Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εσεις ποτε σταματησατε δουλεια?


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια, διανυω τη 33η εβδομαδα κι εργαζομαι ακομα, ειμαι ελευθερος επαγγελματιας. σκεφτομαι να δουλεψω αλλη μια βδομαδα, δηλαδη στις 34 εβδομαδες και κατι, να σταματησω.θεωρειται νωρις? εσεις ποτε θα σταματησετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ανάλογα με τη δουλειά... Αν είσαι χαλαρή και δεν σηκώνεις βάρη και σου αρέσει η δουλειά σου, μη σταματήσεις καθόλου, γιατί θα περάσει ο καιρός πιο γρήγορα. Αν πάρεις άδεια θα μετράς πλέον δευτερόλεπτα και πίστεψε με αργούν τα ρημαδιασμένα:lol:

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

ειμαι 32w και ακομα πάω στην δουλεια...μαλλον μεχρι τελους θα πηγαινω γιατί να σου πώ φοβάμαι να μείνω μόνη στο σπίτι...καλύτερα στην δουλειά που είναι όλοι. Εξάλλου με προσέχουν όλοι οι συνάδελφοι! το μόνο που φοβάμαι είναι μην κολλήσω καμια γρίπη τώρα στα τελειώματα γιατί αυτή την εποχή είναι σε έξαρση!

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη Παρασκευή θα ειμαι 32w 5d παραδιδω τα καθηκοντα μου.

Δεν εχω ορεξη να συνεχισω. Νυσταζω, βαριεμαι, δεν κοιμαμαι και καλα τα βράδια.

Θα πάρω και το 6μηνο, οπότε το παιδάκι μου θα ειναι μεγάλο όταν θα ερθει η ώρα της επιστροφης.

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανάλογα με τη δουλειά... Αν είσαι χαλαρή και δεν σηκώνεις βάρη και σου αρέσει η δουλειά σου, μη σταματήσεις καθόλου, γιατί θα περάσει ο καιρός πιο γρήγορα. Αν πάρεις άδεια θα μετράς πλέον δευτερόλεπτα και πίστεψε με αργούν τα ρημαδιασμένα:lol:

 

Ετσι ακριβως ειναι!Στη δουλεια μου βγαινουμε αναγκαστικα με τη συμπληρωση του 4ου μηνα και πιστεψτε με νομιζω οτι εχουν περασει 2 χρονια απο το τελος Νοεμβριου!!!:?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα... εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης είμαι άνεργη και δεν περνάει με τίποτα ο καιρός... είχαμε και κάτι προβλήματα στην αρχή με συσπάσεις και ο άνδρας μου δεν με άφηνε να κάνω και πολλές δουλειές στο σπίτι...και τώρα είμαστε 34 εβδομάδων και έχω πάλι συσπάσεις και με έβαλε ο γιατρός ξάπλα...δεν περνάει με τίποτα ο καιρός... λέω τι ωραία θα ήταν να δούλευα τουλάχιστον στην αρχή...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ λόγω ΙΚΑ υποχρεωτικά σταματάω 56 μέρες πριν την ΠΗΤ... Οπότε διανύω τις τελευταίες μου μέρες στη δουλειά! Κι ενώ τα περισσότερα πρωινά που ξυπνάω με δυσκολία εύχομαι να περάσουν γρήγορα οι μέρες, δύο τρεις φορές που έμεινα σπίτι με αναρρωτική είχα σκυλοβαρεθεί... :rolleyes:

Ευτυχώς έχω πολύ καλή και έυκολη εγκυμοσύνη μέχρι τώρα και δεν έχω νιώσει την ανάγκη να ξεκουραστώ!

Πάντως ελπίζω να βρω πράγματα να κάνω και να απασχολούμε όσο θα κάθομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα! Κι εδώ μια απ' τα ίδια... μας υποχρεώνει το ΙΚΑ να σταματήσουμε 56 μέρες πριν :?

Έχω σταματήσει από τέλος Γενάρη και βαριέμαι λίγο, αλλα οκ...

Νομίζω αν υπάρει η δυνατότητα να δουλεύεις μέχρι όσο αντέχεις κυλάει πιο ευχάριστα ο χρόνος της τελικής ευθείας. Αρκεί βέβαια να είσαι χαλαρά στη δουλειά ;)

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω γιατι χάθηκε το πρωτο:twisted:.

Εγώ σταμάτησα 56 μέρες πριν την πΗΤ. Απο οτι βλέπω πρέπει να είμαι η μόνη που ήθελα να σταματήσω...Να ξεκουρστώ, να ετοιμάσω το δωμάτιο της μικρής, να δω το σπίτι μου κ τον αντρα μου!! Ο καιρός πέρασε πολύ γρήγορα και έκανα την μπουμπού μου..Με τά απο κανένα 2-3μηνο ήθελα να ξαναπάω στην δουλειά..βαρέθηκα! Επέστρεψα όμως μετά απο 1χρόνο. Ε...ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα:confused:. Τώρα ανυπομωνω να κάνω και κανένα δεύτερο για να ξανακάτσω κανένα χρονάκι.:lol::mrgreen::mrgreen:

 

Στην θέση σου θα το απολάμβανα...Ανοιξη έρχεται...βολτούλες,καφεδάκια, κους-κους με τις φιλενάδες...enjoy it. Είναι απο τις λίγες φορές που θα μπορείς να κάθεσαι χωρις άγχος κ τύψεις...Μια ζωή θα δουλεύουμε:shock:...Λέμε τώρα...αν έχουμε δουλειές....!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα θα σταματησω την 35η προς 36η βδομαδα, οταν μπω στο μηνα μου.. η δουλεια εχει ορθοστασια. κι εγω θελω ν'ασχοληθω λιγο με το σπιτι που το εχω παραμελησει λογω της δουλειας, ωστε να ειναι ετοιμο για τον μπεμπακο μας!! κι οταν γεννησω με το καλο, μετα απο 20 μερες περιπου θα επιστρεψω στη δουλεια, γιατι οσο θα μενω κλειστη θα ειναι εις βαρος μου.. αυτα ειναι τα ασχημα του ελευθερου επαγγελματος για τις γυναικες..

 

e4Utp2.png?N8oCwlqD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Εγώ σταμάτησα στην 32η εβδομάδα (τώρα είμαι στην 34η), οχι τόσο γιατί κουραζόμουν στην δουλειά (οικογενειακή επιχείρηση έχουμε και ήμουν σε δουλειά γραφείου διοικητική, και το 8άωρο το είχα κάνει 5-6ώρες) αλλά γιατι είναι μακριά και έπρεπε να οδηγώ 25 + 25 χιλιόμετρα κάθε μέρα εκτός Θεσσαλονίκης , ο άντρας μου γκρίνιαζε οτι κινδυνεύω στους δρόμους οπότε... Δεν λέω τακτοποίησα αρκετές δουλίτσες στο σπίτι, τελευταία ψώνια για το μώρο, άρχισα και μαθήματα ανώδυνου τοκετού με την μαία μου αλλά οι ώρες δεν περνάνε με τίποτε!! δεν περίμενα ποτέ οτι θα μου έλειπε τα γραφείο!! απο την άλλη όταν έρθει ο μπέμπης θα τρέχω όλη μέρα οπότε ας βαρεθώ λίγο τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δοξα τον Θεο ειχα τελεια εγκυμοσυνη.Δουλευα μεχρι κ μια μερα πριν γεννησω και στις 20 μερες πηρα μιση ευχουλα κ ξαναβγηκα για δουλεια.

Να σας πω την αληθεια ομως κοριτσακια θα ηθελα να ειχα κατσει παραπανω γενικοτερα...να ειμαι κυριως ψυχολογικα ξεκουραστη..αλλα ωντας ελευθ.επαγγελματιας οσο καθομαι τοσο χανω δουλεια οποτε...αναγκαστικα.

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ αν και είχα σκοπό να δουλέψω όσο αντέξω... την προηγούμενη Δευτέρα είχαμε έντονες συσπάσεις και μπήκα κλινική για δύο μέρες. Ο γιατρός μου είπε ξάπλα από τότε, κοντεύω δυο βδομάδες (τώρα είμαι τέλος 34 εβδομάδας).

έχω τρελαθεί σπίτι μόνη τόσο καιρό!!!! δεν περνάνε οι μέρες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τελικα δουλευω ακομα, και θα σταματησω τελος της εβδδομαδας που τελειωνω με κατι τελευταιες υποχρεωσεις. χθες μπηκα στο μηνα μου, και ειλικρινα νιωθω κουρασμενη και δεν εχω ορεξη να δουλεψω.

 

uu77p2.png?TZ8zzKp0

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα μου και εγώ δουλεύω ακόμα και είμαι στην 32 εβδομάδα αλλά με δίδυμα! Θα σταματήσω στη 34 εβδομάδα αλλά ελπίζω να μην συμβεί κάτι πιο νωρίς .Δεν θα μπορούσα να κάτσω σπίτι πιο νωρίς γιατί όσο σκεφτομαι ότι θα κάτσω 5 μήνες σπίτι όταν γεννήσω μου φαίνετε αρκετό..τώρα με δίδυμα ίσως να μην είναι αρκετό στην πραγματικότητα :|αλλά σίγουρα αν κλειστείς σπίτι και από πολύ νωρίς ίσως βαρεθείς.

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα σπιτι..σταματησα με τη δουλεια, ειμαι πλεον 36w και 5d. και το αποτελεσμα..σκυλοβαρεθηκα..αυριο θα βγω βολτα για καφεδακι με φιλες το πρωι.. δεν παλευεται στο σπιτι..

 

3tTfp2.png?dY2cmqUW

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...