Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ


Recommended Posts

Γεια σας, γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ και ήθελα να πω την εμπειρία μου μια και δεν έχω διαβάσει παρόμοια σ' αυτή τη σελίδα.

Έμεινα έγκυος και από την αρχή σχεδόν είχα αιμοραγία. Έμεινα στο κρεβάτι, ανακάλυψα ότι είχα κάποιους παράγοντες θρομβοφιλίας, έκανα αντιπηκτική αγωγή και όλα πηγαιναν καλα, είχε σταματήσει και η αιμοραγία. Πήγα να κάνω την αυχενική διαφάνεια σ' ενα γυναικολόγο-ακτινολόγο και μου ειπε ότι όλα είναι τέλεια, η αποκόλληση σάκου επουλώθηκε, η εγκυμοσύνη μου πηγαινε πολύ καλα....Κατά τη διάρκεια όμως της εξέτασης χρειάστηκε να με χτυπήσει αρκετά στην κοιλιά για να δει κάτι .....εγώ ενοχλήθηκα αλλα με κοιταξε άγρια.....σαν να μου έλεγε "Μην είσαι τόσο φοβιτσιάρα....τη δουλειά μου δεν ξέρω...?' Έφυγα απο κει με τον άντρα μου πλέοντας σε πελάγη ευτυχίας.....

Δυστυχώς με το που μπηκαμε στο αυτοκίνητο ΄΄αρχισε αιμοραγία τρελή.....Πήγα στο νοσοκομείο όπου διέγνωσαν χαμηλό πλακούντα με αποκόλληση και με κράτησαν για παρακολούθηση.....Κατά τη διάρκεια της παραμονής μου εκεί ...μου έκαναν συνέχεια κολπικούς υπερήχους και γυναικολογικές εξετάσεις...ο πλακούντας ανέβαινε με τον καιρό και ήμουνα έτοιμη να βγω....είχα πια φτάσει 4,5 μηνών! Όμως παλι δε στάθηκα τυχερή...

Σε έναν υπέρηχο λίγο πριν βγω....διαπιστώθηκε απώλεια αμνιακού υγρού, και μπήκα στη διαδικασία του πρόωρου τοκετού......Η ρίξη του σάκου προκλήθηκε από το μικρόβιο της ψευδομονάδας όπως διαπιστώθηκε από καλλιέργεια κολπικού υγρού.

Από τότε δεν μπορώ να ηρεμήσω......Πιστεύω πως το παιδάκι μου χάθηκε τόσο άδικα....μπορούσα με διαφορετικούς χειρισμούς....(και κυρίως του κ. Ακτινολόγου που έκανε την αυχενική.......) να το σώσω.....

Αν κάποιο άλλο μέλος γνωρίζει κάτι σχετικά με την περίπτωσή μου ...παρακαλω΄να μου το πει....Δεν έχω απο τότε μπει στη διαδικασία να κάνω άλλο παιδί....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη όμως δεν καταλαβαίνω γιατι να μην ξαναπροσπαθήσετε για άλλο παιδάκι....σε πολλές γυναίκες συμβαίνει μια ατυχία και ομως αμέσως μετά κανουν υγιέστατα παιδάκια

 

Με το καλό εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!ΤΟΣΕΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ,ΤΟΣΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ,ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ,ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ,ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ.ΟΜΩΣ ,ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ(Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΛΑ) ,Η ΦΥΣΗ ΠΡΟΝΟΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ.ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ?ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΧΑΜΗΛΟΣ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ?ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΤΑΙΞΑΝ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ !ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ....ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ 2ΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ,ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΓΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΙΣ ΝΝΕΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ,ΜΕΣΑ ΣΟΥ!ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για αυτά που περάσατε. Είστε όμως και οι δυο καλά και να δεις, όλα θα πάνε καλά στο μέλλον και θα έχετε το μωράκι που επιθυμείτε. Φαντάζομαι πως δεν είσαι σε φάση ακόμα για νέα προσπάθεια αλλά μη φοβάσαι, θα σου έρθει με τον καιρό. Θα δεις όλα θα είναι τέλεια!Μην απογοητεύεσαι

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου πέρασες πολλά και η απώλεια σίγουρα ακόμα σε βαραίνει ... δυστυχώς δεν είναι πάντα εύκολο να απαντηθούν όλα μας τα γιατί που μας βασανίζουν :cry: ...

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και σίγουρα κάποια στιγμή θα νιώσεις καλύτερα και έτοιμη να ξεκινήσεις νέες προσπάθειες ... εύχομαι ότι καλύτερο ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

θα σε κουρασω αλλα εχω σκοπο να σε βοηθησω να αποφασισεις να ξαναπροσπαθησεις να μεινεις εγκυος..

 

α) εχω φιλη που εχει θρομβοφιλια απο κληρονομικοτητα και με καθημερινες ενεσεις ηπαρινης συν φαρμακα ρυθμισης της πιεσης και με δυο απανωτες αποκολλησεις, με παραμονη στο σπιτι απο τον 3ο κιολας μηνα και με εκτακτη εισαγωγη στο νοσκομειο για μια εβδομαδα στην 25η εβδομαδα χωρις να βρισκεται ο λογος που ειχε ακατεβατα 39 πυρετο και πονους στην κοιλια τελικα γεννησε με καισαρικη ενα υγιεστατο κοριτσακι 2800 πληρης ημερων θα λεγα και μεχρι σημερα (πιστευω και αυριο) ειναι μια ευτυχισμενη μαμα με ενα υγιες μωρο..ταλαιπωρηθηκε σε απιστευτο βαθμο, εχασε τις ελπιδες της απειρες φορες αλλα τελικα νικησε..

 

β)προπερσι εμεινα εγκυος φυσιολογικα και στον 2ο μηνα ειχα λιγα ιχνη αιματος χωρις να διαπιστωθει εμφανης αποκολληση..τον καιρο της αυχενικης διαφανειας εκανα την εξεταση στο ΙΚΑ και απο εκει απφου τελειωσα πηγα στο γιατρο μου με την απαντηση οπου διαπιστωσε οτι δεν ειχε μετρηθει το μηκος του εμβρυου στοιχειο σημαντικο για να συσχετισθει με την PAP Α.. την ιδια μερα πηγα σε ενα ιδιωτικο διαγνωστικο κεντρο οπου εκει κατα τυχη επεσα πανω σε εναν γιατρο που πηγαινα ιδιωτικα λιγο καιρο πριν αλλα ελλειψη χρηματων δεν πηγα επι της εγκυμοσυνης εκεινης..του ειπα πως θα εκανα αυχενικη και μου την εκανε εκεινος..ο οποιος εντοπισε γαστροσχιση (δηλαδη οτι το κοιλιακο τοιχωμα του εμβρυου δεν ειχε κλεισει με αποτελεσμα τα εντοσθια να αιρουνται στο σακο..), το δε εμβρυο ηταν βεβαια ζωντανο..φευγοντας απογοητευμενη απο εκει πηγα στο γιατρο μου (σε δημοσιο νοσοκ.) ο οποιος με παρεπεμψε σε εναν ειδικο υπερηχογραφιστη ο οποιος επιβεβαιωσε την παθηση οπως επισης οτι δεν υπηρχε το ενα ποδι..πραγματα που οπως ειπε ειμουν εξαιρετικα τυχερη που εντοπισα τοτε γιατι αλλιως θα εφθανα 5 μηνων για να τα δω και θα ηταν χειροτερα..(ητοι καισαρικη)..οχι οτι ηταν καλυτερα και τοτε..ειμουν πανω απο 23 εβδομαδων και εκανα τεχνητους πονους ητοι γεννα κανονικη και μετα αποξυνση..

7 μηνες μετα (και αφου ειχα παθει αρνηση και μετα εμμονη να ξαναμεινω εγκυος εφοσον ολοι οι γιατροι μου ελεγαν οτι ηταν τυχαιο γεγονος που δεν ξανασυμβαινει) ξαναμεινα εγκυος..και ολα καλα..μεχιρ την 21η εβδομαδα που ξαφνικα και χωρις προηγουμενο σε μια μερα μεσα με επιασαν πονοι και σε λιγες ωρες ειχα αποβαλλει..εκει ιδιως ποτε δεν εμαθα το γιατι το επαθα..

αν και καταλαιπωρηθηκα να επανελθω στα φυσιολογικα μου σωματικα και ψυχολογικα τελικα 6-7 μηνες μετα ξαναμεινα εγκυος.. με περιδεση βεβαια και so far so good..κοντευω να μπω στον 7ο..

 

και εχω και αλλες τετοιες και δυσκολοτερες ιστοριες αποτυχημενων εγκυμοσυνων να σου διηγηθω απο γνωστες μου που περασαν τα πανδεινα μεχρι και παιδια γεννησαν προωρα που τα εχασαν σε λιγες μερες χωρφις ποτε να πηραν απαντηση συγκεκριμενη για το πως και γιατι.. αλλα δεν το εβαλαν κατω..αφησαν λιγο τον χρονο να περασει..ξεκουραστηκαν και χαλαρα ξεκινησαν παλι και το πετυχαν..

 

το ιδιο θα προτεινα και σε εσενα..ξεκουρασου..και μετα ξαναπροσπαθησε..ξερεις ηδη τι προβλημα υπαρχει..αρα μπορεις να το αντιμετωπισεις την επομενη φορα..ενα πραγμα μονο μη ζητησεις απο κανεναν γιατρο..να σου εγγυηθει την επιτυχια..η μαιευτικη παθολογια εχει τοσες περιπτωσεις που κανενας δεν μπορει να εγγυηθει και να προβλεψει..ομως με πιστη, επιμονη, προσοχη, προσευχη (αν θες), υπομονη και καλη συνεργασια με τον γιατρο ολα θα πανε κατ ευχην..

 

καλη αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω. Ο γιατρος σου τι ειπε? Φταιει ο υπερηχος? ΚΟυραγιο κοριτσακι και μονο ο χρονος θεραπευει

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί να πω τώρα κι εγώ....Το ότι λυπάμαι πάρα πάρα πολύ νομίζω ότι είναι αυτονόητο....Απλά θέλω να σου πω όσο γίνεται να το αφήσεις στο παρελθόν...Είναι τρομερά δύσκολο αλλά κάντο. Μην παραιτήσαι από τη ζωή, κάνε προσπάθειες για ένα μωράκι. Εύχομαι να σου συμβεί πολύ γρήγορα για να νιώσεις χαρούμενη και πάλι, κι εσύ και οι γονείς σου και οσύζυγός σου.Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον !

Η elenik με ρώτησε τί είπε ο γιατρός..........Φυσικά κανεις γυναικολόγος δεν παραδέχθηκε ότι ήταν λάθος του ακτινολόγου...........Θα συνέβαινε λεει ετσι κι αλλιώς.......Εγώ όμως έχω ακουσει παράπονα κι από άλλες κοπέλες για το συγκεκριμένο γιατρό.......καμιά βέβαια δεν έπαθε αυτό που έπαθα εγω.....

Το θέμα μου τώρα είναι .....ότι δεν μπορώ να ξεπεράσω αυτή την απώλεια.....΄Σκέφτομαι........γιατί επειδή καποιοι δεν ξέρουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους..........μια ζωούλα να μην γεννηθεί......Τόση ανευθυνότητα πια........

Δεν με απασχολεί προς το παρόν αν θα ξαναμείνω έγκυος και τι θα γίνει....

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από εσάς έχει ακούσει για κάποιον γυναικολόγο Καπετανάκη Εμμανουήλ......

Link to comment
Share on other sites

αν δουλευει στο Ελενα (γιατι δε γνωριζω το μικρο του ονομα) τον εχει ως γιατρο μια γνωστη μου και εχει γεννησει σε αυτον 4 παιδια. Ειναι ευχαριστημενη. Ειναι λεει καλος και ως ανθρωπος και ως γιατρος. Προσωπικα δε τον γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα στον Καπετανάκη ......κατ' αρχην καλος μου φανηκε......Τώρα ολοι καλοι μας φαίνονται μέχρι αποδειξεως του αντιθέτου......Τί να πω.......θα δειξει....Το μόνο που μου βρήκε προς το παρόν είναι ότι είναι λεπτό το ενδομήτριο....(5,:cool: Περιμένω να μου πει μηπως χρειαζεται να κανω κι αλλες εξετασεις.....

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου ελπίζω αυτη τη φορά να δωθει μια απάντηση σε αυτο που έπαθες.Βιώνω κι εγω την ιδια κατασταση.Ήμουν εγκυος και ειχα κι εγω προβληματα με αιμοραγιες.Εμεινα αρκετο καιρο στο κρεββάτι και μολις έκλεισα τον τεταρτο μηνα έπαθα αποκολληση πλακουντα και νοσηλευτηκα στο Ελενα γι οκτω μέρες (με ορους και φαρμακα).Δυστυχως ο μπέμπης μου

δεν τα κατάφερε και γέννησα πρόωρα και με πολυ έντονους πονους.Το περίεργο και στην δική μου περιπτωση ειναι οτι μια μερα πριν ειχα κάνει το αλφα τεστ και το υπερηχογραφημα και ολα ηταν τελεια.Κανω κι εγω τωρα καποιες εξετάσεις (απέβαλλα τον Ιούλιο) και ελπίζω να πάρω κάποια απάντηση.Ο γιατρος το μόνο που μου ειπε ηταν οτι ημουν ατυχη.Μεσα μου όμως μενει παντα αυτο το γιατι.Δυστυχως το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κοιταξουμε μπροστα και να προσπαθησουμε να αποκτησουμε ενα αλλο παιδακι χωρις αυτο να σημαινει οτι θα ξεχασουμε τα αγγελακια μας εκει ψηλα.Καλη συνεχεια σε ολες μας!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο γιατρός μου σύστησε να κάνω υστεροσκόπηση για να δούμε τι φταίει και είναι τόσο λεπτό το ενδομήτριο και να δούμε αν υπάρχουν συμφύσεις στη μήτρα.......Έχει κάνει καμιά σας αυτή την εξέταση? Είναι αραγε επικίνδυνη? Έχω μπερδευτει.........Κανείς μέχρι σήμερα γιατρός δεν σπουδαιολόγησε το πάχος του ενδομητρίου..........Είνα τόσο λεπτό το 5,8? Είναι δηλαδή αδύνατο να μείνεις έγκυος με τόσο λεπτό ενδομήτριο? Θεραπεύεται άραγε το λεπτό ενδομήτριο? Αν ξέρει καμιά σας ας μου απαντήσει. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

http://www.gynfert.gr/information_det.asp?faq_id=22

 

εδώ βρήκα πληροφορίες για αυτήν την εξέταση

:D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Περνάω πολύ δύσκολα σήμερα.Εκανα Αμνιοπαρακεντηση και μέσα στο σάκο βρέθηκε αιμα.Οποτε θα δοθεί το δείγμα για καλλιέργεια γιατί το αιμα αυτο μπορεί να ειναι πηγή μικρόβιων και παραπέρα αγωγή δεν παίρνει.

Εχω καταταλαιπωρηθει εδώ και δυο μήνες με αιμορραγίες που δε σταματάνε.Τωρα θα μου κάνει. Έλεγχο ο γιατρός για θρόβοφιλια και το μικροβιο της ψευδομοναδας.Απογοητευση νιώθω και αδιέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...