Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συσπασεις μητρας πριν την προγραμματισμενη καισαρικη


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Γέννησα την κόρη μου πριν 2,5 χρόνια περίπου με καισαρική τομή.Τώρα βρίσκομαι στην 37 εβδομάδα της δευτερης εγκυμοσύνης μου με Π.Η.Τ. 6-6-2010. Πριν 3 ημέρες είχα πόνους χαμηλα στην κοιλιά μου με ταυτόχρονο πέτρωμα αυτης. Πίστεψα ότι ήταν λόγω της κούρασης αλλά συνέχισαν και μάλιστα πιο δυνατοί και ανα πεντάλεπτο. Πήγα στο μαιευτήριο και μου βάλανε ορό για να σταματήσουν οι πόνοι και αφού βγήκα μετά από 12 ώρες ο γιατρός μου έδωσε τα ytopar για δύο ημέρες και προγραμματίσαμε καισαρική για 21-5. Φοβάμαι μήπως σε αυτό το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι την γέννα με ξαναπιάσουν πιο δυνατοί και κάνω διαστολή αυτή την φορά και πρέπει να μπω έκτακτως καισαρικη και κινδυνέυσει το μωρό. Είχε κάποια από εσας αναλογη εμπειρία;

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΑ, ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 18Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ!ΕΜΕΙΝΑ 1 ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΕΝΤΟΝΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΡΟΥΣ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΩΣ..ΤΙ ΓΙΟΥΤΟΠΑΡ ΠΗΡΑ, ΤΙ ΑΝΟΣΟΣΦΑΙΡΙΝΕΣ..ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΣ ΕΚΠΛΗΞΗ ΟΛΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΙΣ 34ΚΑΙ 3 ΔΙΔΥΜΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΤΟΧΕΣ ΕΓΩ(ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΟΞΥΓΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ)

ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΟΞΥΓΟΝΟ. Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΕΙΝΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ 1990 ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ 37 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ?ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ??

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ, ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γέννησα το πρώτο μωρό με καισαρική,άρα και τα επόμενα το ίδιο. Γιατί είχες οξυγόνο; Έκανες ολική ή επισκληρίδιο νάρκωση; Εγω στην μικρή έκανα ολικη, αλλα τώρα λέω να κάνω επισκληρίδιο γιατι εχω ένα αναπνευστικό πρόβλημα και ταλαιπωρούμαι και από μια ίωση και καταλαβαίνεις. Να χαίρεσαι τα ζουζουνάκια σου.

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΞΥΓΟΝΟ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΑΛΛΟ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣΩΜΗ 1,50 ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ. Ο ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ.ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΔΥΟ ΣΑΚΟΥΣ! ΕΠΙΠΛΕΟΝ Η ΜΠΕΜΠΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΩ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΞΥΓΟΝΟ.

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στην 37 εβδομάδα και φοβάσαι;;;; Όχι βέβαια.... Ακόμα και αν πας να γεννήσεις θα πάνε όλα καλά!!!! Είσαι στο μήνα σου. Εγώ γέννησα το πρώτο μου παιδάκι στην 36η εβδομάδα με επείγουσα καισαρική και δεν μπήκε ούτε ένα λεπτό θερμοκοιτίδα. Μην αγχώνεσαι καθόλου.... Με το καλό.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Γεια σας!

Νομίζω πως το θέμα μου ταιριάζει.

Δεν έχωπρογραμματίσει καισαρική τομή αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα κάνω.

Το τρίτο μου μωρό είναι...ισχυακό.

Ο γιατρός με πάει από εβδομαδα σε εβδομάδα μήως γυρίσει.

Τώρα έχω ραντεβού μαζί του την Τρίτη.Είμαι ήδη στην 39 εβδομάδα και από εχθές έχω έντονες συσπάσεις και πόνο στη μέση και στην πλάτη.Η συχνότητα είναι αραιή και ακανόνιστη ακόμη.

Η απορία μου είναι τι γίνεταισε περίπτωση που πάω στο μαιευτήριο ενώ έχει αρχίσει η διαδικασία του τοκετού?

Μήπως τότε είναι όλα έκτακτα?

Άσε που αν γίνει κάτι ΄τετοιο με βλέπω με εφημερεύον γιατρους.

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σου προφανώς δεν ανησυχεί με τις συσπάσεις γιατί δεν έχεις ξανακάνει καισαρική, έτσι δεν είναι;

 

Ενώ εγώ με ήδη 2 καισαρικές στο ενεργητικό μου, είχα συσπάσεις πριν 2 μέρες και με κρεββάτωσε για να πάρω λίγες μέρες ακόμα....αν και έχω μπει στο μήνα μου

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ΄τι δεν ξέρω γιατί δεν ανυσηχεί,αλλά...δεν ανυσηχεί.

Μάλλον αυτό που λες θα είναι.

Πάλι αν έχει ξεκινήσει η διαδικασία τοκετού,προλαβαίνουν να κάνουν καισαρική?

Τεσπά κοντός ψαλμός.Αύριο παω στο ραντεβού που έχουμε και θα μάθω τα πάντα!

 

Vasdeli με το καλό!!! Να φέρεις ένα μωρό πρωτοχρονιάτικο!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

.

Πάλι αν έχει ξεκινήσει η διαδικασία τοκετού,προλαβαίνουν να κάνουν καισαρική?

Τεσπά κοντός ψαλμός.

εννοείς να έχεις κάνει μεγάλη διαστολή και να έχουν σπάσει τα νερά; Και βέβαια προλαβαίνουν. Στην χειρότερη περίπτωση κάνουν ολική νάρκωση, γιατί πιάνει αμέσως, και όχι επισκληρίδιο. Πάντως είναι προτιμότερο να έχει ξεκινήσει η διαδικασία του τοκετού και να κάνεις καισαρική παρά να πας με ραντεβού, γιατί τότε το μωρό και το σώμα σου είναι πιο έτοιμα για τη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H αλήθεια είναι ΄τι δεν ξέρω γιατί δεν ανυσηχεί,αλλά...δεν ανυσηχεί.

Μάλλον αυτό που λες θα είναι.

Πάλι αν έχει ξεκινήσει η διαδικασία τοκετού,προλαβαίνουν να κάνουν καισαρική?

Τεσπά κοντός ψαλμός.Αύριο παω στο ραντεβού που έχουμε και θα μάθω τα πάντα!

 

Vasdeli με το καλό!!! Να φέρεις ένα μωρό πρωτοχρονιάτικο!

 

 

Σ΄ευχαριστώ!!! Μόλις διάβασα ότι έγινες 3τεκνη!!!! Πάω να σου ευχηθώ στο parentscafe!!!!:P:p

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...