Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Kρέμες και γάλατα Β βρεφικής ηλικίας


ilonka19

Recommended Posts

Αρχισαν πλεον να έρχονται τα διαφημιστικά για τις κρέμες οπότε ως καλά ενημερωμένη μητέρα άρχισα να διαβάζω τη σύνθεση στις κρέμες και πρόσεξα ότι εκτός από το ρυζάλευρο όλες οι κρέμες που απευθύνονται σε μωρά μετά τον 5ο μηνα περιέχουν πλήρες γάλα σε σκόνη. Νόμιζα οτι οι κρέμες περιέχουν γαλα δευτερης βρεφικής ηλικίας και οχι πλήρες γάλα σε σκόνη. Αν είναι έτσι γιατί οι εταιρείες προτείνουν μετά τον 6ο μήνα γαλα δευτερης βρεφικής ηλικίας και όχι πλήρες γάλα σε σκόνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Marilena μπές στα site της κάθε εταιρίας π.χ. nutricia, γιώτης, milura, κλπ και πάρε τηλ στο τμήμα εξυπηρέτησης καταναλωτών για να γίνεις μέλος και να λαμβάνεις κουπόνια, δώρα και ενημερωτικά...το ίδιο ισχύει και με τις πάνες!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από γάλα ilonka όλες αυτές οι κρέμες, ακόμη και αυτές που απευθύνονται σε πολύ μικρά μωράκια (4-5 μηνών) περιέχουν ζάχαρη, αλλά και βανιλίννη, η οποία είναι χημικό συστατικό και όχι φυσικής προέλευσης.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοούν γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας σε σκόνη. της Nutricia τουλ. έτσι νομίζω λέει. και μάλιστα σε πολύ μεγάλο ποσοστό (μόνο 8% φρούτα η φρουτόκρεμα)!.καλύτερα να της δίνω σκέτο γάλα λοιπον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως αναφέρει και η ssidi, οι έτοιμες κρέμες περιέχουν δυστυχώς και ζάχαρη και χημικά πρόσθετα (αρώματα) καθώς και συντηρητικά. Αυτά μάλλον πρέπει να σας προβληματίσουν και να τις αποφύγετε.

Στα μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα θα βρείτε σκέτο ρυζάλευρο (και βιολογικό) χωρίς άλλα πρόσθετα.

Μετά το ρυζάλευρο, φρουτοκρεμούλα σπιτική κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είναι απαραίτητο το ρυζάλευρο για τα μωρά μετά τους 6 μήνες; Δεν αρκεί η φρουτόκρεμα; Και το ρυζάλευρο το βιολογικό, πως φτιάχνεται κρέμα; Προσθέτεις γάλα και ζεστό νερό;

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσεις μητρικό γάλα, το ζεσταίνεις και διαλύεις μέσα το ρυζάλευρο. Επειδή αυτό το μείγμα όσο κρυώνει αραιώνει, κάν'το αρκετά πηχτό.

Αν χρησιμοποιείς φόρμουλα, η διαδικασία είναι η ίδια. Πρώτα φτιάχνεις το γάλα και μετά προσθέτεις ρυζάλευρο.

Γενικά, το ρυζάλευρο είναι καλό για πρώτη τροφή, αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα (πιθανόν να δημιουργήσει πρόβλημα δυσκοιλιότητας). Εμείς το χρησιμοποιήσαμε 2 εβδομάδες και μετά μπήκαμε στη φρουτόκρεμα.

Link to comment
Share on other sites

ilonka μου τι τις θες τις κρέμες και προβληματιζεσαι?

Θα συμφωνήσω με τους προηγουμενους οτι ΟΛΕΣ οι κρεμες περιέχουν ζάχαρη κτλ κτλ.

Αυτό που έκανα στα παιδάκια μου ήταν όταν ο γιατρός μου έδωσε το ΟΚ για εισαγωγή σε στερεές τροφές είναι ότι μια δυο μερες ΜΟΝΟ τους έδωσα λιγο ρυζαλευρο βανίλια. ισα ισα για να συνηθίσουν την αισθηση του κουταλιου και μετά ξεκινήσαμε το φρουτο χωρις να προσθέσουμε τιποτα αλλο μεσα.

Συμβουλη: Στην αρχη δωσε μπανανα και αχλαδι που ειναι πιο γλυκά φρουτα και αφου περάσουν καμια δεκαρια μερες τότε άρχισε να προσθέτεις.

Οσο για τα δειγματα που σου στέλνουν? Χρησιμοποιησε τα εσυ οταν θα εχεις την αναγκη να φας γλυκό!!!!!! :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

ilonka μου τι τις θες τις κρέμες και προβληματιζεσαι?

από εγκυκλοπαιδικό ενδιαφερον.

 

Οσο για τα δειγματα που σου στέλνουν? Χρησιμοποιησε τα εσυ οταν θα εχεις την αναγκη να φας γλυκό!!!!!!

η κρεμα βανίλια μου αρεσε πολύ, ενώ η φρουτόκρεμα οχι και τόσο :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι απαραίτητο το ρυζάλευρο για τα μωρά μετά τους 6 μήνες; Δεν αρκεί η φρουτόκρεμα; Και το ρυζάλευρο το βιολογικό, πως φτιάχνεται κρέμα; Προσθέτεις γάλα και ζεστό νερό;

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις ρυζάλευρο στο μωρό, μην προβληματίζεσαι. Μπορείς άνετα να ξεκινήσεις από τα φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για όσους ενδιαφέρεστε, υπάρχουν στα βιολογικά καταστήματα όλες οι παιδικές κρέμες, τουλάχιστον αυτές με τα δημητριακά, χωρίς πρόσθετα, ζάχαρη ή γάλα. Εγώ έδινα αυτές, με δικό μου γάλα για κανένα μήνα και μετά με βιολογικό γάλα β' βρεφικής ηλικίας. Του άρεσαν πολύ. Μέχρι σήμερα που είναι 16 μηνών και έχει κόψει τις κρέμες, τρώει το παιδικό μούσλι το απόγευμα με κανονικό γάλα για επιδόρπιο. Υπάρχουν βιολογικές επιλογές για β' βρεφική ηλικία και σε κρέμες και σε γάλα, αλλά είναι λίγο ακριβότερες (εκτός από το κατσικίσιο γάλα που είναι πολύ ακριβότερο). Επίσης βρήκα, για ώρα ανάγκης, σε βιολογικά καταστήματα έτοιμες βρεφικές τροφές χωρίς συντηρητικά (φρουτόκρεμα, κρέμα με λαχανικά, με κρέας) και με σύντομη ημερομηνία λήξως. Είναι σε γυάλινο βαζάκι και είναι πρακτικές όταν πρέπει να φάει κάτι έξω. Το χρησιμοποίησα ελάχιστες φορές αλλά τα έφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο το ρυζάλευρο για τα μωρά μετά τους 6 μήνες; Δεν αρκεί η φρουτόκρεμα; Και το ρυζάλευρο το βιολογικό, πως φτιάχνεται κρέμα; Προσθέτεις γάλα και ζεστό νερό;

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις ρυζάλευρο στο μωρό, μην προβληματίζεσαι. Μπορείς άνετα να ξεκινήσεις από τα φρούτα.

 

Και εμείς δεν φάγαμε ρυζάλευρο. Ξεκινήσαμε κατευθείαν με φρούτα και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Εκτός από γάλα ilonka όλες αυτές οι κρέμες, ακόμη και αυτές που απευθύνονται σε πολύ μικρά μωράκια (4-5 μηνών) περιέχουν ζάχαρη, αλλά και βανιλίννη, η οποία είναι χημικό συστατικό και όχι φυσικής προέλευσης.

 

Το παρατήρησα και εγώ στα δείγματα που μου στείλανε ειδικά για την ζάχαρη ήξερα ότι τον πρώτο χρόνο δεν επιτρέπεται.Κάνω λάθος;

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από γάλα ilonka όλες αυτές οι κρέμες, ακόμη και αυτές που απευθύνονται σε πολύ μικρά μωράκια (4-5 μηνών) περιέχουν ζάχαρη, αλλά και βανιλίννη, η οποία είναι χημικό συστατικό και όχι φυσικής προέλευσης.

 

Το παρατήρησα και εγώ στα δείγματα που μου στείλανε ειδικά για την ζάχαρη ήξερα ότι τον πρώτο χρόνο δεν επιτρέπεται.Κάνω λάθος;

 

Xanp

Δεν κάνεις καθόλου λάθος... η ζάχαρη σε οποιαδήποτε ηλικία δεν έχει να προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως στο παιδί... κάποια στιγμή δε θα την αποφύγουμε βέβαια... αλλά όσο είναι μωρά και ελέγχουμε αυτά που τρώνε, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παιδια εννοειται και τις τρωμε εμεις!!! :lol::lol::lol:

εχω φαει οοολα τα δειγματακια κρεμας που προοριζονταν για τη μπεμπα μου!!! ωστοσο εγω τα φτιαχνω με κρυο νερο και οταν το τρωω κρατσανιζει η ζαχαρη που εχουν!!! ιδιως η nutricia δε μου αρεσε καθολου ολο κρατς κρατς εκανε :twisted:

χωρις πλακα παντως καλυτερα να μη τα τρωνε αυτα...τοση ζαχαρη ποια τι τη θελουν και τη βαζουν?? :evil::shock:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εννοειται και τις τρωμε εμεις!!! :lol::lol::lol:

εχω φαει οοολα τα δειγματακια κρεμας που προοριζονταν για τη μπεμπα μου!!!

εμεις δεν εχουμε καν αρχισει τις κρεμες κ ηδη μας στελνουν καθε βδομαδα δειγματα..εεε τι να κανω κ εγω η μανα?να τα δωσω στο παιδι απο τωρα που η γιατρος ειπε οχι γιατι ειναι παχουλη?να τα πεταξω?αμαρτια ειναι φαγακι ειναι κ αυτο .καλη μου ορεξη λοιπον! :oops::oops::oops::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...