Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΝΕΤΕ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ/ΑΠΕΝΤΟΜΩΣΗ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

Θα απολυμανουν προληπτικα την πολυκατοικια μας αυριο και ρωτανε αν θελουμε μεσα στα διαμερισματα, οπως κανουν καθε χρονο τετοια εποχη...

 

Εσεις κανετε? Ειναι με το αοσμο φαρμακο.... δεν εχω δει ουτε μυρμηγκι 2 χρονια τωρα που μενω εδω και φοβαμαι αν δεν βαλω φετος μην εχουμε προβλημα. Γενικα ισχυουν αυτα που μας λενε οτι τα νεα απολυμαντικα δεν βλαπτουν? Τι εχετε ακουσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έκανα ούτε πριν ούτε κατά τη διάρκεια ούτε σκοπεύω να κάνω μετά την εγκυμοσύνη. Ότι σκοτώνει δεν είναι καλό να το βάζουμε στο σπίτι μας. Το ότι είναι άοσμο δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο βλαβερό

Link to comment
Share on other sites

εμεις κανουμε απολυμανση /απεντομωση και στη φαση της εγκυμοσυνης μου απλα την ιδια μερα δεν ειμουν στο σπιτι..εαν μπορεις να κανεις το ιδιο και εσυ για μαι η δυο μερες καλο θα ταν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή μένω στην επαρχία και σε μονοκατοικία και επειδή υπάρχουν διάφορα ζουζουνοειδή και μη, κάθε χρόνο ψεκάζαμε το σπίτι μέσα και έξω με ένα άοσμο φάρμακο. Φέτος όμως που είμαι έγκυος, ούτε που το σκέφτηκα. Γνώμη μου είναι να μην δεχτείς να σου ψεκάσουν το διαμέρισμα, εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Μπορείς όμως να το συζητήσεις και με τον γιατρό σου να δείς τί θα σου πεί και εκείνος.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις καναμε κανονικα απολυμανση απεντομωση με το αοσμο αυτο φαρμακο πριν απο 20 μερες που ηταν το μωρο 2 μηνων και κατι.ειναι εντελως ακινδυνο σα φαρμακο και ειδικα μελετημενο για να μην πειραζει ουτε εμας, αλλα ουτε τα μωρα ουτε τα κατοικιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα αποφασισα να μην κανω προς το παρον....απλα αν δω κατι, θα τους φωναξω να ψεκασουν εξω και θα λειψω 1-2 μερες, αν γινεται.... αν και μου ειπαν διαφορα, λεει αυτο το φαρμακο χτυπαει στο νευρικο συστημα! Ελπιζω να μην ισχυει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια...κ πάλι!

¨Εμαθα σήμερα οτι θέλουν να κάνουν απεντόμωση στο κτίριο (3όροφο) που μένουμε γιατί κάποιοι βρήκαν κατσαρίδες!Εγω ακίμη δεν έχω κλείσει ούτε το πρώτο 3μηνο της εγκυμοσύνης μου και φοβάμαι μην αυτό επηρεάσει το μωράκι μας!Εννοείται πως μέσα στο σπίτι δεν πρόκιτα (κ να μου πούν) να κάνω αλλά φοβάμαι γιατί θα γίνει στους κοινόχρηστους χώρους.Εν τω μεταξύ εργάζομαι και μένω πολύ μακριά απο τους δικούς μου,συνεπώς τι λέτε;Να πάω σε ξενοδοχείο κανα 2-3 μερούλες ή δεν χρειάζεται;;

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε απολυμανση---Αθηνα μενω--σε πολυκατοικια....απλα εκλεισα ολη μερα τα παραθυρα.......ανοιξαμε τα παραθυρα στο κλιμακοστασιο....εβαλα το κλιματιστικο για να μην σκασω με κλειστα τα παραθυρα κ δεν θα βγω εξω στα μπαλκονια....αν κ το φαρμακο μυριζε την πρωτη ωρα,,,μετα ξεμυρισε.....δεν μυριζει συνεχεια θελω να πω....αλλα απο το να εχω κατσαριδες ειδικα στο μπαλκονι του παιδικου δωματιου ή να μπει και καμια μεσα--αν κ εχω σιτες----νομιζω καλυτερα....απλα εγω δεν ηρθα σε επαφη με το φαρμακο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπουμπουλήθρα με το καλό!!!

Όπως είπε κι η Στελλί κι εγω και σκέψου οτι μένω σε μονοκατοικία..ας κάνουν απολύμανση καλύτερα-σκέψου να σου μπει καμιά κατσαριδούλα μέσα,να κρυφτεί σε κάνα ντουλαπάκι και να γεννήσει;;θα μαζεύεις τ'ασυμμάζευτα μετά;;κι αφού θα είσαι στη δουλειά,καλύτερα--μη νομίζεις οτι θα ψεκάσουν ΜΕΣΑ στο σπίτι,στα μπαλκόνια θα ψεκάσουν και στο σιφώνι του μπάνιου..απλώς για 4-5 μέρες μη σφουγγαρίσεις και προσπάθησε στο μπάνιο μη ρίξεις νερό-δύσκολο αλλά έστω για 1 μέρα αν το καταφέρεις.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ημουν εγκυος στο πρωτο μ μωρακι φεραμε να μας ψεκασουν μονο αυλες κ μπαλκονια κ εφυγα κ γυρισα μετα απο 3-4 ωρες σπιτι.περυσι που ηταν μπεμπακι μας ψεκασαν κμεσα αλλα ειχαμε κανονισει να ερθει την ημερα που θα φευγαμε για ενα τριημερο κ να μην ψεκασει στο χωρο του μωρου.

φετος που ειμαι παλι εγκυος ηρθε κ μας ψεκασε σαββατο πρωι κ εμεις φυγαμε κ γυρισαμε δευτερα απογευμα.αν κ γενικα θεωρειται αβλαβες λειψε ή μην ανοιξεις για καποιες ωρες παραθυρα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Μετά από απολύμανση στη πολυκατοικία έχω μεγάλο θεμα σπίτι μου.... Είχαν γεννητουρια οι κατσαρίδες κ για να βρουν οξυγόνο κατέληξαν τα νεογέννητα στο σπίτι μου. Έχω σκοτώσει ούτε ξέρω πόσα... Τα βρίσκω στο μπάνιο στο διάδρομο κ στο δωμάτιο του παιδιού.... Μέχρι κ μέσα στα Παιχνιδοκουτα.... Όπως καταλαβαίνετε έχω φρικάρει απόλυτα κ περιμένω να κάνω απολύμανση στο σπίτι, ο άνθρωπος θα μπορεί τη Δευτέρα να έρθει.... 

Επειδη δεν έχω ξανακάνει μέσα στο σπίτι, θέλω να σας Ρωτησω, τι πρέπει να έχω προετοιμασει στο χώρο; έχω σκύλο, παιδί κ είμαι κ εγκυος οπότε θα τα πάρω κ θα φύγουμε σίγουρα για ένα διήμερο... Αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω στο χώρο στα έπιπλα, στα ντουλάπια.... Έχω πελαγώσει... 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κανουμε μονοι μας απολυμανση με διάφορα που μας έχει προτείνει βοτανολογος και δε βλεπω κανενα ζωυφιο. Οταν ομως ημουν εγκυος η ειχα μωρο που μπούσουλαει, καναμε μονο εξω. Δυο μέρες τι να κανουν? Κανονικα δεν πρεπει να καθαρίσεις για καμμια βδομαδα για να πιασει καλα το φαρμακο. Οπως και να χει, θα του πεις να κάνει απεξω ολους τους τοίχους απο πανω ως κατω, στις μπαλκονόπορτες στους σιδηροδρόμους, στα σιφωνια και οπου υπάρχουν τρυπες. Στα ντουλαπια δε θα στο συνιστούσα σε αυτή τη φαση που εισαι με παιδι και εγκυμονουσα. Δεν εισαι κ σε φαση να καθεσαι μετα σκυμμενη η τεντωμενη να καθαριζεις ντουλαπια αλλα ακομα κι αλλος να το κάνει μπορει να μείνουν υπολείμματα. Εγω δηλαδη κ σε κανονική φαση δεν κανω στα ντουλαπια. Αυλες μπαλκόνια σε ολες τις γωνιες και σε ολες τις γωνιες του σπιτιού στους τοίχους κατω. Σε σωληνες γυρω γυρω και σε αναμονές. Στο ντουλάπι της κουζίνας απο κατω απο το νεροχύτη μονο εκει μπορεις να κανεις και να βγάλεις ότι έχεις να μείνει άδειο για καμμια βδομαδα. Μετα αυτο το καθαρίζεις. Αυτα αρκουν. Αυτα τα ζωυφια μπαινουν σπιτι το τρωνε και μετα απο λιγο τα βρισκεις πεθαμενα. Οταν θα τα βρισκεις πεθαμένα, θα τα σκοτωνεις. Δε θα τα πετας απλα σε καδο γιατι οι κατσαρίδες ειναι 100ψυχες ξαναγυρνανε και ζωντανευουν,ειδικα τα μωρα. 

Σε οτι αφορά τα παιχνιδοκουτα μην ασχοληθείς ιδιαιτερα και μην τρελαινεσαι, ριξτα ολα τα παιχνιδια και τα κουτιά σε μια μπανιερα κι αστα καμμια ωρα σε καυτο νερο να μουλιασουν. Προς θεου οχι απορρυπαντικα η ντετολ και βαλει τιποτα στο στομα του το παιδι.

Πάντως μη τρελαινεσαι, καταλαβαινω ειναι αηδιαστικο αλλα δε σου κάνουν κακο οι κατσαριδες. Αν ηταν ποντικια να σου λεγα να θορυβηθεις. Ειναι ακακες, κακως τις εχουμε παρει με τοσο κακο ματι.

Αν θες σου προτείνω κι εγω απολυμαντικα εγω δε βλεπω τιποτα τετοιο ζωυφιο και μενουμε στη φυση, κανουμε καθε χρονο απολυμανση με 20 ευρω και λεει δεν επηρεάζει ανθρωπο και σκυλιά αλλα οσο ναναι θελει προσοχη φαρμακα ειναι ολα αυτα. 

Μην ξεχάσεις να κανεις και εξω στο δρομο αν μένετε ισόγειο η στα σκαλια εξω απο το σπιτι σας η στο ασανσερ. Και αν έχετε καπακια εξω αποχετευσης ριξε κι εκει.

Με το σκύλο δεν ξέρω τι μπορεις να κανεις, υποτιθεται δεν επηρρεαζονται τα σκυλιά, αν ξερεις οτι δε γλείφει σιφωνια και τοίχους τοτε οκ.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εμεις κανουμε μονοι μας απολυμανση με διάφορα που μας έχει προτείνει βοτανολογος και δε βλεπω κανενα ζωυφιο. Οταν ομως ημουν εγκυος η ειχα μωρο που μπούσουλαει, καναμε μονο εξω. Δυο μέρες τι να κανουν? Κανονικα δεν πρεπει να καθαρίσεις για καμμια βδομαδα για να πιασει καλα το φαρμακο. Οπως και να χει, θα του πεις να κάνει απεξω ολους τους τοίχους απο πανω ως κατω, στις μπαλκονόπορτες στους σιδηροδρόμους, στα σιφωνια και οπου υπάρχουν τρυπες. Στα ντουλαπια δε θα στο συνιστούσα σε αυτή τη φαση που εισαι με παιδι και εγκυμονουσα. Δεν εισαι κ σε φαση να καθεσαι μετα σκυμμενη η τεντωμενη να καθαριζεις ντουλαπια αλλα ακομα κι αλλος να το κάνει μπορει να μείνουν υπολείμματα. Εγω δηλαδη κ σε κανονική φαση δεν κανω στα ντουλαπια. Αυλες μπαλκόνια σε ολες τις γωνιες και σε ολες τις γωνιες του σπιτιού στους τοίχους κατω. Σε σωληνες γυρω γυρω και σε αναμονές. Στο ντουλάπι της κουζίνας απο κατω απο το νεροχύτη μονο εκει μπορεις να κανεις και να βγάλεις ότι έχεις να μείνει άδειο για καμμια βδομαδα. Μετα αυτο το καθαρίζεις. Αυτα αρκουν. Αυτα τα ζωυφια μπαινουν σπιτι το τρωνε και μετα απο λιγο τα βρισκεις πεθαμενα. Οταν θα τα βρισκεις πεθαμένα, θα τα σκοτωνεις. Δε θα τα πετας απλα σε καδο γιατι οι κατσαρίδες ειναι 100ψυχες ξαναγυρνανε και ζωντανευουν,ειδικα τα μωρα. 

Σε οτι αφορά τα παιχνιδοκουτα μην ασχοληθείς ιδιαιτερα και μην τρελαινεσαι, ριξτα ολα τα παιχνιδια και τα κουτιά σε μια μπανιερα κι αστα καμμια ωρα σε καυτο νερο να μουλιασουν. Προς θεου οχι απορρυπαντικα η ντετολ και βαλει τιποτα στο στομα του το παιδι.

Πάντως μη τρελαινεσαι, καταλαβαινω ειναι αηδιαστικο αλλα δε σου κάνουν κακο οι κατσαριδες. Αν ηταν ποντικια να σου λεγα να θορυβηθεις. Ειναι ακακες, κακως τις εχουμε παρει με τοσο κακο ματι.

Αν θες σου προτείνω κι εγω απολυμαντικα εγω δε βλεπω τιποτα τετοιο ζωυφιο και μενουμε στη φυση, κανουμε καθε χρονο απολυμανση με 20 ευρω.

Μην ξεχάσεις να κανεις και εξω στο δρομο αν μένετε ισόγειο η στα σκαλια εξω απο το σπιτι σας η στο ασανσερ. Και αν έχετε καπακια εξω αποχετευσης ριξε κι εκει.

 

Έγινε έξω κ στα καπάκια κ παντού γιαυτό τα τρώω όλα εγώ τώρα γιατί ψάχνουν οξυγόνο να σωθούν κ γω είμαι στον πρώτο οροφο .... 

Τα παιχνίδια έτσι τα έκανα τα έπλυνα όλα σήμερα.... Ακακες μπορεί να είναι αλλά είναι βρωμερες κ σιχαμένες δεν μπορώ καθόλου.....

Αρα γωνίες κ άκρες στη ουσία... Δεν θα χρειαστεί δλδ να τραβήξω έπιπλα κ τέτοια;; 

Ντουλάπια κ ντουλάπες κ γω δεν θέλω να κάνει τπτ.... Αν δεν είχα δει στο δωμάτιο του παιδιού τόσα, μπορεί να μην έκανα και τπτ, να περίμενα να εξοντωθουν... Αλλά το κατσαριδακι μέσα στα Playmobil ήταν καταλύτης... 

Επεξεργάστηκαν by martha85
Link to comment
Share on other sites

Just now, martha85 είπε:

Έγινε έξω κ στα καπάκια κ παντού γιαυτό τα τρώω όλα εγώ τώρα γιατί ψάχνουν οξυγόνο να σωθούν κ γω είμαι στον πρώτο οροφο .... 

Τα παιχνίδια έτσι τα έκανα τα έπλυνα όλα σήμερα.... Ακακες μπορεί να είναι αλλά είναι βρωμερες κ σιχαμένες δεν μπορώ καθόλου.....

Αρα γωνίες κ άκρες στη ουσία... Δεν θα χρειαστεί δλδ να τραβήξω έπιπλα κ τέτοια;; 

Ντουλάπια κ ντουλάπες κ γω δεν θέλω να κάνει τπτ.... Αν δεν είχα δει στο δωμάτιο του παιδιού τόσα, μπορεί να μην έκανα και τπτ, να περίμενα να εξοντωθουν... Αλλά το κατσαριδακι μέσα στα Playmobil ήταν καταλύτης... 

Οχι δε χρειάζεται να κάνετε εκει, εκτος αν υπάρχει τρύπα και μπαίνουν απο κει. Αυτό ριξε μια ματια. Αν και συνηθως μπαίνουν απο σιφωνια η μπαλκονια. Ουτε επιπλα οχι δε χρειάζεται αρκει να ψεκαστουν ολες οι γωνιες του σπιτιού. Τα μικρά ειναι ατιμα και 100ψυχα. Μην αγχωνεσαι παντως θα ψοφισουν. Κι αν δεν, στείλε μου παλι να σου πω τα φαρμακα. Μια σκονη ειναι και ενα υγρο τα βάζεις με νερό και ψεκαζεις. Εμας που την πρωτη φορα μας εκανε συνεργειο εξακολουθουσαμε να βλέπουμε διαφορα. Μολις το αναλαβαμε εμεις μεσα σε 2 χρόνια εξαφανιστηκαν σταδιακά  τα παντα. Οταν ειχαμε πρωτομεινει εδω τα ειχαμε δει ολα. Κι οχι κατσαριδακια, κατσαριδαρες. Αλλα ηταν χρονια κλειστό το σπιτι και με σωστη απολυμανση ολα εληξαν! Υπομονη!

Άσχετο αλλα το παιδι το ειδε στα playmobil και τι είπε? Εμενα μια φορα η μικρη ειδε στο δρομο μια κατσαριδα και γελαγε και φώναζε "πεταλουδα πεταλούδα!!!" Δυο χρονων. Ηταν απο αυτες τις κοκκινες με τα φτερακια!! So cute!!!Χαχαχαα :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , diane2020 είπε:

Οχι δε χρειάζεται να κάνετε εκει, εκτος αν υπάρχει τρύπα και μπαίνουν απο κει. Αυτό ριξε μια ματια. Αν και συνηθως μπαίνουν απο σιφωνια η μπαλκονια. Ουτε επιπλα οχι δε χρειάζεται αρκει να ψεκαστουν ολες οι γωνιες του σπιτιού. Τα μικρά ειναι ατιμα και 100ψυχα. Μην αγχωνεσαι παντως θα ψοφισουν. Κι αν δεν, στείλε μου παλι να σου πω τα φαρμακα. Μια σκονη ειναι και ενα υγρο τα βάζεις με νερό και ψεκαζεις. Εμας που την πρωτη φορα μας εκανε συνεργειο εξακολουθουσαμε να βλέπουμε διαφορα. Μολις το αναλαβαμε εμεις μεσα σε 2 χρόνια εξαφανιστηκαν σταδιακά  τα παντα. Οταν ειχαμε πρωτομεινει εδω τα ειχαμε δει ολα. Κι οχι κατσαριδακια, κατσαριδαρες. Αλλα ηταν χρονια κλειστό το σπιτι και με σωστη απολυμανση ολα εληξαν! Υπομονη!

Άσχετο αλλα το παιδι το ειδε στα playmobil και τι είπε? Εμενα μια φορα η μικρη ειδε στο δρομο μια κατσαριδα και γελαγε και φώναζε "πεταλουδα πεταλούδα!!!" Δυο χρονων. Ηταν απο αυτες τις κοκκινες με τα φτερακια!! So cute!!!Χαχαχαα :P

Με είδε που καθάριζα τα πάντα με βοήθησε κιόλας έβαζε κ έβγαζε αρκουδάκια από το πλυντήριο.... Έλεγε "ξουτ μαμούνια θα σας εξολοθρευσουμε" (4 ετών).... 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.... Για να δούμε τι θα γίνει.... 

Link to comment
Share on other sites

Η επέλαση σήμερα δεν συνεχίστηκε. Δεν είχα βρει τίποτα όλη μέρα.... Βρήκα δύο μικράκια μόνο τώρα πριν λίγο κ μια κατσαριδουλα όσο το μικρό νύχι. Αναγκαστικά έριξα λίγο teza... Προσπάθησα να μην εισπνευσω καθόλου αλλά.... Τώρα έχω δύο λόγους να ανησυχώ.... Κ τη Τερέζα κ το τέζα.... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήρθε το συνεργειο για την απολυμανση? Αχ Εχεις πάθει αγχος... χαλάρωσε και θα λυθεί...ερχεται και χειμώνας οπου να'ναι θα πανε κι αυτα για υπνο...

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πει ο εξολοθρευτής ότι θα έρθει Δευτέρα εάν το φαινόμενο συνεχιστεί. Εάν φθίνει δεν χρειάζεται να κάνω κάτι... Θα τον ξαναπαρω τώρα... 

Τρελά έχω πάθει όχι άγχος απλά.... Έχω τρελή φοβία με τις κατσαρίδες κανονικά τις βλέπω κ Αλλαζω δρόμο αλλά τώρα αντέχω μόνο κ μονο γιαυτό παιδί... Αλλιώς θα χα κλειδώσει θα χα φύγει κ θα τις άφηνα να αλωνιζουν... 

Link to comment
Share on other sites

Τα σιχαμένα απαίσια πλάσματα συνεχίζουν.... Μειωμένα πολυ αλλά συνεχίζουν.... 

Θα έρθει αύριο ο κομάντο για να ρίξει τζελ που είναι λέει ακίνδυνο... Δεν ξέρω αν το πιστεύω αλλά δεν έχω άλλη λύση.... Θα αφήσω το σπίτι άδειο για  5 6 ώρες.... 

Ξέρετε κάτι παραπάνω που θα πρέπει να προσέχω... Υπενθυμίζω είμαστε τρίπτυχο επιτυχίας... Παιδί σκύλι κ εγκυος.... 

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτα που σου είπα...δε χρειάζεται να κάνεις κατι αλλο.. συγκεκριμένα σημεία να ειναι και μια χαρα.. 

Είναι λιγότερα γιατι δεν έχουμε τοσες ζεστες. Σιγα σιγα θα εξαφανιστούν και απλα φρόντισε κατα τον μαη να κάνεις απολυμανση παλι.. εγω κανω απριλη η μαη συνήθως μετά το πασχα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε κάνει απολύμανση ενώ ήμουν έγκυος. Μας είχε πει ο άνθρωπος που την έκανε ότι αρκεί να φύγουμε για κάποιες ώρες. Ωστόσο, για σιγουριά, λείψαμε 2 μέρες από το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...