Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιτρέπεται να καπνίζει ο οδηγός σχολικού / βρεφονηπιακού σταθμού ;


Recommended Posts

edit admin

Απομακρύνθηκε η επωνυμία και άλλαξε ο τίτλος της συζήτησης. Στόχος η συζήτηση να επικεντρωθεί στο εάν υπάρχουν νόμοι ή κατά πόσο επιτρέπεται ή επιτρέπουν οι διαχειριστές παιδικών σταθμών γενικότερα, το να καπνίζουν οι οδηγοί των σχολικών/βρεφονηπιακών, και τις σχετικές απόψεις των γονέων.Eυχαριστούμε για την κατανόηση
Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή edit admin σε όσους χρησιμοποιείτε τα σχολικά λεωφορειάκια.

 

Σήμερα το πρωί "συναντηθηκα" σε μια διασταύρωση με ένα σχολικό λεωφορείο σταθμού, και επειδή ο πατέρας μου -που οδηγούσε- του "εκοψε" το δρόμο και πέρασε πρώτος, ο οδηγός νευρίασε και άρχισε να κάνει διάφορες χειρονομίες. Δεν σταματήσαμε, δεν έγινε άλλη φασαρία, όμως εγώ, έχοντας γυρίσει πίσω να παρακολουθήσω αυτή την "υπερβολική" κατ' εμέ συμπεριφορά, παρατήρησα κάτι που με έκανε έξαλλη: ο οδηγός κάπνιζε!!!! Το λεωφορειάκι ήταν ΓΕΜΑΤΟ παιδιά, γιατί η ώρα ήταν 9 π.μ., και ο οδηγός, ο οποίος ήταν και σχετικά μεγάλης ηλικίας, μπορεί και λίγο πριν τη σύνταξη, ΚΑΠΝΙΖΕ!!

 

Πήρα τηλέφωνο στον σταθμό, γιατί θεώρησα ότι οι υπεύθυνοι θα έπρεπε να είναι ενήμεροι για κάτι τέτοιο...Εγώ τουλάχιστον, αν τα παιδιά μου ήταν εκεί μέσα, θα ήθελα να βρισκόταν κάποιος να ενημερώσει τη διευθύντρια για τον υπάλληλό της...Στην αρχή λοιπόν το τηλέφωνο καλούσε και δεν το σήκωνε κανείς, μετά το σήκωσε κάποιος και το έκλεισε αμέσως και την 3η φορά που πήρα το σήκωσε ο ίδιος ο οδηγός, ο οποίος, όταν κατάλαβε ποιά είμαι, άρχισε να φωνάζει κιόλας ότι δεν σεβαστήκαμε τη διασταύρωση!! Τέτοιο θράσος!! Και φυσικά αρνήθηκε να μου δώσει κάποιον άλλο υπεύθυνο, με τη δικαιολογία ότι δεν είναι κανείς εκεί!! Μα καλά, γραμματεία δεν υπάρχει και σηκώνουν τα τηλέφωνα οι οδηγοί;;

 

Τέλος πάντων, εγώ αυτά έχω να καταθέσω. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με κάποιον στη διεύθυνση αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη ότι θα καταφέρω κάτι! Δεν ξέρω αν το παρόν post εμπίπτει στους κανόνες περί δυσφήμισης και πρέπει να διαγραφεί, εγώ πάντως οφείλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάτι εναντίον του συγκεκριμένου σταθμού, ούτε γνωρίζω κάποιον εκεί μέσα ούτε έχω πάει ποτέ τα παιδιά μου εκεί. Όμως θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να καπνίζει κάποιος σε ένα αυτοκίνητο όταν υπάρχουν παιδιά (πόσω μάλλον καμιά 20ριά!!), όπως και θεωρώ δικαίωμα των γονιών να είναι ενήμεροι γι' αυτό. Μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που τους ΝΟΙΑΖΕΙ...!!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


Το να κόψεις το δρόμο και να μην δώσεις προτεραιότητα σε μέσα μαζικής μεταφοράς και πόσο μάλλον σε σχολικό λεωφορείο με μικρά παιδάκια είναι παραβίαση του ΚΟΚ πράγμα πολύ πιο σημαντικό από το να ασχοληθούμε με το αν ο οδηγός κάπνιζε (αν ισχύει κάτι τέτοιο) κι αν έκανε χειρονομίες. Εννοείται ότι απαγορεύεται το κάπνισμα σε σχολικό λεωφορείο κι οπωσδήποτε σε οποιοδήποτε χώρο υπάρχουν παιδιά κι όχι μόνο!Επίσης, η ευθύνη που φέρει κάποιος που οδηγεί σχολικό είναι τεραστια κι αν ο οδηγός έχει τη στοιχειώδη συνείδηση ίσως να χάσει την ψυχραιμία του όταν τεθούν σε κίνδυνο οι ψυχούλες που εξαρτώνται ουσιαστικά απ'αυτόν τον ίδιο και να αντιδράσει υπερβολικά! Συνεπώς νομίζω ότι χάνουμε την ουσία.

Ας είμαστε όλοι πιο συνεργάσιμοι και να τηρούμε τους νόμους και τους κανόνες σε αυτή τη χώρα, να δεχόμαστε τα λάθη μας και να μην πασάρουμε ένα σωρό ανούσιες δικαιολογίες στην προσπάθεια μας να τη βγάλουμε καθαρή! Ελεος πια!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αυτό κατάλαβες από το μήνυμα της κοπέλας ? Αν θέλεις να μιλήσουμε για θέματα του ΚΟΚ μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις ένα άλλο θέμα που να αναφέρεται σε αυτό. Αντιθέτως από πλευρά σου βλέπω να θέλεις να υποτιμήσεις το θέμα κάπνισμα μέσα στο σχολικό λεωφορειο λες και ήταν κάτι φυσιολογικό...

Και όχι, ο οδηγός απαγορεύεται να χάνει την ψυχραιμία του γιατί είναι επαγγελματίας οδηγός και σαν καλός επαγγελματίας έχει χρέος να μπορεί να χειρίζεται ερασιτέχνες οδηγούς ...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για το συγκεκριμένο μήνυμα 2 πράγματα έχω να πω:

 

1) Το να οδηγεί ο οδηγός του λεωφορείου που μεταφέρει παιδάκια είναι απαράδεκτο και θα ήθελα ως γονιός να το γνωρίζω για να κάνω τα παράπονά μου στο παιδικό σταθμό.

 

2) Η οδική ασυνειδησία των οδηγών που κυκλοφορούν βάζει σε κίνδυνο την ζωή των παιδιών μας που μεταφέρονται με μέσα μαζικής μεταφοράς.

 

Οπότε από που να τα πρωτοφυλλάξουμε??? από τον ασυνείδητο που καπνίζει ενώ απαγορεύεται?? από τον ασυνείδητο που τους βγαίνει μπροστά στο δρόμο και βάζει την ζωή τους σε κίνδυνο????

 

ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή κυρίως σε όσους χρησιμοποιείτε τα σχολικά λεωφορειάκια.

 

Σήμερα το πρωί "συναντηθηκα" σε μια διασταύρωση με ένα σχολικό λεωφορείο του εν λόγω παιδικού σταθμού, και επειδή ο πατέρας μου -που οδηγούσε- του "εκοψε" το δρόμο και πέρασε πρώτος, ο οδηγός νευρίασε και άρχισε να κάνει διάφορες χειρονομίες. Δεν σταματήσαμε, δεν έγινε άλλη φασαρία, όμως εγώ, έχοντας γυρίσει πίσω να παρακολουθήσω αυτή την "υπερβολική" κατ' εμέ συμπεριφορά, παρατήρησα κάτι που με έκανε έξαλλη: ο οδηγός κάπνιζε!!!! Το λεωφορειάκι ήταν ΓΕΜΑΤΟ παιδιά, γιατί η ώρα ήταν 9 π.μ., και ο οδηγός, ο οποίος ήταν και σχετικά μεγάλης ηλικίας, μπορεί και λίγο πριν τη σύνταξη, ΚΑΠΝΙΖΕ!!

 

Πήρα τηλέφωνο στον σταθμό, γιατί θεώρησα ότι οι υπεύθυνοι θα έπρεπε να είναι ενήμεροι για κάτι τέτοιο...Εγώ τουλάχιστον, αν τα παιδιά μου ήταν εκεί μέσα, θα ήθελα να βρισκόταν κάποιος να ενημερώσει τη διευθύντρια για τον υπάλληλό της...Στην αρχή λοιπόν το τηλέφωνο καλούσε και δεν το σήκωνε κανείς, μετά το σήκωσε κάποιος και το έκλεισε αμέσως και την 3η φορά που πήρα το σήκωσε ο ίδιος ο οδηγός, ο οποίος, όταν κατάλαβε ποιά είμαι, άρχισε να φωνάζει κιόλας ότι δεν σεβαστήκαμε τη διασταύρωση!! Τέτοιο θράσος!! Και φυσικά αρνήθηκε να μου δώσει κάποιον άλλο υπεύθυνο, με τη δικαιολογία ότι δεν είναι κανείς εκεί!! Μα καλά, γραμματεία δεν υπάρχει και σηκώνουν τα τηλέφωνα οι οδηγοί;;

 

Τέλος πάντων, εγώ αυτά έχω να καταθέσω. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με κάποιον στη διεύθυνση αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη ότι θα καταφέρω κάτι! Δεν ξέρω αν το παρόν post εμπίπτει στους κανόνες περί δυσφήμισης και πρέπει να διαγραφεί, εγώ πάντως οφείλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάτι εναντίον του συγκεκριμένου σταθμού, ούτε γνωρίζω κάποιον εκεί μέσα ούτε έχω πάει ποτέ τα παιδιά μου εκεί. Όμως θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να καπνίζει κάποιος σε ένα αυτοκίνητο όταν υπάρχουν παιδιά (πόσω μάλλον καμιά 20ριά!!), όπως και θεωρώ δικαίωμα των γονιών να είναι ενήμεροι γι' αυτό. Μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που τους ΝΟΙΑΖΕΙ...!!

 

Έχω απαντήσει επί της ουσίας στο θέμα σου, θα συμβούλευα εσένα και τον πατέρα σου να συμβουλευτείτε τον ΚΟΚ για να μην θέτετε σε κίνδυνο την ζωή των παιδιών μας!! εάν ο οδηγός δεν σταματούσε γιατί μπορεί να ξαφνιαζόταν που κάποιος τον έκλεισε και γινόταν ατύχημα, την δική μου αντίδραση να δω εάν θα χαρακτήριζες υπερβολική!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνα με υγειονομικη διαταξη, απαγορευεται.

δες http://www.2dype.gr/2011-02-21-16-11-08/2011-02-21-16-12-10

παρ 4

 

Εμενα ειναι ενας απο τους λογους που δεν την βαζω σε σχολικο κ την παω μονη μου. Εχω δει κι εγω να καπνιζουν.

 

στην περιπτωση που δεις οδηγο να καπνιζει τηλεφωνεις στο 1142, γιατι ολες οι μανουλες θα ηθελαν μια αλλη που θα δει κατι τετοιο, να κανει κατι γι αυτο...αν παρεις τηλ στο σταθμο τι θα καταλαβεις? Λες και δεν το ξερουν.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ!! Θα έπρεπε να είναι αυτονόητο, άλλα στην Ελλάδα δεν είναι δυστυχώς. Σε χώρες του εξωτερικού υπάρχει και σχετική νομοθεσία που απαγορεύει το κάπνισμα σε οχήματα στα οποία επιβαίνουν παιδιά(ακόμα και ΙΧ). Ο καπνός βρίσκεται σε πολύ μεγάλη συγκέντρωση σε κλειστά οχήματα.

 

Ο συνδιασμός καπνός-παιδί είναι πάντα επιβαρυντικός για το παιδί.

 

Μην το αφήσετε έτσι το θέμα. Οργανωθείτε και απαιτήστε το αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, είμαι μητέρα και στέλνω το παιδί μου στον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό εδώ και 3 χρόνια. Τα δρομολόγια πραγματοποιούνται από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη και τον γιό του καθώς η επιχείρηση είναι οικογενειακή.

 

 

Ο συγκεκριμένος σταθμός λειτουργεί εδώ και 30 χρόνια και αναφερόμενη στο αρχικό σχόλιο του forum πληροφορήθηκα άμεσα και έμαθα οτι δεν επρόκειτο για μια απλή διασταυρωση αλλα για παραβίαση STOP στις οδους Θουκυδίδου και Υψηλάντου.

 

Εμπιστεύομαι το παιδί μου σε εναν έμπειρο ¨οδηγό¨ ο οποίος θέλησε να κρατήσει χαμηλούς τόνους χωρίς να δώσει περαιτέρω έκταση στο θέμα. Όσον αφορά στην αντίδραση, την θεωρώ απόλυτα φυσιολογική καθώς ο οδηγός λειτούργησε με ευσυνειδησία και γρήγορα αντανακλαστικά.

 

Θέλω να επισημάνω οτι η προτεραιότητα του εκάστοτε οδηγού είναι να προστατεύει τα παιδιά γι΄αυτό και σε οποιοδήποτε ανάλογο περιστατικό , λογικό είναι να αγανακτεί και να αντιδρά κατ'αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι μητέρα και στέλνω το παιδί μου στον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό εδώ και 3 χρόνια. Τα δρομολόγια πραγματοποιούνται από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη και τον γιό του καθώς η επιχείρηση είναι οικογενειακή.

 

 

Ο συγκεκριμένος σταθμός λειτουργεί εδώ και 30 χρόνια και αναφερόμενη στο αρχικό σχόλιο του forum πληροφορήθηκα άμεσα και έμαθα οτι δεν επρόκειτο για μια απλή διασταυρωση αλλα για παραβίαση STOP στις οδους Θουκυδίδου και Υψηλάντου.

 

Εμπιστεύομαι το παιδί μου σε εναν έμπειρο ¨οδηγό¨ ο οποίος θέλησε να κρατήσει χαμηλούς τόνους χωρίς να δώσει περαιτέρω έκταση στο θέμα. Όσον αφορά στην αντίδραση, την θεωρώ απόλυτα φυσιολογική καθώς ο οδηγός λειτούργησε με ευσυνειδησία και γρήγορα αντανακλαστικά.

 

Θέλω να επισημάνω οτι η προτεραιότητα του εκάστοτε οδηγού είναι να προστατεύει τα παιδιά γι΄αυτό και σε οποιοδήποτε ανάλογο περιστατικό , λογικό είναι να αγανακτεί και να αντιδρά κατ'αυτόν τον τρόπο.

 

Εμενα παλι σαν μαμα... που ξερω τι φυντανια κυκλοφορουν στο δρομο ..θα με πειραζει και δεν θα υποστηριζα καθολου τον οδηγο που και καπνιζε και που εκνευριστηκε κι ολας..και ας ειχε ολα τα δικια του κοσμου ... επρεπε σαν επαγγελματιας να κραταει τα νευρα του και σαφως ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΟΧΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ μεχρι και μηνυση τραβαει η υποθεση (και προτεραιοτητα του οδηγου ειναι να προσεχει και τα λαθη των αλλων και να μην αγανακτει )

 

Οποτε το θεμα ειναι το τσιγαρο ...(το οτι ο μπαμπας της δεν σεβαστηκε το ΚΟΚ επισης κατακριταιο...αλλα δεν ειναι το ιδιο και δεν ειναι και το θεμα μας )

 

Ακους εκει να καπνιζει ...μην το χαρακτηρισω ...στο σχολικο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...