Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλω να γεννήσω...αλλά όχι με πρόκληση!


Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια! Σήμερα πήγα στο γιατρό για την καθιερωμένη εβδομαδιαία επίσκεψη μιας κ έχω μπει στην 40η εβδομάδα και με λίγα λόγια θέλει να με βάλει το Σάββατο για γέννα με πρόκληση. Το καρδιοτοκογράφημα καθώς κ ο υπέρηχος έδειξαν ότι είναι όλα καλά μέχρι στιγμής. Κανένα πρόβλημα με αμνιακό, πλακούντα, παλμούς, το μόνο που τον απασχολεί είναι το βάρος του παιδιού που είναι στα 3.500 σήμερα και επειδή υπάρχει η απόκλιση +/- 500 γρ. φοβάται μη βγει πόλύ μεγάλο αν το αφήσουμε κ ζοριστώ στη γέννα. Εσάς πως σας ακούγεται αυτό, είναι λόγος για να πάω με προκληση? Αγχώθηκα πάρα πολύ και στεναχωρέθηκα γιατί τόσο καιρό ήλπιζα το μωράκι μου να μου κάνει ξαφνικά την έκπληξη κ όχι να πάω με ραντεβού να το βγάλω με φάρμακα κ με το ζόρι!

eNortjKzUjIytDQzNVayBlwwFZsC1w,,87.pngeNortjKzUjIyMjAyslCyBlwwFVsCzQ,,29.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφου το μωρο σου ειναι καλα κ εσυ το ιδιο μη δεχτεις να πας με προκληση..δεν θα σε συρει κ με το ζορι!!!πολλες γυναικες γεννανε κ 41 κ 42 εβδομαδων..ο,τι σου λεει η καρδια σου,το σωμα σου κ το μωρο σου κανεις!!!με το καλο το μωρουλι σου

Link to comment
Share on other sites

evig για τον ίδιο λόγο ήθελε η γιατρός μου να με βάλει για πρόκληση την επομένη της πητ (για άλλο, όμως, λόγο δέχτηκα), και το μωρό μου δεν ήταν μόνο 3.500, άλλα δεν το έπιανε ο υπέρηχος, δηλαδή το έδειχνε άνω από 4. Γεννήθηκε 3.750. Σιγά το μεγάλο! Νορμάλ είναι! Αν δε θες να κάνεις πρόκληση, μην την κάνεις. Ειδικά αν δεν έχεις καθόλου διαστολή και/ή το μωρό δεν είναι χαμηλά. Με διαστολή 2 μπήκα, μωρό ανεμπέδωτο και δε γλύτωσα την καισαρική. Κάθε παρέμβαση έχει και τα ρίσκα της... Σε παρακαλώ, στείλε μου σε πμ το όνομα του γιατρού σου, αν μπορείς.

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εισαι 39+1 που σημαινει οτι το σαββατο θα εισαι 39+4,σωστα?ενταξει δεν ειναι τραγικα πολυς καιρος για να σε βαλει με προκληση.και αφου ολα ειναι καλα με το μωρο συζητησε το μαζι του να σε αφησει λιγο παραπανω.εαν εισαι και πρωτοτοκη δεν ειναι ασυνηθιστο να ξεπερασεις τις 40 εβδομαδες.

 

με το καλο !!!!! :P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Χερετε κοριτσια,

Δε θελω να σου πω αυτα που δε θες να ακουσεις αλλα εγω απ τη αλλη νομιζω να ακουσεις το γιατρο σου.

αυτο με το βαρος εχει πολυ βαση και εξαλλου ειναι ωραια η εκπληξη αλλα η ταπεινη μου γνωμη μην σταθεις εκει το μωρο ειναι τελιομενο...

Κανε και μια προσευχουλα μεχρι το σαββατο μπορει να γινει η εκπληξη:):):)

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι πολύ δύσκολο να το χειριστείς. Από τη μια θεωρείς σωστό να ακολουθήσει τη φυσική οδό το μωρό και να μην βιάσεις τη φύση, από την άλλη όμως σκέφτεσαι "Κι αν κάτι ξέρει ο γιατρός; Αν κάτι δεν πάει καλά;"

 

Θα σου έλεγα να το συζητήσεις και να το διαπραγματευτείς, όσο σε παίρνει βέβαια.

 

Βρέθηκα ακριβώς στην ίδια θέση όταν γέννησα. Στη δική μας περίπτωση στις 37 εβδομάδες είδε στον υπέρηχο μια μικρή καθυστέρηση στην ανάπτυξη του μωρού και μου είπε για πρόκληση. Αναστατώθηκα, προσπάθησε να με πείσει μαζι με τη βοηθό του ότι εκείνοι ξέρουν καλύτερα και πως είναι πιο ασφαλές για το παιδί κλπ.

Όμως τελικά το διαπραγματεύτηκα. Του είπα ότι και εγώ και η μητέρα μου γεννηθήκαμε με πολύ μικρό βάρος αν και τελειόμηνες και τελικά μου έδωσε άλλη μια βδομάδα. Αποδείχτηκε πως το μωρο άρχισε να αναπτύσσεται μια χαρά μέσα σε αυτή τη βδομάδα!:D

Στις 38+1 και με διαστολή 2 μου είπε τέρμα, το απόγευμα μπαίνεις για πρόκληση. (προπαραμονή Χριστουγέννων...:mad:) Δεν μου άρεσε πολύ η ιδέα αλλά τελικά και με πίεση συγγενών το δέχτηκα.

Την έκπληξη την έκανε όμως η μικρή! Αφού περπάτησα πάνω από 10 χιλιόμετρα από το πρωί (συμβουλή μαίας και από το πείσμα μου) μόλις μπήκα στην εισαγωγή και μου κάνανε τους προκαταρκτικούς ελέγχους έσπασαν τα νερά!!! Η μπεμπούλα ήρθε μόνη της και γέννησα στα γρήγορα με τη μαία, ο γιατρός δεν προλαβε τελικά - χε-χε :-).

 

Δεν ξέρω αν το περπάτημα θα βοηθήσει αλλά κακό δεν κάνει.

 

Πάντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ...

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι όταν το παιδί μεγαλώσει και γεμίσει πλέον όλη την κοιλιά δεν μπορεί ο υπέρηχος να το "πιάσει" καλά και έτσι πάντα οι μετρήσεις βγαίνουν λάθος.

η κολλητή μου την είχανε για 3,700 και βγήκε το μωράκι 4,550 !!!!!!

όμως είναι φορές που πρέπει να ακούμε έτσι συζήτησε το με τον γιατρό σου και καταλήξτε από κοινού σε απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Καταρχήν να πω ότι ο γιατρός μου είναι ειλικρινείς μαζί μου από την αρχή. Σε καμία στιγμή δεν άφησε να εννοηθεί ότι κάτι δεν πάει καλά για να με αγχώσει κ να με πείσει πιο εύκολα για πρόκληση, κάτι που πολλοί πιστεύω ότι κάνουν. Επίσης δεν μου έκρυψε ποτέ ότι είναι υπέρ του προγραμματισμένου τοκετού, την άποψη του μου την έχει πει ευθέως και αυτό είναι άλλωστε κάτι που βολέυει πολλούς γιατρούς. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι συμφωνώ μαζί του στο συγκεκριμένο θέμα.

Από την κολπική εξέταση πάντως φάνηκε ότι ο τράχηλος είναι μακρύς ακόμη κ φοβάμαι ότι η πρόκληση θα οδηγήσει σε παρατεταμένο τοκετό κ ίσως καισαρική!

Την ερχόμενη Τρίτη κλέινω 40 εβδομάδες οπότε το άλλο Σάββατο θα έιμαι 40+4, στα φυσιολογικά όρια πιστεύω...αν και με ενοχλεί αφάνταστα που πρέπει ντε κ καλά να είναι Σάββατο για να γίνει η πρόκληση! :mad:

eNortjKzUjIytDQzNVayBlwwFZsC1w,,87.pngeNortjKzUjIyMjAyslCyBlwwFVsCzQ,,29.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου.Πέρυσι τέτοιο καιρό ήμουν έγκυος και είχα ΠΗΤ 3/04 παραμονή Πάσχα.Ενώ όλα πήγαιναν καλά ο γιατρός μου ήθελε να γεννήσω με πρόκληση την Μεγάλη Δευτέρα για να μην κάτσω λέει πασχαλιάτικα στη κλινική!!!!!!!!Άκου να δεις!!Και είχε το θράσος να μου το πει κιόλας!!!Εγώ αρνήθηκα φυσικά!!Περνούσαν οι μέρες και μου λέει έλα Μεγάλη Τετάρτη το μωρό είναι τελειόμηνο να μην το ρισκάρουμε άλλο...Πάλι δεν ήθελα και τελικά μετά απο πιέσεις κλείσαμε ραντεβού για πρόκληση Μεγάλη Πέμπτη γιατί δεν ήθελα να γεννήσω Μεγάλη Παρασκευή(δικό μου θέμα καθαρά).7 μιση το πρωί είχα ραντεβού και 5 μιση μου σπάσανε τα νερά στο σπίτι!!Ήμουνα απο τις τυχερές τελικά...Αλλά στη δική σου περίπτωση νομίζω είναι νωρίς και καλό είναι να περιμένεις και άλλο.Είναι κρίμα να κάνεις πρόκληση και αν δεν είναι έτοιμο το μωρό να καταλήξεις να γεννήσεις με καισαρική.Εγώ αυτά σκεφτόμουν και δεν ήθελα να πάω με πρόκληση.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννησα με πρόκληση, 3 μέρες πριν την ΠΗΤ. Ο τραχυλος είχε εξαληφθει και είχα διαστολη 4. Ο μικρουλης ήταν ψηλά και δεν είχα καθόλου συσπασεις. Εμείς είχαμε και ένα άλλο θεμε. Μονη ομφαλικη αρτηρία.

Μπήκα με προγραμματισμένο. Αν και τελειομηνος, ο μικρουλης γεννήθηκε μόλις 2800(λόγω του θρματος με τον ομφάλιο.

Απο την εμπειρία μου. Πολύς πόνος. Πολυ ταλαιπωρία. Μετα απο ώρες πονων, μου λένε ότι δεν γλυτωνω την καισαρικη. Ευτηχως, είχα καλο γιατρό, το πάλεψε μέχρι τέλους.

Γεννησα με φυσιολογικό τοκετο, μετα απο 10 ώρες!

Είναι θέμα γιατρου, αν θα σε περιμένει ή όχι.

Απο ότι έχω καταλάβει, η γέννα με πρόκληση παίρνει ώρες. Αν είναι οκ ο γιατρός σου, δεν θα σε στείλει στις 5 ώρες για καισαρικη.

Συζήτησε με το γιατρο σου. Γιατί θέλει προγραμματισμένο.

Είμαι της άποψης να τα συζητάμε όλα. Είναι μια τόσο ωραία εμπειρία. Μην έχουμε τέτοια στο μυαλό μας. Να τα έχουμε απο πριν ξεκαθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεκινα να περπατας, να ανεβαινεις σκαλες κ να κανεις γενικη το σπιτι με τη δεουσα προσοχη παντα, μην το παρακανεις ....γενικα κινηση της λεκανης..... εχω να το λεω πως γεννησα τη μικρη αφου ειχα διανυσει αποσταση 2,5 ωρων μεσα στην Αθηνα (απο το 'μητερα' ως το μετρο αμπελοκηπων, :lol:)

οποτε εχεις ελπιδες, με το καλο ολα!:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια! Σήμερα πήγα στο γιατρό για την καθιερωμένη εβδομαδιαία επίσκεψη μιας κ έχω μπει στην 40η εβδομάδα και με λίγα λόγια θέλει να με βάλει το Σάββατο για γέννα με πρόκληση. Το καρδιοτοκογράφημα καθώς κ ο υπέρηχος έδειξαν ότι είναι όλα καλά μέχρι στιγμής. Κανένα πρόβλημα με αμνιακό, πλακούντα, παλμούς, το μόνο που τον απασχολεί είναι το βάρος του παιδιού που είναι στα 3.500 σήμερα και επειδή υπάρχει η απόκλιση +/- 500 γρ. φοβάται μη βγει πόλύ μεγάλο αν το αφήσουμε κ ζοριστώ στη γέννα. Εσάς πως σας ακούγεται αυτό, είναι λόγος για να πάω με προκληση? Αγχώθηκα πάρα πολύ και στεναχωρέθηκα γιατί τόσο καιρό ήλπιζα το μωράκι μου να μου κάνει ξαφνικά την έκπληξη κ όχι να πάω με ραντεβού να το βγάλω με φάρμακα κ με το ζόρι!

 

Γεννησα στις 41 ενα μωρο που μου λεγανε οτι θα ναι το πολυ 3200 και βγηκε 3900 και 53 εκατοστα.Ηταν προκαθορισμενη ημερομηνια για προκληση αλλα το προηγουμενο βραδυ με πιασανε οι πονοι κ γεννησα στο δηθεν ραντεβου.Γνωμη μου....αφου ολα ειναι καλα να μη μπεις...δεν υπαρχει λογος...Αυτη τη μανια να πιεζουν ολοι τη φυση δε τη καταλαβαινω...εγω ειχα πολυ ωριμο πλακουντα κ.λ.π.προβληματα κι ομως ο γιατρος μου μου εδωσε και 3 επιπλεον προθεσμιες...Να πας φυσιολογικα κι ας βγει και 5 και αν μπορεις να μην αφησεις κανενα να σου πατησει τη κοιλια-να σε πιεσει αν ειναι μεγαλο το μωρο,γιατι εγω δε μπορουσα και με πατησανε στη κοιλια,βγηκε,αλλα εμενα με ραβανε μιση ωρα.Αρχισα να χανω τις αισθησεις μου λογο χαμηλης πιεσης και πολλα αλλα,γι αυτο το κανανε ομως.

Οταν ειναι η ωρα να βγει θα βγει....αν δεν εχεις προβληματα ,η δεχεσε πιεσεις...και μη φοβασε το αν θα ειναι μεγαλο το παιδακι,γερο να ναι!!!Με το καλο και μην αφηνεις κανεναν να σε ανχωνει,χωρις λογο....Με το καλο και η Παναγια μαζι σας!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με προκληση 39 +6 επειδη εκανα πιεση (το διαπιστωσα τυχαια που μπηκα σε ενα φαρμακειο και μου βρηκε η κοπελα 16 με 10χωρις να με ξερει μου λεει παρε αμεσως τον γιατρο σου) δεν ενιωσα ασχημα απλα ετυχε και μπηκα.γεννησα σε περιπου 4 ωρες

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=799&page=2

μπορειται να διαβασετε το μηνυμα 39.εγω εμπιστευτηκα τον γιατρο μου απλα!!

αν δεν το εκανα ισως να μην ειχα τον μπεμπη μου ειχε σχεδον αποκολληθει ο ομφαλιος λωρος,φανταζομαι οτι καταλαβαινεται τι σημαινει αυτο.παυει να τρεφεται και οξυγονονεται το εμβρυακι.ευχομαι τα καλυτερα κοριτσακι

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω καταλάβει, η γέννα με πρόκληση παίρνει ώρες. Αν είναι οκ ο γιατρός σου, δεν θα σε στείλει στις 5 ώρες για καισαρικη.

δεν ειναι απαραιτητο αυτο που λες. εγω γεννησα με προκληση ακριβως στην ΠΗΤ, μεσα σε 1ωρα κ 20 λεπτα:wink:

το σιγουρο ειναι οτι καθε μια περιπτωση ειναι διαφορετικη.

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα 3 μερες πριν μπω για προκληση ο υπερηχος με εβγαζε 3600, αλλα το μωρο γεννηθηκε 4800. Εννοειται οτι πηγαμε για καισαρικη, γιατι και πονους που μου εβαλαν δεν γινοταν τιποτα....

 

Για να το βλεπει μεγαλο το μωρο...μου φαινεται λογικο να εχει την υπονοια οτι θα ταλαιπωρηθεις και πιθανως να θελει να αποφυγεται και την καισαρικη ....

 

Τον εμπιστευεσαι το γιατρο σου? Αν ναι..κανε ο,τι σου λεει...

Αν οχι...ειναι αλλο θεμα αυτο .... :)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω το δευτερο δεν ηθελα να το γεννησω με προκληση ηταν και δευτερο και ελεγα τι στο καλο θα ερθει πιο γρηγορα.το πρωτο το γεννησα την 40 εβδομαδα και εκανα 12 ωρες να γεννησω.Στο δευτερο ελεγα οτι και να μου πει εγω θα περιμενω.Περασε η 40 εβδομαδα περασε και η 41 και τελικα γεννησα 3 μερες πριν κλεισω την 42 με προκληση μπηκα στις 12 το βραδυ της Δευτερας και γεννησα την αλλη μερα την Τριτη 6 το απογευμα.Και τι καταλαβα που περιμενα?Και τα νευρα μου εσπασαν και ειχα ενα μονιμο αγχος.Α και ο γιατρος ειχε απελπιστει με μενα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Εμενα το μωρο μου το εβγαλε στις 38+4 3640.Το Σαββατο μπαινω με προκληση και θα ειμαι 39+1.Ειμαι γενικα μικροκαμωμενη και φοβαμαι πολυ μηπως ειναι πολυ μεγαλο το μωρο:?Ξερω οτι οι υπερηχοι εχουν αποκλιση αλλα απ'οτι ειδα μπορει να βγει και μεγαλυτερο, ενω μεχρι τωρα νομιζα πως βγαινει μικροτερο..Την κορη μου την γεννησα 3200..

Φλερταρω πολυ με την ιδεα της καισαρικης, μεχρι τωρα φαγωνομουν να γεννησω φυσιολογικα..Πως καταλαβαινουν οτι το μωρο ειναι μεγαλο και θα ζοριστεις προλαβαινεις να κανεις καισαρικη?το καταλαβαινουν πιο νωρις..?

Σορυ αν σκεφτομαι βλακειες αλλα δεν εχω ιδεα απο καισαρικες

Link to comment
Share on other sites

περιπτωσεις...

1. φιλη την εβαλαν περισυ Μ. Δευτερα καθως ειχε τυλιχτει ο λωρος και το μωρο ειχε μικρο βαρος..τον τελευταιο μηνα ο ιατρος ετοιμαζε τη μαμα οτι το μωρο δεν παιρνει βαρος.. αποτελεσμα.. καισαρικη το μωρο μισο κιλο παραπανω κοντα στα 4 κιλα..ο ομφαλιος δεν ηταν τοσο τραγικος και εκεινη μετανιωσε για την καισαρικη..

2. εγω με ΠΗΤ 18/4. μεχρι 16 τιποτααα..στις 18 λιγο αιμα το πρωι..ωραια λεω θα γενννησουμε σημερα..μεχρι το βραδυ πονακια...τιποτααααα...

με τα πολλα γεννησα με Φ.Τ. στις 4 το απογευμα στις 19/4..δηλ 40+1

 

προβληματισμοι..

εγω ειχα γεννηθει την ΠΗΤ, ισως να παιζει ρολο ισως και οχι..

ομως μου ειχε πει κατι η μητερα μου (3 γεννες με φυσιολογικο,χωρις προκληση) οταν μετραγα ποσο μηνων ειμαι και περιττο να σου πω οτι την εκραζα οταν μου το ελεγε ''δεν μετρας καλα τους μηνες και ο ιατρος σου δεν στα εχει πει καλα'' ασε ρε μανα που ξερεις εσυ της ελεγα.. ''εμενα και στις 3 εγκυμοσυνες ο ιατρος μου μετραγε τις 40 εβδομαδες ,απο την συλληψη και οχι απο την τελευταια μερα περιοδου.''

αυτο λοιπον σημαινει οτι εγω γεννηθηκα 40 +15 ημερες (χοντρικα!)

τι θελω να πω..οτι μαλλον εχει αλλαξει ο τροπος μετρησης και οτι οι 40 εβδομαδες δεν νομιζω οτι θα επρεπε να ειναι το απολυτο οριο..εχω κατι υποψιες για συνομωσιες παλι αλλα δεν θα τις εκφρασω..θελω να πιστευω οτι κανω λαθος..για ρωτηστε ομως τις μητερες σας- αν θυμουνται- να μας πουν πως μετραγαν..

 

κι οσο για σας που βιαζεστε,το ξερω οτι οι τελευταιες μερες ειναι δυσκολες αλλα εχουν δυο μεγαλα καλαααα ..πρωτον ξερεις που ειναι το μωρο σου και τι κανει :wink: και δευτερον κοιμασαι, κατι που για τα επομενα χρονια θα ειναι πολυτελεια..οποτε εκμεταλλευτειτε το!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

paros ευχαριστω για τις συμβουλες σου..κι εγω σε γενικες γραμμες τα ιδια σκεφτομουν, ομως ειναι η δευτερη μου εγκυμοσυνη οπου με εχει κουρασει αφανταστα..Σιγουρα οπως ολες τις εγκυουλες...η καθεμια μας ομως εχει τα δικα της ορια..Θα μου πεις τι ειναι μια ακομα εβδομαδα?Για μενα ειναι και παρα ειναι ετσι οπως νιωθω αυτη την στιγμη:-(

Οσο για τα ξενυχτια...δεν ειναι κατι καινουργιο πιστεψε με..Εκτος του οτι εχω ενα παιδακι 2,5 χρονων εχω και αυπνιες σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου..Ισως αν γεννησω καταφερω να κοιμηθω καλυτερα...Αν το νεογεννητο αγορακι μου μοιασει στο νεογεννητο κοριτσακι μου..Βουνο μου φαινεται το τωρα και οχι το μετα..Καπου ξαναεγραψα οτι θελω να τρεχω σαν το Βεγγο παλι δεν αντεχω..

Και να φανταστεις ενα απο τα χαρακτηριστικα μου ειναι η γαιδουρινη υπομονη μου..

Στην συγκεκριμενη φαση οχι η προκληση δεν μ'ενοχλει φλερταρω και με την ιδεα της καισαρικης:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με πρόκληση που κατέληξε σε καισαρική την 41η εβδομάδα.

Αν έπρεπε να επιλέξω πάλι το ίδιο θα έκανα.

Λογικά τον γιατρό μας τον εμπιστευόμαστε! Αλλιώς δε θα τον είχαμε γιατρό, έτσι δεν είναι? Άκου λοιπόν τη συμβουλή του. Μη ρισκάρεις για ανούσια πράγματα....σε λίγο καιρό θα σου φαίνονται όλα τόσο ασήμαντα :) Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...