Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σωστή δόση ηπαρίνης


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

 

Με λένε Κατερίνα και είμαι νέο μέλος. Μετά από 2 αποβολές ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλία και τώρα που είμαι ξανά έγκυος έχω αρχίσει ενέσεις clexan 0.6.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όσες παίρνετε τέτοιες ενέσεις πως ξέρετε ότι παίρνετε τη σωστή δόση γιατί η μικρή δόση κάνει θρόμβωση και η μεγάλη αιμορραγία; Κάνατε κάποιες εξετάσεις;

 

Σας ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα συνονόματη, :)

 

Και εγώ παίρνω τις clexane των 0,6 και κάνω κάθε μήνα μια εξέταση στο Λαϊκό (anti-xa λέγεται) και βλέπουμε την επάρκεια της στο αίμα. Εγώ είχα ξεκινήσει με 0,4 και τους δύο τελευταίους μήνες εμεινα σταθερή στο 0,6. Σε λίγες μέρες θα ξαναπάω πάλι. Αν θες περισσότερες πληροφορίες πες μου. :)

 

Σου εύχομαι μια καλή καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει το μωράκι σου :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Με λένε Κατερίνα και είμαι νέο μέλος. Μετά από 2 αποβολές ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλία και τώρα που είμαι ξανά έγκυος έχω αρχίσει ενέσεις clexan 0.6.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όσες παίρνετε τέτοιες ενέσεις πως ξέρετε ότι παίρνετε τη σωστή δόση γιατί η μικρή δόση κάνει θρόμβωση και η μεγάλη αιμορραγία; Κάνατε κάποιες εξετάσεις;

 

Σας ευχαριστώ....

 

Καλημέρα, με λένε Τζούλια και είμαι νέο μέλος. Εγώ έκανα τις ενέσεις και στα δύο παιδάκια μου. Όμως εκτός από τις εξετάσεις αίματος που καθόριζαν την δόση. έκανα κάθε μήνα και υπέρηχο triplex στο μωρό, για να βλέπει ο γιατρός την κινητικότητα του αίματος στο μωρό, για να δει αν πιέζεται. Ελπίζω να βοήθησα Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντησεις σας.

 

Κατερίνα μόλις έμαθες ότι είσαι έγκυος, ξεκίνησες με 0.6; Εμένα λόγω βάρους μου εδωσε ο γιατρός 0.6. Είμαι 74 κιλά. Εσύ πόσα κιλά ξεκίνησες και σε ποιο μήνα εγκυμοσύνης είσαι; Εγώ κλείνω τον 3ο και χτες είδα λίγο αιματάκι γιαυτο ανησυχησα για τη δοση της ηπαρίνης. Εχεις δει καθολου αίμα εσυ;

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΜΑΘΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΚΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΗ FRAXIPARINE 6.0. ΤΗ ΔΟΣΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΕ Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΙΑΣΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΤΟ PAI 1 ΗΤΑΝ 7,8 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ 72 ΚΙΛΑ. ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ " ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ" ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ? ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ?

ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΟΜΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΛΑΤΙΣΣΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντησεις σας.

 

Κατερίνα μόλις έμαθες ότι είσαι έγκυος, ξεκίνησες με 0.6; Εμένα λόγω βάρους μου εδωσε ο γιατρός 0.6. Είμαι 74 κιλά. Εσύ πόσα κιλά ξεκίνησες και σε ποιο μήνα εγκυμοσύνης είσαι; Εγώ κλείνω τον 3ο και χτες είδα λίγο αιματάκι γιαυτο ανησυχησα για τη δοση της ηπαρίνης. Εχεις δει καθολου αίμα εσυ;

 

Λοιπόν, με το που έμαθα την εγκυμοσύνη πήγα αμέσως στον γιατρό γιατί γνώριζα τον πρόβλημα (δεν είχα βέβαια καμία αποβολή), ο γυναικολόγος μου με ξεκίνησε με 0,4 προληπτικά και μου είπε ότι σύντομα πρέπει να επισκεπτώ τον αιματολόγο μου ώστε να δούμε κατά πόσο είναι ΟΚ η δόση.

 

Μετά από 10 μέρες επισκέπτηκα την αιματολόγο μου στον Λαϊκό η οποία μου είπε ότι πρέπει να κάνω κάθε μήνα αυτήν την εξέταση αίματος που ανέφερα και πιο πάνω για να βλέπουμε πληρότητα. Έκανα εκείνη την ημέρα και αμέσως που είπε να αυξήσω την δόση σε 0,6. ΣΗΜ. Ήμουν 43 κιλά τότε. Και στο λέω αυτό διότι δεν παίζουν μόνο τα κιλά ρόλο.

Κατόπιν πήγα άλλες δύο φορές και μου είπε να συνεχίσω την ίδια δόση με κιλά 47.5.

Πρέπει να έχουμε πολύ κοντινή κύηση γιατι και εγώ τώρα κλείνω τον 3 σε 2-3 μέρες.

Βάλε τικερακι και εσυ για να βλέπουμε :wink:

 

ΑΑΑΑ ξέχασα για το αιματάκι, είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου (από την 6 εώς την 9 περίπου εβδομάδα) καφέ εκκρίσεις οι οποίες βέβαια δεν σχετιζόντουσαν με την ένεση και μου το διευκρίνησε ο γιατρός αυτό. Σταμάτησε μόνο του

Εύχομαι να έχεις μια καλή καλή εγκυμοσύνη :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βάγια δε γνωρίζω για τις ενέσεις που κάνεις αλλά για τις clexan που πρότειναν σε μένα μου είπαν ότι η δόση θα αλλάζει με τον καιρό. Δε θα παραμένει ίδια. Ρώτα και το γυναικολόγο σου ή πάρε μια 2η γνώμη από αιματολόγο.

 

Κατερίνα, τι εννοείς να βάλω τικεράκι;

 

Θα πάω στο λαϊκό να κάνω την εξέταση. Μπορούν να τη γράψουν εκεί;

 

Απ'ότι κατάλαβα ξεκίνησες με χαμηλότερη δόση απ'ότι έπρεπε αλλά ευτυχώς το μωράκι δεν έπαθε τίποτα!!! Μήπως σε εγκυμοσύνη η εξέταση αυτή να γίνεται κανά 2 φορές το μήνα;

 

Την Τρίτη που μας πέρασε έκλεισα την 11η εβδομάδα. Με περνάς καμιά βδομάδα!!! Έχω αγωνία να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά. Το εύχομαι για όλες μας...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με παρακολουθεί αιματολόγος και πηγαίνω και κάνω τις εξετάσεις για το αίμα κάθε 3 εβδομάδες. Όταν ρώτησα γιατί τόσο συχνά μου εξήγησε ότι η παρακολούθηση πρέπει να είναι στενή για να μου χορηγεί πάντα τη σωστή δόση. Η πυκτικότητα του αίματος μου εξήγησε ότι είναι συνάρτηση της εβδομάδας που είμαι, και υπάρχει περίπτωση η δόση που παίρνω τη μια να με καλύπτει και την άλλη όχι, γι'αυτό και πρέπει να μην το αφήνω το θέμα στην τύχη του. Η θρομβοφιλία δεν ευθύνεται μόνο για αποβολή στο 1ο τρίμηνο, θέτει το μωρό σε κίνδυνο δυστυχώς μέχρι την τελευταία μέρα της κύησης και όσο κρίμα είναι να αποβληθεί ένα μωράκι στην αρχή, τόσο χειρότερο είναι να συμβεί το μοιραίο σε προχωρημένη κύηση. Επίσης είναι πού σημαντικό να συνεχιστεί η ηπαρίνη για 1 μήνα μετά τον τοκετό μέχρι να τακτοποιηθεί ο οργανισμός, γιατί έχω φίλη που της σταμάτησε ο γιατρός τις ενέσεις μόλις γέννησε και κατέστρεψε το αίμα της και τώρα έχει χοντρό θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...