Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

8ος μήνας - Πονάκια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες

θέλω να ρωτησω και αν υπαρχει αντιστοιχο τοπικ αν θελετε παραθεστε το...

εχει εδω και 3 μερες που εχω πονακια σαν να περιμενω περιοδο καθως αρχισε κ η μεση να ποναει. Έχετε κατι παρόμοιο? Θα μιλησω και με το γιατρο μου αυριο ομως που εχω ραντεβου και μεχρι τοτε το ψάχνω.

8LVep3.png

ZxQWp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Καλημέρα! Είμαι καινούργια στο forum. Ήθελα να ρωτήσω τη δική σας εμπειρία σχετικά με πονάκια/ τσούξιμο κατά τη διάρκεια του 8ου μήνα. Έχω πολύ καλή εγκυμοσύνη μέχρι τώρα (31η εβδομάδα) αλλά εδώ και 2 εβδομάδες σε αραιά διαστήματα έχω τσούξιμο και μικρά πονάκια χαμηλά στην περιοχή του κόλπου κάποιες μέρες. Μ¨αλλον συμπάσχουμε.. αν και εμένα δεν έχουν σχέση με περίοδο και η μέση μου είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

goutsoulini καλο ειναι να παρεις και σημερα τον γιατρο σου μπορει να ειναι και φυσιολογικο απλα γνωμη ειναι τετοια πραγματα μην τα αφηνεις!

Εffaki αυτο θα μπορουσε να ειναι καποια μυκητιαση η και ουρολοιμωξη!πες το στον γιατρο σου αυτος θα σου πει τι ειναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Κι εγώ στον 8ο μήνα. Τα πονάκια αυτά της περιόδου που νιώθεις τα έχω κι εγώ κάποιες στιγμές, αλλά κρατάνε μόνο για λίγα δευτερόλεπτα και τα νιώθω πολύ πολύ αραιά. Πιστεύω ότι είναι του μήνα και ότι είναι φυσιολογικά. Η μέση μου πονάει ήδη εδώ και έναν μήνα... Κι αυτό φυσιολογικό είναι, αφού το μπεμπάκι μας μεγαλώνει τώρα πιο πολύ!! Υπομονή και η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει :) :) Να μας πάνε όλα καλά!!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια ειμαι στον 8ο και δεν μπορω να κανω τιποτα εχω και που και που πιεση χαμηλα ο μικρος εχει παρει θεση τι λετε θα φτασω μεχρι την ΠΗΤ μου 18/4?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο το διαστημα δεν κανω τιποτα μονο φαι και τα πιατα πλυσιμο τιποτα αλλο γιατι δεν μπορω δεν εχω αντοχες κουραζομαι πολυ γρηγορα και ενταξει κιλα δεν εχω παρει πολλα 10-12 αλλα μολις κουραζομαι λιγο παραπανω κλωτσαει ο μπεμπης μου και σταματαω αμεσως οτι και αν κανω, πολυ δυσκολος ο 8ος μηνας αραγε και ο 9ος ετσι θα ειναι ή χειροτερα?

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα και εγώ μια από τα ίδια...πητ έχω 11/4 αλλά επειδή είχα πόνους και συσπάσεις η γιατρός μου είπε να μην κουράζομαι καθόλου μέχρι 15/3... από εκεί και μετά δεν μας πειράζει...το τράβηγμα το νοιώθω και εγώ όταν περπατάω αρκετή ώρα.

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ΠΗΤ 7/5 και εχω σχεδον τα ιδια, τραβηγματα χαμηλα και βαρος οταν περπατησω λιγο παραπανω, επισης κουραζομαι πολυ ευκολα. απο την κουζινα στο δωματιο και πισω και λαχανιαζω. ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικα και δε πρεπει να το ζοριζω, αν νιωθω κουραση να σταματαω.

καλο υπολοιπο κοριτσια και με το καλο τα μπεμπακια σας.

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω 18/4 εχω ΠΗΤ , αλλά επειδή θα κάνω καισαρική θα μπω νωρίτερα.

Φυσιολογικό πιστέυω είναι , κι εγω κουράζομαι πολύ πιο εύκολα , δεν μπορώ να περπατήσω το ίδιο γρήγορα κι οταν ζορίζομαι πονάει η μεση μου. Οπότε αποφάσισα , να κάαααθομαι όσο μπορώ..........γιατί δεν πρέπει με τίποτα να με πιάσουν πόνοι, Εχω πρόβλημα στα ματια με κίνδυνο αποκόλλησης σε φυσιολογικό τοκετό, οπότε τον μήνα κ κάτι που μου μενει θα ξεκουράζομαι, γιατί μεχρι τωρα εκανα τα πάντα.

 

Με το καλό κορίτσια !!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστίνα και εγώ μια από τα ίδια...πητ έχω 11/4 αλλά επειδή είχα πόνους και συσπάσεις η γιατρός μου είπε να μην κουράζομαι καθόλου μέχρι 15/3... από εκεί και μετά δεν μας πειράζει...το τράβηγμα το νοιώθω και εγώ όταν περπατάω αρκετή ώρα.

 

 

κ εγω την ιδια πιθανη ημερομηνια εχω.που γεννας? εγω στο ρεα κ ειναι το δευτερο κοριτσακι μου!!!! συσπασεις εχω κ εγω αρκετες αλλα ο γιατρος μου μου ειπε πως ειναι φυσιολογικες κ ισως γινουν κ πιο επωδυνεσ οταν μπω στον ενατο..την επομενη παρασκευη.... επιτελους!!!!

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

κ εγω την ιδια πιθανη ημερομηνια εχω.που γεννας? εγω στο ρεα κ ειναι το δευτερο κοριτσακι μου!!!! συσπασεις εχω κ εγω αρκετες αλλα ο γιατρος μου μου ειπε πως ειναι φυσιολογικες κ ισως γινουν κ πιο επωδυνεσ οταν μπω στον ενατο..την επομενη παρασκευη.... επιτελους!!!!

 

 

Φαίη μου το που θα γεννήσω είναι ένα θέμα... είμαι Φλώρινα και ακόμα στο Νοσοκομείο μου λένε να περιμένω άλλη μια εβδομάδα για να μάθουμε τελικά αν θα κάνουν γέννες... αλλιώς θα πάω σε άλλο Νομό, στην Έδεσσα.... θα με πιάσουν οι πόνοι και θα κάνω ταξίδι μιάμισης ώρας... Ελλάς το μεγαλείο σου...

Και είναι το πρώτο μου μωράκι... φαντάσου άγχος που έχω...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φαίη μου το που θα γεννήσω είναι ένα θέμα... είμαι Φλώρινα και ακόμα στο Νοσοκομείο μου λένε να περιμένω άλλη μια εβδομάδα για να μάθουμε τελικά αν θα κάνουν γέννες... αλλιώς θα πάω σε άλλο Νομό, στην Έδεσσα.... θα με πιάσουν οι πόνοι και θα κάνω ταξίδι μιάμισης ώρας... Ελλάς το μεγαλείο σου...

Και είναι το πρώτο μου μωράκι... φαντάσου άγχος που έχω...

 

 

αστα να πανε... μην στενοχωριεσαι ομως, ολα καλα θα πανε !!!! θα εχεις αρκετο χρονο αφου ερθει η ωρα να γεννησεις... κ εγω απο σαλαμινα θα παω στο π.φαληρο. 35 λεπτα σιγουρα δρομος... με το καλο το μωρακι σου. αληθεια τι ειναι? κοριτσακι ή αγορακι?

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

αστα να πανε... μην στενοχωριεσαι ομως, ολα καλα θα πανε !!!! θα εχεις αρκετο χρονο αφου ερθει η ωρα να γεννησεις... κ εγω απο σαλαμινα θα παω στο π.φαληρο. 35 λεπτα σιγουρα δρομος... με το καλο το μωρακι σου. αληθεια τι ειναι? κοριτσακι ή αγορακι?

 

 

Μπεμπούλα είναι και βιάζεται... αυτό είναι που φοβόμαστε... μέχρι να μπω στον μήνα μας την Παρασκευή δεν πρέπει να περπατάω, να κάνω δουλειές... τίποτα... γιατί αν κάνει πως θέλει να βγει θα πάω στην Έδεσσα και εκεί δεν με έχουν δει καν...

Και με βάση τους υπέρηχους είναι και μια εβδομάδα μικρότερη και έτσι η γιατρός μου, μου είπε για σιγουριά μετά της 15/3...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βλεπω λιγο πολυ ολες τα ιδια συμπτωματα εχουμε χθες το βραδυ εκει που εκανα το μπανακι μου και απολαμβανα το γαλα μου με χτυπησε στον κολπο που ο κολπος ειναι πολυ εξω ξερετε κοριτσια ενας πονος απεριγραπτος πηρα τη γιατρο αμεσως και μου ειπε δεν εχει χωρο κατεβαινει οσο περνανε οι μερες πιο πολυ μεχρι σε σημειο να φτασει ενα βημα πριν το τοκετο αν παει ετσι ρε κοριτσια θα φτασω την ΠΗΤ μου τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια βλεπω λιγο πολυ ολες τα ιδια συμπτωματα εχουμε χθες το βραδυ εκει που εκανα το μπανακι μου και απολαμβανα το γαλα μου με χτυπησε στον κολπο που ο κολπος ειναι πολυ εξω ξερετε κοριτσια ενας πονος απεριγραπτος πηρα τη γιατρο αμεσως και μου ειπε δεν εχει χωρο κατεβαινει οσο περνανε οι μερες πιο πολυ μεχρι σε σημειο να φτασει ενα βημα πριν το τοκετο αν παει ετσι ρε κοριτσια θα φτασω την ΠΗΤ μου τι λετε?

 

Και εγώ το νοιώθω αυτό τις τελευταίες μέρες...σαν τσιμπηματάκια είναι...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το νοιώθω αυτό τις τελευταίες μέρες...σαν τσιμπηματάκια είναι...

 

 

ποτε περνουν 5 μερες? αντε να μπουμε στο μηνα μας!!!! εγω κοριτσια νιωθω πονακια κατω απο την κοιλια, πονους στη μεση, πετρωματα στην κοιλια, το βραδυ οταν ξαπλωνω δεν μπορω να γυρναω ευκολα πλευρο κ γενικα λιγες ανακατωσουρες.... με λιγα λογια ειμαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!! υπομονη σε ολες μας!!!

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και δυο βράδια δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ σωστά... Κοιμάμαι 4-5 ώρες. Έχω αναγούλες και ο πόνος στην κοιλιά δεν είναι πάντα... τώρα έχω και κάτι καινούργιο... διάρροια:( Θα μπούμε στον μήνα μας, θα κρατάμε τα ζουζουνάκια μας αγκαλιά και θα τα σκεφτόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα!!κι εγω διανυω τον 8ο, την 34η βδομαδα, κι αυτα που νιωθω τελευταια ειναι πονοι στη μεση, κι οτι και να φαω φουσκωνω αμεσως και δεν μπορω να χωνεψω ευκολα. αφου βραδινο τρωω 4 ωρες πριν κοιμηθω. αν περπατησω πολυ νιωθω τραβηγματα χαμηλα. στις 20 μαρτη μπαινω στο μηνα μου, κοντευουμε..υπομονη χρειαζεται..

 

KmxAp2.png?KxnmUcmC

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!Και εγώ στον 8ο!!! 34 εβδομάδων...Υπομονή και κοντεύουμε!!!Και εγώ έχω πονάκια στην μέση μου ειδικά όταν κάθομαι πολύ ώρα.Πονάκια στην κοιλιά δεν έχω αλλά η μπέμπα δίνει κάτι τρελές κλοτσιές και με τρελαίνει!!!Ειδικά την νύχτα! Και εμένα με έχει αφήσει ο ύπνος εδώ και 1 εβδομάδα..Ξυπνάω κάθε μία ώρα για τουαλέτα...Υπομονή και καλή μας λεφτεριά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια νιωθω τοσο εξαντλημενη απο ολους τους μηνες της εγκυμοσυνης αλλα και παραλληλα τοσο ευτυχισμενη που σε πολυ λιγο καιρο θα κραταω στα χερια μου το ωραιοτερο και καλυτερο δωρο της ζωης μου το Γ Ι Ο Μ Ο Υ περασε ο καιρος και ειληκρινα νιωθω τοση ευτυχια οταν σκεφτομαι οτι ολα θα τελειωσουν και θα δω τα ματια του,το προσωπο του γενικα τα χαρακτηριστικα του το κλαμα του ουααααααααα αχ θεε μου θα τρελαθω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!18/3 μπαινω στο μηνα μου..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ μπαίνω σε 3 μέρες στον μήνα μου...δεν μπορώ να το πιστέψω... είμαι τόσο ευτυχισμένη που όλα τα βασανάκια δεν με ενδιαφέρουν και το ότι δεν κοιμάμαι το βλέπω σαν εξάσκηση... άντε με το καλό όλες μας...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

elzu σου ευχομαι με ενα πονο που λενε και οι γιαγιαδες και ολα θα πανε καλα καθολου αγχος ενταξει?

 

να σαι καλά Χριστίνα μου... επίσης... άγχος? Πάρα πολύ... ακόμα δεν ξέρω που θα γεννήσω...με το που μπω στον μήνα μου θα το ξέρω...την παρασκευή θα έχουν ξεκαθαρίσει όλα στο μυαλό μου...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...