Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαπτιση στην Τήνο


mel

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι.

θα ήθελα τις γνώσεις σας.

Θα βαπτίσω την μικρή μου το καλοκαίρι στην Τήνο και δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω με την εκκλησία.

Το μυστήριο θα γίνει στον Ιερό Ναο της Παναγίας και θα πρέπει να τηλεφωνήσω για να κλείσω ημερομηνία και ώρα;

Μου είχε πει κάποιος ότι δεν κλείνεις εκεί, πηγαίνεις και στο βαπτίζουν.

Αληθεύει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ βαφτίζω την μικρή μου στην Τήνο τον Ιούνιο. Πρέπει να κλείσεις την εκκλησία (μέρα και ώρα) τηλεφωνικά. Στο τηλέφωνο θα σου πουν τι έγγραφα χρειάζεται να έχεις μαζί σου την ημέρα της βάφτισης. Μην το αμελήσεις γιατί γίνεται πανικός..

Όσον αφορά τα υπόλοιπα (τραπέζι, φωτογράφο) έχεις βρεί τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Rula, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω αρχίσει ακόμα καμία διαδικασία, ούτε τραπέζι, ούτε φωτογράφο, ούτε τίποτα...

Άστα.... :?

Με το καλό η βάπτιση της μικρούλας σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις θα κανουμε την βάφτιση στη Τήνο. Πηρα τηλεφωνο να τους ρωτησω τα διαδικαστικα και μου ειπανε οτι τηλεφωνικα θα κλεισουμε ημερομηνια και ωρα τα οποια βρισκονται και δεν υπαρχει λογος να αγχωθουμε. Απλα μου ειπε οτι πρεπει να κοιταξουμε τα δρομολογια των πλοιων και βασει αυτων να δουμε τι μας βολευει να κλεισουμε την ωρα της βαφτισης.

Εμεις λεμε να κλεισουμε τηλεφωνικα αλλα να παμε μια μερα περιπου 1 μηνα πριν και να δουμε για ταβερνα.

Οσο για φωτογραφο μαλλον απο Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο φωτογράφος από Αθήνα θα ταξιδέψει Τήνο; Και πόσο θα μας πάει το μαλλί δηλαδή;!

Έχουμε να πληρώσουμε ουκ ολίγα από ότι κατάλαβα. :evil:

Lia2007, με το καλό και η δική σου βάπτιση και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

φεδρα, και σε εσένα με το καλό ο γάμος σου και η βάφτιση του γιού σου!

Link to comment
Share on other sites

mel δεν γινεται νομιζω διαφορετικα με το φωτογραφο. Εκτος και αν πας στη Τηνο και δεις καποιον απο εκει. Να δεις δουλεια του στο μαγαζι του , να τον εμπιστευτεις..... και η Παναγια της Τήνου βοηθειά σου μετά. :lol::wink:

Εμείς εχουμε στο μυαλο μας να "παζαρεψουμε" οσο γινεται τη τιμή εφοσον τα εισητηρια θα ειναι δικά μας. Ιδωμεν :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια προσοχη ..οσες βαφτιζουν στον κανονικο ναο της τηνου οι βαφτισεις δεν γινονται πανω στην εκκλησια οπως γινεται παντου αλλα στο υπογειο και γινονται ταυτοχρονα πολλες βαφτισεις...

διευκρινηστε το αυτο....η ανεψια μου ηταν ταμενη οποτε ουτως σοι αλλος εκει θα το καναμε αλλα ας με συγχωρεσει ο θεος....δεν ηταν ωραια βαφτιση...ξεπετα κανονικη σε ενα αθλιο υπογειο...

περασαν πολλα χρονια οποτε ισως να εχουν αλλαξει τα δεδομενα..

απλα το λεω αυτο για να ρωτησετε ΟΛΕς τις λεπτομερειες..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια προσοχη ..οσες βαφτιζουν στον κανονικο ναο της τηνου οι βαφτισεις δεν γινονται πανω στην εκκλησια οπως γινεται παντου αλλα στο υπογειο και γινονται ταυτοχρονα πολλες βαφτισεις...

διευκρινηστε το αυτο....η ανεψια μου ηταν ταμενη οποτε ουτως σοι αλλος εκει θα το καναμε αλλα ας με συγχωρεσει ο θεος....δεν ηταν ωραια βαφτιση...ξεπετα κανονικη σε ενα αθλιο υπογειο...

περασαν πολλα χρονια οποτε ισως να εχουν αλλαξει τα δεδομενα..

απλα το λεω αυτο για να ρωτησετε ΟΛΕς τις λεπτομερειες..

 

 

εγω κοριτσια μου πηγα περσι σε μια βαπτιση στην Τηνο..

οντως η βαπτιση ηταν γρηγορη,στο υπογειο,με τους επομενους να περιμενουν στην πορτα..

να φανταστεις εγιναν και 2 βαπτισεις με τον ιδιο στολισμο γιατι η μια οικογενεια δεν ειχε στολισμο..

 

αυτη στην οποια πηγα εγω ειμασταν οι γονεις,τα πεθερικα,οι νονοι και 2 ζευγαρια κολλητων.δεν ειχαν φωτογραφο αλλα εμεις τους τραβηξαμε με καμερα και φωτο.η βαπτιση κρατησε 15 λεπτα και κανεις δεν ειχε φωτο επαγγελματια για τοσο λιγο..

τραπεζι ειχαμε κλεισει απ την προηγουμενη μερα μια ταβερνουλα..

 

γενικα στο νησι ειδαμε πολλες παρες 15 ατομων που γιορταζαν βαπτισεις.

 

και ξαναλεω η βαπτιση στη Μεγαλοχαρη δεν εχει καμια σχεση με τις κοσμικες βαπτισεις που γινονται συνηθως,ο κοσμικος χαρακτηρας χανεται μπροστα στο Μεγαλειο της Παναγιας.

 

δεν ειναι συνηθισμενες βαπτισης αλλα αφου ειναι ταμενα τα παιδακια στην χαρη της τι νοημα εχει αυτο :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ήταν και ετσι ειναι και τωρα.

Προφανως γιαυτο μου ειπε η κυρια στο τηλεφωνο δεν θα εχουμε προβλημα στο να βρουμε ημερα και ωρα.....

 

 

εχω το περσινο περιοδικο βαπτιση και εχει αφιερωμα στην Τηνο..

και το λεει καθαρα..οι βαπτισεις γινονται στον ναο της Ευρεσεως που ειναι αφιερωμενος στην Ζωοδοχο Πηγη κατω απ τον κυριο ναο της Ευαγγελιστριας.δεν ειναι υπογειο αλλα ο φωτισμος ειναι λιγος επειδη τα παραθυρακια ειναι μικρα..

 

μην κολλας σε αυτα..απλα θα ειναι μια βαπτιση διαφορετικη απ τις αλλες..

ο φωτογραφος και ο στολισμος ειναι πεταμενα λεφτα σε αυτη την περιπτωση..ειπαμε το Ταμα παιζει ρολο..

 

 

να φανταστεις εμεις μες στο καραβι κουβαλουσαμε τα πραγματα της βαπτισης στα χερια(δεν ειχαμε παρει αμαξια) ντυθηκαμε και βαφτηκαμε στο καραβι..οταν φτασαμε πηγαμε αμεσως στην εκκλησια περιμεναμε λιγο και μετα απο 1 ωρα εγινε η βαπτιση.δεν ειχαμε κλεισει ωρα και μερα αλλα γινετε και ετσι..ηταν τελος ιουλιου..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κάπως έτσι είναι όπως τα λέτε. Σημασία έχει όμως και με τι διάθεση πας σε μια βάφτιση στην Τήνο. Εγώ πρόπερσι πήγα σε μια βάφτιση στην Τήνο, όπου οι καλεσμένοι ήταν γύρω στους 80, και μετά η δεξίωση ήταν σε ξενοδοχείο πάνω στην θάλασσα, με μπουφέ κλπ. Το είδαμε σαν εκδρομή και το διασκεδάσαμε. Την κοσμική βάφτιση είναι κάτι που πληρώνεις και μπορείς να την κάνεις οπουδήποτε. Άλλωστε στις περισσότερες βαφτίσεις που έχω πάει εδώ στην Αθήνα ήταν επίσης ξεπέτα και κιτς (υπόψην ότι έχω βαφτίσει το πρώτο μου παιδί στην Αθήνα).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι περισσότερες που βαφτίζουμε στην Τήνο προφανώς έχουμε κάποιο τάμα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θέλουμε η βάφτιση να είναι όμορφη και ξεχωριστή. Αυτό οφείλεται κυρίως στην διάθεση της καθεμίας (οικονομική και οργανωτική) για να το καταφέρει.

Οι γκρινιάρηδες και κακοπροαίρετοι καλεσμενοι θα υπάρχουν πάντα..

Link to comment
Share on other sites

συν τοις αλλοις δεν θεωρω τον εαυτο μου ουτε κακοπροαιρετο ουτε γκρινιαρα αλλα βαφτιση σε 10 λεπτα....

η τελετουργια της βαφτισης εχει και ευχες και διαφορα και δεν διαβαστηκα..

μονο και μονο που δεν διαβαστηκαν οσα θα επρεπε να διαβαστουν το θεωρω απαραδεκτο(διοτι περιμεναν αλλες 3 βαφτισεις)

δεν ηθελα κοσμικο event ..ουτε στολισμους ουτε τιποτα..

απλα ηθελα να ειναι οντως μυστηριο αλλα δεν ηταν ...

Εμποριο ηταν και τιποτα παραπανω..

η αληθεια να λεγετε οσο και αν πειραζει καποιους..

Link to comment
Share on other sites

συν τοις αλλοις δεν θεωρω τον εαυτο μου ουτε κακοπροαιρετο ουτε γκρινιαρα αλλα βαφτιση σε 10 λεπτα....

η τελετουργια της βαφτισης εχει και ευχες και διαφορα και δεν διαβαστηκα..

μονο και μονο που δεν διαβαστηκαν οσα θα επρεπε να διαβαστουν το θεωρω απαραδεκτο(διοτι περιμεναν αλλες 3 βαφτισεις)

 

η αληθεια να λεγετε οσο και αν πειραζει καποιους..

 

Eχεις δικιο σε αυτο......μπορει να ναι ο ναος της Παναγιας αλλα θα πρεπε να τηρουν σωστα το τελετουργικο (κι ας γινονται λιγοτερες βαφτισεις την μερα) κι οχι στο ποδι οπως κανουν οι τεμπελοπαπαδες στις εκκλησιες της Αθηνας για να σε ξεπεταξουν αρον αρον......

 

Υπαρχει λογος που εχουν γραφτει ετσι τα τελετουργικα......για να πραγματοποιουνται!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως αν εχουν ετσι τα πραγματα στην Τηνο, συμφωνω πως αφου αποφασιζεις να κανεις μια βαφτιση εκει χωρις κοσμικο χαρακτηρα, δεν εχει νοημα να κουβαλας στολισμους και φωτογραφους απο Αθηνα.......μια χαρα θα κανει την δουλεια και καποιος συγγενης......

 

 

κΑΙ μεις θα βαφτισουμε σε νησι με λιγους καλεσμενους και μου φαινεται καπως περιττο να βαλω επαγγελματια φωτογραφο.......δεν ξερω......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ειναι ομως λιγο δυσκολο σε μια βαφτιση να εχεις και το αγχος

αν θα βγουν τελικα φωτογραφιες!

στο λεω γιατι και εγω σε νησι βαφτησα τον μικρο μου ημασταν 14 ατομα

χωρις στολισμο (και να θελα δεν γινοταν ηταν μοναστηρι)

χωρις τιποτα το κοσμικο

φωτογραφο εβαλα ομως γιανα με σιγουρη οτι θα χει φωτο το παιδι

μου απο την βαφτηση του :wink:

σχετικα με τους παπαδες......

ειμαι απο τα ατομα που βλεπω παπα και αλλαζω στενο,

δεν παω ποτε εκκλησια (αυτο δεν συμαινει οτι δεν πιστευω...)

οταν ηρθε ο παπας που βαφτησε τον γιο μου τον λατρεψα....

αργησε να ερθει λιγο γιατι καθυστερησε το λεοφορειο και

δικο του αμαξι δεν ειχε (εχετε δει παπα στην Αθηνα να μην εχει αμαξι????)

εκανε ολο το μυστηριο κοιτοντας τον μικρο στα ματια,

το ζουσε αυτο που εκανε και το εβλεπες....

δεν ζητησε λεφτα απλα ειπε αν θελουμε να αφησουμε κατι στον ψαλτη.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω.........απο την μια σκεφτομαι οτι ειναι περιττο να δωσω ενα καρο λεφτα για επαγγελματικη φωτογραφιση για τοσους λιγους νοματαιους (στην ουσια θα μας βγει το μεγαλυτερο εξοδο...χαχα) και απο την αλλη θελω και τις φωτο και αγχωνομαι μη δεν βγουν καλες......Στον γαμο (με τον ιδιο κοσμο) εβγαλα και φωτο και βιντεο (δεν το ειδαμε ποτε) αλλα ηταν πολυ καλες οι τιμες και δεν μου φανηκε υπερβολη...........ασε που αλλη χαρη εχει ο γαμος (μια φορα γινεσαι νυφη!) και αλλο πραγμα τα βαφτισια........αν δεν χασω κανα κιλο ουτε γι αστειο δεν θελω να αποθανατιστει η σκηνη!!!! :lol::lol:

 

Παντως αν βαπτιζα Τηνο (με τις συγκεκριμενες συνθηκες χρονου) δεν θα κουβαλουσα φωτογραφο.......μεχρι να ετοιμαζε την μηχανη θα τελειωνε η βαπτιση!!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

συμωνό με την demiτίσεςι το απιδί σου και περιμένει ο ένας πίσω από τον άλλο. τι νόημα έχει εαν δεν διαβαστούν όλα τα λόγια του μυστηρίου ? Νομίζω ότι είν αι λίγο εμπόριο και αυτό δηλαδή πρέπει να πάς στην Τήνο για να το βαφτίσεις εαν πας σε μια εκκλησίτσα που είναι αφιερωμένη στην Παναγία και γίνει το μυστήριο χωρίς στολισμούς κια κοσμικά αλλά με κατάνυξη και με όλα τα λόγια και τι;ς ευχές δεν είναι πιο σωστό? Οταν ΄ταζεις το παιδί σου στην Παναγία το τάζεις δεν έχει σημασία που θα πας να το βαφτίσεςι . Γνώμη μου.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι γινεται? Αν ταζεις το παιδι στην Τηνο, πρεπει να το βαφτισεις εκει.......ξερω ατομα που πανε και προσευχονται εκει την στιγμη που γινεται καποια σοβαρη εγχειρηση σε ανθρωπο τους.......απο την στιγμη που πιστευεις σε σημειο να κανεις το συγκεκριμενο ταμα, πρεπει και να το εκπληρωσεις αναλογα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βαφτισαμε την κορη μας στην Τηνο το 2000 και ήταν καταπληκτικα. Υπεροχη βαφτιση. Ολα εγιναν οπως επρεπε. Δεν εγινε ο πανικος που περιγραφετε. Ειχαμε κλεισει την εκκλησια και την ωρα της βαφτισης. Μαλιστα πεταχτηκαμε στην Τηνο τον Μαιο (η βαφτιση εγινε αρχες Ιουλιου). Βρηκαμε ταβερνουλα κατω απο κλιματαρια, βρηκαμε φωτογραφο και απο εκει πηραμε και τα υπεροχα γλυκα. Οσοι θελουν να βαφτισουν στην Τηνο και θα πανε αυθημερον, θα πρεπει να προσεξουν την ωρα βαφτισης γιατι δεν εχει καραβι επιστροφης απο καποια ωρα και μετα.

Η γνωμη μου ειναι , οι γονεις το μωρο και οι νονοι (αν ειναι δυνατον) να βρισκονται στην Τηνο απο την προηγουμενη μερα. ΕΤσι θα εχουν τον χρονο να φροντισουν τα παντα.

Μπορει στην Τηνο να μην υπαρχει η πολυτελεια του στολισμου αλλα οταν εχεις ταξει το παιδι σου και το βλεπει σε αυτη την ιερη στιγμη νιωθεις κατι το μαγικο.

Αν το παιδι το εχεις ταξει στην Παναγια της Τηνου θα πρεπει η βαφτιση οπωσδηποτε ενα γινει εκει. Δεν θεωρω οτι στην Τηνο γινεται εμποριο. Εχετε παει σε βαφτισεις σε ολη την Ελλαδα τωρα τελευταια? Τι στολισμοι, μπαλονια, πολυτελειες... Εκει ειναι το εμποριο.

Μην θεωρηθω οτι ειμαι καμια θρησκοληπτη η δεν ξερω και εγω. Πηγαινω στην εκκλησια μονο οταν το εχω αναγκη. Απο εκει και περα οταν ταζεις κατι πρεπει να το πραγματοποιεις. Με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα ευχάριστο post σχετικά με την βάφτιση στην Τήνο. Είχα αρχίσει να απαγοητεύομαι.. Επειδή και εγώ έχω κανονίσει βάφτιση στην Τήνο το καλοκαίρι, θα μπορούσες να μου πεις σε ποιόν φωτογράφο έκλεισες και αν είσαι ευχαριστημένη; γιατί βρίσκομαι σε δίλημμα. Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...