Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική: Τα ωάρια με αριθμούς!


maria29_

Recommended Posts

Κορίτσια είμαι στη διαδικασία προετοιμασίας για εξωσωματική και έχω ακούσει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί! Πρόσφατα αφαίρεσα και τις δύο σάλπιγγες (υδροσάλπιγγες) και σε λίγο καιρό θα κάνουμε την πρώτη προσπάθεια.

Τελικά όμως τι ποσοστά υπάρχουν; Με τα φάρμακα πόσα ωάρια κατεβαίνουν;Πόσα από αυτά είναι "¨καλά"¨; Πόσα γονιμοποιούνται, πόσα εμφυτεύονται και πόσα στο τέλος καταλήγουν σε εγκυμοσύνη;

Σίγουρα όλα αυτά εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες. Θα ήθελα όμως να μοιραστείτε τις δικές σας εμπειρίες για να έχουμε ένα μπούσουλα εμείς οι υποψήφιες μανούλες!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ούτε εγώ ξέρω πολλά, απλά θα σου πω τα δικά μου.

Εγώ έκανα 11 ωάρια και γονιμοποιήθηκαν τα 7. Μου έβαλαν τα 3, (δεν έπιασαν), και έχουνε μείνει 4 από τα οποία μου είχαν πει οτι τα 2 δεν φαίνονται και τόσο καλά..

Ο γιατρός μου είχε πει οτι ήταν πολύ φυσιολογικός ο αριθμός με δεδομένο τις μικρές δόσεις στα φάρμακα που μου έλεγε και έκανα.

Όμως εδώ ακούω από τις άλλες κοπέλες οτι κάνουν πολύ περισσότερα ωάρια, μέχρι και 20 άκουσα.

Για την εμφύτευση νομίζω το νόμιμο, για να έχεις και τις περισσότερες πιθανότητες είναι 3. Τώρα πόσα καταλήγουν σε εγκυμοσύνη.. μόνο ο θεούλης ξέρει!!! :))

Αυτά από μένα.. Καλή επιτυχία!

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Υπάρχει θέμα "νομίμου" στην εμφύτευση ωαρίων; Εγώ νόμιζα ότι αυτό πάει βάσει των δεδομένων πχ την ηλικία μας, κατάσταση μήτρας και γενικότερης υγείας κλπ. Αν ζητήσεις πχ 4 ωάρια και η υγεία σου είναι εντάξει, δεν στο επιτρέπουν;

Εύχομαι γρήγορα με καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρια!!!θα σου πω την δικη μου ιστορια.....

Ειχα 12 ωαρια,πηραμε στην ωοληψια τα 8!!!!

Απο αυτα γονιμοποιηθηκαν τα 4 την 1η μερα....

Την 2η μερα αντεξαν τα 3 κ τα βαλαμε!!!!Ο νομος λεει μεχρι 40 ετων 3 ωαρια κ μετα τα 40 μεχρι 4.....

Χοριακη εχω θετικη αλλα την Δευτερα θα ξερουμε ποσα εμβρυακια εχουμε!!!

Καλη επιτυχια σε ολες τις κοπελες,ειναι δυσκολος αγωνας αλλα αξιζει!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο sevi-gio συγχαρητήρια!!!

Πόσες προσπάθειες έχεις κάνει? Πολύ χαίρομαι όταν ακούω τέτοια..

Όταν τα γράφεις φαίνονται τόσο απλά.. είχα τόσα..άντεξαν τόσα.. βάλαμε τόσα.. χοριακή θετική.. αλλά σημαίνουν τόοοοοοοοοοοσα πολλά!

Εύχομαι μόνο χαμόγελα από εδώ και πέρα!

Εγώ τώρα πίνω τα χαπάκια μου .. εμβρυομεταφορά περίπου 19 του μήνα.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο sevi-gio συγχαρητήρια!!!

Πόσες προσπάθειες έχεις κάνει? Πολύ χαίρομαι όταν ακούω τέτοια..

Όταν τα γράφεις φαίνονται τόσο απλά.. είχα τόσα..άντεξαν τόσα.. βάλαμε τόσα.. χοριακή θετική.. αλλά σημαίνουν τόοοοοοοοοοοσα πολλά!

Εύχομαι μόνο χαμόγελα από εδώ και πέρα!

Εγώ τώρα πίνω τα χαπάκια μου .. εμβρυομεταφορά περίπου 19 του μήνα.

Καλημερα Χρυσα κ σε ευχαριστω!!!!!

Τωρα που το ειπες κ το ξαναδιαβασα το μην μου,λεω καλε πως το εγραψα ετσι;;;;Πολυ ωμα κ εμεις ξερουμε μονο τι τραβηξαμε για να τα καταφερουμε κ ειδικα την 1η εβδομαδα που ειχα μονο 2 ωαρια κ δεν μεγαλωναν....

Ηταν για διακοπη ολη η προσπαθεια αλλα επεμενε ο γιατρος κ το εκανε το θαυμα του!!!!!Μεγαλες δοσεις βεβαια.....

Εχω κανει 3 σπερματεγχυσεις κ αυτη ηταν η 2η εξωσωματικη!!!!

Καλη επιτυχια κοπελα μου,με μια 3ψηφια χοριακη!!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Maria 29 τί πρωτόκολλο σου έδωσαν ή δεν το ξέρεις ακόμη? Επίσης ο ορμονικός έλεγχος (FSH, LH, E2 κλπ) τί έδειξε? ΑΜΗ έκανες?

Θέλω να πω πως τα δεδομένα κάθε γυναίκας επηρρεάζουν το αποτέλεσμα. Οχι πάντοτε βέβαια, αλλά πάνω - κάτω ξέρεις τη δυναμική των ωοθηκών σου. Εγώ στην πρόσφατη 1η μου προσπάθεια IVF, παρά τη μεγάλη δόση φαρμάκων δεν τα πήγα καθόλου καλά και καλύτερα να μην υπεισέλθω σε λεπτομέρειες για να μην σε απογοητεύσω... Καλή επιτυχία καλή μου.

Link to comment
Share on other sites

Sevi-gio έχει δίκιο η Xrysa! Τι ωραία που τα έγραψες! Σα να κανονίζεις διακοπές!! Έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Η όλη διαδικασία θέλει καλή διάθεση και ελπίδα.

Γι'αυτο mir μην επηρεάζεσαι από την πρώτη προσπάθεια! Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και θα δεις ότι σύντομα θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις!

Αυτά που μου είπες FSH, LH, E2 μου φαίνονται κινέζικα!! Έκανα πριν λίγες μέρες την αφαίρεση σαλπιγγών, οπότε σε ένα μήνα περίπου θα πάω στο γιατρό για να ξεκινήσω τις πρώτες εξετάσεις.

Η αγωγή με τα χάπια πόσο περίπου διαρκεί; Ελπίζω να ξεκινήσω τέλος του μήνα.. Επίσης οι δόσεις διαμορφώνονται με βάσει την κάθε γυναίκα ή υπάρχει ένα στάνταρ για αρχή και αν δεν πετύχει προχωράμε σε αλλαγή της δόσης;

Καλή μας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Η αγωγή με τα χάπια πόσο περίπου διαρκεί; Ελπίζω να ξεκινήσω τέλος του μήνα.. Επίσης οι δόσεις διαμορφώνονται με βάσει την κάθε γυναίκα ή υπάρχει ένα στάνταρ για αρχή και αν δεν πετύχει προχωράμε σε αλλαγή της δόσης;

Καλή μας επιτυχία!

 

 

Μήπως όλες σου τις απορίες να τις ρωτούσες στο γιατρό σου; Αυτός είναι ο πιο αρμόδιος να σου απαντήσει. Εδώ μέσα θα πάρεις μεν κάποιες απαντήσεις, αλλά η κάθε κοπέλα απαντά βάση του δικού της ιστορικού. Δεν υπάρχει μπούσουλας, αντιθέτως η αγωγή που ακολουθείται είναι εξατομικευμένη.

 

καλή επιτυχία σου εύχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου, όλες οι παραπάνω εξετάσεις ( FSH, LH, E2, ΑΜΗ κλπ) δείχνουν οπως σου είπα τη δυναμική των ωοθηκών σου. Ο εξωσωματικός σου, με βάση τόσο τις παραπάνω εξετάσεις, όσο και την ηλικία σου θα σου ορίσει το θεραπευτικό πρωτόκολλο (όπως λέγεται) που θα ακολουθήσεις. Αυτός θα σου καθορίσει τη διάρκεια (από 10-12 ημέρες έως και 20-30 περίπου), τις δόσεις των φαρμάκων κτλ, εξαρτάται όπως σου είπα από το πρωτόκολλο θεραπείας που θα επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δίκιο... ξέρω ότι όλα αυτά θα τα μάθω από το γιατρό μου, αλλά δεν μπορώ να περιμένω ένα μήνα μέχρι να πάω να με δει!:oops:

Άσε που εμπιστεύομαι τις δικές σας εμπειρίες και όταν όλες μας έχουμε τον ίδιο στόχο, η μια στηρίζει την άλλη κάνοντάς το πιο εύκολο. Περιμένω πως και πως να περάσουν οι μέρες...!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να σου λύσω κάποιες βασικές απορίες θα σου πω τα κάτωθι: Πριν την εξωσωματική θα υποβληθείς σε εξετάσεις που γίνονται με λήψη αίματος (σε μικροβιολογικό εργαστήριο), δλδ μια γενική αίματος καθώς και ορμονικό έλεγχο όπως FSH, LH, E2, PRL, μπορεί και ΑΜΗ και αρκετές άλλες που δεν μπορώ να στις γράψω όλες, επίσης θα κάνεις και έναν κολπικό υπέρηχο που δείχνει την κατάσταση των ωοθηκών, της μήτρας, τυχόν ύπαρξη κύστεων κτλ. Επίσης θα σου δώσουν να κάνεις και εσύ και ο καλός σου (πάλι με λήψη αίματος) εξετάσεις για μεταδιδόμενα νοσήματα. Αυτά που σου γράφω είναι τα βασικά. Από εκεί και πέρα θα κρίνει ο εξωσωματικός σου αν πρέπει να υποβληθείς και σε άλλου είδους εξετάσεις.

Έτσι λοιπόν ο εξωσωματικός σου θα έχει μια εικόνα για το δυναμικό των ωοθηκών σου και ανάλογα θα σου δώσει να ακολουθήσεις το κατάλληλο για εσένα πρωτόκολλο θεραπείας όπως σου έγραψα παραπάνω.

Επίσης (αν και πιστεύω οτι το γνωρίζεις ήδη) ο καλός σου θα πρέπει να κάνει ένα σπερμοδιάγραμμα και μια καλλιέργεια σπέρματος ( για τυχόν μικρόβια). Αυτά, ελπίζω να σε κάλυψα πάνω - κάτω.

Καλή επιτυχία;)

Link to comment
Share on other sites

Mir σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Τώρα ξεκαθάρισε το τοπίο. Θα περιμένω με αγωνία τα νέα σου! Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά! :D Με το καλό σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...