν ταξίδι πρώτα με τρένο μελετώντας δρομολόγια και μετά απευθείας ανταπόκριση με το αεροδρόμιο (για να μη χρειαστεί να ξοδέψουμε και χρήματα σε ξενοδοχεία...), κάνοντας κρατήσεις, βγάζοντας εισιτήρια και όλα αυτά βέβαια, στα γαλλικά. Ήταν μια από τις ωραιότερες εμπειρίες της ζωής μου. Περιττό να σας πώ ότι όταν περιμέναμε τους γονείς μας να έρθουν και εκείνοι, «γλύψαμε» όλο το σπίτι και το στολίσαμε με λουλούδια για το καλωσόρισμα:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα 16χρονα δεν είναι παιδιά. Με έχει καλύψει απόλυτα η kyra, σε όλα μα όλα! Και φυσικά όταν επιλέγουμε οικογενειακές διακοπές, θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη τις προτιμήσεις των εφήβων. Σε 2 χρόνια θα είναι φοιτητές και θα μπορούν να ψηφίζουν, αλλά δεν μπορούν να πουν τη γνώμη τους για τις διακοπές; Η θεματοθέτρια θα γλίτωνε πολλή γκρίνια και χρήματα, αν ρωτούσε τα παιδιά πολύ απλά αν επιθυμούν να ακολουθήσουν ή προτιμούν να μείνουν με τον παπού και τη γιαγιά, εφόσον υπάρχει κι αυτή η επιλογή.

 

Κι επειδή κάποια είπε ότι επιλέγουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας... αυτό που εμείς θεωρούμε καλύτερο γι αυτά, δεν είναι πάντα το καλύτερο. Και από παιδαγωγικής άποψης, πάντα πρέπει να δίνουμε επιλογές στα παιδιά μας. Όχι "αποφασίσαμε να πάμε εκεί διακοπές" αλλά "σκεφτόμαστε να πάμε σ΄αυτά τα δυο-τρία μέρη, εσείς που πιστεύετε ότι θα περάσουμε όλοι καλύτερα;"

 

Και θα ξαναπώ ότι σταμάτησα να ακολουθώ τους γονείς μου σε διακοπές στα 16 μου. Και δεν είχα πολλές πολλές ελευθερίες, ούτε να ξενυχτάω στα μπαράκια με άφηναν, ούτε να κάνω ό,τι θέλω. Αλλά γιατί θα έπρεπε να με υποχρεώνουν να ακολουθώ τη στιγμή που βαριόμουν και δεν περνούσα καλά; Σε 2 χρόνια πέρασα πανεπιστήμιο και πήγα να ζήσω μόνη μου σε ξένη πόλη. Αν δεν μου είχαν δώσει κάποια σχετική ελευθερία και δείγματα ότι με εμπιστεύονταν, πώς περίμεναν ξαφνικά να τα καταφέρω ολομόναχη σε ένα ξένο μέρος; Τα παιδιά πρέπει σιγά σιγά και ομαλά να τα αφήνουμε να ανοίγουν τα φτερά τους. Η μετάβαση από την εφηβεία στην ενηλικίωση δεν μπορεί να γίνει από τη μία μέρα στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον δεν εχω ζητησει την γνωμη των παιδιων μου για το που θα παμε διακοπες. ΛΕω θα παμε εκει, τελεια δεν θα ειναι?

Στην τελικη ρε παιδια καταπιεζομαστε καθε μερα για να κανουμε οτι καλυτερο για τα παιδια μας. Επιλεγουμε διακοπες για να χαλαρωσουμε και πρεπει εγω να ζητησω να βγαλει προγραμμα για το τι θα κανουμε το παιδι μου? Τι λετε τωρα? Εννοειται οτι θα βγαλω με τον αντρα μου το προγραμμα συμφωνα με αυτο που θα ευχαριστει και τα παιδια αλλα μεχρι εκει. Ουτε θα παρω τηλεφωνο το ξενοδοχειο για να δω αν θα υπαρχουν συνομιλικα.

 

Θες να πεις οτι ενα 16χρονο πρεπει να αποφασιζει για τις διακοπες της οικογενειας?

 

Εγώ θεωρώ ότι μια οικογένεια πρέπει να λειτουργεί σαν σύνολο.

 

ΟΛΟΙ μαζί συζητάμε για το που θα πάμε διακοπές, πως τις αντιλαμβάνεται ο καθένας και ΟΛΟΙ μαζί διαλέγουμε ένα μέρος ή κάποιο πρόγραμμα που θα ικανοποιήσει όλα τα μελη της οικογένειας, ειδικά αν τα παιδιά είναι μεγάλα.

16χρονών εννοείται ότι πρέπει να έχει λόγο το παιδί. Όχι να αποφασίσει μόνος του, αλλά να συμμετέχει στη συζήτηση για τις οικογενειακές διακοπές.

Εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι την έννοια "οικογενειακές διακοπές".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι μια οικογένεια πρέπει να λειτουργεί σαν σύνολο.

 

ΟΛΟΙ μαζί συζητάμε για το που θα πάμε διακοπές, πως τις αντιλαμβάνεται ο καθένας και ΟΛΟΙ μαζί διαλέγουμε ένα μέρος ή κάποιο πρόγραμμα που θα ικανοποιήσει όλα τα μελη της οικογένειας, ειδικά αν τα παιδιά είναι μεγάλα.

16χρονών εννοείται ότι πρέπει να έχει λόγο το παιδί. Όχι να αποφασίσει μόνος του, αλλά να συμμετέχει στη συζήτηση για τις οικογενειακές διακοπές.

Εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι την έννοια "οικογενειακές διακοπές".

Aπομονωσες μονο αυτα που ηθελες... οκ!!!

Ειπα πουθενα οτι η οικογενεια μου δεν λειτουργει σαν συνολο? Εγω απαντησα σε καποιο μελος που ειπε οτι θα επρεπε το 16χρονο να κανονισει τις οικογενειακες διακοπες!!!

Τελοσπαντων, οτι ειχα να πω το ειπα.. ο καθενας λειτουργει οπως θελει μεσα στην οικογενεια του, συμφωνα με αυτο που θεωρει αυτος σωστο. Καλη χρονια να εχουμε ολοι μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήμουν έφηβη, οι οικογενειακές διακοπές ήταν με φίλους των γονιών μου με συνομήλικα παιδιά. Είχα αυτήν την τύχη. Δεν ήταν οι καλύτεροί μου φίλοι, αλλά ήταν ΟΚ. Θυμάμαι σαν και τώρα το εξής:

Στα 17 μου, όλη η παρέα σε ταβέρνα, οι μπαμπάδες σε κέφι και ο πατέρας μου λέει:

Και θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά μας που είναι μαζί μας και να τους πω πόσο με τιμά και με συγκινεί η παρέα τους.

Εννοείται δεν είχαμε άλλη επιλογή, άλλες εποχές τότε. Όχι ότι δεν περνάγαμε καλά:lol::lol::lol:

Ξεκίνησε τότε ανάμεσα στους 'σουρωμένους μπαμπάδες' μία συζήτηση, αν εκείνοι τιμούν τα παιδιά, αν είναι υποχρέωση των παιδιων να είναι με τους γονείς, μέχρι πότε, αν πρέπει να λένε ευχαριστώ που οι γονείς τους προσφέρουν τον ουρανό με τα άστρα, τα άλλα παιδάκια που πεινάνε κλπ κλπ κλπ, δεν θυμάμαι πού κατέληξε.

Αλλά την κουβέντα του μπαμπά μου, θα τη θυμάμαι πάντα με συγκίνηση, γιατί ήταν οι τελευταίες διακοπές που κάναμε όλοι μαζί σε ταξίδι, όχι στο εξοχικό. Αυτή η αυθόρμητη κουβέντα ήταν σπουδαία για μένα, ότι ναι, σου προσφέρω πολλά ως γονιός, κουράζομαι για σένα, αλλά κι εσύ ως παιδί, με την παρουσία σου κοντά μου με τιμάς και μου το ανταποδίδεις. Ο μπαμπάς μου ακόμα και τώρα δεν θα το έλεγε αυτό νηφάλιος, θα χρειαζόταν 2-3 ποτηράκια κρασί.

Εγώ όμως παραδέχομαι από τώρα ότι θεωρώ μεγάλη ευτυχία για μένα να μπορώ να απολαμβάνω τις διακοπές μου με τον έφηβο γιο μου, ακόμα και αν αυτό συνεπάγεται ότι θα κάνω και κάποιες υποχωρήσεις στον τρόπο που περνάω καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...