Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λεκτική Επίθεση από γονέα στον παιδικό σταθμό...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας... Αν και δεν είμαι ακόμα μανούλα δεν βρήκα άλλο φόρουμ πιο κατάλληλο κατά την άποψη μου για να μοιραστώ τον προβληματισμό μου.. Είμαι βρεφονηπιοκόμος και δουλεύω σε έναν παιδικό σταθμό στην επαρχία από πέρυσι .. Είμαι στα παιδάκια ηλικίας 4-5 ετών και λίγο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων αποφάσισα αφού είχαμε κάνει ήδη αρκετές δραστηριότητες ρώτησα τα παιδιά πια θα ήθελαν να είναι η επόμενη δραστηριότητα που θα κάναμε .. Τα παιδιά μου είπαν πως θέλαν να φτιάξουμε μια ζωγραφιά μεγάλη όπως είχαμε κάνει ανάλογα με το φθινόπωρο (μεγάλο χαρτόνι σχεδιάζεις ένα κορμό και κολλάς φύλλα που έχουν είτε μαζέψει τα παιδιά είτε ζωγραφίσει μόνοι τους.. ) αλλά αυτή τη φορά να έχει θέμα την οικογένεια τους..Επειδή στο τμήμα μου είναι δύο παιδάκια όμως που το ένα κοριτσάκι δεν έχει γνωρίσει τη μητέρα του λόγω θανάτου και ένα αγόρι που δεν έχει γνωρίσει τον πατέρα του ποτέ λόγω χωρισμού αποφεύγω όσο γίνεται να αναφέρω αυτό το θέμα για να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.. προσπάθησα λοιπόν να πείσω τα παιδιά να κάνουμε ένα ακόμα θέμα για τα χριστούγεννα και ας είχαμε κάνει ήδη.. και αφού τελικά κάναμε ένα μεγάλο χαρτόνι με τον Αγιο Βασίλη την επόμενη μέρα ακριβώς έρχεται η μητέρα του αγοριού και αρχίζει και μου φωνάζει πως θα έπρεπε να ντρέπομαι και άλλα πολύ ωραία κοσμητικά επίθετα .. Μπροστά στα παιδιά που αν μη τι άλλο πρέπει να έχουν ένα ήρεμο περιβάλλον και να μην δημιουργουνται εντάσει.. Και αφού μου κοπάνησε και δυο τρείς φορές πως δεν είμαι μάνα για να ξέρω (έχω αποβάλλει δυο φορέ ) μου είπε πως θα έπρεπε να ξέρω πως πρέπει να φέρομαι και πως δεν πρέπει να παίζω με αθώες ψυχές και να τους λέω για τους γονείς τους.. Ενώ εγώ δεν είχα πει τίποτα και απέφευγα όσο πιο διακρυτικά μπορούσα το θέμα γύρω από την οικογένεια για αυτόν ακριβώς το λόγο.. Την Τρίτη ξεκινάμε και πάλι το παιδικό και δεν ξέρω πως να αντιδράσω. Τι στάση πιστεύεται πρέπει να κρατήσω απέναντι στη μητέρα μιας και φέρνει αυτή τον μικρό στο σταθμό .. Με την διευθύντρια του σταθμού μίλησα και μου είπε πως πρέπει να δείξω κατανοήση στο θέμα καθώς η γυναίκα περνάει δύσκολα.. Σε καμία των περιπτώσεων δεν θα δημιουργήσω φασαρία και δεν θα αναφερθώ στο συμβαν καθόλου αλλά μου είναι και πολύ δύσκολο να είμαι όπως πρώτα.. Συγγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα αλλά δεν ξέρω ειλικρινά πως να αντιδράσω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κ καλη χρονια!

πιστευω οτι θα επρεπε να μην χαλαστεις(δεν το λεω επικριτικα σε καμια περιπτωση) στην συμπεριφορα σου προς το παιδι τουλαχιστον.

θα ξαναεκανα μια συζητηση με την μητερα που λογικα θα εχει ηρεμησει σε συμβουλευτικο τονο παντα! θα της εξηγουσα καλυτερα το ολο θεμα κ στην συνεχεια θα της ελεγα οτι θα πρεπει το παιδι να μαθει να ζει με αυτην την δομη της οικογενειας,σε ολες του τις δραστηριοτητες.πρεπει να μαθει να ζει χωρις πατερα κ δεν ειναι λυση να αποφευγετε το θεμα οικογενεια. η μητερα θα πρεπει να το καταλαβει αυτο!

ειναι εξισου αδικο κ για τα υπολοιπα παιδια να μην κανετε εργασιες για την οικογενεια.

εγω σαν παιδι χωρισμενων γονιων απο τα 5 μου θυμαμαι ζωγραφιες με θεμα την οικογενεια που ειχαν μονο την μαμα μου κ τις αδερφες μου, αυτη ηταν η οικογενεια μου! εκθεσεις για τον πατερα μου που εγραφα οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι γι αυτο θα γραψω για την μητερα μου... δεν το εκρυβα ζουσα με αυτο ενιωθα καλυτερα να το ξερουν ολοι παρα να το κρυβω! φυσικα με την βοηθεια παντα της μητερας μου κ των δασκαλων.

προσπαθησε να της δωσεις να καταλαβει οτι με το να κρυβεται κανει κακο στο παιδι της εξαλλου εχει οικογενεια την ιδια!!!!!!!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη χρονια!

πιστευω οτι θα επρεπε να μην χαλαστεις(δεν το λεω επικριτικα σε καμια περιπτωση) στην συμπεριφορα σου προς το παιδι τουλαχιστον.

θα ξαναεκανα μια συζητηση με την μητερα που λογικα θα εχει ηρεμησει σε συμβουλευτικο τονο παντα! θα της εξηγουσα καλυτερα το ολο θεμα κ στην συνεχεια θα της ελεγα οτι θα πρεπει το παιδι να μαθει να ζει με αυτην την δομη της οικογενειας,σε ολες του τις δραστηριοτητες.πρεπει να μαθει να ζει χωρις πατερα κ δεν ειναι λυση να αποφευγετε το θεμα οικογενεια. η μητερα θα πρεπει να το καταλαβει αυτο!

ειναι εξισου αδικο κ για τα υπολοιπα παιδια να μην κανετε εργασιες για την οικογενεια.

εγω σαν παιδι χωρισμενων γονιων απο τα 5 μου θυμαμαι ζωγραφιες με θεμα την οικογενεια που ειχαν μονο την μαμα μου κ τις αδερφες μου, αυτη ηταν η οικογενεια μου! εκθεσεις για τον πατερα μου που εγραφα οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι γι αυτο θα γραψω για την μητερα μου... δεν το εκρυβα ζουσα με αυτο ενιωθα καλυτερα να το ξερουν ολοι παρα να το κρυβω! φυσικα με την βοηθεια παντα της μητερας μου κ των δασκαλων.

προσπαθησε να της δωσεις να καταλαβει οτι με το να κρυβεται κανει κακο στο παιδι της εξαλλου εχει οικογενεια την ιδια!!!!!!!!!!

 

εμ α! πες τα βρε παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπελα μου!

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με την my billy !

Συζητησε το παλι μαζι της!Καταρχας,φαινεται πως το ιδιο το παιδι θελει συζητηση και εξηγησεις απο την μανα!Αλλα και η ιδια η μανα δεν κανει σωστο χειρισμο στα συναισθηματα τα δικα της και του παιδιου!

Δε φταις εσυ,φαινεται ομως οτι δεν εχουν ξεκαθαριστει ακομη καποια πραγματα στην οικογενεια αυτη!

Να εισαι οσο πιο φυσιολογικη μπορεις!Για να μην εκλαβει και το ιδιο το παιδι αρνητικα συναισθηματα απο δασκαλα και μητερα!Τα παιδια ειναι λαγωνικα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... Αν και δεν είμαι ακόμα μανούλα δεν βρήκα άλλο φόρουμ πιο κατάλληλο κατά την άποψη μου για να μοιραστώ τον προβληματισμό μου.. Είμαι βρεφονηπιοκόμος και δουλεύω σε έναν παιδικό σταθμό στην επαρχία από πέρυσι .. Είμαι στα παιδάκια ηλικίας 4-5 ετών και λίγο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων αποφάσισα αφού είχαμε κάνει ήδη αρκετές δραστηριότητες ρώτησα τα παιδιά πια θα ήθελαν να είναι η επόμενη δραστηριότητα που θα κάναμε .. Τα παιδιά μου είπαν πως θέλαν να φτιάξουμε μια ζωγραφιά μεγάλη όπως είχαμε κάνει ανάλογα με το φθινόπωρο (μεγάλο χαρτόνι σχεδιάζεις ένα κορμό και κολλάς φύλλα που έχουν είτε μαζέψει τα παιδιά είτε ζωγραφίσει μόνοι τους.. ) αλλά αυτή τη φορά να έχει θέμα την οικογένεια τους..Επειδή στο τμήμα μου είναι δύο παιδάκια όμως που το ένα κοριτσάκι δεν έχει γνωρίσει τη μητέρα του λόγω θανάτου και ένα αγόρι που δεν έχει γνωρίσει τον πατέρα του ποτέ λόγω χωρισμού αποφεύγω όσο γίνεται να αναφέρω αυτό το θέμα για να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.. προσπάθησα λοιπόν να πείσω τα παιδιά να κάνουμε ένα ακόμα θέμα για τα χριστούγεννα και ας είχαμε κάνει ήδη.. και αφού τελικά κάναμε ένα μεγάλο χαρτόνι με τον Αγιο Βασίλη την επόμενη μέρα ακριβώς έρχεται η μητέρα του αγοριού και αρχίζει και μου φωνάζει πως θα έπρεπε να ντρέπομαι και άλλα πολύ ωραία κοσμητικά επίθετα .. Μπροστά στα παιδιά που αν μη τι άλλο πρέπει να έχουν ένα ήρεμο περιβάλλον και να μην δημιουργουνται εντάσει.. Και αφού μου κοπάνησε και δυο τρείς φορές πως δεν είμαι μάνα για να ξέρω (έχω αποβάλλει δυο φορέ ) μου είπε πως θα έπρεπε να ξέρω πως πρέπει να φέρομαι και πως δεν πρέπει να παίζω με αθώες ψυχές και να τους λέω για τους γονείς τους.. Ενώ εγώ δεν είχα πει τίποτα και απέφευγα όσο πιο διακρυτικά μπορούσα το θέμα γύρω από την οικογένεια για αυτόν ακριβώς το λόγο.. Την Τρίτη ξεκινάμε και πάλι το παιδικό και δεν ξέρω πως να αντιδράσω. Τι στάση πιστεύεται πρέπει να κρατήσω απέναντι στη μητέρα μιας και φέρνει αυτή τον μικρό στο σταθμό .. Με την διευθύντρια του σταθμού μίλησα και μου είπε πως πρέπει να δείξω κατανοήση στο θέμα καθώς η γυναίκα περνάει δύσκολα.. Σε καμία των περιπτώσεων δεν θα δημιουργήσω φασαρία και δεν θα αναφερθώ στο συμβαν καθόλου αλλά μου είναι και πολύ δύσκολο να είμαι όπως πρώτα.. Συγγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα αλλά δεν ξέρω ειλικρινά πως να αντιδράσω..

 

Καλημέρα και καλή χρονιά! Είμαι δασκάλα σε δημοτικό σχολείο το οποίο γειτονεύει με μια Στέγη Κοριτσιού. Κατά συνέπεια στο σχολείο φοιτούν πολλά κορίτσια που είναι ορφανά ή έχουν εγκαταλειφθεί από τους γονείς τους. Δε μου πέρασε ποτέ από το μυαλό να σταματήσω να αναφέρομαι στον θεσμό της οικογένειας για αυτό το λόγο. Η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου και το διαζύγιο δεν πρέπει να είναι θέματα ταμπού για τα οποία θα πρέπει να ντρεπόμαστε να συζητήσουμε, να ζωγραφίσουμε κλπ. Για το συγκεκριμένο παιδί η οικογένεια είναι η μαμά του, για άλλα παιδιά η οικογένεια αποτελείται και από παππού ή γιαγιά που μένουν μαζί στο σπίτι, για άλλα παιδιά οικογένεια είναι μόνο ο μπαμπάς ή άλλοι ενήλικοι κηδεμόνες και για άλλα όπως τα κορίτσια του σχολείου μας "γονείς" είναι οι κοινωνικοί λειτουργοί και οι κυρίες που τα φροντίζουν και αδέρφια τους τα άλλα ορφανά παιδιά. Θα είμαστε διακριτικοί ως προς το παιδί φυσικά όπου δεν θα το φέρουμε σε δύσκολη θέση με οποιοδήποτε τρόπο, αλλά δε γίνεται να σταματήσουμε να αναφερόμαστε στην οικογένεια, να αποκλείσουμε από το λεξιλόγιό μας λέξεις όπως μπαμπάς ή μαμά. Από την πρώτη κιόλας δημοτικού στα βιβλία της Μελέτης του Περιβάλλοντος γίνεται λόγος για την οικογένεια. Εκεί αναφέρεται και η μονογονεϊκή οικογένεια με εικόνες με παιδάκι που έχει για οικογένεια μόνο το μπαμπά και με ένα άλλο παιδάκι που έχει οικογένεια μόνο τη μαμά του. Στη συζήτηση με τα παιδιά θα κουβεντιάσουμε τι μπορεί να έχει συμβεί και είναι μόνο με τον ένα γονιό το παιδί. Εκεί θα αναφερθεί από τα ίδια τα παιδιά ακόμα, ο θάνατος και το διαζύγιο. Εκεί θα κουβεντιάσουμε με όμορφο τρόπο καταστάσεις που δεν είναι ταμπού, είναι απόλυτα φυσιολογικές κι ως τέτοιες πρέπει να αντιμετωπίζονται. Θα ενημερωθούμε κατάλληλα εκ των προτέρων για τον τρόπο που πρέπει να προσεγγίσουμε το θέμα και θα μιλήσουμε χωρίς ντροπή και φόβο. Αναρωτιέμαι αυτή η μαμά κάθε χρόνο θα μαλώνει τις δασκάλες του σχολείου για το μάθημα που θα κάνουν? Μήπως κάνει και παράπονα στο Υπουργείο Παιδείας για την ύλη των βιβλίων? :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα. Δεν ξέρω πόσα χρόνια δουλεύεις αλλά δυστυχώς αυτά συμβαίνουν στα σχολεία. Και εμένα την πρώτη φορά που μία μαμά τα έβαλε μαζί μου στενοχωρήθηκα πολύ όμως της μίλησα ήρεμα και εξήγησα τί είχε γίνει παραμένωντας σταθερή στη θέση μου, εφόσον ήξερα ότι είχα δίκιο. Κατα καιρούς και σε εμένα και σε συναδέλφους μου είχαν συμβεί τέτοια περιστατικά άλλες φορές πιό ήπια άλλες πιό έντονα. Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι πρέπει να μάθεις να τα αντιμετωπίζεις αυτά. Πάντα να ενημερώνεις τους ανώτερους σου και πάντα να κρατάς την ψυχραιμία σου.

Τώρα για το θέμα της διαφορετικότητας στις οικογένειες, εγώ πάντα όταν κάνω το θέμα οικογένεια λέω στα παιδάκια ότι υπάρχουν πολλών ειδών οικογένειες άλλες με μαμά και μπαμπά, άλλες μόνο με μαμά, άλλες μόνο με μπαμπά, άλλες μόνο με παππού και γιαγιά κλπ και ότι αυτό που έχει σημασία είναι οι άνθρωποι που είναι στην οικογένεια μας να μας αγαπάνε. Με το να μη θίγουμε το θέμα το μεγαλοποιείς άθελα σου.

Κατά τη γνώμη μου αύριο θα πρέπει να πιάσεις τη μητέρα και με ήραμο τρόπο να της εξηγήσεις τί έγινε, ποιά θα είναι η προσέγγιση σου σχετικά με το θέμα της οικογένειας και να της ζητήσεις αν έχει κάτι να συζητήσει μαζί σου από εδώ και πέρα να το κάνετε κατ'ιδίαν.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως συνεχ'ιζεις κανονικά τη δουλειά σου και επιλέγεις εσύ ποιο θέμα θα διαπραγματευτείτε κ'άθε φορά.

Φυσικά πρέπει για κάθε θέμα να προηγείται συζήτηση με τα παιδιά, όπου βλέπεις τις γνώσεις και τις απόψεις τους και τα; συμπληρώνεις (χωρίς να απορρίπτεις κάτι ή να υπερτονίζεις κάτι άλλο).

'Ετσι, η οικογένεια έχει πολλές μορφές. Μπορεί να είναι μαμά-μπαμπάς-παιδί, αλλά μπορεί να είναι μαμά ή μπαμπάς-παιδί, παππούς-γιαγιά-παιδί, μαμά-μαμά-παιδί, μπαμπάς-μπαμπάς-παιδί, και όποιον άλλον συνδυασμό μπορείς να φανταστείς....επέισης μπορεί να υπάρχουν θείοι/θείες που ζουν μαζί, αδέρφια, κατοικίδια (εγώ πάντα θεωρούσα τη γάτα μου μέλος της οικογένειας μου).......

 

Η οικογέενια είναι θέμα που το παιδί (το όποιο παιδί) πρέπει βνα διαπραγματευτεί στη σχολική του πορεία. Θα το βοηθήσει να κατανοήσει τη δική του "κατάσταση" αλλά και να γνωρίσει άλλες.

 

Αν, λοιπόν, ξαναέρθει μαμά να σου κάνει φασαρία, υποστήριξε με επιχειρήματα το γιατί πρέπει να γίνει αυτό το θέμα. Θεωρώ ότι έχεις επιχειρήματα, μιας και κάνεις δραστηριότητες με παιδιά, τις οποίες, ως γνωστόν, πρέπει να βασίζουμε κάπου (στόχοι άμεσοι και έμμεσοι)

 

Όπως θα μιλήσετε για θρησκείες ή για συνταγές του κόσμου ή για έθιμα, έτσι θα μιλήσετε και για οικογένειες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε καταλαβαίνω απόλυτα είμαι μονογονεική, δεν έχουμε τον πατέρα μαζί μας. Μπορώ να καταλάβω το πως νοιώθει η μητέρα αλλά σαφώς και την δική σου θέση. Εμάς η ιδιοκτήτρια του παιδικού έκανε μια εξαιρετική επιλογή με ένα βιβλίο πολύ ωραίο που δείχνει την διαφορετικότητα της οικογένειας.....υπάρχουν πολλά είδη οικογένειας. Κάλεσε την μητέρα και πες της ότι κατανοείς το θέμα αλλά γιατί δεν λέει πχ ότι υπάρχει κάποιο άλλο μέλος πχ ο παππούς ή ο θείος ή κάποιος άλλος. Πες της ότι καταλαβαίνεις την ευαίσθητη παιδική ψυχή αλλά εάν το παιδί δεν νοιώσει από μικρή ηλικία άνετα με αυτό το θέμα τότε όταν μεγαλώσει θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα. Εγώ λέω στην κόρη μου ότι τον μπαμπά της τον αντικαθιστά ο παππούς όσο λείπει. Μίλησε με τους ανθρώπους που τους αφορά το θέμα και πες τους ότι μπορεί να κάνετε μια ενότητα που να μιλήσετε για την διαφορετικότητα πχ. το παιδί που είναι χωρίς μαμά ή μπαμπά κλπ. ή είναι ξένο ή είναι μαυρο. Αυτό βέβαια προυποθέτει οι άνθρωποι αυτοί να έχουν το επίπεδο να καταλάβουν. Τώρα εάν νομίζεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει τότε προσπάθησε να της εξηγήσεις ότι σαφώς δεν γίνεται επίτηδες και ότι δεν έχεις ευθύνη για το ότι υπάρχει κάποια διαφορά στην οικογενειακή δομή. Προσπάθησε να μην λες δεν έχει πατέρα ή μητέρα, το ΔΕΝ ΕΧΕΙ είναι που ενοχλεί σαν έκφραση. Δυστυχώς βέβαια κάποια πράγματα δεν ισχύουν για μικρές ή κλειστές κοινωνίες όπου εκεί καλύτερα είναι ίσως να μην τα τσαλίζουμε και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...