Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μου δωσε προγεστερονη ν ανησυχησω?


Recommended Posts

Θα ήθελα μόνο να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν έχω διάθεση να δηλητηριάσω καμία όμορφη στιγμή της εγκυμοσύνης μου και σίγουρα αυτή η κουβέντα δεν γίνεται με αυτό το σκοπό. Πιστεύω όμως ότι όλες οι μανούλες του κόσμου θέλουν το καλύτερο για τα παιδάκια τους, έτσι για τον ίδιο λόγο που δεν καπνίζω και δεν πίνω , δεν θα διακινδυνεύσω την υγεία του παιδιού μου για κανένα φάρμακο και για τίποτα στο κόσμο. Ναι και δεν είμαι πρόβατο και ψάχνω τα πράγματα που είναι σημαντικά για μένα , πόσο μάλλον για το παιδί μου. Μπορεί όπως είπα να εμπιστεύομαι το γιατρό μου, αλλά αυτό ως ένα σημείο , πάνω απ' όλα ακολουθώ τα αισθήματα και το ένστικτό μου.

Δεν είμαστε γιατροί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζουμε και τίποτα και έχουμε κάθε δικαίωμα να αμφισβητούμε τη κρίση των γιατρών μας όταν θεωρούμε ότι είναι εσφαλμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα !

αγχωθηκα τωρα για το αγορακι μου....

δεν το αναφερα ακομη στον αντρα μου...

αλλα θα το συζητησω με τον γιατρο μου στο επομενο ραντεβου

στον β επιπεδου δεν φαινεται κατι τετοιο ε?

πρεπει να γεννηθει το παιδι για να δεις κατι τετοιο ε?

 

πφφφφφ αγχωθηκα....

 

επισης να αναφερω οτι μενω κοντα σε χωραφια... καποιοι σπερνουν λαχανικα... δεν θα εχει και φυτοφαρμακα εδω κοντα?????

 

 

ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ ειμαι να σκασω τωρα....

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !

αγχωθηκα τωρα για το αγορακι μου....

δεν το αναφερα ακομη στον αντρα μου...

αλλα θα το συζητησω με τον γιατρο μου στο επομενο ραντεβου

στον β επιπεδου δεν φαινεται κατι τετοιο ε?

πρεπει να γεννηθει το παιδι για να δεις κατι τετοιο ε?

 

πφφφφφ αγχωθηκα....

 

επισης να αναφερω οτι μενω κοντα σε χωραφια... καποιοι σπερνουν λαχανικα... δεν θα εχει και φυτοφαρμακα εδω κοντα?????

 

 

ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ ειμαι να σκασω τωρα....

 

βρε didako κ εγω μια απτα ιδια.τελικα για αγορακι πατε ε?

εμεις μαλλον τωρα τελος σεπτεμβριου θα μας πει ο γιατρος σιγουρα στην β επιπεδου αλλα απο παντα χωρις να θελω αγορια κοριτσια μονο γερα παιδια κ οτι ναναι αλλα απο παντα νομιζα πως το πρωτο μας παιδι με τον αντρα μου θα ειναι αγορι!!θα δειξει ο μηνας που ερχεται........!!

εγω σε μια βδομαδα τα κοβω τα ουτροτζεσταν αλλα τι γινεται που τα επερνα μεχρι τωρα?ουφφφφφφφφφφφφφ

κ εχω κ χαμηλο πλακουντα,περιμενω να δω αν θα σηκωθει τον ερχομενο καιρο αλλα αν μου ξαναδωσει τι γινεται μωρε????

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πω και εγώ τη δική μου ιστορία, στη Νορβηγία όπου μένω το φάρμακο έχει απαγορευτεί από τον οργανισμό φαρμάκων της χώρας ως επιβλαβές για την εγκυμοσύνη. Εδώ δεν σου δίνουν τίποτα χαρακτηριστικά ο γιατρός μου όταν είχα λίγο αίμα σην αρχή μου είπε ξεκούραση κανένα χάπι δεν μπορεί να κρατήσει ένα έμβρυο προβληματικό, και δεν το θέλουμε κιόλας και επίσης μου είπε ότι τα έμβρυα που αποβάλλονται στο πρώτο τρίμηνο στην συντριπτική τους πλειοψηφία πρέπει να αποβληθούν. Και να σας πω την αλήθεια, βλεπβ στον κύκλο μου εδώ πολύ λιγοτερες παλλινδρομήσεις, αποβολές, προβλήματα με την εγκυμοσύνη κτλ παρότι οι γυναίκες έχουν το πρώτο ραντεβού τους με το γιατρό στισ 12 εβδομάδες..Δυστυχώς στην Ελλάδα μας εκμεταλλεύονται σε όλα και ότι ειμαστε η πρώτη χώρα στη λήψη φαρμάκων κατά την εκγυμοσύνη και στις καισαρικές τομές επίσης μη μου πείτε πως είναι τυχαίο..Να ακούμε τους γιατρούς αλλά και τα στατιστικά είναι στατιστικά και τα φάρμακα αυτά δεν χορηγούνται στις περισσότερες πολύ πιο προηγμενες χώρες του κόσμου όχι επειδή εκεί οι μαμάδες θέλουν λιγότερο να κρατήοσυν τα παιδιά τους αλλά προφανώς επειδή το κράτος προστατευει τον ασθενή.Και μη μου πείτε ότι το σύστημα της ελλάδος είναι καλύτερο από των βορείων χωρών που δεν έχω χαλάσει για την εγκυμοσύνη μου 1 δραχμή και είμαι και μετανάστης γιατί απλά θα βάλω τα γέλια (και όυτε θα χαλάσω φυσικά γιατί όλα είναι πληρως δωρεάν και παρέχονται από το κράτος-ακόμη και η διαμονή σε μονοκλινο δωμάτιο μετά τη γέννα)...Ασ ηυπνήσουμε λίγο και κυρίως ασ διαβάσουμε τι γίεντε και στο εξωτερικό, έχει σημασία... Το ξέρω ότι θα ξεκινήσουν χιλιάδες αντιδράσεις με το ποστ μου αλλά η πραγματικότητα είναι πραγματικότητα δυστυχώς..

Να μην αναφερθώ στισ εξωσωματικές κτλ κτλ και πως συνδέονται όλα καθώς απλώς η πραγματικότητα και το ξεσκέμασμα προκαλέι απλώς αηδία..Σκεφτείτε πόσοι από τον κύκλο σας υποβλήθηκαν σε εξωσωματική και μετά έκαναν δεύτερο παιδάκι μόνοι τους γιατί έχω 3 περιπτώσεις φίλων μου που αυτή τη στιγμή το βιώνουν..Τυχαίο και αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στην Ελλάδα νομίζω δίνονται με μεγαλύτερη ευκολία κάποια φάρμακα, ίσως γιατί οι γιατροί νιώθουν περισσότερο καλυμμένοι έτσι.

Ναι κι εμένα μου είχε δώσει προγεστερόνη προληπτικά αλλά δεν την πήρα.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως παίζει ρόλο τελικά η χώρα στην οποία εκπαιδεύονται οι γιατροί; Ο δικός μου που πέρασε μερικά χρόνια στη Σουηδία, είναι ακριβώς της ίδιας λογικής με αυτά που περιγράφει η ludiaa! Αποβολές γίνονται από προβληματικά έμβρυα με χρωμοσωματικές ανωμαλίες. Σε αυτή την περίπτωση η φύση ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς... Όσο για τις μικρές αιμορραγίες, αν σου δώσει ο γιατρός ένα κουτί φάρμακα και μετά σου πει πόσο τραγικό ήταν αυτό που παραλίγο να πάθεις και αυτός σε έσωσε, τον κάνεις Θεο! Προσωπικά δε θέλω ένα γιατρό που θα με τρομοκρατεί κάθε τρεις και λίγο, θα με χαπακώνει διαρκώς και μετά θα απαιτεί να τον θαυμάζω που με έσωσε από όλα τα δεινά του κόσμου! Προς το παρόν είμαι ικανοποιημένη από το γιατρό μου, αλλά αν τολμήσει να μου δώσει έστω ένα φάρμακο (εκτός από το filicine), σίγουρα θα ζητήσω και δεύτερη γνώμη και δε θα διστάσω να τον αλλάξω!

Link to comment
Share on other sites

''Προσωπικά δε θέλω ένα γιατρό που θα με τρομοκρατεί κάθε τρεις και λίγο, θα με χαπακώνει διαρκώς και μετά θα απαιτεί να τον θαυμάζω που με έσωσε από όλα τα δεινά του κόσμου!''

 

Συμφωνώ. Καλό θα ήταν να μας εξηγούν λιγάκι τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα πηγα ξανα στο γιατρο την πεμπτη κ ακουσαμε καρδουλα ολα καλα αλλα εχω ακομα αιμα στη μητρα .βεβαια αιμα δεν εχω δει καθολου και μου πε ο γιατροσ οτι εχει μικρινει ειχε καποια απο σασ παρομοιο προβλημα .αυτο θα φυγει με τον καιρο μου πε αλλα ανησηχω.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα πηγα ξανα στο γιατρο την πεμπτη κ ακουσαμε καρδουλα ολα καλα αλλα εχω ακομα αιμα στη μητρα .βεβαια αιμα δεν εχω δει καθολου και μου πε ο γιατροσ οτι εχει μικρινει ειχε καποια απο σασ παρομοιο προβλημα .αυτο θα φυγει με τον καιρο μου πε αλλα ανησηχω.

 

Γεια σου Ερινα,με το καλο το μωρακι σου:DΚι εμενα σχετικα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου,μου ειπε η γιατρος μου οτι βλεπει λιγο μαζεμενο αιμα στη μητρα και οτι η θα εφευγε μονο του η θα εβλεπα λιγο αιματακι.Τελικα δεν ειδα ποτε ουτε αιμα ουτε καφε και εφυγε απο μονο του.............

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πω και εγώ τη δική μου ιστορία, στη Νορβηγία όπου μένω το φάρμακο έχει απαγορευτεί από τον οργανισμό φαρμάκων της χώρας ως επιβλαβές για την εγκυμοσύνη.

 

Σοβαρά μιλάς; Έχω πάθει πλάκα με αυτό που λες. Δηλαδή το ίδιο φάρμακο σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα θεωρείται επιβλαβές κ έχει απαγορευτεί κ εδώ το παίρνουμε με το τσουβάλι;; Μήπως ξέρεις γιατί θεωρείται επιβλαβές; Δηλαδή τι ακριβώς προκαλεί;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

''Προσωπικά δε θέλω ένα γιατρό που θα με τρομοκρατεί κάθε τρεις και λίγο, θα με χαπακώνει διαρκώς και μετά θα απαιτεί να τον θαυμάζω που με έσωσε από όλα τα δεινά του κόσμου!''

 

 

Δυστυχώς όμως έτσι λειτουργούν στην πλειοψηφία τους κ εμείς παίζουμε μια χαρά το παιχνιδάκι τους...και το θεωρούμε κ μέγα κακό το να αμφισβητήσουμε ή να πάρουμε δεύτερη γνώμη...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς; Έχω πάθει πλάκα με αυτό που λες. Δηλαδή το ίδιο φάρμακο σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα θεωρείται επιβλαβές κ έχει απαγορευτεί κ εδώ το παίρνουμε με το τσουβάλι;; Μήπως ξέρεις γιατί θεωρείται επιβλαβές; Δηλαδή τι ακριβώς προκαλεί;

 

Και σε άλλες χώρες δεν το χορηγούν. Εμείς π.χ. μένουμε Γερμανία. Εγώ είχα αιμορραγία και παρακαλούσα τους γιατρούς να μου το γράψουν (3 διαφορετικούς παρακαλώ - και που δεν πήγα!!), ο άντρας μου έλειπε Σουηδία και του είπα να πάρει από εκεί και ούτε εκεί του έδιναν. Εγώ να μιλάω με το γιατρό μου Ελλάδα, να παίρνει τηλέφωνο και η μητέρα μου το δικό της και να μου λένε επειγόντως να πάρω προγεστερόνη. Η απάντηση των γιατρών εδώ ήταν πως η φύση ξέρει από μόνη της. Δε γνωρίζω γιατί δεν το χορηγούν, πάντως έχουν εντελώς διαφορετικό σύστημα γενικότερα. Π.χ. πήγα επειγόντως με αιμορραγία αγχωμένη (τρελαμένη βασικά) και μου είπαν αν έχω χρόνο να περιμένω μήπως και με δει η γιατρός! ''Σε μία-δύο ώρες μπορεί και να σας δει!''. Όπως καταλαβαίνεις έφυγα. Από πελάτισσες εκείνη τη στιγμή δεν ήταν καμμία έγκυος! Αλλά είχαν ραντεβού!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα να ρωτησω εγω πηγα στο γιατρο κ εχω ακομα αιμα στη μητρα αλλα αιμα δεν εχω δει στο σκουπισμα .ανησηχω μην επειερεασει το μωρακι ειχε καποια σασ παρομοιο προβλημα και περασε?μου πε πωσ θα συρικνοθει.

Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλες χώρες δεν το χορηγούν. Εμείς π.χ. μένουμε Γερμανία. Εγώ είχα αιμορραγία και παρακαλούσα τους γιατρούς να μου το γράψουν (3 διαφορετικούς παρακαλώ - και που δεν πήγα!!), ο άντρας μου έλειπε Σουηδία και του είπα να πάρει από εκεί και ούτε εκεί του έδιναν. Εγώ να μιλάω με το γιατρό μου Ελλάδα, να παίρνει τηλέφωνο και η μητέρα μου το δικό της και να μου λένε επειγόντως να πάρω προγεστερόνη. Η απάντηση των γιατρών εδώ ήταν πως η φύση ξέρει από μόνη της. Δε γνωρίζω γιατί δεν το χορηγούν, πάντως έχουν εντελώς διαφορετικό σύστημα γενικότερα. Π.χ. πήγα επειγόντως με αιμορραγία αγχωμένη (τρελαμένη βασικά) και μου είπαν αν έχω χρόνο να περιμένω μήπως και με δει η γιατρός! ''Σε μία-δύο ώρες μπορεί και να σας δει!''. Όπως καταλαβαίνεις έφυγα. Από πελάτισσες εκείνη τη στιγμή δεν ήταν καμμία έγκυος! Αλλά είχαν ραντεβού!!!!!!

 

Ιδιωτική ήταν η γιατρός ή του δημοσίου; Ήξερε την κατάστασή σου;

Τελικά τι έγινε; Πήρες προγεστερόνη ή το αντιμετώπισες χωρίς;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως έτσι λειτουργούν στην πλειοψηφία τους κ εμείς παίζουμε μια χαρά το παιχνιδάκι τους...και το θεωρούμε κ μέγα κακό το να αμφισβητήσουμε ή να πάρουμε δεύτερη γνώμη...

 

Κακώς!!! Δεν είμαστε γιατροί για να ξέρουμε, αλλά νομίζω ότι σαν μανούλες έχουμε κάθε δικαίωμα να πάρουμε 100 διαφορετικές γνώμες για το καλό τόσο το δικό μας όσο και του παιδιού μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοβαρά μιλάς; Έχω πάθει πλάκα με αυτό που λες. Δηλαδή το ίδιο φάρμακο σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα θεωρείται επιβλαβές κ έχει απαγορευτεί κ εδώ το παίρνουμε με το τσουβάλι;; Μήπως ξέρεις γιατί θεωρείται επιβλαβές; Δηλαδή τι ακριβώς προκαλεί;

 

Μου είχε πει ότι οι παρενέργειες του φαρμάκου είναι αρκετά σοβαρές. Εγώ του είπα ε σιγά και το depon έχει παρενέργειες, και μου απάντησε γιατί σου είπα εγώ να παίρνεις 5 παρακεταμόλες τη μέρα? Αυοί ισχυρίζονται ότι το φάρμακο δρα μόνο ψυχολογικά. Νομίζω ότι σε όλη τη σκανδιναβία δεν το δίνουν. Εγώ όταν πήγα με λίγο αίμα στη 10η εβδομάδα μου λέει ξάπλα και να δεν σταματήσει το αίμα σε 2 μέρες έλα να σε δω αν σταματήσει σημαίνει δεν ήταν τίποτα. Του λέω έναν υπέρηχο να κάνω? Μου λέει όχι τί είναι ο υπέρηχος καραμέλα?Το παιδί σου δεν το σκέφτεσαι?Να του συντονίζεις την καρδιά κάθε τρεις και λίγο για να την ακούς και αυτή να ψήνεται και εσύ να γελάς. Εν ολίγοις 2 υπερήχους σε όλη την εγκυμοσύνη και ντόπλερ μόνο αν παρατηρηθεί (από το μέτρημα της σύμφησης) ότι το παιδί δεν μεγαλώνει.. Μωρέ έχουν άλλη φιλοσοφία.

 

Αυτοί εδώ λένε πως δεν υπάρχει απκόλησση πριν να σχηματιστεί ο πλακούντας. Τι αποκόλησση μου λέει την 5η εβδομάδα? Σημαίνει προβληματική εμφύττευση οπότε τι να σώσω? Είναι σκληροί αλλά....Επίσης μου είπε ότι τα χάπια της προγεστερόνης προκαλούν τισ λεγόμενες παλλινδρομήσεις χωρίς αιμορραγία επειδή απλως διατηρούν ένα προβληματικό έμβρυο μέσα. Δεν ξέρω και εγώ τι να πιστέψω είναι αλλή η φάση τους τελείως. Με αιμοσφαίρίνη 9.7 δεν μου έδωσε σίδηρο και γενικώς δηλαδή δεν δίουν σε καμία γιατί σου λέει θα ζοριστείες περισσότερο απότι θα σε βοηθήσει. Είμαι ήδη στην 31η εβδομάδα και μου λέει μέχρι να δράσει και να σου ανέβει θα έχεις γενήσσει..Άλλη κουλτουρα τελείως..Πάντως μια συμβουλή έχω να δώσω ειδικά εγώ που είμαι υστερικιά, καλώς ή κακώς ό,τι είναι να γίνει θα γίνει ειδικά τις πρώτες 12 εβδομάδες και επιτελους ας αφήσυομε και λίγο, πολύ λίγο τη φύση να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα..Αλλωστε γεννιούνται άνθρωποι εδώ και όσα δις χρόνια και πράγμα που σημαίνει ότι η φύση έχει πρνοήσει πολύ καλά. Δεν λέω να γεννήσουμε στα χωράφια αλλά να ψαχνόμαστε καιλίγο περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Του λέω έναν υπέρηχο να κάνω? Μου λέει όχι τί είναι ο υπέρηχος καραμέλα?Το παιδί σου δεν το σκέφτεσαι?Να του συντονίζεις την καρδιά κάθε τρεις και λίγο για να την ακούς και αυτή να ψήνεται και εσύ να γελάς. Εν ολίγοις 2 υπερήχους σε όλη την εγκυμοσύνη και ντόπλερ μόνο αν παρατηρηθεί (από το μέτρημα της σύμφησης) ότι το παιδί δεν μεγαλώνει.. Μωρέ έχουν άλλη φιλοσοφία.

Σοβαρά? Μόνο 2 υπέρηχους? Αισθάνομαι σαν να ζούμε σε άλλο κόσμο εμείς εδώ!

 

Πάντως μια συμβουλή έχω να δώσω ειδικά εγώ που είμαι υστερικιά, καλώς ή κακώς ό,τι είναι να γίνει θα γίνει ειδικά τις πρώτες 12 εβδομάδες και επιτελους ας αφήσυομε και λίγο, πολύ λίγο τη φύση να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα..Αλλωστε γεννιούνται άνθρωποι εδώ και όσα δις χρόνια και πράγμα που σημαίνει ότι η φύση έχει πρνοήσει πολύ καλά. Δεν λέω να γεννήσουμε στα χωράφια αλλά να ψαχνόμαστε καιλίγο περισσότερο..
Συμφωνώ απολύτως....
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς διαφορετική φιλοσοφία πράγματι...Καλά εδώ είναι γενικότερο το κακό με τα φάρμακα όχι μόνο με την προγεστερόνη. Υπάρχει μια γενικότερη υπερβολή...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια!!εγω εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον γιατρο μου, οποτε κι ακολουθω τις οδηγιες του κατα γραμμα, αλλωστε ειναι και το πιο σημαντικο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης να εμπιστευεσαι το γιατρο σου!!!

 

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα λιγο αιματακι, με μικρη αποκολληση την 11η εβδομαδα, μου ειπε ξαπλα, χωρις φαρμακα..δεν ξεκουραστηκα πολυ με αποτελεσμα την 12η να δω παλι αιμα, οπου και μου ειπε ξαπλα χωρις φαρμακα, κι εμεινα στο κρεβατι, περιπου 3 βδαμαδες..η εγκυμοσυνη μου κυλησε φυσιολογικα κι ολα πηγαν μια χαρα..

τωρα στη δευτερη εγκυμοσυνη μου ειδα λιγο καφε υγρα 7w 5d κι ενιωθα συνεχη τσιμπηματα χαμηλα(επαιρνα τον γιο μου αγκαλια), κι ετσι ξεκινησα μαγνησιο 3 τη μερα κι 1 utrogestan καθε βραδυ, θα δουμε για ποσο..και φυσικα ξεκουραση και βαρη ουτε λογος..ξεκινησα την αγωγη, αλλα σε κανα 2 μερες πρεπει να παω δουλεια..ελπιζω ολα να πανε καλα..

 

KwVrp3.png?G5FT1pETJifpp3.png?Dr5QCOhh

Link to comment
Share on other sites

Τα χαμηλα επιπεδα προγεστερονης ειναι ενδειξη οτι ο πλακουντας ισως δεν μπορει να υποστηριξει ετσι οπως πρεπει τις πρωτες εβδομαδες (περιπου μεχρι την 11η) μια κυηση και για να αποφυγουν μια αποβολη οι γιατροι πια προτεινουν συμπληρωμα προγεστερονης -ενεση, υποθετα, κρεμα κλπ. Παλια ο ρολος της προγεστερονης δεν ηταν σαφης , τωρα πια φαινεται οτι ειναι πολυ συμαντικος και ειδικα για τη συλληψη και τις πρωτες εβδομαδεις της κυησης. Γιʼαυτο και οι γιατροι εχουν ξεκινησει και δινουν το συμπληρωμα . Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τα χαμηλα επιπεδα προγεστερονης ειναι ενδειξη οτι ο πλακουντας ισως δεν μπορει να υποστηριξει ετσι οπως πρεπει τις πρωτες εβδομαδες (περιπου μεχρι την 11η) μια κυηση και για να αποφυγουν μια αποβολη οι γιατροι πια προτεινουν συμπληρωμα προγεστερονης -ενεση, υποθετα, κρεμα κλπ. Παλια ο ρολος της προγεστερονης δεν ηταν σαφης , τωρα πια φαινεται οτι ειναι πολυ συμαντικος και ειδικα για τη συλληψη και τις πρωτες εβδομαδεις της κυησης. Γιʼαυτο και οι γιατροι εχουν ξεκινησει και δινουν το συμπληρωμα . Καλη τυχη!

 

Στην Ελλάδα μάλλον έχει γίνει σύστημα να χορηγούν προγεστερόνη με τη σέσουλα, ακόμη και χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά πήρα άπειρα utrogestan σε όλο το δεύτερο και το μισό τρίτο μήνα, μαζί με ενέσεις προγεστερόνης, λόγω μικρής αποκόλλησης, τη στιγμή που στο εξωτερικό αντιμετωπίζουν την ίδια κατάσταση μόνο με ξεκούραση..Προσπάθησα να το συζητήσω με το γιατρό μου αλλά ήταν ανένδοτος! Βέβαια, τον εμπιστεύομαι ιδιαίτερα και για αυτό δεν το έκανα θέμα, και η αλήθεια είναι ότι όταν ξεπέρασα τον κίνδυνο είπα χαλάλι το πρήξιμο και η υπνηλία που προκαλούν...αλλά πιστεύω ότι γενικώς στη χώρα μας υπάρχει υπερβολή στη χορήγηση φαρμάκων! Εδώ μια φίλη μου που είναι έγκυος στην 6η εβδομάδα (μόλις το έμαθε δηλαδή) παίρνει από την πρώτη ημέρα, μαζί με το σίδηρο και το ασβέστιο, και δυο χαπάκια utrogestan, έτσι, προληπτικά, γιατί αυτή την πολιτική ακολουθεί λέει ο γυναικολόγος της...Είναι να τρελαίνεσαι μερικές φορές....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ευτυχώς ο γιατρός μου δεν είναι υπέρ των φαρμάκων αλλά όταν είναι απαραίτητα τι να κάνουμε θα τα πάρουμε. Εγώ έχω ήδη μια βδομάδα με utragestan των 200 3 φορές την ημέρα και από χθες που ξαναπήγα να με δει άρχισα και vasclor κολπικά, λόγω 2 μικρών αποκολλησεων. Και συν όλα αυτά ξάπλα ξάπλα και πάλι ξάπλα. Καλό θα ήταν να μην τα χρειάζεται καμία μας αλλά αν σας πει ο γιατρός πως είναι για το καλό του μωρού σας, πάρτε τα, αλλά προς Θεού ΜΗ διαβάσετε τις παρενέργειες, είναι για να σε τρελάνουν και να σε αγχόσουν ακόμα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα

 

Ηθελα να ρωτήσω το εξής μιας και δημιουργούνται αποιρίες

Εκανα εξεταση (πριν 2 ημερες) και εχω χωριακή 466 με πιθανη συλληψη μεσα Σεπτεμβριου ...

Παίρνω utrogestan των 200 ως υποβοηθητικό της κύησης...Σε περίπτωση πιθανής αποβολής θα παρατηρηθει αίμα ...??? Υποτιθεται οτι το utrogestan βοηθάει και στον περιορισμό της αιμοραγίας....

Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...