Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρογχιολίτιδα και μάσκες


Recommended Posts

το κοριτσάκι μου 9 μηνών παρουσίασε συνάχι και έντονο βήχα, διαγνώστηκε λαρρυγίτιδα αλλά ο βήχας έγινε πιο έντονος και είχε και λίγα ακροαστικά οπότε η διάγνωση είναι ελαφριάς μορφής βρογχιολίτιδα

 

ξεκινήσαμε μάσκες εδώ και 4 ημέρες με το seretide αλλά είδα ελάχιστη βελτίωση, και θέλω να σας ρωτήσω, πόσες μέρες κάνατε μάσκες και σε πόσο χρονικό διάστημα έγιναν καλά τα παιδάκια σας???

 

υπάρχει καμμία μανούλα που να μην είδε αποτέλεσμα απο τις μάσκες????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και περαστικα στο κοριτσακι σου!

εμενα η μικρουλα μου περασε βροχιολυτιδα οταν ηταν 5,5μηνων.εισπνοες καναμε flixotide και aerolin.βελτιωση ειδα μετα απο 4-5μερες και συνολικα καναμε εισπνοες για 3βδομαδες περιπου.βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.ευχομαι συντομα περαστικα!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και περαστικα στο κοριτσακι σου!

εμενα η μικρουλα μου περασε βροχιολυτιδα οταν ηταν 5,5μηνων.εισπνοες καναμε flixotide και aerolin.βελτιωση ειδα μετα απο 4-5μερες και συνολικα καναμε εισπνοες για 3βδομαδες περιπου.βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.ευχομαι συντομα περαστικα!

Kαι εμείς αυτά κάναμε, το flixotide για 10 μέρες και το aerolin για 15 μέρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΈΧΩ πρόβλημα

 

δεν κάθεται να της κάνω τη μάσκα

και το πρωί μου το έκανε είπα όμως ότι ήταν τυχαίο

μόλις την βλέπει κουνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά και προσπαθεί με τα χέρια της να το αποφύγει

την κράτησε ό άντρας μου αλλά τίποτα σφιγγόταν και έκλαιγε με αποτέλεσμα να μην αναπνέει

την κοίμισακαι δοκίμασα κοιμησμένη αλλά το κατάλαβε και άρχισε να κλαίει

δεν είμαι σίγουρη αν πήρε το φάρμακο

 

τι θα κάνω????

Link to comment
Share on other sites

υπομονη μην πανικοβαλεσε................

προσπαθηστε να την απασχολειτε με κατι που τις αρεσει εκεινη την ωρα

Τα περασα και εγω και με τα δυο μου παιδακια και στην αρχη δυσκολευτικα παρα πολυ.

θελει υπομονη και επιμονη,κανουν πολυ καλη δουλεια αρκει να τις κανεις σωστα.

Ειναι προτιμοτερο να κανεις εισπνοες γιατι πανε κατευθειαν στο μερος που υπαρχει το προβλημα τους πνευμονες δηλ.και οχι τα σιροπια που παιρνουν απο ολα τα οργανα.

Καλη δυναμη και μην απελπιζεσε ολα στη αρχη τα παιδακια ετσι αντιδρουν ,,,,,,,,,,,,ειναι μικρουλια και ισως τρομαζουν λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο δικος μου δεν καθοτανε και μου ειπε η παιδιατρος να παρω τη μασκα aeroChamber απο το φαρμακειο. Την ιδια δουλεια κανει.Με δυο εισπνοες τελειωνεις.

 

αυτήν έχω κι εγώ

ενώ 3 μέρες δεν είχαμε πρόβλημα , τώρα ξαφνικά δεν τη θέλει

σκάει στο κλάμα

 

 

δεν ξέρω, αύριο να πάρω τηλ το γιατρό αλλά φοβάμαι μη μου πεί να την πάω σε κανένα νοσοκομείο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι στο νοσοκομειο χρησιμοπιουν το μηχνημα που θελει κανενα τεταρτο να τελειωσει το φαρμακο.Εκει ειναι που δε θα καθετε καθολου.Απο 6 μηνων χρησιμοποιουμε εμεις τη μασκα, τωρα ειναι 22μηνων και το ζηταει απο μονος του να κανει εισπνοες

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω οτι πρέπει να γίνει αλλά έχω και την εντύπωση ότι όταν κλαίει κρατάει την αναπνοήτης και δεν παίρνει το φάρμακο

 

αυτο ειναι το ζητουμενο,να παρει το πρωτο ψεκασμο και μετα να κρατησει την αναπνοη για καποια δευτερολεπτα,αλλα επειδει ειναι μικρα και δεν μπορουν να το κανουν τους βαζουμε την μασκα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις κανουμε μασκες εδω και δυο χρονια τον πρωτο καιρο και ο γιος μου τα ιδια εκανε αλλα το κλαμα βοηθαει στην μασκα μην σε αγχωνει εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οχι κοιμισμενος να ειναι ξυπνιος και να μετρας αργα και να αφηνεις λιγη ωρα μεχρι το φλιξοταιντ μετα απο λιγο καιρο συνηθιζουν στην μασκα και θα καθεται στην αρχη ολα τα παιδακια αντιδρουν φανταζομαι δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο.

περαστικα στο ζουζουνακι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν ενα μηνα ειμασταν στο νοσοκομειο με βρογχιολιτιδα και μας κρατησαν μεσα 3 μερες και οπως ειπε μια αλλη φιλη πιο πανω καναμε μασκες που κρατουν 1 τεταρτο ηταν δυσκολο αλλα χρειαστηκε να γινειδιοτι ειναι πιο ισχυρες απο τις κανονικες μασκες οταν βγηκαμε μας δωσανε συνταγη για ενα μηχανημα να κανουμε τις εισπνοες στο σπιτι λεγεται νεφελοποιητης ο οποιος ειναι αρκετα ακριβως αλλα τα ταμεια το δικαιολογουν και επισης οι εισπνοες κρατανε 1 τεταρτο,μεσα σε μια βδομαδα ηταν περδικι, να επισημανω οτι το πολεμουσαμε πριν στο σπιτι για 2 βδομαδες με τις συνηθησμενες μασκες και δεν ειχαμε αποτελεσμα, επομενως εσυ θα κρινεις αν χρειαζεται να πας στο νοσοκομειο και ποτε

τωρα αν καθεται η οχι ειναι αλλο θεμα θα πρεπει να το ξεγελας με παραμυθακια τραγουδακια κτλ ωστε να την κανει την μασκα αν ειναι να την κανει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!!!!!!!

 

ειδες λιγο υπομονη ακομα θελει και σε λιγο θα καταλαβει πως δεν ποναει και θα το δεχτει.

Προσπαθησε να τις το περασεις σαν παιχνιδι,μερα με την ημερα θα ειστε καλυτερα.

Αντε και καλη σας αναρρωση!!!!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

πριν ενα μηνα ειμασταν στο νοσοκομειο με βρογχιολιτιδα και μας κρατησαν μεσα 3 μερες και οπως ειπε μια αλλη φιλη πιο πανω καναμε μασκες που κρατουν 1 τεταρτο ηταν δυσκολο αλλα χρειαστηκε να γινειδιοτι ειναι πιο ισχυρες απο τις κανονικες μασκες οταν βγηκαμε μας δωσανε συνταγη για ενα μηχανημα να κανουμε τις εισπνοες στο σπιτι λεγεται νεφελοποιητης ο οποιος ειναι αρκετα ακριβως αλλα τα ταμεια το δικαιολογουν και επισης οι εισπνοες κρατανε 1 τεταρτο,μεσα σε μια βδομαδα ηταν περδικι, να επισημανω οτι το πολεμουσαμε πριν στο σπιτι για 2 βδομαδες με τις συνηθησμενες μασκες και δεν ειχαμε αποτελεσμα, επομενως εσυ θα κρινεις αν χρειαζεται να πας στο νοσοκομειο και ποτε

τωρα αν καθεται η οχι ειναι αλλο θεμα θα πρεπει να το ξεγελας με παραμυθακια τραγουδακια κτλ ωστε να την κανει την μασκα αν ειναι να την κανει καλυτερα

 

 

με ποιο φάρμακο ξεκινήσατε στο σπίτι ???

γιατί καμμία δεν είδα να έδωσε το φάρμακο που δίνω seretide και λέω μήπως δεν κάνει δουλειά το φάρμακο???

Link to comment
Share on other sites

καναμε θεραπεια με μασκα το μαρτιο για 2 βδομαδες.3 φορες τη μερα.του την εβαλα οταν κοιμοτανε και δεν καταλαβε τιποτα.οσο για το κλαμα ο παιδιατρος μας ειπε οτι οταν κλαινε κανουνε βαθυτερες εισπνοες και απορροφουν το φαρμακο καλυτερα.

 

μην ανησυχεις και ολα θα πανε καλα.περαστικουλια

Link to comment
Share on other sites

με ποιο φάρμακο ξεκινήσατε στο σπίτι ???

γιατί καμμία δεν είδα να έδωσε το φάρμακο που δίνω seretide και λέω μήπως δεν κάνει δουλειά το φάρμακο???

και εμεις aerolin kai flixotide και οταν ειδαμε οτι δεν εκαναν δουλεια η γιατρος μας εδωσε ενα αλλο που δεν θυμαμαι το ονομα παντως οχι αυτο που ανεφερες

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ξαναπήγαμε στο γιατρό

η μικρή μου είναι καλύτερα αλλά τις μάσκες θα τις συνεχίσουμε 1μήνα ακόμη

υπάρχει περίπτωση μου είπε με την υγρασία να επιδεινωθεί και να μην φοβηθώ

 

εσείς για πόσο καιρό κάνατε μάσκα και έτυχε να έχει επιδείνωση ακόμη και με τη θεραπεία ????

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, εμένα ο δεύτερος γιος μου από 3,5 μηνών παθαίνει βρογχιολίτιδες (λόγω ιώσεων που έφερνε ο πρώτος μου γιος από το σχολείο). Ενώ με τον μεγαλύτερο μέχρι 3,5 ετών δεν ξέραμε καν τι ήταν το ντεπόν -που λέει ο λόγος- τώρα τα έχουμε μαθει όλα.

Δεν έχουμε νοσηλευτεί αλλά έχουμε χρησιμοποιήσει πολύ συχνά Aerolin και Flixotide με AeroChamper φυσικά. Πώς: ένα ψεκασμό αερολίν μέσα στη μάσκα με ΤΕΛΕΙΑ εφαρμογή της μάσκας στο πρόσωπο αλλιώς είναι ανώφελο και μετράς όχι πολύ γρήγορα έως το 10. Αμέσως μετά άλλον ένα ψεκασμό και πάλι έως το 10. Στην αρχή φυσικά το μωρό δεν καθότανε, αλλά μετρούσαμε ως το 10 δυνατά σε ρυθμό τραγουδιού για να του αποσπάσουμε την προσοχή. Πέτυχε. Ένα τέταρτο μετά το αερολίν, το ίδιο με το Φλιξοταιντ αλλά όχι δύο ψεκασμούς, μόνο έναν και μόνο 2 φορές τη μέρα, ενώ το αερολίν 3.

ΦΥΣΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ. ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ Η ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΕΚΤΙΜΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ. Όλοι το ξέρουμε, απλά το γράφω.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...