Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προγεστερονη utrogestan & κορτιζονη prezolon


Recommended Posts

Καλησπερα

Ειμαι 27 ετών και τον περασμένο Δεκέμβριο είχα μια παλλίνδρομη και αποδείχθηκε τελικά μετα τις εξετάσεις μου οτι ειχα θρομβοφιλια.

 

Τώρα είμαι παλι εγκυος στην 4η προς 5η βδομαδα κύησης.

Ο γιατρός μου εδωσε να κάνω ενέσεις ινοχεπ 4.500 (1 την ημέρα) και πινω σαλοσπιρ 1 την ημέρα .

Επισης σιδηρο και φυλλικο οξυ.

Πέρα απο αυτα μου εδωσε και 1 φορα την ημερα κορτιζονη prezolon (αυτο γιατι θελει λεει να "καταλαγιασει" το ανοσοποιητικο μου συστημα για να μην θεωρησει ο οργανισμος μου ξενο σωμα το εμβρυο και το αποβάλλει) και 3 φορες την ημερα προγεστερονη utrogestan να τα βαζω κολπικα (για αποφυγη αποκολησης, να μην δω αιμα )

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξής : Διάβασα στις οδηγιες και των δύο αυτων φαρμακων οτι δεν πρεπει να τα παιρνουν εγκυες.

 

Τα εχει χρησιμοποιησει καμια σας να μου πει ???

 

Θελω να ρωτησω τον γιατρο μου αλλα φοβαμαι μηπως παρεξηγηθει που τον αμφισβητω κατα καποιο τροπο ...

living for a dream

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ego perno innohep kai progesteroni vasklor pou einai mono kolpiki....den exo thromvofilia oute kati allo...

exo akouse polles kopeles na pernoun kortizoni kai utrogestan!!!!

Ευχαριστω που μου απάντησες. Γιατι παιρνεις innohep αν δεν εχεις θρομβοφιλια ???

living for a dream

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Εγω ειχα μια παλινδρομη πριν τα Χριστουγεννα και η βιοψια ειχε δειξει χρωμοσωμικες ανωμαλιες και μικρες ενδειξεις θρομβοφιλιας. Επειδη ομως εχω ηδη ενα παιδακι μου ειπε να μην μπω στη διαδικασια εξετασεων και απλα στην επομενη εγκυμοσυνη ενα σαλοσπιρ των 100 τη μερα. Οσο για τα utrogestan νομιζω οτι οι περισσοτερες εχουμε πάρει...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aggeloudi, τα φάρμακα που παίρνεις (εκτός από το prezolon που δεν το ξέρω) τα παίρνουν πάρα πολλές γυναίκες. Μην ανησυχείς. Και εγώ όταν συλλάβω ξανά θα κάνω ηπαρίνες (έχω θρομβοφιλία), θα πάρω utrogestan (έχω ιστορικό αποβολής β΄τριμήνου και η προγεστερόνη μπορεί να με βοηθήσει) και όσον αφορά το σίδηρο και το φυλλικό οξύ είναι συμπληρώματα που τα παίρνουν όλες οι έγκυες. Καλή συνέχεια! Φρόντισε να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου και να τη χαρείς όσο περισσότερο μπορείς! :-D

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα

Ειμαι 27 ετών και τον περασμένο Δεκέμβριο είχα μια παλλίνδρομη και αποδείχθηκε τελικά μετα τις εξετάσεις μου οτι ειχα θρομβοφιλια.

 

Τώρα είμαι παλι εγκυος στην 4η προς 5η βδομαδα κύησης.

Ο γιατρός μου εδωσε να κάνω ενέσεις ινοχεπ 4.500 (1 την ημέρα) και πινω σαλοσπιρ 1 την ημέρα .

Επισης σιδηρο και φυλλικο οξυ.

Πέρα απο αυτα μου εδωσε και 1 φορα την ημερα κορτιζονη prezolon (αυτο γιατι θελει λεει να "καταλαγιασει" το ανοσοποιητικο μου συστημα για να μην θεωρησει ο οργανισμος μου ξενο σωμα το εμβρυο και το αποβάλλει) και 3 φορες την ημερα προγεστερονη utrogestan να τα βαζω κολπικα (για αποφυγη αποκολησης, να μην δω αιμα )

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξής : Διάβασα στις οδηγιες και των δύο αυτων φαρμακων οτι δεν πρεπει να τα παιρνουν εγκυες.

 

Τα εχει χρησιμοποιησει καμια σας να μου πει ???

 

Θελω να ρωτησω τον γιατρο μου αλλα φοβαμαι μηπως παρεξηγηθει που τον αμφισβητω κατα καποιο τροπο ...

 

Πρωτα απο ολα..sorry για το υφος μου..αλλα ειναι απαραδεκτο να φοβασαι μηπως παρεξηγηθει ο γιατρος που συνεργαζεσαι για κατι τοσο σημαντικο για την ζωη σου και την υγεια σου..η σχεση που πρεπει να εχεις με τον γιατρο σου πρεπει να ειναι σχεση εμπιστοσυνης αφενος, αφετερου πληρωνεται για αυτον τον σκοπο..

επιπλεον αν κατι δεν συμφωνεις η εχεις απορια ειναι υποχρεωση του να σου εξηγησει και να σε καθοδηγησει..

οταν θα φευγεις απο το ιατρειο του πρεπει να εχεις λυσει καθε απορια σου σαν να χεις βγει απο το εξομολογητηριο..με την καρδια αναλαφρη..

 

καθε προσπαθεια σου απο εκει και επειτα να λυσεις αποριες που επρεπε να στις εχει λυσει εκεινος μεσα απο διαφορα foroum που μονο εμπειρικα και ισως λανθασμενα να σε κατευθυνουν τα εκαστοτε μελη (συμπεριλαμβανομαι και εγω) μονο συγχηση μπορει να σου φερει και ας μην εχουν αδικο σε οτι σε συμβουλεψουν..

 

ωστοσο..εμπειρικα απαντω..για το utrogestan δεν τιθεται θεμα αμεσης επικινδυνοτητας..οι οδηγιες γραφουν αυτα που γραφουν αλλα ειναι πλεον προς καταναλωση σα τις καραμελες..θα διαφωνουσα αν θα σου λεγε να παιρνεις πχ 6 χαπια την ημερα οπως καποτε μου χε πει ενας αλλος γιατρος..θεωρητικα 2-3 φορες ειναι υπεραρκετα και οπως λεει και ενας φιλος μαιευτηρας το Utrgestan περισσοτερο δρα ψυχολογικα στην εγκυμονουσα παρα οτι ουσιαστικα ενισχυει την αναπτυξη του πλακουντα..ετσι ειπε..

τωρα για τις κορτιζονες επειδη εχω φιλη που περασε χονδρο μανικι με το θεμα της θρομβοφιλιας εκανε κορτιζονη μονο κοντα στην 27η εβδομαδα για την ενισχυση του αναπνευστικου του μωρου για τυχον περιπτωση κινδυνου προωροτητας..

 

απο την αλλη ο καθε γιατρος τηρει το δικο του πρωτοκολλο και υποδεικνυει τη δικη του αγωγη..

 

και το ξαναλεω για θεματα αγωγων φαρμακευτικων η διαδικασιων να μιλας ανοιχτα στον γιατρο σου..αν κατι δεν παει καλα με εκεινον θα χεις να κανεις δηλαδη θα ζητας εξηγησεις, και οχι με καποιο απο τα μελη ενος οποιουδηποτε foroum που θα σου χει πει κατι αλλο..

αλλιως αν τον φοβασαι η δεν τον εμπιστευεσαι απλα αλλαξε γιατρο..

 

καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου και καλη λευτερια!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που μου απάντησες. Γιατι παιρνεις innohep αν δεν εχεις θρομβοφιλια ???

 

tin innohep tin kano 3 meres prin tin emvryometafora (voithaei na aimatonete i perioxi tis kilias )tora mou tin sinexizei mexri 13h evdomada logo eksososmatikis ...na sou po tin alithia par olo pou ponaei niotho asfaleia na tin kano..tosa exo akousei.....

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω και εγώ utrogestan & κορτιζόνη medrol, έχω ιστορικό δύο παλλίνδρομων και για αυτό παίρνω την κορτιζόνη γιατί την προηγούμενη φορά δεν μου την είχε δώσει. Τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα, την παίρνω από την 4η και μάλλον θα την σταματήσω όπου να'ναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ειμαι 27 ετών και τον περασμένο Δεκέμβριο είχα μια παλλίνδρομη και αποδείχθηκε τελικά μετα τις εξετάσεις μου οτι ειχα θρομβοφιλια.

 

Τώρα είμαι παλι εγκυος στην 4η προς 5η βδομαδα κύησης.

Ο γιατρός μου εδωσε να κάνω ενέσεις ινοχεπ 4.500 (1 την ημέρα) και πινω σαλοσπιρ 1 την ημέρα .

Επισης σιδηρο και φυλλικο οξυ.

Πέρα απο αυτα μου εδωσε και 1 φορα την ημερα κορτιζονη prezolon (αυτο γιατι θελει λεει να "καταλαγιασει" το ανοσοποιητικο μου συστημα για να μην θεωρησει ο οργανισμος μου ξενο σωμα το εμβρυο και το αποβάλλει) και 3 φορες την ημερα προγεστερονη utrogestan να τα βαζω κολπικα (για αποφυγη αποκολησης, να μην δω αιμα )

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξής : Διάβασα στις οδηγιες και των δύο αυτων φαρμακων οτι δεν πρεπει να τα παιρνουν εγκυες.

 

Τα εχει χρησιμοποιησει καμια σας να μου πει ???

 

Θελω να ρωτησω τον γιατρο μου αλλα φοβαμαι μηπως παρεξηγηθει που τον αμφισβητω κατα καποιο τροπο ...

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΨΙΛΟΑΣΧΗΜΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ-ΟΣΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ....ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ....ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ...ΚΑΙΩΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΒΑΖΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΑ ΜΗ ΠΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ-ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΤΡΟΠΕΣ ΕΔΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ-UTROGESTAN-AMOXIL-ZADAK-MALLOX-VOMEX-CELESTON(ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ)PRE PAR ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΜΑΣ(ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΙΔΗΡΟ-ΑΣΒΕΣΤΙΟ-ΦΟΛΛΥΚΟ Κ.Λ.Π)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! Είμαι καινούρια εδώ και συχαρητήρια για το forum σας. Θέλω να πω ότι και γω έπαιρνα κορτιζόνη σχεδόν από την αρχή τις εγκυμοσύνης μου μέχρι που γέννησα με καισαρική.Το μωρό μου γεννήθηκε με γενική υποτονία.

Τον Σεπτέμβρη θα γίνει 3 χρονων και ακόμα δεν μιλάει ούτε περπατάει ούτε μπουσουλάει και δεν κάθεται μονος χωρίς στήριγμα καλά.Οι γιατροί λένε ότι δεν φταίει η κορτιζόνη που έπαιρνα.Ακόμα κανεις δεν ξέρει τι έφταιξε και μάλλον δεν θα το μάθω ποτε!

Tώρα είμαι ξανά έγκυος ενάμιση μηνών, φυσικά έχω αλλάξει γιατρό και επλίζω όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
Γεια σας! Είμαι καινούρια εδώ και συχαρητήρια για το forum σας. Θέλω να πω ότι και γω έπαιρνα κορτιζόνη σχεδόν από την αρχή τις εγκυμοσύνης μου μέχρι που γέννησα με καισαρική.Το μωρό μου γεννήθηκε με γενική υποτονία.

Τον Σεπτέμβρη θα γίνει 3 χρονων και ακόμα δεν μιλάει ούτε περπατάει ούτε μπουσουλάει και δεν κάθεται μονος χωρίς στήριγμα καλά.Οι γιατροί λένε ότι δεν φταίει η κορτιζόνη που έπαιρνα.Ακόμα κανεις δεν ξέρει τι έφταιξε και μάλλον δεν θα το μάθω ποτε!

Tώρα είμαι ξανά έγκυος ενάμιση μηνών, φυσικά έχω αλλάξει γιατρό και επλίζω όλα να πάνε καλά!

 

Μας κατατρόμαξες Κικίτσα !!! Η κορτιζόνη θα έκανε το ¨θαυμα¨της...κακά τα ψεμματα...δεν υπάρχει αθώο φάρμακο...

Απο καρδιάς ευχομαι να πανε ολα καλα στη δευτερη εγκυμοσύνη σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κι εγω παιρνω τα ουτροτζεσταν(3 την ημερα) απο την 4η εβδομαδα σχεδον, τωρα ειμαι 7+3.Δεν τα παιρνω κολπικα ομως και ο γατρος μου τα εδωσε για τις συσπασεις θα τα παιρνω λογικα μεχρι το τελος? (και επαιρνα και αμοξιλ των 500 3 την ημερα γιατι ειχα ουρεοπλασμα(για 12 ημερες))φιλακια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Γεια σας! Είμαι καινούρια εδώ και συχαρητήρια για το forum σας. Θέλω να πω ότι και γω έπαιρνα κορτιζόνη σχεδόν από την αρχή τις εγκυμοσύνης μου μέχρι που γέννησα με καισαρική.Το μωρό μου γεννήθηκε με γενική υποτονία.

Τον Σεπτέμβρη θα γίνει 3 χρονων και ακόμα δεν μιλάει ούτε περπατάει ούτε μπουσουλάει και δεν κάθεται μονος χωρίς στήριγμα καλά.Οι γιατροί λένε ότι δεν φταίει η κορτιζόνη που έπαιρνα.Ακόμα κανεις δεν ξέρει τι έφταιξε και μάλλον δεν θα το μάθω ποτε!

Tώρα είμαι ξανά έγκυος ενάμιση μηνών, φυσικά έχω αλλάξει γιατρό και επλίζω όλα να πάνε καλά!

 

Γεννησα και εγω το μωρακι μου με υποτονια και επαιρνα κορτιζονη για 2 μηνες-το πρωτο τριμηνο. ακομα δεν εχουν βρει τι φταιει και για την κορτιζονη που τους λεω μου την παρουσιαζουν ακινδυνη. θελω να μιλησουμε αν μπορεις,ανησυχω για το μωρο μ,το δικο σου το παιδακι πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...