Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ROOMING IN ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΓΑΛΑ-ΣΚΟΝΗ!ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?Η ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ?ΒΟΗΘΟΥΝ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ?ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ?ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γέννησα στις 22/6 στο Ιασώ με κ.τ. θήλασα αμέσως, ήταν καθαρά θέμα μαίας.

το rooming in το υποστηρίζουν δεν ξέρω όμως στην πράξη τι γίνεται.

εγώ είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό έτσι και έγινε απλά πιστεύω πως σίγουρα της έδωσαν και λίγο ξένο..πως είναι δυνατόν όταν το δικό μου μωρό πείναγε, πείναγε και της διπλανής κοπέλας και μας τα έφερναν συνέχεια μαζί????????? οστόσο το δικό μου έχασε αρκετό βάρος γεννήθηκε 3300 μετά από 2 μέρες ήτνα 2850 και την τελευταία μέρα φύγαμε με βάρος 2900 οπότε μάλλον δεν έφαγε και πάρα πολύ ξένο....

όσο για τις μαίες βοηθούν αρκετά, εγώ έμεινα αρκετά ευχαριστημένη από τις μαίες του Ιασώ παρά από την μαία του γιατρού μου ..:?

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!εθιξεσ καινουριο θεμα!ποιον γιατρο εχεισ?ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ?ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΕΙ Η ΜΑΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ!!!ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΑ!ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ!!ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΙΑΚΡΙΣΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ?ΕΣΥ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕΣ ROOMING IN?ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?ΗΣΟΥΝ ΣΕ 3ΚΛΙΝΟ?ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!εθιξεσ καινουριο θεμα!ποιον γιατρο εχεισ?ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ?ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΕΙ Η ΜΑΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ!!!ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΑ!ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ!!ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΙΑΚΡΙΣΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ?ΕΣΥ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕΣ ROOMING IN?ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?ΗΣΟΥΝ ΣΕ 3ΚΛΙΝΟ?ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

 

σε ευχαριστώ να είσαι καλά, αντε και εσύ με έναν πόνο...ο γιατρός μου λέγεται Τριανταφύλλου και είμαι πολύ ευχαριστημένη μαζί του. ναι την μαία την πλήρωσα ξεχωριστά από τον γιατρό και δεν έμεινα ευχαριστημένη γιατί δεν με βοήθησε όσο θα έπρεπε με το θηλασμό μία μου έλεγε δώστου ξένο και μία μου έλεγε να θηλάσω τέλος πάντων το μόνο καλό ήταν ότι μου έβαλε το μωρό και θήλασε αμέσως μετά την γέννα. τώρα ξέρω και σίγουρα δεν θα την ξαναχρειαστώ αλλά και δεν θα την συστήσω και πουθενά..!!

έκανα καισαρική γιατί το μωρό δεν είχε κατέβει καθόλου ο τράχηλος ήταν πολύ ψηλά και σκληρός και δεν έκανα καθόλου διαστολή. μου έβαλαν και πόνους και υπόθετο για τον τράχηλο και μετά από 13 ώρες δεν είχε γίνει τίποτα και έκανα καισαρική.:(:(

δεν ζήτησα rooming in γιατί δεν το είχα καλοσκεφτεί, μεταξύ μας με την καισαρική και το μωρό δίπλα δεν θα το άντεχα...........

είχα δίκλινο δωμάτιο και ευτυχώς μια πάρα πολύ καλή συγκάτοικο..

από την εξυπηρέτηση πρέπει να πώ ότι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη

 

ότι αλλο θες μπορείς να ρωτήσεις τα έχω ακόμα πολύ φρέσκα:mrgreen:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΑΓΟΡΑΚΙ Η ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ?ΘΗΛΑΖΕΙΣ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ!!!ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ!!ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ?ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ?ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΠΙΣΘΙΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ!!ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα πρόσφατα στο ΙΑΣΩ. Rooming in δεν είχε, αλλά γενικά έφερναν αρκετά τα μωρα. Δεν νομίζω να μπορείς να ζητήσεις γιατί τα φέρνουν και τα παίρνουν όλα μαζί. Αν θυμάμαι καλά μας τα έφερναν 9 το πρωί, 1, 5, 8, και τη νυχτα στις 12 και στις 5 . Και κάθε φορα τα αφηναν κανα 2ωρο. Αν τους έλεγες ότι θελεις να το κρατησεις για θηλασμό το άφηναν. Μερικές φορές τα είχαν αφήσει και παραπάνω, κτλ..

Σχετικά με το ξένο γάλα εγώ κατάλαβα ότι δεν δίνουν αν δεν το ζητήσει η μητερα. Το έλεγαν και ο ίδιες οι μαίες δηλαδή. Στις δύο κοπέλες που είμασταν στο δωμάτιο τους έφεραν τα μωρά ασχετη ώρα επειδη εκλαιγαν..Από αυτό καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να τους έδωσαν ξένο γάλα. (Σε εμένα δεν έτυχε γιατί ο δικός μου δεν έτρωγε γενικα στο μαιευτήριο, ευτυχως στο σπίτι βρηκαμε το ρυθμό μας.)

Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι δεν έδιναν γενικά και συμβουλή να δώσουμε ξένο γάλα. Το διπλανό κοριτσάκι εκλαιγε πολύ και ρώταγε η μαμα του ῾να του δώσω ξένο γαλά῾ και δεν της είπαν ναι, αλλα την βοηθησαν στον θηλασμό και την άφησαν να αποφασίσει μόνη της...Σε σημείο που η κοπέλα έλεγε: μα γιατί δεν μου λένε αν τελικά χρειάζεται να δώσω ξένο γάλα, εγώ που θα το καταλάβω;;

Γενικά αυτές οι τελευταίες εντυπώσεις μου είναι αρκετα ενθαρρυντικές για το πως αντιμετωπίζουν τον θηλασμό στα ιδιωτικά. :)

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άκουσαν πολλά φαίνεται και είπαν να αλλάξουν τακτική! :) Παντως αν εσύ ξέρεις πέντε πράγματα για θηλασμό μην επηρεάζεσαι από τους γύρω σου. Είναι πολλοί που θα σου πουν (και όχι μόνο μαιες) μήπως το μωρό πεινάει, μήπως δεν φτάνει το γάλα σου κτλ, ενώ το παιδί μπορεί να έχει πχ κολικούς..

Επίσης να συμπληρώσω ότι δεν παίζει ρόλο η κασαρική για το πότε θα κατεβάσεις γάλα. Εκανα και τα δυο μου παιδιά με καισαρική και μια χαρά κατέβηκε γάλα. Ετσι και άλλιως το γάλα κατεβαινει το 3 24ωρο, μπορεί και αργότερα, οπότε μην περιμένεις με το που θα γεννησεις να έχει γάλα.;)

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΑΓΟΡΑΚΙ Η ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ?ΘΗΛΑΖΕΙΣ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ!!!ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ!!ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ?ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ?ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΠΙΣΘΙΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΟ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ!!ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ?

 

 

κοριτσάκι!!!!!!!!!! ξεκίνησα με αποκλειστικό θηλασμό αλλά λόγω του ότι οι θηλές μου είναι χάλια κάνω άντληση με θήλαστρο και της το δίνω με το μπουκάλι μέχρι να γίνουν καλά οι θηλές μου. να μην φοβάσε τίποτα να σκέφτεσαι μόνο το μωρό σου και όλα θα πάνε καλά.!!!!δεν είχα κάνει μαθήματα ανώδυνου τοκετού γιατί εδώ στην Χαλκίδα δεν είχα τέτειες πολυτέλειες. δεν έχω ιδέα για τον οπίσθιο και χαμηλό πλακούντα. ο γιατρός σου τι σου λέει ??

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rooming in εκανα στο ιασω, το μωρο δεν πηρε σταγονα ξενο γαλα.

υπογραφεις κατι χαρτια για να εχεις το μωρο μαζι σου και τη νυχτα, κουραστικο αλλα τελικα αξιζε τον κοπο..

 

δεν εχει διαφορα ποτε θα κατεβει το γαλσ φτ/κτ για το αλλοπου ρωτας!

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση η "θέση" που είχες? Ήσουν σε μονόκλινο?

 

Και παλαιότερα είχε rooming in αλλά ΜΟΝΟ για όσες είχαν μονόκλινο. Δηλαδή ήθελε ένα σκασμό λεφτά. Βέβαια υποστήριζαν τον αποκλειστικό θηλασμό και τα έφερναν τα μωρά όποτε τύχαινε να πεινάσουν. Αυτό μπορώ να το βεβαιώσω γιατί υπήρξαν στιγμές που 5 λεπτά αφότου τους έδωσα τα παιδιά (δίδυμα τότε), μου τα ξαναέφεραν γιατί.... έκλαιγαν! Το ίδιο πάνω-κάτω και στα άλλα αργότερα.

 

Τώρα δυνατότητα για rooming in έχουν σε όλα τα δωμάτια;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Ειμαι στην 32η εβδομαδα και κανω μαθηματα ανωδυνου τοκετου μεσω του ΙΚΑ στο κεντρο υγειας μανας και παιδιου.Η μαια που μας κανει τα μαθηματα μας ενημερωσε πως εχει ψηφιστει νομος της Ε.Ε.΄οπου μπορεις να ζητησεις αποκλειστικο μητρικο θηλασμο σε οποιοδηποτε νοσοκομειο και ειναι υποχρεωμενοι να στο φερνουν ακομα κι αν δεν εχουν rooming-in.Διαφορετικα μπορεις ανετα να κανεις μηνυση και να τους παρεις και τα ..... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση η "θέση" που είχες? Ήσουν σε μονόκλινο?

 

Και παλαιότερα είχε rooming in αλλά ΜΟΝΟ για όσες είχαν μονόκλινο. Δηλαδή ήθελε ένα σκασμό λεφτά. Βέβαια υποστήριζαν τον αποκλειστικό θηλασμό και τα έφερναν τα μωρά όποτε τύχαινε να πεινάσουν. Αυτό μπορώ να το βεβαιώσω γιατί υπήρξαν στιγμές που 5 λεπτά αφότου τους έδωσα τα παιδιά (δίδυμα τότε), μου τα ξαναέφεραν γιατί.... έκλαιγαν! Το ίδιο πάνω-κάτω και στα άλλα αργότερα.

 

Τώρα δυνατότητα για rooming in έχουν σε όλα τα δωμάτια;

 

Αlcyon...γέννησε φίλη το καλοκαίρι στο ΙΑΣΩ...και είχε rooming in στο τρίκλινο...

Το τρίκλινο είναι η χαμηλότερη θέση που έχει πλέον το ΙΑΣΩ...οπότε δεν υπάρχει θέμα "θέσης" πλέον...υπογράφεις όμως κάτι χαρτιά κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Εγώ γέννησα στο Ιασώ τον Ιανουάριο. Ήμουν σε τρίκλινο και είχα ζητήσει αποκλειστικά θηλασμό, αλλά όχι την υπηρεσία rooming in. Οι μαίες στο Ιασώ είναι πολύ καλές στα θέματα θηλασμού. Ακόμα και μετά την καισαρική σου δείχνουν τρόπους να θηλάσεις ώστε να μην πονάς. Εμένα με βοήθησαν πολύ διότι είχα πρόβλημα με τις θηλές μου, ήταν εισέχουσες και το μωρό δυσκολευτόταν. Τελικά όμως τα καταφέραμε και θηλάζει αποκλειστικά. Αν τους ζήτήσεις να σου φέρνουν το μωρό όποτε πεινάει θα σου το φέρουν και δεν θα του δώσουν καθόλου ξένο γάλα. Πάντως εγώ δεν είχα παράπονο κανένα με τις κοπέλες εκεί και αν νιώθεις την ανάγκη κάποια στιγμή να το κρατήσεις παραπάνω το μπεμπάκι σου, σου το αφήνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ? ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ , ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ( ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ) ???

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στο Ιασώ θα γεννήσω και έιμαι το ίδιο προβληματισμένη....

θέλω να κάνω rooming in αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το θέμα των καλεσμένων και των επισκεπτηρίων ...

οσες φορές έχω πάει στο Ιασώ γίνεται ο χαμός από αποψη επισκέψεων.....

σκεφτομαι για δικλινο μήπως είναι καλύτερα τα πραγματα...

επίσης αν κάνεις rooming in πως γίνεται με τις αλλαγες της πάνας το αναλαμβάνει η μαμά ή σου το παιρνουν οι μαίες;;;

αν ξέρει κάποα κοπέλα ας απαντήσει

ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο ΙΑΣΩ γέννησα και θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή. Τα μωρά μας τα έφερναν πολύ συχνά και για πολύ ώρα. Στο μωρό ουδέποτε μου φέρανε ξένο γάλα, έτσι κι αλλιώς έπρεπε να το ζητήσεις. Παίζει βέβαια σπουδαίο ρόλο και ο γιατρός. Η γιατρός μου έδωσε εντολή να μου έχουν πάντα 50ml ζαχαρόνερομέσα στο κουνάκι της μπέμπας για να μην αφυδατώνεται τις πρώτες μέρες πριν έρθει το γάλα. Έστω και μια κουταλιά της σούπας πρωτόγαλα να βγάζει τη μέρα, κέρδος είναι για το μωρό και ταυτόχρονα επειδή πεινάει μαθαίνει να κάνει σωστές θηλαστικές κινήσεις. Επίσης η γιατρός και η μαία μου ερχόντουσαν και μου φέρνανε το μωρό σε άσχετες ώρες και με βοηθούσαν. Βέβαια όλες οι μαίες ήταν εξυπηρετικές. Βέβαια το πιο καλό ακόμα ήταν ότι η γιατρός μου σημείωσε πάνω στο κουνάκι να μου φέρνουν το μωρό συχνότερα από τα άλλα, κάθε 2μιση ώρες, καθώς και όταν κλαίει, όπως και έγινε. Δεν δόθηκε σταγόνα ξένου γάλακτος στο μωρό και το είχα πολλές ώρες δίπλα μου.

 

Rooming-in δεν ήθελα. Ήθελα να συνέλθω απ'τον τοκετό, να κοιμηθώ για λίγο ξέγνοιαστη για να αντέξω μετά στο σπίτι. Αφήστε που και οι επισκέπτες είναι πολλοί. Σε τρίκλινο ήμουν. Με το καλό το μωράκι σου!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο ΙΑΣΩ γέννησα και θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή. Τα μωρά μας τα έφερναν πολύ συχνά και για πολύ ώρα. Στο μωρό ουδέποτε μου φέρανε ξένο γάλα, έτσι κι αλλιώς έπρεπε να το ζητήσεις. Παίζει βέβαια σπουδαίο ρόλο και ο γιατρός. Η γιατρός μου έδωσε εντολή να μου έχουν πάντα 50ml ζαχαρόνερομέσα στο κουνάκι της μπέμπας για να μην αφυδατώνεται τις πρώτες μέρες πριν έρθει το γάλα. Έστω και μια κουταλιά της σούπας πρωτόγαλα να βγάζει τη μέρα, κέρδος είναι για το μωρό και ταυτόχρονα επειδή πεινάει μαθαίνει να κάνει σωστές θηλαστικές κινήσεις. Επίσης η γιατρός και η μαία μου ερχόντουσαν και μου φέρνανε το μωρό σε άσχετες ώρες και με βοηθούσαν. Βέβαια όλες οι μαίες ήταν εξυπηρετικές. Βέβαια το πιο καλό ακόμα ήταν ότι η γιατρός μου σημείωσε πάνω στο κουνάκι να μου φέρνουν το μωρό συχνότερα από τα άλλα, κάθε 2μιση ώρες, καθώς και όταν κλαίει, όπως και έγινε. Δεν δόθηκε σταγόνα ξένου γάλακτος στο μωρό και το είχα πολλές ώρες δίπλα μου.

 

Rooming-in δεν ήθελα. Ήθελα να συνέλθω απ'τον τοκετό, να κοιμηθώ για λίγο ξέγνοιαστη για να αντέξω μετά στο σπίτι. Αφήστε που και οι επισκέπτες είναι πολλοί. Σε τρίκλινο ήμουν. Με το καλό το μωράκι σου!

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ! ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ, ΟΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΧΑΣΩ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΑΚΛΑ ΜΟΥ !

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχω λίγο μπερδευτεί να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό μόνό ή και rooming in? απο ότι κατάλαβα πρεπει να συμπληρώσω κάποια χαρτιά για να γίνει αυτό... αν στην πορεία δω ότι δεν τα καταφέρνω μπορώ να ζητήσω να μου το πάρουν ?δεν ξέρω και σε τι κατάσταση θα είμαι κανονικά θα είμαι καλά αν γεννήσω φυσιολογικά αν όμως γίνει καισαρική θα μπορώ φροντίζω το μωρό το βράδυ? αν ζητησεις rooming in σε βοηθάνε καθόλου η μαίες ή είναι μόνο δική σου ευθήνη??? συγνώμη για τις τόοοσες ερωτήσεις ....

lm1980 εσυ τι θα κάνεις τελικά αποκλειστικό θηλασμό ή και rooming in?

Link to comment
Share on other sites

belle, δεν ξέρω να σου απαντήσω σ'αυτά τα ερωτήματα. Ξέρω όμως ότι μετά τον τοκετό αισθάνεσαι κούραση και θες ύπνο.Επίσης σκέψου πόσος κόσμος θα'ρθει να σε δει! Θα'ναι δύσκολο να τους λες να ξεκολλήσουν από το μωρό. Αυτοί είναι οι λόγοι που δε θέλησα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Σκέψου επίσης ότι όταν θα γυρίσεις σπίτι, για τουλάχιστον 40 μέρες θα'ναι πολύ δύσκολΑ τα πράγματα. Μπορεί να είσαι 20 ώρες το 24ωρο με το μωρό στο στήθος.

 

Βέβαια είναι το πιο καλό να έχεις το μωράκι δίπλα σου! Τόσους μήνες το κουβαλούσες! Εαν ξέρεις ότι αντέχεις, τότε ζήτα rooming in. Σκέψου όμως όλα τα παραπάνω.

Καλή λεφτεριά!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικά μάλλον θα επιλέξω το rooming in η μαια μου μου το συστείνει ανεπιφύλακτα... η κούραση δεν νομίζω οτι θα με επηρεάσει τόσο περισσότερο θα με κουράσει το να μην ξέρω που είναι το μωρό και τι κάνει...θέλω να έχω την αποκλειστική φροντίδα του ουτως ή άλλως σε 3 μέρες θα είμαστε μαζί καλύτερα να ξέρω τι με περιμένει.... τα αλλάγματα τα κάνουν οι μαιες του ιασω σε ειδικό δωμάτιο και αν επιλέξεις rooming in σε βάζουν μόνο σε δωμάτιο με γυναίκες που κάνουν κι αυτές rooming in... για περισσότερα αφου γεννήσω θα σας πω αν έκανα καλά ή όχι

Link to comment
Share on other sites

τελικά μάλλον θα επιλέξω το rooming in η μαια μου μου το συστείνει ανεπιφύλακτα... η κούραση δεν νομίζω οτι θα με επηρεάσει τόσο περισσότερο θα με κουράσει το να μην ξέρω που είναι το μωρό και τι κάνει...θέλω να έχω την αποκλειστική φροντίδα του ουτως ή άλλως σε 3 μέρες θα είμαστε μαζί καλύτερα να ξέρω τι με περιμένει.... τα αλλάγματα τα κάνουν οι μαιες του ιασω σε ειδικό δωμάτιο και αν επιλέξεις rooming in σε βάζουν μόνο σε δωμάτιο με γυναίκες που κάνουν κι αυτές rooming in... για περισσότερα αφου γεννήσω θα σας πω αν έκανα καλά ή όχι

 

καλημερα!και με το καλοοοο!!!!εγω ειχα rooming in και δεν το μετανιωσα καθολουυυυυυ!!!!οι αλλες ζηλευαν!!με ειχαν σε δωματιο οπου οι αλλες δεν ειχαν!ειματαν και οι 3 με καισαρικη!εγω ειχα παει στο superior 3κλινο τον Οκτωβρη του χρεωνε 2500με καισαρικη!ημουν και σε γωνια και ειχα απλετο χωρο!στον 3ο οροφο!κι εγω το φοβομουν πως θα ειναι και αν δεν χωραμε αλλα ολα καλα!αν εχεις σκοπο να θηλασεις αποκλειστικα ειναι τελειο!αν εχεις και δικη σου μαια που θα σε βοηθησει με τον θηλασμο ακομα καλυτερα!εγω δεν ειχα!και παλι με κανεναν πονο!:P

 

τις πανες τις κανουν οι μαιες!αν μπορεις ζητα να το αλλαξεις κι εσυ μια φορα γιατι εγω δυσκολευτηκα στο σπιτι!οταν ειχαμε πολλους επισκεπτες τον εδινα μεσα!αλλα ο θηλασμος ειναι φαρμακο και δεν εχει αρρωστησει μεχρι τωρα 5μηνων οπου σε αυτο το διαστημα ημουν εγω αρρωστη 20μερες και ο ανδρας μου!!ουτε βηχαλακι!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω γεννησα στο ιασω το 2008 με φ.τ. και ζητησα αποκλειστικο θηλασμο και τον ειχα!!!!

με βοηθησε πολυ και η μαια μου αλλα και οι μαιες του ιασω και θηλασα αμεσως!!

τωρα για το rooming in δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα....

ενιωθα τοσο κουρασμενη απο τον τοκετο αλλα και απο τους επισκεπτες που ερχονταν ολη την ωρα που πραγματικα ηθελα καποιες ωρες να χαλαρωσω και ψυχολογικα και σωματικα...

τωρα που εχω διδυμα και θα γεννησω με κ.τ.στις 34 εβδομαδες τα μωρα θα πανε σε θερμοκοιτιδα οποτε δεν θα τα εχω καθολου απλα θα ζητησω να βγαζω γαλα με το θηλαστρο και να τους το δινουν και να μην τους δωσουν ξενο και φυσικα θα πηγαινω εγω να τα βλεπω καθε μερα...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ROOMING IN ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

ΟΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΝΑΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΞΕΚΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΤΑΝ : ΣΤΙΣ 9, ΣΤΗ 1, ΣΤΙΣ 5, ΣΤΙΣ 8, ΣΤΙΣ 12 ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΓΑΝ ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ. ΤΟ ΑΦΗΝΑΝ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΩΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΤΕΛΙΩΣΕΙ , ΤΟ ΑΦΗΝΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟ. ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΡΟΘΥΜΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΕΣ.

ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΝΑΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΠΙΤΙ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΚΑΖΕ ΟΛΞΗ ΤΗΝ ΩΡΑ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...