Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ...


Recommended Posts

Χαιρεται,ειμαι καινουριο μελος -εχω διαβασει θεματα σας που μ'εχουν βοηθησει πολυ- αλλα επειδη αυτη τη φορα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο με το προβλημα μου θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Εχω ενα γιο 2,7 χρονων τον οποιο απο Σεπτεμβριο προγραμματιζω να τον στειλω σε δημοσιο παιδικο σταθμο και θα ξεκινησω δουλεια ως πωλητρια σε καταστημα φιλης. Το προβλημα μου ειναι το εξης: τι θα κανω τον μικρο οταν ο παιδικος ειναι κλειστος, οπως την περιοδο των γιορτων ή και το καλοκαιρι? Να σημειωσω οτι δεν εχω καποιον δικο μου, οπως γονεις που να μπορω να τον αφησω καποιες μερες. Εχω ηδη αρχισει να ανησυχω και για οταν ξεκινησει το νηπιαγωγειο ή δημοτικο που τα σχολεια ειναι κλειστα ολες τις γιορτες και ολο το καλοκαιρι.

Εργαζομενες μητερες (και πατερες) εσεις τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή σου μέρα και καλως όρισες,

δεν έχω παρόμοια εμπειρία μια και η γιαγιά μας είναι διαθέσιμη για φύλαξη αν χρειαστούμε. Όσον αφορά στους παιδικούς σταθμούς υπάρχουν κάποιοι ελάχιστοι απ' όσο γνωρίζω, που μένουν ανοιχτοί και τον Αύγουστο (για παράδειγμα σε παρόμοιο topic στο forum είχα διαβάσει για έναν τέτοιο σταθμό στο Χαλάνδρι). Για παιδάκια πάνω από 4-5 ετών διοργανώνονται αρκετά summer camps που τα κρατούν απασχολημένα με διάφορες δραστηριότητες (κυρίως αθλητικής φύσεως) μέχρι το μεσημέρι τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο.

Ελπόζω να βοήθησα λίγο.

Φιλικά,

Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση.

Εχω ακουσει οτι γινονται καποια προγραμματα σε δημους για απασχοληση των παιδιων το καλοκαιρι, αλλα οι πληροφοριες μου σταματουν εκει.

Εχω ψαξει στο site του δημου που ανηκω αλλα δεν βρηκα τιποτα.

Γνωριζει καποια αν οντως υπαρχει κατι τετοιο; Ειναι για ολο το καλοκαιρι ή για καποιες συγκεκριμενες μερες; Μενω Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

τα summer camps απευθύνονται σε παιδάκια α' δημοτικού και πάνω

κάνουν κυρίως αθλητικές δραστηριότητες από τις 8 το πρωί έως τις 2 το μεσημέρι συνήθως.

vatza δυστυχώς δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις... ή θα παίρνεις άδεια όταν το παιδί δεν θα είναι στο σχολείο, ή θα πρέπει να βρεις κάποια γυναίκα να στο κρατάει... επίσης σημείωσε ότι στον δημόσιο παιδικό σταθμό, θα πρέπει να υπολογίσεις και ότι το παιδί κάποιες μέρες του χρόνου δεν θα πηγαίνει, γιατί θα έχουν απεργία οι δασκάλες, ή θα έχουν συνέλευση, ή θα έχουν σεμινάρια και πάει λέγοντας... :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν ηξερα που να ποσταρω,για να πω τον πονο μου.....

τι θα τα κανω τα θηρια μου απο αυριο που δεν εχουν σχολειο;;;;;

 

θα με τρελλανουν λεμε.....(χε,χε)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...