Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλω να γεννήσω...αλλά όχι με πρόκληση!


Recommended Posts

περιπτωσεις...

1. φιλη την εβαλαν περισυ Μ. Δευτερα καθως ειχε τυλιχτει ο λωρος και το μωρο ειχε μικρο βαρος..τον τελευταιο μηνα ο ιατρος ετοιμαζε τη μαμα οτι το μωρο δεν παιρνει βαρος.. αποτελεσμα.. καισαρικη το μωρο μισο κιλο παραπανω κοντα στα 4 κιλα..ο ομφαλιος δεν ηταν τοσο τραγικος και εκεινη μετανιωσε για την καισαρικη..

2. εγω με ΠΗΤ 18/4. μεχρι 16 τιποτααα..στις 18 λιγο αιμα το πρωι..ωραια λεω θα γενννησουμε σημερα..μεχρι το βραδυ πονακια...τιποτααααα...

με τα πολλα γεννησα με Φ.Τ. στις 4 το απογευμα στις 19/4..δηλ 40+1

 

προβληματισμοι..

εγω ειχα γεννηθει την ΠΗΤ, ισως να παιζει ρολο ισως και οχι..

ομως μου ειχε πει κατι η μητερα μου (3 γεννες με φυσιολογικο,χωρις προκληση) οταν μετραγα ποσο μηνων ειμαι και περιττο να σου πω οτι την εκραζα οταν μου το ελεγε ''δεν μετρας καλα τους μηνες και ο ιατρος σου δεν στα εχει πει καλα'' ασε ρε μανα που ξερεις εσυ της ελεγα.. ''εμενα και στις 3 εγκυμοσυνες ο ιατρος μου μετραγε τις 40 εβδομαδες ,απο την συλληψη και οχι απο την τελευταια μερα περιοδου.''

αυτο λοιπον σημαινει οτι εγω γεννηθηκα 40 +15 ημερες (χοντρικα!)

τι θελω να πω..οτι μαλλον εχει αλλαξει ο τροπος μετρησης και οτι οι 40 εβδομαδες δεν νομιζω οτι θα επρεπε να ειναι το απολυτο οριο..εχω κατι υποψιες για συνομωσιες παλι αλλα δεν θα τις εκφρασω..θελω να πιστευω οτι κανω λαθος..για ρωτηστε ομως τις μητερες σας- αν θυμουνται- να μας πουν πως μετραγαν..

 

κι οσο για σας που βιαζεστε,το ξερω οτι οι τελευταιες μερες ειναι δυσκολες αλλα εχουν δυο μεγαλα καλαααα ..πρωτον ξερεις που ειναι το μωρο σου και τι κανει :wink: και δευτερον κοιμασαι, κατι που για τα επομενα χρονια θα ειναι πολυτελεια..οποτε εκμεταλλευτειτε το!!!

 

Για την περίπτωση 1., και η μικρή μου είχε περιέλιξη που την έλυσε η μαία χωρίς να το καταλάβω καλά καλά (επαναλαμβάνω ότι γέννησα χωρίς γιατρό τελικά).

 

Καλά, έ, και η μάνα μου έτσι μου έλεγε και εγώ συμπέρανα ότι όντως έχει αλλάξει ο τρόπος που μετράνε! Αλλά δεν πήγε ο νους μου στο κακό, τώρα όμως πάει:?

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ελα μου ντε???δεν σε προκαλει να το ψαξεις???:confused::confused:

 

Ναι μωρέ αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν είναι δυνατό...παγκόσμια συνωμοσία για να γεννάμε πιο νωρίς;;; Μάλλον για ιατρικούς λόγους θα καθιερώθηκε και όχι εκ του πονηρού;)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

και η μικρή μου είχε περιέλιξη που την έλυσε η μαία χωρίς να το καταλάβω καλά καλά (επαναλαμβάνω ότι γέννησα χωρίς γιατρό τελικά).

 

οσο γι αυτο παλι?? δεν ξερω.. το ακουω συχνα το θεμα με τον λωρο και μονιμως καταληγει σε καισαρικη..καποιες φορες ισως σωστα, καποιες αλλες ισως οχι?? κι απο την αλλη δεν μπορεις να μην εμπιστευεσαι και τον ιατρο γιατι αυτος παιρνει την ''ευθυνη''..οποτε???δεν ξερω τι να πω..:confused:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν είναι δυνατό...παγκόσμια συνωμοσία για να γεννάμε πιο νωρίς;;; Μάλλον για ιατρικούς λόγους θα καθιερώθηκε και όχι εκ του πονηρού;)

 

ασε την παγκοσμια γιατι εκει δεν ξερεις τι ισχυει οταν πανε να γεννησουν..εδω ομως?κοιτα τα ποσοστα στις καισαρικες..ενα 5 % -αν θυμαμαι καλα- ή τελος παντων ενα πολυ μικρο ποσοστο με φυσιολογικο τοκετο και το υπολοιπο καισαρικες..και δες π.χ. στην γερμανια οπου τα ποσοστα ειναι αντιστροφα..το 5 % ή πολυ μικρο ποσοστο- ειναι της καισαρικης..εμας τα εμβρυα τι εχουν παθει??εκτος αν τα δικα μας με οσα ακουν να συμβαινουν, αρνουνται να βγουν ..παιζει κι αυτο...

παντως ειναι κατι που με κανει και αναρωτιεμαι καθε φορα..

 

διορθωση: δεν ειναι τοσο μικρα τα ποσοστα, στην παρακατω διευθυνση υπαρχει σχετικο αρθρο

http://ariadni144.wordpress.com/category/%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82/

σορρυ για το οφ-τοπικ...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο γι αυτο παλι?? δεν ξερω.. το ακουω συχνα το θεμα με τον λωρο και μονιμως καταληγει σε καισαρικη..καποιες φορες ισως σωστα, καποιες αλλες ισως οχι?? κι απο την αλλη δεν μπορεις να μην εμπιστευεσαι και τον ιατρο γιατι αυτος παιρνει την ''ευθυνη''..οποτε???δεν ξερω τι να πω..:confused:

 

Αυτό δεν είχε φανεί στην υπέρηχο. Α, ναι, εκεί ξέχασα να προσθέσω ότι διάβασα ή άκουσα ότι περίπου 50% των μωρών γεννιούνται με περιέλιξη ομφαλίου λώρου.

 

Φαντάζομαι είναι θέμα και για πόση ώρα βρίσκεται το παιδί με το λώρο στο λαιμό. Δεν ακούγεται και τόσο ασφαλές να είναι το μωρό με τυλιγμένο το λώρο και έχω την εντύπωση ότι οι επιλογές των γιατρών έχουν σχέση με το να είναι οι τοκετοί όσο γίνεται πιο ασφαλείς. Τo άλλο που έχω ακούσει από γυναικολόγο είναι ότι πoλύ απλά οι αυξημένες καισαρικές γίνονται επειδή στην πράξη λίγοι πλέον νέοι γιατροί έχουν δει και ακόμη πιο λίγοι έχουν φέρει εις πέρας έναν πραγματικά δύσκολο τοκετό. Όταν δεν έχεις καν δει πώς γίνεται κάτι γιατί να το ρισκάρεις και να μην κάνεις την στάνταρ εγχείρηση που είναι η καισαρική;

 

Επίσης έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι οι περισσότεροι στηρίζονται στην τεχνολογία (υπέρηχοι, στατιστικά στοιχεία) σε βαθμό ίσως κάποιας υπερβολής, σε αντίθεση με την εμπειρική ιατρική που ασκούσαν παλιότερα. Μπορεί και να κάνω λάθος όμως, δεν είμαι και ειδικός...

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικός τοκετός είναι αυτός που ξεκινάει αυθόρμητα, μεταξύ της 37ης ως 42ης εβδομάδας κύησης συμπληρωμένων. Από την αρχή μέχρι το τέλος του δεν έχουμε εμφανείς κινδύνους.

 

http://www.eutokia.gr/2009-02-11-15-11-43

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα και τις δυο φορες με προκληση σε διαφορετικα δημοσια νοσοκομεια. Ο πρωτος τοκετος κρατησε απο τις 8 το πρωι που πηγα μεχρι τις 2( στην ΠΗΤ) και ο δευτερος απο τις 8 μεχρι τις 5 (στην ΠΗΤ +1 ΜΕΡΑ), μαζι με όλα τα υπολοιπα ξυρισματα, εξετασεις, καρδιοτοκογραφο κ.α.

 

Ποτε δεν μου αρεσαν οι εκπληξεις, και παντα αυτο που με φοβηζε ειναι μην σπασουν τα νερα, ειμαι εξω, μονη μου. Ογιος μου που ηταν μεγαλο μωρο (4100) και γεννηθηκε στην Αλεξανδρούπολη εμεινε στην μοναδα υψηλης φροντιδας καποιες ώρες, μου τον εφεραντο βραδυ.

Και αν εισαι μικροκαμωμενη με μεγαλο μωρο μαλλον δεν την γλιτωνεις την καισαρικη (απο τις συγκατοικους στα δωματια το λέω, γιατι εγω εχω και 1.80 :) )

Link to comment
Share on other sites

και ναι ειμαι υπερ του φυσιολογικου τοκετου κτλ κτλ

Απλα χαιρομαι που εχω και διαφορετικη επιλογη..

Στην αρχη ο γιατρος μου ηθελε να με βαλει στις 38 εβδομαδες...δεν ηθελα...τωρα ομως θελωωω να μπω στις 39...

Επισης δεν δικαιολογουμε αλλα μενω και 1,5 ωρα μακρια απο το μαιευτηριο και εχει μαλακωσει και ο τραχηλος μου....ειχα και εχω αυτο το αγχος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να είναι πολύ διαδεμονοι στην Ελλάδα οι προγραμματισμένοι τοκετοί αλλά σίγουρα είναι και στο εξωτερικό. Αλλιώς δεν θα γίνονταν έρευνες για το αν ένα παιδί που γεννιέται νωρίτερα θα έχει μεγαλύτερες ή όχι πιθανότητες για μετεπειτα προβλήματα, όπως μαθησιακές δυσκολίες ή και αυτισμό ή όχι. Και εννοώ αυτό που μόλις είδα:

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artId=336622&dt=10%2F06%2F2010#ixzz0qSIfmShn

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα μου εκανες την καρδια περιβολι...

σιγουρα οχι αυτη η προθεση σου...Ειμαι αισιοδοξη και πιστευω πως ολα θα πανε καλα οτι κι αν επιλεξω..Το παιδακι μου θα ειναι υγιεστατο και θα θηλασει 2 χρονια οπως η αδερφουλα του.Την παρασκευη το Βραδυ θα ανεβοκατεβω τα σκαλια στο πατρικο μου μεχρι να λιωσω μηπως και ερθει μονος του ο μπεμπης

Βλεπω θηλαζεις ακομα το παιδακι σου μπραβο σου..

Link to comment
Share on other sites

οσο γι αυτο παλι?? δεν ξερω.. το ακουω συχνα το θεμα με τον λωρο και μονιμως καταληγει σε καισαρικη..καποιες φορες ισως σωστα, καποιες αλλες ισως οχι?? κι απο την αλλη δεν μπορεις να μην εμπιστευεσαι και τον ιατρο γιατι αυτος παιρνει την ''ευθυνη''..οποτε???δεν ξερω τι να πω..:confused:

 

να σαι καλα μου εκανες την καρδια περιβολι...

σιγουρα οχι αυτη η προθεση σου...Ειμαι αισιοδοξη και πιστευω πως ολα θα πανε καλα οτι κι αν επιλεξω..Το παιδακι μου θα ειναι υγιεστατο και θα θηλασει 2 χρονια οπως η αδερφουλα του.Την παρασκευη το Βραδυ θα ανεβοκατεβω τα σκαλια στο πατρικο μου μεχρι να λιωσω μηπως και ερθει μονος του ο μπεμπης

Βλεπω θηλαζεις ακομα το παιδακι σου μπραβο σου..

 

 

Όχι όχι, καθόλου δεν ήταν η πρόθεσή μου. Αυτό που βγαίνει είναι μια πολύ μικρή πιθανότητα, άσε που με τις διάφορες έρευνες μας έχουν τρελλάνει γενικά, δεν ξέρω αν είναι και να πολυεμπιστεύεσαι τα συμπεράσματά τους. Κυρίως το ανέφερα σαν ένδειξη ότι και έξω ασχολούνται πολύ με το θέμα της πρόκλησης.

Όλα καλά να πάνε και με το δεύτερο, σημασία είναι να είστε και οι δύο καλά!

 

Ναι, θηλάζουμε ακόμα, ευχαριστώ!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

η δικη μου περιπτωση εχει ως εξης

μπηκα στην 40 βδομαδα κ ο γιατρος μου με εαφησε να με περιμενω με στενη παρακολουθηση ομως............

μου ειπε πως αν ολα συνεχιζαν να πηγαινουν καλα θα με αφηνε μεχρι την 42 οπου θα εμπαινα με προκληση .........

εγω ηθελα προκληση γιατι ειχα αρχισει να φοβαμαι κ να γινομαι ανυπομονη......

ο γιατρος μου εκλεισε ραντεβου προκλησης ακριβως 42 βδομαδες.

τελικα ομως ειχε δικιο κ πολυ χαιρουμαι που τον ακουσα γιατι ολα τα εκανε η φυση .............αφου με επιασαν οι πονοι 41+4 κ γεννησα φυσιολογικα κ χωρις επισκληριδιο μεσα σε 5 ωρες

 

 

 

ευχομαι ολα να πανε καλα .......... κ να ειστε γεροι κ οι δυο σας

 

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω κοριτσια..

evi155 ξερω πως δεν ηταν αυτη η προθεση σου και ουτε θελω να μου χαιδεψουν τ'αυτακια...απλα νιωθω πολυ αγχωμενη, πιεσμενη γενικα δεν νιωθω πολυ καλα τις τελευταιες μερες...στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ημουν ετσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δικη μου περιπτωση εχει ως εξης

μπηκα στην 40 βδομαδα κ ο γιατρος μου με εαφησε να με περιμενω με στενη παρακολουθηση ομως............

μου ειπε πως αν ολα συνεχιζαν να πηγαινουν καλα θα με αφηνε μεχρι την 42 οπου θα εμπαινα με προκληση .........

εγω ηθελα προκληση γιατι ειχα αρχισει να φοβαμαι κ να γινομαι ανυπομονη......

ο γιατρος μου εκλεισε ραντεβου προκλησης ακριβως 42 βδομαδες.

τελικα ομως ειχε δικιο κ πολυ χαιρουμαι που τον ακουσα γιατι ολα τα εκανε η φυση .............αφου με επιασαν οι πονοι 41+4 κ γεννησα φυσιολογικα κ χωρις επισκληριδιο μεσα σε 5 ωρες

 

 

 

ευχομαι ολα να πανε καλα .......... κ να ειστε γεροι κ οι δυο σας

 

 

 

ο γιατρος σου ειναι σπανιο ειδος..........βεβαια ο ανθρωπος κανει αυτο που τον διδαξανε.....οτι η εγκυμοσυνη μπορει να διαρκεσει μεχρι 42 εβδομαδες και ειδικα σε πρωτοτοκη.περαν των 42 εβδομαδων θεωρειται παρατασικος τοκετος......

 

 

χριστινα δεν υπαρχει γυναικα που να ειναι στην εβδομαδα που εισαι και εσυ και να μην νιωθει ετσι.αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο ;).ολα θα πανε καλα......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, είμαι να με κλαίνε οι ρέγκες. Καταρρακώθηκα ψυχολογικά. Είχα πάει να δω τη μαία. Μου είπε μία βδομάδα ακόμα ίσως, από την άλλη όμως δεν έχει μπει όσο θα 'πρεπε το κεφαλάκι της στη λεκάνη, οπότε δεν μπορεί να το πει με βεβαιότητα. Έκανα καρδιοτοκογράφημα και οι συσπάσεις που φαινόντουσαν ήταν συνεχεις μεν, αλλά πολύ μικρές δε. Μου είπε πως ίσως επειδή έχω μικρές συσπάσεις δεν έχει κατέβει όσο θα 'πρεπε. Είναι λέει σαν να έπαιρνα χάπια (που δεν έπαιρνα καθόλου - ούτε χρειάστηκε) και τα έκοψα και γι αυτό τώρα σιγά σιγά 'ξυπνάει' η μήτρα. Και ρωτάω γιατί έχω 'κοιμισμένη' μήτρα ρε κορίτσια????

Η πητ μου είναι 2-4 και μου είπε θα σε αφήσω μέχρι τις 5. Και ρωτάω επίσης, ο γιατρός μου δεν έχει πει τπτ τέτοιο, για deadline δηλαδή, κι εγώ ήξερα πως είναι από αυτούς που περιμένουν - η μαία γιατί μου βάζει deadline?

Τέλος πάντων, το θέμα είναι πως τρέμω στην ιδέα της πρόσκλησης, θεωρώ πως δεν θα την αντέξω - έχω διαβάσει τα χειρότερα για την πρόκληση, ότι δηλαδή συνήθως καταλήγει σε καισαρικές κ.λ.π..., πως οι πόνοι δεν αντέχονται, εντωμεταξύ εγώ δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω επισκληρίδιο (λόγω πλάτης) και δηλαδή αυτό τί σημαίνει, ότι τώρα όχι μόνο έχω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο μιας καισαρικής αλλά και με ΟΛΙΚΗ??????

Αφήστε έχω φρικάρει. Απ' την ώρα που γύρισα πίσω κλαίω. Θα μου πείτε τί μάνα θα γίνεις αν είσαι τόσο αδύναμη. Δεν ξέρω. Ξέρω μόνο, πως ήμουνα τόσο ήρεμη και χαρούμενη, και είχα προετοιμαστεί τόσο καλά ψυχολογικά, ήμουνα περήφανη για μένα, και τώρα νιώθω μία τεράστια απογοήτευση, και πως όλο αυτό καταρρέει μπροστά στην προοπτική της πρόκλησης.

Γιατί μ' όλα αυτά που έχω διαβάσει (και τα έχει επιβεβαιώσει και η μαία μου σε παλιότερες συζητήσεις που είχαμε) πως να πάω και να είμαι χαλαρή? Και πως θα την αντέξω χωρίς επισκληρίδιο?

Επίσης, γιατί έχει τόση σημασία το πόσο θα κατέβει το μωρό χαμηλά, εφόσον ο γιατρός μου είπε πως όσο χαμηλά κι αν πάει δεν σημαίνει τίποτα. Δεν έχω καταλάβει.

Από την άλλη, ρωτάω τί να κάνω για να κατέβει, μου λέει (η μαία) περπατήματα και τέτοια εγώ τα θεωρώ χαζά - και λίγο μύθο. Κι απ'ότι έχω καταλάβει είναι πολύ καλή στη δουλειά της και με γνώσεις. Οπότε τίιιιιιι θα κάνω? Την προσευχή μου?

 

Τον γιατρό είναι να τον δω Δευτέρα, θα του τα πω φυσικά όλα αυτά τα άγχη.

Και τελικά, δίκιο είχα ότι δεν έκανα μέχρι πρότινος, και μόλις τώρα άρχισα δειλά δειλά....

Αυτό που μου τη δίνει απίστευτα, είναι ότι οκ, μπορεί το δικό μου σώμα να θέλει λίγο χρόνο παραπάνω, γιατί να μου το βιάσουν????

Δεν ξέρω, συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά είμαι χάλια, πείτε τπτ ενθαρρυντικό ή κάποια σχετική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου .εγώ δεν έχω γεννησει ακόμα .είμαι στην 27 εβδομάδα.Αυτό που θα ήθελα να σου πω είναι οτι το περπάτημα βοηθάει πολύ.Μην το θεωρεις χαζό.Ξέρω αρκετεσ που με πολύ περπάτημα ήρθε πιο γρήγορα ο φυσιολογικός τοκετοσ.Δεν είναι μύθος αλλά σίγουρα ούτε πανάκεια.

κ φυσικά μην αγχώνεσαι.Την αδερφή μου 8 το πρωί θα την έβαζε με πρόκληση κ τελικά γέννησε στισ 6 το ίδιο πρωι φυσιολογικά.

Δεν μπορω να σε βοηθησω αλλιως λόγω έλειψης εμπειρίας.Ευχομαι να γεννησεισ με έναν πονο..

Link to comment
Share on other sites

γειά σου .εγώ δεν έχω γεννησει ακόμα .είμαι στην 27 εβδομάδα.Αυτό που θα ήθελα να σου πω είναι οτι το περπάτημα βοηθάει πολύ.Μην το θεωρεις χαζό.Ξέρω αρκετεσ που με πολύ περπάτημα ήρθε πιο γρήγορα ο φυσιολογικός τοκετοσ.Δεν είναι μύθος αλλά σίγουρα ούτε πανάκεια.

κ φυσικά μην αγχώνεσαι.Την αδερφή μου 8 το πρωί θα την έβαζε με πρόκληση κ τελικά γέννησε στισ 6 το ίδιο πρωι φυσιολογικά.

Δεν μπορω να σε βοηθησω αλλιως λόγω έλειψης εμπειρίας.Ευχομαι να γεννησεισ με έναν πονο..

 

Συμφωνώ και εγώ με αυτό... όλα όσα λέγονται έχουν κάποια βάση...και ακόμα έχεις μια ολόκληρη εβδομάδα...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μύθος δεν είναι το περπάτημα, αντιθέτως, είναι ίσως ο μόνος τρόπος με το σύγχρονο, δυτικό - δηλαδή καθιστικό - τρόπο ζωής να γεννήσει μία γυναίκα φυσιολογικά... Υπερβάλω, το ξέρω, αλλά ως σχήμα λόγου το χρησιμοποιώ για να δείξω ότι δεν βοηθάει απλώς αλλά και καθορίζει την πορεία ενίοτε. Και όταν εννοούμε περπάτημα, εννοούμε εντατικά, δηλαδή συγκεντρωμένα, όχι τρέχοντας αλλά ούτε και χαζεύοντας, για 1, 2, 3 ώρες καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

την μικρη μου την γεννησα σχεδον 42 εβδομαδων

μετα την πητ μου πηγαινα καθε 3 μερες για nst και εφοσον ολα ηταν καλα η γιατρος μου με περιμενε

η συμβουλη της ηταν περπατημα

μου ειχε δωσει και κατι υποθετα που μαλακωνουν τον τραχηλο (ετσι μου ειπε δεν το εψαξα)

μου εκανε ομως σε καθε επισκεψη εξεταση κολπικη και εβλεπε ποσο ειχε υποχωρησει ο τραχηλος

τελικα ενω το πρωι ειχα παει και ειχα διαστολη 2 οπως και τις τελευταιες μερες στην κολπικη εξεταση απο οτι καταλαβα μου εκανε ριξη τραχηλου (το πειραξε δεν ξερω πως αλλιως ονομαζεται) και το βραδυ εσπασαν τα νερα μου και γεννησα φυσιολογικα

θελω να καταληξω βαση της σικης μου εμπειριας, οτι εφοσον ο γιατρος βλεπει οτι ολα ειναι καλα με το μωρο και οτι προχωραει -αν και αργα- η διαδικασια μπορει να σε περιμενει

α,κι εμενα μου ειχε πει οτι το σαββατο θα πηγαινα για προκληση και οταν πηγα κ με εξετασε κι ειδε οτι ολα ειναι καλα την δευτερα με ξαναεξετασε και γεννησα το ιδιο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω (καλά 3 ώρες δεν νομίζω να αντέξω) αλλά η μαία μου που έχει φοβερή εμπειρία γιατί λέει πως δεν κάνει τίποτα στην ουσία?

Η μαία σου θεωρεί ότι στη δική σου περίπτωση δεν θα έχει αποτέλεσμα ή ότι γενικά δεν κάνει τίποτα το περπάτημα; Εντύπωση μου κάνει γιατί οι μαίες συνηθως το συμβουλεύουν. Εδώ έχω διαβάσει ότι άλλες κοπέλες τις έχει βοηθήσει φοβερά και άλλες καθόλου. Πάντως κακό δεν κάνει, αν μη τί άλλο στη φυσική σου κατάσταση :-)

 

Η δική μου μαία αλλά και ο γυναικολόγος από την 37η εβδομάδα ήδη μου λέγανε να περπατάω 1 ώρα τουλάχιστον τη μέρα. Τη μέρα που γέννησα (38+1 εβδομάδες) θα πήγαινα για πρόκληση.

Περπάτησα 1 ώρα έντονα το πρωί και μετά πήγα στο γιατρό και είδε ότι είχα διαστολή 2. Το απόγευμα πήγα στο μαιευτήριο και εκεί η μαία μου "πείραξε" τον τράχηλο και, αφού συνεννοήθηκε με το γιατρό, μου είπε να περπατήσω άλλες 2 ώρες, για να "γλιτώσω 4 ώρες πόνους" όπως μου είπε η μαία. Την ώρα που περπατούσα άρχισαν σιγά σιγά και οι ωδίνες και τελικά γέννησα μέσα σε 1 ώρα μετά την εισαγωγή στο μαιευτήριο χωρίς πρόκληση!

 

Κατά τη γνώμη μου δεν χάνεις τίποτα με το να περπατήσεις και μην ανησυχείς, έχεις καιρό ακόμα!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

evi155

πρώτα απ όλα πολύ ενθαρρυντική η ιστορία σου. Απ' ότι κατάλαβα το θεωρεί χαζό γενικά και μύθο. Ο γιατρός παρόλα αυτά από τον 8ο μου έλεγε να περπατάω. Μου είπε να κάνω κάτι βαθιά καθίσματά τα οποία και άρχισα, αλλά εννοείται πως δεν θα την ακούσω ως προς το περπάτημα και θα του δώσω να καταλάβει.

Ο γιατρός μου δεν κάνει κολπική εξέταση για την ώρα - αλλά φαντάζομαι πως αν εξαντλήσω τα περιθώρια που θα μου δώσει θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείς, έχεις ακόμα 10 μέρες για την ΠΗΤ και σχεδόν 2 εβδομάδες μέχρι τις 5/4. Το μωρό μεγαλώνει ταχύτατα και αυτό προκαλεί μεγαλύτερες συσπάσεις της μήτρας όσο περνάει ο καιρός. Επίσης ακόμα και αν δεν έχει κατέβει χαμηλά, υπάρχουν περιπτώσεις που το μωρό κατέβηκε τελευταία στιγμή και γέννησαν φυσιολογικότατα. Εννοείται πως θα περπατήσεις, ίσα ίσα που ενδείκνυται, αν όχι για την επίσπευση της διαδικασίας και την θέση του μωρού, σίγουρα για την φυσική σου κατάσταση, την μέση σου, τις αρθρώσεις και την καλή κυκλοφορία του αίματος, άσε που βοηθάει και στην αντιμετώπιση της κατακράτησης υγρών!

καλό κουράγιο, μην απελπίζεσαι, αλλά ακόμα και αν πας με πρόκληση δεν είναι το τέλος του κόσμου (ούτε η καισαρική, ούτε καν η ολική νάρκωση), το παν είναι η γέννηση ενός υγιούς μωρού, χωρίς κίνδυνο

Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...