Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΙΣ 5,5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τσιμπηματάκια είχα όμως μόνο αυτό, α με τσιμπαγε που και που το στήθος άλλα όχι ιδιαίτερα. Ομως η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και είναι χετικά νωρις για συμπτώματα

Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι σχετικο!εγω με το που μπηκα στην 6η εβδομαδα ειχα εντονες ναυτιες!σε ολες ειναι διαφορετικα!σου ευχομαι να ειναι μια ευκολη εγκυμοσυνη κι εγω στη 6η ειμαι τωρα!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ όλο σχεδόν το 1ο τρίμηνο είχα πόνακια περιόδου και μετά την 6η εβδομάδα μέχρι και τη 10η ναυτίες (εμετούς ευτυχώς όχι)...επίσης τρομερή υπνηλία το 1ο τρίμηνο.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! απο υπνηλια μια χαρα! αρκει να ειμαι ξαπλωμενη και ειναι η καλυτερημου! και 2 ωρες να κοιμηθω το μεσημερι το βραδυ θα κοιμηθω κανονικα...ναυτιες χαλαρα και αραια και που..

:);)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λιγες ζαλαδες,λιγες αναγουλες,καθολου εμετοι και γενικα οποτε καθομουν σπιτακι μου και δεν εβγαινα ολα ηταν μια χαρα,οταν ομως εβγαινα,ολες οι μυρωδιες του κοσμου στη μυτουλα μου ερχονταν

παντως ειχα καλο πρωτο τριμηνο παραπονο δεν εχω καθολου

Link to comment
Share on other sites

πονοκεφάλους και κακοδιαθεσία.

Επίσης, όλα τα φαγητά μου προκαλούσαν ναυτία, όχι εμμετούς όμως. Και γενικά μου μύριζαν άσχημα πολλά πράγματα που δεν μυρίζουν.:-)

Από την 10η εβδομάδα και μετά μέχρι τώρα πρήξιμο και πόνο στο στήθος. Στην πρώτη εγκυμοσύνη από την αρχή.... και υπνηλία μόνο στην 1η εγκυμοσύνη. Τώρα δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ!

Αυτά..

Link to comment
Share on other sites

και εγω απλα ανακατοσουρες ωρες ωρες..και νιωθω συνεχεια μια κουραση..το στηθος μου ειναι ερεθισμενο απο την αρχη..οσο για τςι μυρωδιες: με κυνηγαει συνεχεια η μυρωδια της μπριζολας..δεν ξερω γιατι!και τηλεοραση να δω κατι απο μπριζολα θα δω..

:);)
Link to comment
Share on other sites

και εμενα με κυνηγαει η μυρωδια της μπριζολας και γενικοτερα του κρεατος.αλλα η μπριζολα ηταν η αγαπημενη μου!βασικα εχω σταματησει να μαγειρευω δε μπορω!ο κακομοιρης ο αντρας μου τρεχει συνεχεια στη μαμα του για φαι!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοπελα μου! εγω εχω το καλο πως οτι μου ερθει το μαγειρευω. το καλυτερο βεβαια ειναι πως ο αντρας μου τα τρωει ολα οποτε δεν εχω προβλημα!

:);)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Και εγώ ειμαι στην 5η εβδομάδα και πέρα από πονάκια στην κοιλιά και στο στήθος που το νιώθω γεμάτο, δεν έχω κάτι άλλο. Το μόνο που έχει ξεκινήσει τώρα είναι το ότι διψάω συνέχεια και ότι πρήζεται η κοιλιά μου. Α! Και όταν νιώθω ότι πεινάω, πρέπει να φάω εκείνη τη στιγμή....

Αυτά τα τελευταία,τα εχει καμιά σας???

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοπελα μου! την διψα δεν μπορω να σου πω γιατι μου εχει πει και ο γιατρος μου να πινω πολα υγρα..σε σημειο που εχω σιοχαθει το νερο..

πρηξιμο στην κοιλια ναι...ξυπναω κατι πρωινα και την νιωθω ελαφρως τουμπανο..

:);)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!! μιλάμε για πολύ νερο. Από τις 8:30 μέχρι τώρα έχω πιει 1 1/2 lt νερο.

Με το που πίνω διψάω πάλι....

Να σας πω και κάτι άλλο δυσκοιλιότητα έχετε?????:oops::oops::oops:

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και όταν νιώθω ότι πεινάω, πρέπει να φάω εκείνη τη στιγμή....

Αυτά τα τελευταία,τα εχει καμιά σας???

καλημέρα! έχεις κάνεις τις πρώτες εξετάσεις αίματος? μήπως χρειάζεσαι κάποιο συμπλήρωμα και σε πιάνει αυτό, πχ σίδηρο

Να σας πω και κάτι άλλο δυσκοιλιότητα έχετε?????:oops::oops::oops:

ναι, δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα kxristina!

όχι δεν τις έχω κάνει τις πρώτες εξετάσεις. Την Τετάρτη που θα μιλήσω με τον γιατρό θα του το αναφέρω και αυτό.

 

Και τι κάνουμε τώρα με την δυσκοιλιότητα πέρα από υπομονή????

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια

εγω μεχρι 9 εβδομαδων ειχα πρηξιμο στηθος και κοιλιας τπτ αλλο

απο την10 εβδομαδα αρχησε η υπνηλια αρχησαν τα γυναικολογικα μ μεσα ν αλαζου και πονουσα

3 μηνα θα τα δεις ολα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα kxristina!

όχι δεν τις έχω κάνει τις πρώτες εξετάσεις. Την Τετάρτη που θα μιλήσω με τον γιατρό θα του το αναφέρω και αυτό.

Και τι κάνουμε τώρα με την δυσκοιλιότητα πέρα από υπομονή????

ακτινίδια, δαμάσκηνα, δημητριακά ολικής με φυτικές ίνες....ουφ! τι να κάνουμε? ρώτα και το γιατρό όταν πας

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια

εγω μεχρι 9 εβδομαδων ειχα πρηξιμο στηθος και κοιλιας τπτ αλλο

απο την10 εβδομαδα αρχησε η υπνηλια αρχησαν τα γυναικολογικα μ μεσα ν αλαζου και πονουσα

3 μηνα θα τα δεις ολα

 

 

Δεν είναι απαραίτητο...Κάθε γυναίκα έχει διαφορετικά συμπτώματα σε διαφορετικές χρονικές στιγμές....

 

Εγώ ας πούμε έχω πονάκια δυνατά και υπνηλία απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου...

 

Στις 6 εβδομάδες ξεκίνησαν οι απαίσιοι εμετοί (προχθές νοσηλέυτικα απο αφυδάτωση)....

 

Είναι διαφορετικά σε κάθε γυναίκα!!! Δεν είναι αναγκαίο να τα δεί όλα συγκεκριμένα στον 3ο

Link to comment
Share on other sites

αλικη μου εθεξες κατι που ποναει πολυ...απο δυσκοιλιοτητα...αλλο τιποτα!!φρουτα πολλα, χυμους φρεσκους (να τα πλενεις τα φρουτα πριν τα στιψεις), απο νερο δεν σου λεω (ποσο πια...) και αν δεν βλεπεις φως (οπως εγω..) καθε 2η με 3η μερα βαζω υποθετα γλυκερινης. δεν γινεται γιατι αν περασει και η 3η μερα και δεν..αρχιζει και 'κοπαναει' το εντερο..

:);)
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...πάνω που έστρωσε άντε πάλι απο την αρχή...:rolleyes:

Τι να κάνεις δαμάσκηνα, πράσινα και τα σχετικά...

 

Βρε κορίτσια έχω πάθει πλάκα απο τη δίψα. Από το πρωί έχω πιει 3 Lt νερό.

Είναι φυσιολογικό? Καμιά σας δεν το έχει?????:?:?:?

 

Εν τω μεταξύ διαβάζω και κάτι στο internet του τύπου δίψα και διαβήτης και κάτι με πιάνει...

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...πάνω που έστρωσε άντε πάλι απο την αρχή...:rolleyes:

Τι να κάνεις δαμάσκηνα, πράσινα και τα σχετικά...

 

Βρε κορίτσια έχω πάθει πλάκα απο τη δίψα. Από το πρωί έχω πιει 3 Lt νερό.

Είναι φυσιολογικό? Καμιά σας δεν το έχει?????:?:?:?

 

Εν τω μεταξύ διαβάζω και κάτι στο internet του τύπου δίψα και διαβήτης και κάτι με πιάνει...

 

Η δίψα είναι χαρακτηριστικό του διαβήτη κύησης. Αν και θα έλεγα ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, μην το αποκλείεις πάντως. Πάρε ένα μηχανάκι από το φαρμακείο και μέτρα 1 ώρα μετά το φαγητό να δεις τι τιμές φτάνεις. Κανονικά θα πρέπει να είναι κάτω από 140.

Εγώ πάντως είχα διαβήτη κύησης από την αρχή. Οπότε έκανα ελεγχόμενη διατροφή από τον 1ο κιόλας μήνα. Τώρα που είμαι στον 7ο κάνω και ινσουλίνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια θυμάμαι με το που μπήκα στην 6η εβδομάδα άρχισαν όλα!!! απίστευτοι εμετοί 7-8 φορές την ημέρα , απέχθεια για όλα ζαλάδες, λιποθυμίες, ημικρανίες, πόνο στην μέση, πρήξιμο στο στήθος (όχι ιδιαίτερα μεγάλο θα έλεγα), αποκόλληση. Τι άλλο έχει μείνει ρε κοπελιές τα είπα όλα ή ξέχασα κάτι;

α! και φοβερή δυσκοιλιότητα (έτσι υποπτεύθηκα κιόλας την εγκυμοσύνη).

 

Παντως για την δυσκοιλιότητα επειδή δυστυχώς μου δημιουργήθηκαν και αιμοροϊδες (μιλάμε για πόνο όχι αστεία )για πρώτη φορά τότε, ο γιατρός μου είχε πεί να βράζω δαμάσκηνα και να πίνω το ζουμί και να πίνω και παραφινέλαιο που αγόραζα από το φαρμακείο. Σωτήριο κορίτσια!! αηδία μεν αλλά μόνο ηπαραφίνη με βοηθούσε. Μπλιάχ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θυμάμαι από την πρώτη και τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη είναι η ατελείωτη υπνηλία, το πρήξιμο στο στήθος και η αλλαγή των θηλών. Επίσης κουραζόμουν πολύ εύκολα!

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...