Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γονείς κατά δασκάλων...


Recommended Posts

Να τον υποχρεώνει και να τον παραυποχρεώνει τον εκπαιδευτικό, και τον γονιό και μή σου πω και το παιδί το ίδιο, γιατί όχι?

 

Αλλά αν το κράτος αναγνώριζε και εφάρμοζε τον ψυχολογικό έλεγχο και υποστήριξη, δεν θα κάναμε τέτοιες κουβέντες, θα ήμασταν μια άλλη χώρα.

 

Χρόνια ολόκληρα δασκάλα δημοτικού με μανιοκατάθλιψη κρατούσε ολοήμερο μόνη της, σε δήμο 10.000 κατοίκων που όλοι ξέραν και για τις κρίσεις της και για τον βυθό της, τι έπρεπε να γίνει?

 

Να περιμένουμε την άρρωστη που νόμιζε οτι το έλεγχε, να πει δεν πατάω καλά τελευταία, δεν πάω ένα vacance να συνέλθω?

 

Αφήστε το κορίτσια. Από την στιγμή που φτάνουμε να ευχηθούμε αχ Παναγιά μου να πέσει το παιδί μου σε καλό δάσκαλο / καλό γιατρό / καλή εφημερία / να πέσω σε καλό εφοριακό για να μου γίνει η δουλειά, είναι χαμένο το παιχνίδι.

 

Όταν φτάσεις στις ευχές και τις προσευχές, το μόνο που μένει είναι να στήσεις το τοτέμ και αρχίσεις να γυρνάς γύρω γύρω. Γιατί δεν είσαι πια πολίτης ευνομούμενου κράτους, αλλά της χώρας των Ζουλού.

 

Και αφού περάσαμε πια σε αυτό το επίπεδο, όπως περιμένουμε εμείς στις προσευχές μας τον καλό δάσκαλο να είναι άνθρωπος και να φροντίσει όσο μπορεί τα παιδιά μας, ας αναγνωρίσουμε πως και αυτός περιμένει να είμαστε καλοί γονείς και να εκτιμήσουμε όσο μπορούμε τον κόπο του.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να τον υποχρεώνει και να τον παραυποχρεώνει τον εκπαιδευτικό, και τον γονιό και μή σου πω και το παιδί το ίδιο, γιατί όχι?

 

Αλλά αν το κράτος αναγνώριζε και εφάρμοζε τον ψυχολογικό έλεγχο και υποστήριξη, δεν θα κάναμε τέτοιες κουβέντες, θα ήμασταν μια άλλη χώρα.

 

Χρόνια ολόκληρα δασκάλα δημοτικού με μανιοκατάθλιψη κρατούσε ολοήμερο μόνη της, σε δήμο 10.000 κατοίκων που όλοι ξέραν και για τις κρίσεις της και για τον βυθό της, τι έπρεπε να γίνει?

 

Να περιμένουμε την άρρωστη που νόμιζε οτι το έλεγχε, να πει δεν πατάω καλά τελευταία, δεν πάω ένα vacance να συνέλθω?

 

Αφήστε το κορίτσια. Από την στιγμή που φτάνουμε να ευχηθούμε αχ Παναγιά μου να πέσει το παιδί μου σε καλό δάσκαλο / καλό γιατρό / καλή εφημερία / να πέσω σε καλό εφοριακό για να μου γίνει η δουλειά, είναι χαμένο το παιχνίδι.

 

Όταν φτάσεις στις ευχές και τις προσευχές, το μόνο που μένει είναι να στήσεις το τοτέμ και αρχίσεις να γυρνάς γύρω γύρω. Γιατί δεν είσαι πια πολίτης ευνομούμενου κράτους, αλλά της χώρας των Ζουλού.

 

Και αφού περάσαμε πια σε αυτό το επίπεδο, όπως περιμένουμε εμείς στις προσευχές μας τον καλό δάσκαλο να είναι άνθρωπος και να φροντίσει όσο μπορεί τα παιδιά μας, ας αναγνωρίσουμε πως και αυτός περιμένει να είμαστε καλοί γονείς και να εκτιμήσουμε όσο μπορούμε τον κόπο του.

 

Έτσι είναι δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Στον παρακάτω σύνδεσμο λύνονται πολλά από τα θέματα που συζητάμε ή τουλάχιστον φαίνεται ότι η ηγεσία του υπουργείου παιδείας αναγνωρίζει ότι υπάρχει "θεμα" με αυθαίρετες καταγγελίες εναντιον εκπαιδευτικών...

http://www.kathimerini.gr/789303/article/epikairothta/ellada/prostasia-ekpaideytikwn-apo-ay8airetes-kataggelies

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό προτείνω. Οπωσδήποτε και αυτό!

 

Εγώ πάλι,όπως και οι σύλλογοι μας προτείνουμε εδώ και χρόνια να υπάρχει σε κάθε σχολείο ένας ψυχολόγος για όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας με μόνιμη θέση.Δεν είναι ούτε πολυδάπανο ούτε υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον παρακάτω σύνδεσμο λύνονται πολλά από τα θέματα που συζητάμε ή τουλάχιστον φαίνεται ότι η ηγεσία του υπουργείου παιδείας αναγνωρίζει ότι υπάρχει "θεμα" με αυθαίρετες καταγγελίες εναντιον εκπαιδευτικών...

http://www.kathimerini.gr/789303/article/epikairothta/ellada/prostasia-ekpaideytikwn-apo-ay8airetes-kataggelies

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!

 

Φυσικά πλέον το αναγνωρίζει γι αυτό και προβαίνει στην τροποποίηση του νόμου που το επέτρεψε.Αμήν!

Και παραθέτω τα λόγια του υπουργού ο οποίος λέει ακριβώς αυτό για το οποίο μιλήσαμε σε τόοοοσα ποστ εδώ απευθυνόμενη προς τις μαμάδες που αμφισβήτησαν την κατάσταση ή το νόμο

«Υπάρχουν πάρα πολλές αυθαίρετες διώξεις γιατί προκύπτουν από αυθαίρετες καταγγελίες» φέρνοντας ως παράδειγμα την περίπτωση που κάποιος γονιός καταγγείλει εκπαιδευτικό γιατί δεν έβαλε καλό βαθμό στο παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι,όπως και οι σύλλογοι μας προτείνουμε εδώ και χρόνια να υπάρχει σε κάθε σχολείο ένας ψυχολόγος για όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας με μόνιμη θέση.Δεν είναι ούτε πολυδάπανο ούτε υπερβολή.

 

Συμφωνούμε σε αυτό. Αν όμως είναι πολυδάπανο, άρα απίθανο να εφαρμοστεί, θεωρώ ότι το να περνάνε σε τακτά χρονικά διαστήματα οι εκπαιδευτικοί από κάποιο ψυχολογικό έλεγχο δεν είναι το ίδιο πολυδάπανο, άρα όχι τόσο απίθανο και σίγουρα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.ellada&id=37253

 

Για μένα χρειάζονται διαθέσιμοι ψυχολόγοι έστω ανά ομάδες σχολείων. Γίνονται πράματα και θάματα στα σχολεία αυτόν τον καιρό....

 

Επίσης το να περνάμε σε τακτά χρονικά διαστήματα από ψυχολόγο δεν είναι τόσο χρήσιμο, όσο το να υπάρχει υποστηρικτικός μηχανισμό όταν χρεια΄ζεται. Μεταξύ του κατάλληλου για εργασία και του ακατάλληλου για εργασία σε σχολείο, υπάρχουν πολλές διαφορετικές εκφάνσεις. Δηλ με βλέπει η συνάδελφος ότι τα χάνω και με βοηθάει να πάω να ζητήσω βοήθεια, από κάποιον που όντως μπορεί να με βοηθήσει. Ώστε να μην φτάσω σε ακραίο σημείο.

 

Έχουμε και περιπτώσεις παιδιών και γονιών που χρειάζονται ειδική μεταχείριση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς από αυτό:

 

Δεν υπήρξε απόπειρα αυτοκτονίας του συναδέλφου. Υπήρξε ελαφρύς αυτοτραυματισμός στην εξωτερική πλευρά του πήχη, ο οποίος αντιμετωπίστηκε με Hansaplast.

 

πήγαμε σε αυτό, αξίζει πραγματικά να το συζητήσουμε. Μήπως έχουμε μια τάση (γενικώς, ως λαός) να κάνουμε την τρίχα τριχιά;

 

Το ότι ένας καθηγητής της Μέσης Εκπαίδευσης έκοψε την Παρασκευή τις φλέβες του χεριού του μέσα στην τάξη πιστεύω πως θα έπρεπε να συζητιέται ακόμη και σήμερα και πάνω από όλα τα άλλα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Πώς από αυτό:

 

 

 

πήγαμε σε αυτό, αξίζει πραγματικά να το συζητήσουμε. Μήπως έχουμε μια τάση (γενικώς, ως λαός) να κάνουμε την τρίχα τριχιά;

 

Αν όντως συνέβει έτσι, να το στείλουμε στο Holywood. Coen brothers κατά προτίμηση. ή σε αυτόν που σκηνοθέτησε το ένα ψάρι που το λέγανε Wanda. Μπορώ να το δω μπροστά μου, πρωταγωνιστής ο Hugh Laurie, να αυτοτραυματίζεται και να γουρλώνει τα μάτια, από τώρα γελάω:D

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Ποιοι να τους χαίρονται; Είμαστε σοβαροί; Το ξέρεις ότι ζητούν συνταξιοδότηση άνθρωποι για σοβαρούς λόγους υγείας και δεν την εγκρίνουν;

http://xenesglosses.eu/2014/10/den-egkrinoun-syntaxiodotiseis-ekpa/

 

Αλλού πρέπει να πάει η ντροπή λοιπόν και όχι στους ανθρώπους που παλεύουν κάθε μέρα ανυπεράσπιστοι με όλα αυτά. Γιατί οι συνάδελφοι θα πρέπει να μαζέψουν και τα παιδιά και τον παρολίγον αυτόχειρα, και τους γονείς και τον εαυτό τους.

 

 

Ελένη ξέρεις ότι σ' εκτιμώ πολύ και καταλαβαίνω τη φόρτισή σου, αλλά αυτό το μήνυμα είναι εξαιρετικά προσβλητικό. Δες ποιον κατηγορείς και για ποιο πράγμα.

 

Δυστυχώς "κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά"... πόσοι νομίζεις ότι είναι αυτοί που πραγματικά κάνουν αίτηση για λόγους υγείας που όντως ισχύουν και πόσοι για άλλους λόγους? εγώ βέβαια είμαι υπέρ της άποψης πως έστω και μία αίτηση να είναι αληθής μέσα στον κουβά, ας τις δεχτούν όλες για να μην υπάρχει ο κίνδυνος ένας ακατάλληλος άνθρωπος να βρίσκεται στην τάξη.. από την άλλη για την συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω εάν είχε κάνει αίτηση ο άνθρωπος, από την άλλη μπορείς να εξηγησεις σε ένα παιδί ότι "φταίει" το σύστημα οπότε μην τρελαίνεσαι που το είδες αυτό μπροστά σου, δες την ανάλυση που ακολουθεί... επειδή όπως έχω γράψει και πιο πάνω η κολλητή μου είναι σε σχολείο, όταν συζητάγαμε το γεγονός, μου είπε "ξέρεις πόσοι τέτοιοι είναι σε σχολεία?" .. και σαφώς φταίει η Διοίκηση και σαφώς φταίνει και οι εκπαιδευτικοί.. γιατί εφόσον εγώ π.χ. ως εκπαιδευτικός με νοιάζει να μπω με βύσμα σε θέση γραφείου και ο "ακατάλληλος" ας μείνει στην τάξη ή ενώ βλέπω τι γίνεται στο σχολείο μου δεν μιλάω και δεν κάνω αναφορά γιατί ξέρουμε πολύ καλά τις κλίκες που υπάρχουν στα σχολεία ναι ο καθένας από την πλευρά του έχει το μερίδιο ευθύνης.. το μόνο που δεν φταίει είναι το παιδί που πρέπει να κάνουμε το σταυρό μας για να μην πέσουμε στον παιδόφιλο / ψυχάκια / κομπλεξικό κλπ....

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω ότι κανουμε την τριχα τριχια....πιστευω όμως επισης ότι ο συλλογος διδασκοντων πολύ ευκολα θα προσπαθουσε να καλυψει το γεγονος και θα εβγαζε μια τετοια ανακοινωση.

Γενικα εχουμε την τσαη ως λαος εκτος από το να μεγενθυνουμε καταστασεις και να τις αποσιωπούμε επισης....και ασ είναι εναντια του γενικου καλου.

Φοιτητρια καποτε στην αγγλια θυμαμαι σε εξεταστικη τον μπροστινο μου να κανει σκονακι....και να σηκώνεται ο διπλανος φοιτητης που επισης εγραφε και να τον 'καρφωνει '. 'ω ρε' ...σκεφτηκα ...'χαμος θα γινει τωρα' Όταν τελειώσαμε καθηγητές και συμφοιτητες όμως παινεψαν και εδωσαν συγχαρητηρια στον φοιτητη που αποκαλυψε (ουτε καν μαρτυρησε, ποσο μαλλον 'καρφωσε ') το παραπτωμα του αλλου φοιτητη..... Σας το εγραψα για να σκεφτείτε την διαφορα στη νοοτροπια....

Εδώ μας εχουν φαει οι 'καλυψεις'..κάθε είδους...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...