Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ 30


Recommended Posts

Έίμαι πλέον στη 36 εβδομάδα-9ος μήνας.

 

Ο αιματοκρίτης κολλημένος στο 30. Χάπια πέρνω. Πρωί βράδυ. Νηστική.

 

Πριν την εγκυμοσύνη είχα 43 (ήμουν και καπνίστρια - για αυτό κυρίως). Τότε έδινα αίμα 2 και 3 φορές τον χρόνο. Και ο αιματοκρίτης ήταν ντούρασελ.

 

Τώρα το ρημάδι γιατί δεν σηκώνεται;;; Εντωμεταξύ δεν αισθάνομαι καθόλου αδυναμία. Ίσα ίσα, είμαι σα να μου έβαλες νέφτι.

 

Λε ντοκτόρ πριν δύο βδομάδες που του έστειλα τις εξετάσεις (μέσω αντιπροσώπου για να μην ακούσω σχόλια) ρώτησε την αδερφή μου αν τρώω το φαί μου :rolleyes:. Δούλεμα ψιλό γαζί. Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού, και σήμερα θα πάρω τα καινούργια αποτελέσματα.

 

Σόρυ, αλλά δεν υποτίθεται ότι με μετά την 36 εβδομάδα ο αιματοκρίτης ανεβαίνει;;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μια από τα ιδια!!!!!

αιματοκριτης παντα 42 και τελευταιες εξετάσεις πριν γεννησω 31

σοκ επαθα γιατι δε καταλαβαινα κ τιποτα,απλα μου διπλασιασε το σιδηρο ο γιατρος,

μην αγχωνεσαι φυσιολογικό ειναι

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Rea_1971 μπορει να μην σου κανουν τα χαπια που περνεις.Εγω και πριν μεινω εγκυος ειχα αιματοκριτη 36 και τωρα που ειμαι ακριβως οσο εβδομαδων εισαι κι εσυ ενω μου ειχε παει στο 30 ανεβηκε στο 32 αλλα εκανα και διατροφη περα απο την διπλη δοση σιδηρου.Τρωω 3-4 φορες την εβδομαδα κοκκινο κρεας.Και μολις πιω τον σιδηρο πινω κι ενα ποτηρι χυμο.Ατονιες δεν εχω ουτε εγω(γενναω σε 2 βδομαδες και ειμαι στην τσιτα!!!)απλα εχω ταχυκαρδιες και υπνηλια.

Link to comment
Share on other sites

στο τέλος-τέλος από τον πολύ σιδηρο δεν θα τολμάω να περάσω από αεροδρόμιο... :)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω στιγμα μεσογειακης και αιματοκριτη κατω απο 30 συνηθως. Ολη την εγκυμοσυνη επαιρνα τονους σιδηρου. Γεννησα 36 εβδομαδες και 3 μερες και ειχα 33 οταν γεννησα. Δεν εκανα μεταγγιση την γλιτωσα. Οταν γεννησα μου μετρησαν τον αιματροκριτη μετα απο 3 μερες νομιζω. Ποσο ειχα νομιζεις......? 43!!!!!!!!! εμεινε απο τα κιλα σιδηρου που επερνα......! Δεν ξερω και εγω ποση φερριτινη ειχα. 6 μηνες μετα την γεννα ειχα ακομα αιματοκριτη 36.....;).....μια χαρα θα πανε ολα......αντε με το καλο

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εllemphriem, κι εγώ με στίγμα, ομοιοπαθής!

Ρέα μου μην ανησυχείς αλλά πρόσεξε λιγάκι, μηπως έχεις παραμελήσει τη διατροφή σου? Ο αιματοκρίτης τις τελευταίες εβδομάδες σταθεροποιείται αλλά δεν ανεβαίνει μόνο με τα συμπληρώματα σιδήρου. Δεν ξέρω αν είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη, αλλά αν αναλογιστείς ότι μπορεί να φτάσεις και την 40η εβδομάδα, έχεις δρόμο ακόμα μπροστά σου...Θα σε οφελήσει πολύ περισσότερο από τον σίδηρο το μοσχάρι, το συκώτι και μια πορτοκαλάδα με τον σίδηρο. Προσπάθησε να τον ανεβάσεις πριν πας να γεννήσεις, δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται...μπορεί να χρειαστείς καισαρική (που στο απεύχομαι με όλη μου την ψυχή) και αν έχεις κάτω από 30 αιματοκρίτη θα σου κάνουν μετάγγιση...Μην σε πανικοβάλλω όμως, απλά πρόσεχε λίγο τι τρως, λίγος καιρός σου έμεινε άλλωστε, και είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να πω που -λόγω στίγματος-ξεκίνησα με αιματοκρίτη 32 και τώρα στην 22η εβδομάδα είναι 29,3; Δηλαδή πού θα φτάσει; Πριν από την εγκυμοσύνη ήταν 35 και με το που έμεινα έγκυος έπεσε 3 μονάδες! Ο σίδηρος δεν παίζει ρόλο στην αύξηση του αιματοκρίτη, μόνο με μετάγγιση ανεβαίνει. Ο σίδηρός μου ήταν αρκετά υψηλός όταν είχα αιματοκρίτη 32 και αυτό συμβαίνει στα άτομα που έχουν το στίγμα...μέσα όμως σε δύο μήνες έπεσε στα κατώτερα φυσιολογικά, το ίδιο και η φεριτίνη...ξεκίνησα κι εγώ συμπλήρωμα σιδήρου,αλλά τον αιματοκρίτη δεν τον ανεβάζουν, εξάλλου έχω πάρει πολλές φορές στο παρελθόν και δεν επηρεάζει τον αιματοκρίτη μου....δεν ξέρω ακόμη αν θα τη γλιτώσω,ο γιατρός μου είπε ότι αν πέσει κάτω από 27-28, θα πρέπει να κάνω μετάγγιση γιατί θα αρχίσει να δυσφορεί το μωρό...:(

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ στην εγκυμοσύνη μου έφτασα αιματοκρίτη 29. έχω και το στίγμα.... βέβαια ισχύει οτι ήμουν μια χαρά!!!! ούτε ζαλάδες, ούτε ατονία ! όλα πήγαν καλά όμως γέννησα φυσιολογικά και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με τον αιματοκρίτη τελικά παρόλο που δεν τρώω και καθόλου κρέας (τα τελευταία 16 χρόνια της ζωής μου!!!)

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Εγώ παιδιά μια βδομάδα χωρίς κρέας κι αρχίζω να βλέπω πεταλουδίτσες! Άτιμο στίγμα...πάντως και τον μεγάλο μου το γιο με 28 τον γέννησα και μια χαρά όλα-βέβαια τρόμαζες που μ' έβλεπες, ήμουν άσπρη σαν χασές. Ο γιατρός με είχε στο παρά τσακ για μετάγγιση, αλλά του είπα γιατρε πρώτα βγάλε το μωρό κι ύστερα βάλε μου ό,τι θέλεις...Στον μικρό λύσσαξα στο μοσχάρι και τα κατάφερα καλύτερα, με 33 πήγα. Αφού έλεγα αυτό το παιδί όταν γεννηθεί δεν θα κλαίει, θα μουκανίζει. Μωρε μπας και είναι αυτός ο λόγος που τρελαίνεται για κρέας?

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο γιατρος μου, μου ειχε πει οτι δε παιζει ρολο ο αιματοκριτης τοσο πολυ, οσο κατι αλλο...η φεριτινη? Δε θυμαμαι...μια αλλη τιμη που μετρανε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στην προηγουμενη εξεταση ειχα 26 (με στιγμα).ενω φρικαρα, ο γιατρος με καθησυχασε και μου ειπε οτι για καποιο διαστημα γινεται μια καμπη και ξανανεβαινει.περιμενω την επομενη.

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ 32 ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ 362

 

ιωαννα μου, για τη χοληστερίνη να μην ανησυχείς εκτός αν έχεις κάποιου είδους ιστορικό και πρέπει να την κοιτάς. έμενα η γιατρός μου επειδή 1-2 φορές τη μέτρησα στην εγκυμοσύνη μου (κατά λάθος) κι ήταν στα ύψη -και αυτή και τα τριγλυκερίδια-, ρώτησε ειδικό γιατρό και μου είπε να μην την ξαναμετρήσω καθόλου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί ανεβαίνει πάντα. τώρα στον ένα χρόνο μετά τη γέννα έκανα εξετάσεις και ήρθαν από μόνα τους και χωρίς καθόλου δίαιτα όλα στα φυσιολογικά τους. :-)

Think Different
Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με αιματοκριτη 32 και πριν μπω για καισαρικη ηταν 30 μετα πηρε την κατω βολτα και δεν τη γλιτωσα τη μεταγγιση..μαζι και ο σιδηρος και η φεριτινη και ολα τα συναφη..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον αιματοκρίτη, ο γιατρός μου είπε ότι κατά μέσο όρο ελαττώνεται περίπου κατά 10%-εμένα βέβαια έχει πέσει γύρω στο 16%-μέχρι την 24η εβδομάδα περίπου. Μετά σιγά σιγά σταθεροποιείται, ενώ μετά την 32η εβδ. παρατηρείται μικρή αύξηση. Τώρα αυτό σχετικό είναι, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, ακόμη και στίγμα να έχεις δεν έχουν όλοι την ίδια βαρύτητα,άλλος μπορεί να έχει το λεγόμενο 'βαρύ' στίγμα, άλλος σε πιο ελαφρά μορφή, σε άλλους μπορεί να πέσει πολύ σε άλλους λιγότερο.

Και η αιμοσφαιρίνη πέφτει επίσης και αν πέσει κάτω από 10 ίσως χρειαστεί μετάγγιση...εμένα φυσιολογικά είναι γύρω στο 10,4 και τώρα στην 22η εβδ έχει πάει 9,5..να δω που θα φτάσουν μαζί με τον αιματοκρίτη! Τουλάχιστον νιώθω μια χαρά, ούτε εξάντληση ούτε ατονία.

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

μετα την καισαρικη

αιματοκριτης 24 (φυσ τιμες 37 - 47)

αιμοσφαρινη 7,5 (φυσ τιμες 11,8 - 16,2)

ερυθρα αιμοσφαιρια 3 (με φυσ τιμες 4,2-5,4)

και σιδηρος 40 ( φυσ τιμες 60-150 (νομιζω) )

αν δεν εχεις φτασει σε αυτα τα επιπεδα δεν θα χρειαστεις μεταγγιση..:D:D:D:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ή ο αιματοκρίτης μου είναι "φεύγα" ή στη κλινική δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

 

Νέα αποτελέσματα εξετάσεων Παρασκευής: Αιματοκρίτης 34.

 

Το φαί που έτρωγα τρώω. Τα χάπια που έπαιρνα παίρνω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Έίμαι πλέον στη 36 εβδομάδα-9ος μήνας.

 

Ο αιματοκρίτης κολλημένος στο 30. Χάπια πέρνω. Πρωί βράδυ. Νηστική.

 

Πριν την εγκυμοσύνη είχα 43 (ήμουν και καπνίστρια - για αυτό κυρίως). Τότε έδινα αίμα 2 και 3 φορές τον χρόνο. Και ο αιματοκρίτης ήταν ντούρασελ.

 

Τώρα το ρημάδι γιατί δεν σηκώνεται;;; Εντωμεταξύ δεν αισθάνομαι καθόλου αδυναμία. Ίσα ίσα, είμαι σα να μου έβαλες νέφτι.

 

Λε ντοκτόρ πριν δύο βδομάδες που του έστειλα τις εξετάσεις (μέσω αντιπροσώπου για να μην ακούσω σχόλια) ρώτησε την αδερφή μου αν τρώω το φαί μου :rolleyes:. Δούλεμα ψιλό γαζί. Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού, και σήμερα θα πάρω τα καινούργια αποτελέσματα.

 

Σόρυ, αλλά δεν υποτίθεται ότι με μετά την 36 εβδομάδα ο αιματοκρίτης ανεβαίνει;;;;

 

Οχι δεν ανεβαινει, μπορει να πεσει κι αλλο.

36η εβδομαδα με 30 αιματοκριτη εισαι μια χαρα.

Μη σε αγχωνει κανενας.

Ασχολησου με κανενα ζιπουνακι καλυτερα.

Με το καλο.:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο αιματοκριτης ειναι 27 χαμηλος . μου εδωσε και κατι αλλα χαπια ν παω ν παρω . για ν μην με κανουν καμια μεταγγιση αιματος μετα μ ειπε ο γιατρος κια ν α πινω μικρο ποτηρακι κρασακι κρεας .

η μαμα μου μου ειπε το παντζαρι ανεβαζει στα υψη τον αιματοκριτη . αντε ν δουμε απο σημερα παντζαρια θα τρωο να μ ανεβει τ ατιμο

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο αιματοκριτης μου ειναι στο 30 και παιρνω 3 σιδηρους την ημερα για να το ανεβασω

απλα τα επαιρνα λαθος μεχρι τωρα. προσφατα εμαθα οτι πρεπει να λαμβανεται εχοντας πιει χυμο πορτοκαλι πιο πριν για καλυτερη απορροφηση

επισης εκανα και λιγο ζαχαρα. 5 μετρησεις με την μεγαλυτερη στο 1.47 οποτε προσεχω λιγακι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...