Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ" -ΔΗΛΑΔΗ??


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω επειγόντως την βοήθεια σας!

Ψάχνω παιδικο σταθμό για τον μικρό ( ειναι 2,5 χρονων) και ενώ είχα καταλήξει στην Λακωνική σχολή Φραγκης, μου λένε κάτι πράγματα απίστευτα.

Είναι λέει πάρα πολύ αυστηρο, οι δασκάλες δεν είναι τόσο καλές με τα παιδια, τα μαλώνουν και μάλιστα αν ενα παιδάκι παραπονεθει στους γονεις και με την σειρά του ο γονίος κάνει παράπονα , ασε που δεν παραδέχονται τπτ, οι δασκάλες για να το "εκδικηθούν" το βάζουν τιμωρία συνέχεια. Είναι δυνατόν? Εχετε ακούσει κάτι εσεις? Στέλνει κανένας το παιδάκι του εκει?

 

Απο 2 δικές μου γνωστές οικογένειες,που είχαν τα παιδια τους απο τον παιδικό μέχρι τελος δημοτικου, ήταν πάρα πολυ ευχαριστημένοι. Απλα θέλω και άλλες γνώμες για το σχολείο.

Είναι λένε απο τα καλύτερα της περιοχής, και οκ ειναι λίγο αυστηρο. Αλλά οταν λέμε αυστηρο τι εννοουμε? Απλά έχει ενα συγκεκριμένο αυστηρο πρόγραμμα ή μπορεί να πέφτουν απανωτές τιμωρίες / ξύλο??

Περιμένω τις γνώμες σας, γιατι πρέπει να αποφασίσω μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο σχολείο, αλλά εάν σκεφτόμουν να γράψω εκει το παιδί μου θα πήγαινα να δω από κοντά, και να συζητήσω τις μεθόδους τους. Ακόμα κι αν υπάρχουν καλές ή κακές γνώμες φίλων και γνωστών, πρέπει να έχουμε και προσωπική εικόνα.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι πήγα απο εκει και οι ανθρωποι ήταν ευγενέστατοι. Μου έδειξαν τις εγκαταστάσεις, υλικό που παρουσιάζουν ακόμα και βιβλια για τα προνήπια. Όλα μου φάνηκαν τέλεια. Μου έδειξαν αναλυτικα το πρόγραμμα που ακολουθεί το κάθε τμήμα (πχ. Δευτερα 9: Κολυμβηση, 10: Δεκατιανο κτλ), το πρόγραμμα του φαγητου, και ήταν αναλυτικοι σε όλες τις λεπτομέριες και πάνω απ' όλα ευγενικοι.

Απλώς, μετά έτυχε να μου πουν και τα παραπάνω περιστατικα (ατομα που δεν έχω βέβαια επαφές) και έπαθα ΣΟΚ. Μου έκανε εντυπωση και γι' αύτο το λόγο ψαχνομαι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω επειγόντως την βοήθεια σας!

Ψάχνω παιδικο σταθμό για τον μικρό ( ειναι 2,5 χρονων) και ενώ είχα καταλήξει στην Λακωνική σχολή Φραγκης, μου λένε κάτι πράγματα απίστευτα.

Είναι λέει πάρα πολύ αυστηρο, οι δασκάλες δεν είναι τόσο καλές με τα παιδια, τα μαλώνουν και μάλιστα αν ενα παιδάκι παραπονεθει στους γονεις και με την σειρά του ο γονίος κάνει παράπονα , ασε που δεν παραδέχονται τπτ, οι δασκάλες για να το "εκδικηθούν" το βάζουν τιμωρία συνέχεια. Είναι δυνατόν? Εχετε ακούσει κάτι εσεις? Στέλνει κανένας το παιδάκι του εκει?

 

Απο 2 δικές μου γνωστές οικογένειες,που είχαν τα παιδια τους απο τον παιδικό μέχρι τελος δημοτικου, ήταν πάρα πολυ ευχαριστημένοι. Απλα θέλω και άλλες γνώμες για το σχολείο.

Είναι λένε απο τα καλύτερα της περιοχής, και οκ ειναι λίγο αυστηρο. Αλλά οταν λέμε αυστηρο τι εννοουμε? Απλά έχει ενα συγκεκριμένο αυστηρο πρόγραμμα ή μπορεί να πέφτουν απανωτές τιμωρίες / ξύλο??

Περιμένω τις γνώμες σας, γιατι πρέπει να αποφασίσω μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας!!

 

Ράδια αρβύλα μου ακούγεται. Μην ακούς τι λεει ο κάθε πικραμένος. Κάνε μόνη σου έρευνα και βέβαια όπου και να στείλεις το παιδί θα έχεις το νου σου γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εφικτό κάνε μια επίσκεψη απροειδοποίητα και ρωτησε τους επίσης τις απόψεις τους για την πειθαρχία κτλ

Ενας φίλος ειχε γράψει πρόσφατα το γιο του σε παιδικό (ρωτησε, ειδε κτλ) και πήγαν μια μέρα τυχαία και απροειδοποίητα, ειδαν οτι τα παιδιά έλειπαν. Ρωτησαν που πήγαν και τους ειπαν "εκδρομη στην Πλάκα σε καφετέρια". Μετα από αυτο ακύρωσαν την εγγραφή.

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ξερω το σχολειο απο πολυ παλια. Πηγαινε εκει η ξαδελφη μου και χρονια μετα ηταν εκπαιδευτικος μια φιλη μου. Δεν ξερω τι γινεται τωρα (Η φιλη μου αλλαξε σχολειο πανω απο 10 χρονια πριν).

Αυτα που γραφεις μου φαινονται τραβηγμενα για σχολειο και μαλιστα για ιδιωτικο που ειναι και επειχηρηση και ενδιαφερεται για την πελατια του. Νομιζω οτι στην γειτωνια θεωρειται απο τα καλυτερα και πιθανοτατα για αυτο υπαρχει και ακομη. Υπαρχουν και τα δυο σχολεια μεχρι και σημερα? (εχω χρονια που εχω φυγει)

Link to comment
Share on other sites

κανένας άλλος που να στέλνει το πιτσιρίκι του παιδικο σταθμο στη Λακωνική Σχολή, δεν υπάρχει?

όλα τα σχόλια που έχω ακούσει είναι καλά μεν, αλλα δεν είναι απο παιδια που έχουν φοιτήσει πρόσφατα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...