Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΧΑΜΗΛΑ ΣΕ ΤΟΜΗ ΚΑΙ ΚΟΚΚΑΛΑ


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια. πριν 4 μερες πηγα στον γιατρο για μια τυπικη επισκεψη, ολα καλα. στις 1/4 μπαινω στον 9ο μηνα. απο χτες ποναω πολυ χαμηλα στην τομη της καισαρικης, οπως πονουσα μια εβδομαδα αφοτου ειχα κανει καισαρικη. επισης πονανε πολυ τα κοκαλα μου χαμηλα :oops:

περπαταω με δυσκολια. κουτσαινω.αυριο θα μιλησω με τον γιατρο, αλλα ηθελα να ρωτησω,ειχε καμια σας αναλογη εμπειρια ?συμβαινει επειδη βαραινει πλεον η κοιλια προς τα κατω ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια. πριν 4 μερες πηγα στον γιατρο για μια τυπικη επισκεψη, ολα καλα. στις 1/4 μπαινω στον 9ο μηνα. απο χτες ποναω πολυ χαμηλα στην τομη της καισαρικης, οπως πονουσα μια εβδομαδα αφοτου ειχα κανει καισαρικη. επισης πονανε πολυ τα κοκαλα μου χαμηλα :oops:

περπαταω με δυσκολια. κουτσαινω.αυριο θα μιλησω με τον γιατρο, αλλα ηθελα να ρωτησω,ειχε καμια σας αναλογη εμπειρια ?συμβαινει επειδη βαραινει πλεον η κοιλια προς τα κατω ??

 

anyone ????

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πονούσα στην τομή, όπως και γενικά σε όλη την περιοχή χαμηλά.

Μου χε πει ο γιατρός ότι ήταν επειδή όλα σχεδόν είναι τσιτωμένα.

όσο για το ότι κουτσαίνεις , προφανώς είναι από τη μέση σου. Συνήθως χτυπάει στο πόδι.

Με το καλό να γεννήσεις και θα περάσουν σιγά σιγά όλα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ακριβως τα ιδια.....ειμαι 31 και 2 και υποφερω κοιμαμε με πονους ξυπνω με πονους ασε δραμα θα ρωτησω τον γιατρο αυτη την εβδομαδα που εχω ραντεβου!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. πριν 4 μερες πηγα στον γιατρο για μια τυπικη επισκεψη, ολα καλα. στις 1/4 μπαινω στον 9ο μηνα. απο χτες ποναω πολυ χαμηλα στην τομη της καισαρικης, οπως πονουσα μια εβδομαδα αφοτου ειχα κανει καισαρικη. επισης πονανε πολυ τα κοκαλα μου χαμηλα :oops:

περπαταω με δυσκολια. κουτσαινω.αυριο θα μιλησω με τον γιατρο, αλλα ηθελα να ρωτησω,ειχε καμια σας αναλογη εμπειρια ?συμβαινει επειδη βαραινει πλεον η κοιλια προς τα κατω ??

γεια κ απο μενα.. δν ξερω να σε πω για την τομη της καισαρικης αλλα αν εννοεις οτι σε πονανε τα κοκκαλα της λεκανης χαμηλα απο κατω εμενα με πονανε απο τα μεσα του 7 μηνα....απλα προσπαθει το μωρο να μπει μεσα κ απο το βαρος κ το σπρωξιμο πονανε....εμενα ακομα κ τωρα που εχει μπει ολο το κεφαλι μεσα στην λεκανη ακομα ποναει πολυ ουτε να σηκωσω το ποδι δν μπορω να βαλω καλτσες ή παπουτσια......αντε με το καλο ευχομαι..

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγα στον γιατρο και μου ειπε υπομονη, απολυτη αναπαυση και οτι ειναι το μωρο πολυ με το κεφαλι προς τα κατω, γι΄αυτο ποναω τοσο.ξαπλωνω οσο το δυντον περισσοτερο, αλλα αφου σηκωθω παλι με πιανουν πονοι μετα απο κανα μισαωρο :cry:

υπομονη, τι να κανουμε....τουλαχιστον ειναι καλα το μωρο ;)

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα το γιατρο και του ειπα ακριβως που ποναω και ολα τα υπολοιπα και μου απαντα το πολυ πολυ να γεννησουμε:shock::shock::shock::shock:ειμαι 32 εβδομαδων αλλα μπηκε σε θεση το μωρο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πονάω ακριβώς στα κόκαλα της λεκάνης χαμηλά από όταν μπήκα στον όγδωο και τώρα που μπήκα στον μήνα μου(μεθαυριο μπαίνω)πονάω ακόμα...Το μωρό έχει πάρει θέση και προφανώς πάει να εδραιωθεί!Είναι φυσιολογικό!Ούτε εγώ δεν μπορώ να περπατήσω κανονικά.Η τομή με πονάει ελάχιστα ευτυχως και αυτό είναι θετικό γιατί μαλλον θα τα κατεφέρουμε για φυσιολογικό αυτή την φορά,αν βέβαια θέλει και ο Θεός!:oops:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα μου εδωσε μαγνησιο βολταρεν υποθετα κρεμα βολταρεν!!μαγνησιο για να σταματησουμε της συσπασεις και τα υπολοιπα για τους πονους μου ειπε να μην κανω τιποτα απολυτος ξαπλα και ξεκουραση γιατι μας βλεπει για προωρο και μου ειπε ειναι μικρο και δεν θα μπορει να ανασανει.....επεισης μου εδωσε αμοξιλ για την τομη της καισαρικης....αφηστε ενα καρο συμπληρωματα την ημερα 3 χαπια μαγνησιο 1 σηδηρο 1 ασβεστιο 3 αμοχιλ ι υποθετο και εντριβες με την κρεμα και οταν με ξαναδει πρεπει να μην ποναω πουθενα...α και με εβαλε να κανω καμπυλη ζαχαρου για καλο και κακο γιατι το ειδε λιγο τσιμπιμενο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

teddy-tedi ποσο μηνων είσαι????Εγώ που του το ανεφερε,μου εξηγησε ότι είναι απόλυτο φυσιολογικό να πονάμε στα οστά χαμηλά γιατί υπάρχει ένας ολόκληρος μηχανισμός ο οποίος π΄ρεπει να εθεί σε λειτουργία ώστε να έχουμε ομαλό τοκετό.Απλά δεν θέλει να έχουμε συσπάσεις πριν μπούμε στον μήνα μας!Εγώ που μπήκα,μου είπε να κόψω τα ασβέστια, να αυξήσω τα μαγνήσια για να μην πονάω ιδιαίτερα(βοηθούν στην χαλάρωση των μυων) και να κόψω κάθε άλλο χάπιπου σταματά τις συσπάσεις,καθώς μπορώ πλέον να γεννήσω ανα πάσα στιγμή.Όμως όταν είχα μπει στον όγδωο,μου είχε δωσει και εμένα υπόθετα βολτεράν για κάτι πόνους που είχα χαμηλά και στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πολύ πόνος στα κόκαλα της μέσης και χαμηλά στη λεκάνη...Μου είπε ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό!

Πάντως το ΣΚ που το ριξα στο περπάτημα με βοήθησε πάρα πολύ. Κυρίως πονάω μετά το 8ωρο στο γραφείο που είμαι μονίμως σε μία καρέκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια πολλά φάρμακα ακούω.

Για μαγνήσιο μου πε και μένα αν έχω κράμπες (βοηθάει σε πιασίματα και χαλάρωση των μυών).

Αλλά βολταρεν κάνει;

Προσωπικά μέχρι στιγμής σε αυτή την εγκυμοσύνη μόνο filicin πήρα στο 1ο τρίμηνο και μετά τίποτα. Είναι βεβαια λίγο η άσχημη σχέση που έχω με τα φάρμακα, πέτυχα και γιατρό που δεν με τσιτώνει, οπότε την περνάω καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οπα καστε!!!!Ελπίζω ο σίδηρος που σου έγραψε ο γιατρός να περιείχε μέσα την απαραίτητη ποσότητα φυλικού που απαιτείται στην εγκυμοσύνη!!!Το φυλλικό οξύ όπως θα ξέρεις είναι απαραίτητο στη εγκυμοσύνη!Βολταρέν μου είχε πει να βαλω ένα και μοναδικό υπόθετο,όταν είχα ταλαιπβρηθεί ιδιαίτερα και υπήρχε πρόβλημα.Τα utrogestan τα έπερνα προληπτικά κυρίως γιατί στο πρώτο είχα πάθει αποκόλληση και με το να έχω ένα ήδη στο σπίτι η ζωή μου είναι ελαφρώς πιεσμένη και αγχωτική!Σκέψου ότι είμαι στον μήνα μου και εξακολουθώ να πιάνω αγκαλιά τον γιο μου που είναι 13 κιλά.Βέβαια κάθε χάπι για συσπάσεις το έκοψα.

Link to comment
Share on other sites

γεια κοριτσια..οι πονοι ξεκινησαν με το που μπεικα στους 7 μηνες:(:(

τωρα ειμαι 33 και 2 ημερων και συνηθως ο πονος στη μεση λεκανη γοφους και απο κατω:oops:γινετε πολυ εντονος οτα κουραζομαι η περπαταω...συγκεκριμενα ο γιατρος ειπε ουτε καν ξεσκονισμα!!!να πω την μαυρη αληθεια αντεχω τον πονο οπωτε τα υποθετα δεν τα περνω και δεν βαζω ουτε βολταρεν αφου απαγορευετε στο θηλασμο και στην εγκυμωσηνη και εγω και θηλαζω και εγκυος ειμαι!!!γενικα ουτε οταν γεννησα το πρωτο παιδι με καισαρικη δεν πηρα παυσιπονα απο την πρωτη μερα,αντεξα οπωτε αυτο δεν με πειραζει τοσο οσο η προοπτικη να γεννησω προωρα:|περνω μονο μαγνησιο σιδηρο-φωλικο και ασβεστιο,τα αμοξιλ που μου εδωσε ειναι του 1 γραμμαριου κι μου ειπε 3 την ημερα!!το θεμα ειναι οτι εχω θεμα με το στομαχι μου οπωτε κανω εμετο και τα εκοψα τα αμοξιλ!!!τωρα.....εφτιαξα την βαλιτσα για το μαιευτιριο για παν ενδεχομενο αφου οι συσπασεις ειναι πολλες και καθημερινες!!!το μωρο να ειναι καλα ειναι πολυ ατακτο στην κοιλιτσα και μου εχει διαλυσει τα πλευρα:-D:grin:αλλα δεν πειραζει θα αντεξω!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπα καστε!!!!Ελπίζω ο σίδηρος που σου έγραψε ο γιατρός να περιείχε μέσα την απαραίτητη ποσότητα φυλικού που απαιτείται στην εγκυμοσύνη!!!Το φυλλικό οξύ όπως θα ξέρεις είναι απαραίτητο στη εγκυμοσύνη!Βολταρέν μου είχε πει να βαλω ένα και μοναδικό υπόθετο,όταν είχα ταλαιπβρηθεί ιδιαίτερα και υπήρχε πρόβλημα.Τα utrogestan τα έπερνα προληπτικά κυρίως γιατί στο πρώτο είχα πάθει αποκόλληση και με το να έχω ένα ήδη στο σπίτι η ζωή μου είναι ελαφρώς πιεσμένη και αγχωτική!Σκέψου ότι είμαι στον μήνα μου και εξακολουθώ να πιάνω αγκαλιά τον γιο μου που είναι 13 κιλά.Βέβαια κάθε χάπι για συσπάσεις το έκοψα.

 

και εγω σηκωνω την μπεμπα μου 11 κιλα διαρκως!!γενικα ειναι της αγκαλιας:-P:-P

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ δυο παιδάκια έχω : ένα 16 κι ένα 11 κιλά , και η αγκαλιά αγκαλιά. Δεν κόβεται επειδή περιμένω το τρίτο.

Αυτό όμως τί σχέση έχει με τα παυσίπονα ή με το σίδηρο;

Για το φυλικό οξύ δεν ήξερα πως πρέπει να το παίρνουμε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Είχα την εντύπωση πως είναι απαραίτητο το 1ο τρίμηνο και κυρίως για το έμβρυο για την αποφυγή της δισχιδούς ράχης και άλλων νευρολογικών προβλημάτων.

Μάλλον από τα πολλά φάρμακα της πρώτης εγκυμοσύνης έφτασα στο αντίθετο άκρο και δεν παίρνω τώρα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...