Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπνος νεογνου, ανασκελα ή πλαγια??


sitronela

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μανούλες! Θελω τη βοήθειά σας... σε λιγες ωρες βγαινουμε απο το μαιευτήριο με την μπεμπουλα μου!!! Σαν νεα μαμα ειμαι γεματη αγχη. Το μεγαλύτερο ειναι πως τοποθετουμε τα μωρα στην κουνια... τα βαζουμε ανασκελα ή πλαγια? Στο μαιευτήριο μου ειπαν πλάγια. Διαβαζω για το σύνδρομο αιφνίδιου θανατου που λενε οτι τα μωρα πρέπει να τα τοποθετουμε απαραιτήτως ανασκελα και μονο. Απ την αλλη αανασκελα δεν υπαρχει ο φοβος πνιγμονης αφου τα νεογνα μονο τρωνε κ μετα κοιμούνται. Η δικη μου πινει κ συμπληρωμα εκτος απο θηλασμο(εχω ελαχιστο γαλα) περιμενω να ρευτει αλλα παντα υπαρχει ο φοβος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Είναι εντυπωσιακό (και εξοργιστικό) που τα μαιευτήρια εξακολουθούν, χωρίς καμία απολύτως εξαίρεση, να δίνουν ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ οδηγία. Όπως έχεις διαβάσει, η ενδεδειγμένη στάση ύπνου είναι ανάσκελα. Το μωρό, αν κάνει αναγωγή, δε θα πνιγεί, γιατί το κεφαλάκι του το γυρνάει πλάγια.

 

Οι κατευθυντήριες οδηγίες της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας:

 

1. Back to sleep for every

sleep—To reduce the risk of

SIDS, infants should be placed

for sleep in a supine position

(wholly on the back) for every

sleep by every caregiver until 1

year of life. Side sleeping is not

safe and is not advised.4,6

a. The supine sleep position

does not increase the risk of

choking and aspiration in infants,

even those with gastroesophageal

reflux, because

they have protective airway

mechanisms.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα, ανάσκελα. Ετσι απλά. Χωρίς μα-μου, χωρίς τι γινόταν πέντε χρόνια πριν, χωρίς τι μου είπαν στο μαιευτήριο (μήπως στο μαιευτήριο σου είπαν τα σωστά για τον θηλασμό? χλωμό..., οπότε κάνε την έρευνά σου και αποφάσισε).

 

(αυτά αν θες να ακολουθήσεις τις νεότερες οδηγίες που γίνονται παγκοσμίως αποδεκτές από έγκυρους και έγκριτους οργανισμούς. τώρα, αν θες να ακολουθήσεις τη μαμα, πεθερα, θεια, φιλη, ξαδέρφη, κουνιάδα, άγνωστη εντελώς κλπ κλπ που θα σου πουν οτι εγω το εβαζα πλαγια, εγω του εβαζα σφηνακι, εγω το έβαζα σε αιώρα κλπ, ε...ακολούθησε τις...).

Να σου ζήσει η μπουμπούκα και καλούς θηλασμούς :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κοριτσια, συμφωνοι. Αυτες ειναι οι οδηγιες.

(οι οποιες και καθε τοσο αλλαζουν, ετσι?)

Αλλα ποιος θα μου πει εμενα γιατι η μικρη μου 2 φορες πηγε να πνιγει απο γουλια γιατι ΔΕΝ γυρισε στο πλαϊ το κεφαλι της και ΕΥΤΥΧΩΣ που ημουν εκει!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σου το πει ο παιδιατρος, ο οποιος πιθανον να διαγνωσει και καποιας μορφης παλινδρομηση ή/και θα σου δωσει περαιτερω ειδικοτερες οδηγιες.

Δεν "αλλαζουν καθε τοςο οι οδηγιες", βελτιωνονται βαςει νεων ερευνων.

Μηπως οταν το επαθε το μωρο σου, πεταχτηκες μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου και δεν προλαβες να δεις οτι θα αντιδρουσε και μονο του;

Μηπως δεν ειχε ρευτει τις φορες που το επαθε;

Οι οδηγιες υπνου τα περιλαμβανουν αυτα και δεν θα βρεις (ενημερωμενο) παιδιατρο που θα σου πει το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... παιδιατρος μαιες κ γυναικολογος(θα μου πείτε ο γυναικολογος που κολλαει) ολοι μου ειπαν πλάι... ο παιδιατρος μου ειπε απλα οτι το πολυ σε κανενα μήνα το μωρο ετσι κ αλλιως θα γυρίζει μονο του κ ανασκελα κ οτι αν βγάλει γουλιά, θα γυρίσει μονο του στο πλαι...

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπώ... Ο 1ος μας παιδίατρος, πριν 6 χρόνια στο 1ο μας παιδί μου είχε απαντήσει ως εξής. Οι στατιστικές διαφέρουν κατά 0,0002%. Αν για τέτοιο ποσοστό κρίνεις πως θες να ξεβολεύεις το μωρό σου, δικό σου θέμα. Τότε η συμβουλή ήταν πλάι. Και έτσι την έβαλα. Ακόμα έτσι κοιμάται (και μπρούμυτα που το πήρε από μένα). Ο μικρός, με την οδηγία να είναι ανάσκελα, έγινε προσπάθεια και πάλι να τον βάλω πλάι αλλά εκείνος σχεδόν εξ'αρχής γύριζε ανάσκελα με το κεφαλάκι είτε στο ένα είτε στο άλλο πλάι. Άρα και στο 2ο παιδί ακολούθησα τη συμβουλή του 1ου παιδιάτρου που απλά ΕΤΥΧΕ να συμφωνεί με την τωρινή οδηγία.

Μη τρελαίνεστε...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η καθιέρωση της οδηγίας για την τοποθέτηση των βρεφών στην ύπτια θέση θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα επιτεύγματα της Δημόσιας Υγείας, παγκοσμίως, καθώς μείωσε τους θανάτους από SIDS κατά (πάνω-κάτω, δε θυμάμαι ακριβώς) 40%. Άρα το "οι στατιστικές διαφέρουν κατά 0,0002%" δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που γίναμε παντογνώστες, σπείραμε τον πανικό λέω εγώ... Δηλαδή μια νέα μητέρα της οποίας το μωρό κοιμάται ΜΟΝΟ μπρούμυτα, γεγονός απαγορευτικό, τι της λέμε ακριβώς να κάνει;

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις έρευνες εννοείς παντογνώστες?

Οι πρόσφατες έρευνες είναι παντογνώστες, αλλά αυτο που σου είπε ο παιδίατρός σου πριν 6 χρόνια δεν ειναι "παντογνωστισμός"?

Ο πανικός έρχεται από την άγνοια, δεν έρχεται από τη γνωση.

(στη νέα μαμα που το μωρό της κοιμαται μονο μπρουμυτα, της λεμε να το βαζει μπρουμυτα μεχρι να το παρει ο υπνος, να το παρακολουθεί για λιγη ωρα να δει αν ανασαινει καλά (γιατί με το βάρος πλακώνει τα πνευμόνια του) και μετα να το γυρναει ανάσκελα, εσυ τι θα της έλεγες? βαλ' το μπρουμυτα και μη σε πιάνει πανικός?)

Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσω το 40% που έγραψα:

 

"Since "Safe to Sleep" was launched in 1994' date=' the incidence of SIDS has declined by more than 50%.". Πηγή: Wikipedia, Safe to Sleep.[/quote']

 

Ναι αλλα και τα στρώματα έχουν αλλάξει κατα πολυ απο τότε, ειναι πολυ πιο σκληρά.. Άντε να βάλεις ενα μωρο να κοιμηθεί σε στρώμα της δεκαετίας 80 (η σε τωρινό στρώμα των γονιών) μπορουμητα να δεις τι θα γίνει :wink:

Οποτε το 'ανάσκελα' δεν εχει σώσει ακριβώς το 50%... Παρα πολλά άλλαξαν απο τότε!!

 

Εμείς μπρουμητα και τα δυο παιδιά σε πολυ σκληρό στρώμα και ησυχάσαμε :-)

Link to comment
Share on other sites

"Παντογνώστες" (ΠΑΝΤΑ εντός εισαγωγικών) είναι αυτοί που στηρίζουν ΤΟΣΟ πολύ την άποψή τους (η οποία είναι η μόνη σωστή) και κάνουν τους συνομιλητές τους να αισθάνονται σκουπίδια και κατώτερα όντα. Σε αυτό το φόρουμ, συμβαίνει ΠΑΝΤΑ στα σημαντικότερα άγχη των μαμάδων (θηλασμός, τροφή, ασφάλεια βρέφους). ΠΑΝΤΑ!

Ο προ 6ετίας παιδίατρός μου, ως όφειλε μας ανέλυσε τις έρευνες για το ποια είναι η πιο ασφαλής στάση ύπνου και στην κατάληξη της ανάλυσής του, σημείωσε την άποψή του. Για μένα λοιπόν, ήταν εξαιρετικός επιστήμονας. Πάντα ανάμεσα στο σωστό και το εφικτό, υπάρχει και μέση, το δύναμαι...

Εύχομαι κάποτε, οι παντογνώστες των φόρουμς να ακούνται στην παράθεση των απόψεών τους χωρίς να φέρνουν σε δύσκολη θέση τους συνομιλητές ή τους αναγνώστες των απόψεών τους αυτών.

Είμαι βέβαιη, πως η θεματοθέτρια τα κατάφερε μια χαρά με την δημιουργία όλης της μωρουδιακής ρουτίνας στο σπίτι τους!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

BabyCute, το 50% αφορά τη μείωση των περιστατικών που αποδόθηκε μόνο στην καθιέρωση της ύπτιας θέσης. Η συνολική μείωση του SIDS είναι πολύ μεγαλύτερη.

 

RavT, η παράθεση επιστημονικών στοιχείων είναι προσβολή και παντογνωστισμός; Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Ακόμα και την από πάνω πρόταση που έγραψα στην BabyCute νιώθω πως πρέπει να την τεκμηριώσω με στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αλλα αυτο που θέλω να πω ειναι οτι άλλαξαν τόσα πολλά πράγματα (στρώματα, πιο πολλες θηλαζουν, γονείς δεν καπνίζουν στο δωμάτιο ουτε καν στο σπίτι κλπ) που ειναι δύσκολο να ξέρουμε τι ποσοστό ακριβώς επηρεάζει η στάση ύπνου μονο χωρις να εχει αλλάξει τιποτα άλλο:-)

Link to comment
Share on other sites

To κατάλαβα αυτό που λες! Σε αυτό απάντησα: το 50% είναι το ποσοστό που αποδίδεται ΜΟΝΟ στην ύπτια θέση. Προφανώς, θα έγιναν μελέτες που θα απέκλειαν, ως αιτίες, τις άλλες παραμέτρους που λες (δεν την κατέχω πολύ τη στατιστική, ένα 5 πήρα, στη Σχολή, και έξω από την πόρτα :rolleyes:, αλλά είναι αυτό που λέμε "σταθμισμένο για την ηλικία, το φύλο, την κοινωνικοοικονομική κατάσταση" κτλ)

Link to comment
Share on other sites

To κατάλαβα αυτό που λες! Σε αυτό απάντησα: το 50% είναι το ποσοστό που αποδίδεται ΜΟΝΟ στην ύπτια θέση. Προφανώς' date=' θα έγιναν μελέτες που θα απέκλειαν, ως αιτίες, τις άλλες παραμέτρους που λες (δεν την κατέχω πολύ τη στατιστική, ένα 5 πήρα, στη Σχολή, και έξω από την πόρτα :rolleyes:, αλλά είναι αυτό που λέμε "σταθμισμένο για την ηλικία, το φύλο, την κοινωνικοοικονομική κατάσταση" κτλ)[/quote']

 

Κοιτά εγω το μαθηματικό έβγαλα και την κατέχω λιγάκι την στατιστική για αυτο ρωτάω :wink:

Νομίζω (κυρίως μετά απο συζήτηση με ενα Γάλλο παιδίατρο πριν δυο χρονια) οτι δεν αποκλείουν τους άλλους παράγοντες , θα ήταν πολυ δύσκολο εξάλλου να κάνουν μια τέτοια έρευνα αφού οι παράγοντες ειναι πολλοί, τα χρονια και οι συνθήκες έχουν αλλάξει..

Προσωπικά πιστεύω οτι θέση και να παρει τη παιδί καλο ειναι να βάζουμε ενα μόνιτορ κατω απο το στρώμα να βλέπει αν το παιδί αναπνέει!

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που γίναμε παντογνώστες, σπείραμε τον πανικό λέω εγώ... Δηλαδή μια νέα μητέρα της οποίας το μωρό κοιμάται ΜΟΝΟ μπρούμυτα, γεγονός απαγορευτικό, τι της λέμε ακριβώς να κάνει;

 

Εγώ προσωπικά, αν με ρωτούσε, θα της έλεγα να προμηθευτεί οπωσδήποτε τον ανιχνευτή αναπνοής της angel care, με τον οποίο σώθηκα και ηρέμησα. Μακάρι να γνώριζα για την ύπαρξή του και στα προηγούμενα δύο μου παιδιά, θα είχαμε αποφύγει πολύ πολύ άγχος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, αν με ρωτούσε, θα της έλεγα να προμηθευτεί οπωσδήποτε τον ανιχνευτή αναπνοής της angel care, με τον οποίο σώθηκα και ηρέμησα. Μακάρι να γνώριζα για την ύπαρξή του και στα προηγούμενα δύο μου παιδιά, θα είχαμε αποφύγει πολύ πολύ άγχος!

 

Ναι αυτο εννοουσα και εγω ειναι σωτήριο.. Σε οτι θέση και αν κοιμάται το μωρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Απορία επί του θέματος : Γιατί τα μωρά στην ΜΕΝΝ τα τοποθετούν μπρούμυτα? Γέννησε τις προάλλες φίλη μου στο ΜΗΤΕΡΑ και μπήκε η μικρή της για 2 μέρες στη ΜΕΝΝ 1, μου έστειλε φωτό και το μωρό είναι μπρούμυτα!!!!:confused::confused::confused:

 

By the way είμαι κι εγώ μια μαμά που υποστηρίζω με πάθος την ύπτια θέση και βρέθηκα με ένα παιδάκι (το δεύτερο) που δεν κοιμόταν με τίποτα ανάσκελα, με τίποτα όμως!!!! Στις 30 μέρες με βαριά καρδιά την έβαλα μπρούμυτα και έκτοτε περάσα μήνες με μεγάλη αγωνία κάθε βράδυ, το μόνο που μου έδινε λίγη ηρεμία είναι η συσκευή που αναφέρθηκε (για την ανίχνευση της παιδικής άπνοιας).

 

Ευτυχώς πλέον η μπουμπού γυρίζει σαν το κοντοσούβλι στο κρεβάτι από μόνη της :P:p:p και ηρέμησα κάπως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα τα μωράκια της ΜΕΝΝ μπρούμυτα, η συντριπτική πλειοψηφία είναι ανάσκελα. Υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις που το μωρό μπαίνει μπρούμυτα αλλά, και πάλι, όντας μόνίμως συνδεδεμένο σε monitor, δεν κινδυνεύει με άπνοια που θα περάσει απαρατήρητη.

 

ΥΓ: παρεμπιπτόντως, να ξανααναφέρω ότι οι οικιακές συσκευές ανίχνευσης άπνοιας δεν προστατεύουν από το SIDS. Το λέω, αν και γίνομαι εκνευριστική, γιατί περνάμε το μήνυμα στις μητέρες ¨αγνοήστε τις οδηγίες, βάλτε το μπρούμυτα και πάρτε τη συσκευή".

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: παρεμπιπτόντως' date=' να ξανααναφέρω ότι οι [u']οικιακές[/u] συσκευές ανίχνευσης άπνοιας δεν προστατεύουν από το SIDS. Το λέω, αν και γίνομαι εκνευριστική, γιατί περνάμε το μήνυμα στις μητέρες ¨αγνοήστε τις οδηγίες, βάλτε το μπρούμυτα και πάρτε τη συσκευή".

 

Κι εγώ ελπίζω να μην έδωσα αυτή την εντύπωση με αυτό που έγραψα, πράγματι η συσκευή αυτή δεν προστατεύει/προλαμβάνει, αυτό που εμένα μου προσέφερε ήταν το ότι μπορούσα π.χ. να κάθομαι στο σαλόνι στην αρχή του ύπνου των μωρών (την είχα και στον γιο μου) με κλειστή την πόρτα των δωματίων τους, χωρίς να πηγαίνω κάθε λίγο και λιγάκι να τα τσεκάρω, κάτι που μάλλον θα έκανα αν δεν είχα το συγκεκριμένο μόνιτορ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το έγραψα για συγκεκριμένη κοπέλα, αλλά, επειδή ανέφεραν πολλές τη συσκευή, ίσως καταλάβει κανείς ότι αυτό είναι κάτι που γίνεται συχνά και καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι' date=' δεν το έγραψα για συγκεκριμένη κοπέλα, αλλά, επειδή ανέφεραν πολλές τη συσκευή, ίσως καταλάβει κανείς ότι αυτό είναι κάτι που γίνεται συχνά και καλύπτει.[/quote']

 

Γιατι τι κακο εχει αυτή η συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...