Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΤΡΑΠΕΖΙΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κοίταξε να δείς θέμα δεν έχω σκεφτεί ( για κορίτσι) αλλά χρωματικά σκέφτομαι να βάλω φούξια με πράσινο που έρχεται σε αντίθεση. Λές να βάλω κάτι σε ανθοσύνθεση στα τραπέζια ή μπαλόνια σε αυτούς τους συνδυασμούς ; Η βάφτιση θα είναι 1η Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

Για τη δική μας βάφτιση σκέφτομαι το εξής:

 

Γυάλινα βάζα και μέσα πετρούλες χρωματιστές. Στερεωμενες εκεί ψεύτικες μαργαρίτες (έχω βρει πιλύ ωραίες ξύλινες 0.20 € η μία), ανεμόμυλοι ροζ και μπαλονάκια.

 

Πώς σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δείς θέμα δεν έχω σκεφτεί ( για κορίτσι) αλλά χρωματικά σκέφτομαι να βάλω φούξια με πράσινο που έρχεται σε αντίθεση. Λές να βάλω κάτι σε ανθοσύνθεση στα τραπέζια ή μπαλόνια σε αυτούς τους συνδυασμούς ; Η βάφτιση θα είναι 1η Ιουνίου.
Αχ πρώτη Ιουνίου είναι τα γενέθλια της Αννας μου.

Θα μου άρεσε πολύ κάτι σε ηλιοτρόπιο

πχ κάτι τέτοιο

http://www.flowershome.gr/product_info.php?cPath=31&products_id=198

και θα μου άρεσε και κάτι σε τσίγκινο για βάπτιση όπως αυτό εδώ

http://www.rosetta.gr/eventi/shocateg.asp?catid=154&reftitle=%20-%20%C4%E5%EE%DF%F9%F3%E7&page=3

που μπορείς να το κάνεις και μόνη σου

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραία ιδέα! Πού μπορεί να βρεί κανείς αυτά τα γυάλινα ή τσίγκινα βάζα, χαλικάκι και χρωματιστό νερό; Μήπως ξέρει κανείς αν οι εταιρίες που αναλαμβάνουν τη διακόσμηση με μπαλόνια μπορούν να επιμεληθούν και τη διακόσμηση του χώρου δεξίωσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν μένεις Αθήνα, στα Κ.Πατήσια στην οδό Ανθέων υπάρχουν πολλά καταστήματα με είδη για στολισμό και γάμου και βάπτισης. Εγώ είχα ψωνίσει από εκεί για τον γάμο μου. Ο συνδυασμός φούξια- πράσινο ή και λαχανί είναι πολύ όμορφος για κορίτσι, τον είδα σε μια βάφτιση που πηγα μόλις το προηγούμενο σαββατοκύριακο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα runner- τραπεζομάντηλο μακρόστενο- για κάθε τραπέζι ,στα μαγαζιά που σου λέω τα πουλάνε σε ρόλο και το κόβεις εσύ όσο θέλεις. Στο τραπέζι πάνω πάρε φούξια και πράσινες πετρούλες γυάλινες καθώς και μικρά ρεσώ και φτιάξε και ένα κεντρικό κομμάτι, π.χ.γυάλινο βάζο με χρωματιστό νερό και μέσα λυγαριές με κορδελίτσες στα 2 χρώματα και άλλα διακοσμητικά. Μπορείς επίσης να πάρεις και μικρά φαναράκια και να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο.Επίσης, ανάλογα με τα άτομα που θα έχεις μπορείς να φτιάξεις τις χαρτοπετσέτες σε σχήμα βεντάλιας και να τις δέσεις πάλι με κορδέλα- πιο φαρδιά ίσως- και να τις βάλεις μέσα σε κάθε πιάτο.Αυτά, ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει σε κάθε τραπέζι μπαλόνια στα χρώματα που ειχα επιλέξει τα οποία ήταν στερεωμένα σε ένα κηροπήγειο που είχε μέσα πετρούλες και νερό.Φεύγοντας οι περισσοτεροι πήραν και απο ένα κηροπήγειο.Στην πίστα του μαγαζιού είχα βάλει δυο τεράστιες φιγούρες του mickey και της minnie ενώ πάνω απο το τραπέζι που καθόμασταν εμείς και οι κουμπάροι πάνω σε μπαλόνια ήταν γραμμένο το όνομα του μωρού μας.Εuapap όταν κάνεις τα δεύτερα γενέθλια του μωρού σου με το καλό βάλε και καμιά φωτογραφία εδώ γιατί πάντα έχεις τέλειες ιδέες να πάρουμε και εμείς καμιά ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με τα κηροπήγια που είχαν μέσα πετρούλες δεν το κατάλαβα καλά. Τί δηλαδή, τα μπαλόνια κρέμονταν από ένα κηροπήγιο σε κάθε τραπέζι και τί κηροπήγιο ήταν αυτό, μικρό ή μεγάλο; Για να είμαι ειλικρινής κάτι τέτοιο με τα μπαλόνια σκεφτόμουν να κάνω και εγώ αλλά δεν ξέρω από πού να τα στερεώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφερεις να βρεις φτηνα γυαλινα μπολ, μπορεις να μαζεψεις βοτσαλα απο την παραλία ... και το νερο μην ανυχησεις.. ειναι πανευκολο.. το χρωματιζεις μονη σου.. Παιρνεις μια λεκανη με χλιαρο νερο και πετας μεσα ενα κομματι γκοφρε χαρτι (ετσι το ζητας απο τα βιβλιοπωλεια) σε οτι χρωμα θελεις και το χαρτι ξεβαφει και βαφει το νερο..

Το βαζεις μεσα σε ενα μπετονακι και το αδειαζεις στα βαζα σου..

Επίσης εχε το νου σου γιατι τωρα ερχεται πασχα και σε καταστηματα "3 κατοσταρικα ή 1 ευρω ' (ετσι δεν τα λεμε αυτα που πουλουσαν τα παντα 3 κατοσταρικα πριν βγει το ευρω?) μπορεις να βρεις παφτηνα λαχανι καλαθακια..

Εγω περυσι πηρα παρα πολλα που τα χρησιμοποιησα για στολισμο στο γαμο με 1 ευρω το ενα..

τα εχω φυλαξει.. θα μου χρειαστουν για καμια σχολικη γιορτη :D:D

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην βάφτιση της μικρής μου είχα εκτυπώσει μεγάλες φωτογραφίες της και είχα τοποθετήσει από μία φωτογραφία σε κάθε τραπέζι (αρκετά μεγάλη, αν θυμάμαι καλά σε μέγεθος Α3) και έτσι όταν μπήκαμε στο χώρο έβλεπα το μουτράκι της σε διάφορες πόζες. Ηταν πολύ ωραία!!!!!!!!!!

Επίσης είχα εκτυπώσει χαρτοπετσέτες με το όνομα της και την ημερομηνία της βάφτισης και είχα τοποθετήσει από μία χαρτοπετσέτα σε κάθε ένα πιάτο των καλεσμένων.

Link to comment
Share on other sites

ήταν γυάλινα βάζα απο κάτω με πετρούλες χρωματιστές και διάφορες άλλες πετρούλες μέσα σε νερό και πάνω είχε σαν ζελέ και εκεί βρισκόταν το κεράκι.Αυτό που περιγράφει το αστεράκι μου φαίνεται τέλειο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια απ΄ ότι θυμάμαι το κόστος ήταν 70 ευρώ, από μία βιοτεχνία την θεσσαλονίκη, σε 2000 κομμάτια (ακόμη έχω χαρτοπετσέτες να φανταστείτε από το 2005), σε ότι χρώμα ήθελα και σε χαρτί linnetes.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια sites βλέπω και ενθουσιάζομαι και τα θέλω όλα. Εγώ πάντως ζήτησα προσφορά από μία πολύ οργανωμένη και "έξυπνη" εταιρία διοργάνωσης εκδηλώσεων στη Θεσσαλονίκη, αλλά το κόστος της διακόσμησης του χώρου της δεξίωσης είναι απαγορευτική για τα δικά μου βαλάντια..... 1700 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τσίγκινα κουβαδάκια (γαλάζια στην περίπτωσή μας από τα jumbo 4,5 ευρώ το ένα σε πολλά χρώματα), μέσα στα οποία είχα φυτέψει ένα βασιλικό. Απ' έξω είχα κολλήσει με σιλικόνη πολύχρωμους αστερίες (ήταν κατακαλόκαιρο). Με γαλάζια κορδέλα είχα δέσει και τις πετσέτες και πάνω στο δέσιμο είχα βάλει πάλι έναν αστερία. Κατά κοινή ομολογία ήταν απλό και όμορφο. Άσε που οι βασιλικοί έγιναν ανάρπαστοι. Μόλις που κατάφερα να κρατήσω έναν για ενθύμιο..... Λυπάμε που δεν έχω φωτογραφία να σας στείλω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...