Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Utrogestan στην Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

έχει πάρει κάποια απο εσάς utrogestan κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αν ναι έιδατε κάποι από τις φοβερές παρενέργειες που γράφει στο ενημερωτικό φυλλάδιο? Στο Βασίλη είχα πάρει για περίπου ένα μήνα που έιχα αιμοραγία και δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον οταν διαβασα τις παρενεργειες τρελαθηκα!!!!!!!!!!!!!

Ρωτησα τον γιατρο και την φαρμακοπειο και μου ειπε οτι ειναι εντελως

ακυνδινα,σπανια βρησκεις εγγυμονουσα και να μην τα περνει

οποτε μην τρελενεσαι!!!! Και εγω τα επερνα 3 μηνες. :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα πηρα για 3 εβδομαδες. στις 3 μερες επιδεινωθηκαν οι εμετοι και επαθα αφυδατωση μπηκα 5 μερες στο νοσοκομειο με ορο και ολα καλα. ο γιατρος μου ειπε οτι δεν συμβαινει σε ολες αυτο ειναι θεμα οργανισμου. μετα ομως απο 3 μερες που βγηκα απο το νοσοκομειο ξαναπηγα με αλλεργια απο το συγκεκριμενο χαπι. εβγαλα σε ολο το σωμα σπυρια αλλα μειωθηκε η δοση και το συνεχισα αφου ηταν απαραιτητο για να συνεχιστει η εγκυμοσυνη καλα. εξαλλου αν διαβασεται τις οδηγιες απο ολα τα χαπια δεν προκυτε να παρουμε ουτε ντεπον.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω επαιρνα για 4 μηνες. Καποια στιγμή λογω αλλεπαλληλων αιμορραγιων επαιρνα 9 τη μερα. Ειναι απαραιτητα πια για την καλη εξελιξη της εγκυμοσυνης. 2 στις 3 μαμαδες που γνωριζω τα εχουν παρει επισης. Μην ανησυχεις, να τα παρεις οπωσδηποτε. Κι εγω θυμαμαι ειχα τρελαθει οταν διαβασα τις παρενεργειες και πηρα την αδελφη μου που επισης τα ειχε παρει και θυμαμαι μου ειχε πει:"καταπινε οτι σου δινουν και μην ρωτας πολλα πολλα" :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω χρειαστηκε να παρω Utrogestan για περιπου ενα μηνα απο 4 την ημερα αν θυμαμαι καλα,και φυσικα οταν ειχα διαβασει το χαρτακι με τις παρενεργειες ειχα φρικαρει κι ειχα παρει αμεσως το γιατρο μου. Εκεινος μου ειχε πει: "Αυτη τη στιγμη που μιλαμε,ανοιξε το κουτι,παρε το χαρτακι με τις παρενεργειες και πεταξε το στα σκουπιδια!!!" Ετσι κι εκανα λοιπον,δεν ξανασχοληθηκα με αυτα που γραφουν τα χαρτακια στα φαρμακα και σου συστηνω το ιδιο να κανεις κι εσυ,αφου οι γιατροι μας ξερουν παντα ποιο ειναι το καλυτερο για μας και δεν υπαρχει περιπτωση να μας δωσουν κατι που θα βλαψει.

Πραγματι,οπως λενε και τα αλλα κοριτσια,ελαχιστες εγκυες δεν παιρνουν τα συγκεκριμενα χαπια,τα οποια αποδεικνυονται σωτηρια για πολλες εγκυμοσυνες. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελενα μου πηρα και στις 2 μου εγκυμοσυνες ειδικα στην πρωτη μεχρι τον τριτο μηνα αλλα καμια παρενεργεια δεν διαπιστωσα εγω προσωπικα και ουτε ειχα διαβασει να σου πω και την αληθεια το φυλλο οδηγιων γιατι με αγχωνει :lol:

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Και γω τα πηρα μετα απο αιμοραγια, η αγωγη εγινε σε κρατικο νοσοκομειο, και ο γυναικολογος μου-εκτος νοσοκομειου- συμφωνησε με την αγωγη.

Το περιστατικο ηταν εκτακτο -ακατασχετη αιμοραγια στη δουλεια- γι'αυτο και πηγα εσπευσμενα στο νοσοκομειο (το ιατρειο του γυν/γου απειχε μιση ωρα).

Πολλα φαρμακα αναφερουν παρενερεγειες, για να ειναι και καλυμενα σε περιπτωση που συμβει σε καποιον να εχει μια ή περισσοτερες απο αυτες.

Κι εγω ειχα φρικαρει αλλα συμφωνα με το γιατρο "το μη χειρον βελτιστον". δηλ. καλυτερα utrogestan παρα να διακινδυνευσω την εγκυμοσυνη.

Ευτυχως ολα πηγαν καλα :D

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει και εγω ultogestan για μια εβδομαδα στον δευτερο μηνα επειδη ειχα κατι καφε υγρα

 

Το διαστημα που τα επαιρνα ειχα κατι πονακια στην μητρα αλλα τιποτα αλλο ιδιαιτερο ..

 

Ειχα διαβασει και εγω τις παρενεργειες και ειχα φρικαρει...

 

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα :D

Link to comment
Share on other sites

Τα παίρνω και συνεχίαω να τα παιρνω λογω μικρής αποκόλλησης και χωρις καμια παρενεργεια !!!Αφου το συστηνει ο γιατρος μου που τον εμπιστευομαι.....νομιζω ξερουν οι γιατροι μας ποιο ειναι το φαρμακο που πρεπει να μας δωσουν....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

K εγω τα πηρα για 2 μηνες. Δεν συμφωνω με την αποψη "καταπινε οτι σου δινουν και μην ρωτας πολλα " !!! Πολυ γελοιος ο τυπος για να σου απαντησει ετσι. Οχι ειμαι κατηγορηματικη, να ρωτατε παντα τι παρενεργειες μπορει να εχουν τα χαπια και μην ξεχνατε και τις αλογιστες συνταγογραφησεις που γινονται ωστε να παιρνουν και τα extraδακια τους οι doctors.Δεν λεω οτι γινεται παντα, αλλα ο γιατρος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ενημερωνει τον ασθενη για τα φαρμακα που παιρνει.Κοριτσια εχω πολυ κακη εμπειρια απο αμελεια γιατρου και ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

εμενα δε μου εχει πει να παιρνω παντως αυτα τα χαπια? μηπως ειναι νωρις? παντως οταν με ειδε μου ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα. γιατι τα δινουν αυτα τα χαπια?

Link to comment
Share on other sites

Blue, δεν είναι απαραίτητο να τα πάρεις, καλή μου, αν δεν προκύψει κάτι στην εγκυμοσύνη σου, π.χ. κάποια ψιλοαιμορραγία κλπ.(φτου, φτου, χτυπάω ξύλο!). Ούτε κι εγώ τα χρειάστηκα. :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα utrogestan είναι προγεστερόνη, ορμόνη απαραίτητη στην εγκυμοσύνη η οποία αρχίζει να εκκρίνεται από τον οργανισμό μας στην ποσότητα που απαιτείται όταν σχηματιστεί ο πλακούντας. Λαμβάνουμε πιο πριν για να αποφευχθεί η πιθανότητα αποκόλλησης ή αποβολής σε γυναίκες που η προγεστερόνη τους είναι χαμηλή ή αν υπάρχει αποκόλληση. Έπαιρνα 12 την ημέρα και από πάνω και από κάτω και ευτυχώς όλα πήγαν καλά :lol::lol::lol:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει και εγω ultogestan για μια εβδομαδα στον δευτερο μηνα επειδη ειχα κατι καφε υγρα

 

Το διαστημα που τα επαιρνα ειχα κατι πονακια στην μητρα αλλα τιποτα αλλο ιδιαιτερο ..

 

Ειχα διαβασει και εγω τις παρενεργειες και ειχα φρικαρει...

 

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα :D

 

Ακριβώς τα ίδια και εγώ ,όλα πήγαν καλά και δεν έπαθα τίποτα από τις παρενέργειες εκτός από σοκ όταν της διάβασα!!!!! :lol::lol::lol:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ πήρα utrogestan στην αρχή. :)

Πριν τα πάρω διάβασσα τις οδηγίες και φρίκαρα, αλλά μετά το συζήτησα με μια γνωστή μου - κατά τύχη πάνω που ήμουν έτοιμη να πάρω τον γιατρό μου σχετικά- και μου είπε ότι και εκείνη έπαιρνε σε όλη την εγκυμοσύνη.

 

Κάποιος φαρμακοποιός που ρώτησα μου είπε : " και το χαρτάκι με τις ασπιρίνες να διαβάσεις, τρομερές παρενέργειες σου γράφει"

 

Μη μασάς.

 

(εδώ που το λέμε με το δίκιο μας τρομάζουμε, αλλά προφανώς το γράφουν για να είναι καλυμμένοι νομικά :x )

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω έπαιρνα utrogestan πριν μεινω εγκυος κι αλλωστε με την βοηθεια τους καταφερα να συλλαβω, μιας και ειχα φτωχο ενδομητριο και δεν μπορουσε να γινει η εμφυτευση....Ετσι και συνεχισα την ληψη τους που απο 2 ημερησιως κατα τη διαρκεια των προσπαθειων, εγιναν 3 την ημερα κατα την εγκυμοσυνη μου.....τα παιρνω απο την 1η μερα της εγκυμοσυνης μου και θα τα περνω τουλαχιστον ως τη 12η βδομαδα λογω και καποιας αποκολλησης που ειχα αλλα και πολυ χαμηλου πλακουντα και μη "γερου δεσιματος" ακομη..... :wink:

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου επειδή είχα κάτι πονάκια ο γιατρός μου έγραψε τα συγκεκριμένα χάπια.

 

Όταν διάβασα τις παρενέργειες, τον πήρα πανικόβλητη τηλέφωνο.

 

Η απάντησή του ήταν ότι το χαρτί όπου αναγράφονται οι παρενέργειες δεν έχει ανανεωθεί και ότι νεότερες μελέτες έχουν δείξει ότι τα περισσότερα από αυτά δεν ισχύουν!

 

Οπότε μην ανησυχείτε :wink:

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλες το ίδιο πάθαμε όταν διαβάσαμε το χαρτάκι και ειδικά τις παρενέργειες!Εγώ έκλαιγα!!Πήρα τον γιατρό μου και είπε ότι πρέπει να τον εμπιστεύομαι...Τελικά τα πήρα για 2 μήνες περίπου επειδή είχα μια αποκόλληση και όλα πήγαν καλά!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλό είναι να τσεκάρουμε και κάποια πράγματα απο μόνες μας. anyway, και εγώ πήρα και utrogestan και dufaston για αλλαγή καθώς είχα πρόβλημα με μια φλέβα που έχω στο πόδι..όλοι έλεγαν ότι είναι άσχετος ο πόνος (κυριολεκτικά κούτσαινα) και ότι προέρχεται από την μέση..όταν τα σταμάτησα στον 3ο η φλέβα ηρέμησε (..τυχαία;;;). θα το ξανασκεφτώ να τα ξαναπάρω εκτος φυσικά κιαν έχω λόγο -αίμα κ.λ.π- γιατί στην προηγούμενη τα πήρα προληπτικά... :|

Link to comment
Share on other sites

και γω επαιρνα utrogestan απο τη 5η ως τη 12 εβδομαδα, επειδη ειχα λιγο αιμα... ειχα παθει πλακα οταν διαβασα τις παρενεργειες και πηρα τηλ. τη γιατρο μου.. και μενα μου ειπε οτι εχουν ανανεωθει οι οδηγιες χρησης γιατι δεν εχουν παρουσιαστει αποδεδειγμενα παρενεργειες, και αλλωστε υπαρχει αν το ψαξετε μια ερευνα στο ιντερνετ που μελεταει ενδειξεις για κοριτσακια που γεννηθηκαν μετα απο χρηση του φαρμακου, και φαινεται να εχουν υψηλοτερο δεικτη νοημοσυνης απο το μεσο ορο... τωρα, τι να σας πω!!! αν η κορη μου βγει σε δυο μηνες με μουσια και φωνη νταλικιερη, η αν βγει αινσταιν... θα φταιει το utrogestan???? χιχιχιχιχιχι :P:P:P:P:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έπαιρνα αρκετό καιρό έξι την ημέρα,λόγω προηγούμενης παλινδρομης κύησης και επειδή είχα αίμα στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου.Είναι αλήθεια ότι στην αρχή φρίκαρα και έλεγα στη γιατρό μου να μου προτείνει κάτι άλλο.Όταν όμως είχα ξανά αίμα τα πήρα και δεν είπα κουβέντα.Ευτυχώς δεν υπήρξε πρόβλημα και ούτε ξαναείχα αίμα,ενώ η εγκυμοσύνη εξελίχτηκε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

επαναφερω αυτο το παλιο θεμα για να αναφερω τους προβληματισμους μου.

οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ πηγα για εξεταση στο γυναικολογο ειχα ελαχιστα

μπεζ υγρα{οχι αιμα ουτε καφε}.τοτε μου εδωσε τα συγκεκριμενα χαπια {1το πρωι,1το μασημερι κ 2 το βραδυ απο τον κολπο}.συχρονως παιρνω κ κορτιζονη που ειναι απαραιτητη στην δικη μου εγκυμοσυνη.

σημερα 2 εβδομαδες μετα κ αφου δεν εχω θεμα με αιμα κ το παιδι αναπτυσεται κανονικα εκοψα μονη μου τα βραδυνα χαπια κ τωρα σκεφτομαι να κοψω κ τα υπολοιπα καθως υποφερω απο απιστευτο πονο στο στομαχι κ καουρες που εχουν σαν αποτελεσμα να σερνομαι ολη μερα.επισης διαβασα οτι ο συνδιασμος με κορτιζονη προκαλει ελκος!

οσες πηρατε αυτο το χαπι ειχατε παρατηρησει κατι αναλογο?ολες ειχατε αιμα η το πηρατε προαιρετικα.Βρισκω αδιανοητο το γεγονος οτι δινουν ενα χαπι με τοσες παρενεργειες ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...