Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποια να μου πει μέχρι που μπορεί να βοηθήσει ο ψυχολόγος?

Έρχεται μια φορά ή για μέρες?

Το πόρισμά του επιφέρει αλλαγές ή μόνο στο μπλα μπλα μένουν?

Θα μπορούσε να αναγκάσει τους γονείς να πάρουν μέτρα?

Θα μπορούσε να αναγκάσει το σχολείο να κινητοποιηθεί?

Γιατί πάλι στο μπλα μπλα βλέπω να μένουμε και σε υποσχέσεις....

 

 

Κανείς δεν μπορεί να αναγκάσει κανέναν για τίποτα.

 

Σου έχω πει πριν από πολλά μηνύματα τι μπορεί να κάνει ο οποίος ειδικός.

 

Ας τα ξαναπω.

Θα κανουν παρεμβάσεις που θα έχουν στόχο τη δυναμική της τάξης. Θα κανουν βιωματικά, παιχνίδια, συζητήσεις.... Θα δώσουν συμβουλές τόσο στο σχολείο όσο και στα παιδιά......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βασικά, όμως, χρειάζεται εγγραφη ενημέρωση των αρμοδίων ( διευθυντής, σύμβουλος γενικής αγωγής, σύμβουλος ειδικής αγωγής, διεύθυνση πρωτοβάθμιας, περιφερειακη διεύθυνση).

Τα λόγια δεν αξίζουν μία!!!!!!!

 

Μαζί ζητά γραπτή απάντηση για το τι προτειθενται να κάνουν.

 

Αν τώρα για τον οποιοδήποτε λόγο δεν θες νασ το κάνεις γραπτό το θέμα........ ( θα γίνω σκληρή) αν δεν σπασεις αυγά, δεν γίνεται ομελέτα!

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερ ευχαριστώ για το χρόνο σου εμμάκι.

Ο διευθυντής έχει ειδοποιήσει ήδη την διεύθυνση πρωτοβάθμιας από όπου θα έρθει και ο ψυχολόγος. Τη σύμβουλο επίσης την έχει φέρει ήδη.

Αναμένουμε τον ψυχολόγο, λοιπόν. Και να λύσουμε το θέμα με βιωματικά παιχνιδάκια......και μπλα μπλα......

 

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΝΟΙΑ/ ΤΟ ΚΕΔΔΥ τον παπά για εξορκισμό που έλεγε χτες η φίλη μιρικι???

Link to comment
Share on other sites

.

 

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΝΟΙΑ/ ΤΟ ΚΕΔΔΥ τον παπά για εξορκισμό που έλεγε χτες η φίλη μιρικι???

 

 

Αυτό θα σου το πει το ίδιο το σχολείο. Απάντηση μέσα σε ενα φόρουμ, ανώνυμα και χωρίς άμεση γνώση γεγονότων δεν μπορεί και δεν πρέπει να πάρεις.

 

Πάντως, έχε υπόψη (και το λέω ενώ έχει αναφερθεί πολλές αλλες φορές) με συμβούλια και μαζεματα γονέων, οπου λέτε τον πόνο σας, δεν γίνεται δουλειά. Χρειάζονται έγγραφες αναφορές οπου θα αναφέρονται συγκεκριμένα γεγονότα και θα ζητείται ανάληψη ευθυνών από τους αρμοδιους.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω εμμάκι. Όπως κι εσύ ξέρεις, ότι ένας γονιός όταν πάει και παραπονιέται, και τον διαβεβαιώνουν, και δείχνουν συγκατάβαση, και λένε ότι θα κάνουν το ένα και το άλλο, φαίνεται σαν ηλίθιος μετά αν τους πάει ένα χαρτί για να τους κολλήσει στον τοίχο. Κακά τα ψέμματα, την ώρα που θα τους δώσεις έγγραφο είσαι αυτομάτως εχθρός τους. Κι εσύ και το παιδί σου! Στην Ελλάδα ζούμε....εμένα το παιδί μου θα είναι 4 χρόνια ακόμα εκεί μέσα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρω εμμάκι. Όπως κι εσύ ξέρεις, ότι ένας γονιός όταν πάει και παραπονιέται, και τον διαβεβαιώνουν, και δείχνουν συγκατάβαση, και λένε ότι θα κάνουν το ένα και το άλλο, φαίνεται σαν ηλίθιος μετά αν τους πάει ένα χαρτί για να τους κολλήσει στον τοίχο.

Όχι. Εδώ είναι που κάνεις λάθος. Όταν δώσεις εγγράφως τη διαμαρτυρία σου φαίνεσαι ως κάποιος που έχει πάρει την υπόθεση στα σοβαρά. Και γι' αυτό το λόγο όλοι αναλαμβάνουν δράση. Όχι επειδή γίνεσαι εχθρός τους αλλά επειδή δεν μπορούν να κρυφτούν πλέον πίσω από το δάχτυλό τους ή ίσως και επειδή με την έγγραφη καταγγελία σου τους λύνεις τα χέρια (π.χ. μπορεί ο διευθυντής του σχολείου να έχει αναφέρει το θέμα άνωθεν αλλά ο προϊστάμενός του να τον γειώνει. Αν έχει στα χέρια του ένα έγγραφο παράπονο με γνωματεύσεις και φωτογραφίες, τότε μπορεί να σπρώξει πιο αποτελεσματικά).

 

Αυτό ισχύει και στην Ελλάδα και στην Αγγλία και παντού στον πολιτισμένο κόσμο.

 

Άσε τις δικαιολογίες στην άκρη και κάνε αυτό που πρέπει να κάνεις για να πατήσεις στο επόμενο σκαλί. Με το να επαναλαμβάνεις τις πράξεις του παρελθόντος δεν θα δεις αποτέλεσμα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

Σημείωση: αν το παιδί μας έρθει σπίτι με σπασμένο δόντι ή δαγκωμένο χέρι ή ραμμένο στόμα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να βγάλουμε φωτογραφίες. Και στο καπάκι να τις στείλουμε με ημέιλ σε κάθε αρμόδιο ζητώντας να ληφθούν μέτρα. Η λύση δεν θα έρθει μέσα από τη συζήτηση στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εδώ είναι που κάνεις λάθος. Όταν δώσεις εγγράφως τη διαμαρτυρία σου φαίνεσαι ως κάποιος που έχει πάρει την υπόθεση στα σοβαρά. Και γι' αυτό το λόγο όλοι αναλαμβάνουν δράση. Όχι επειδή γίνεσαι εχθρός τους αλλά επειδή δεν μπορούν να κρυφτούν πλέον πίσω από το δάχτυλό τους ή ίσως και επειδή με την έγγραφη καταγγελία σου τους λύνεις τα χέρια (π.χ. μπορεί ο διευθυντής του σχολείου να έχει αναφέρει το θέμα άνωθεν αλλά ο προϊστάμενός του να τον γειώνει. Αν έχει στα χέρια του ένα έγγραφο παράπονο με γνωματεύσεις και φωτογραφίες, τότε μπορεί να σπρώξει πιο αποτελεσματικά).

 

Αυτό ισχύει και στην Ελλάδα και στην Αγγλία και παντού στον πολιτισμένο κόσμο.

 

Άσε τις δικαιολογίες στην άκρη και κάνε αυτό που πρέπει να κάνεις για να πατήσει στο επόμενο σκαλί. Με το να επαναλαμβάνεις τις πράξεις του παρελθόντος δεν θα δεις αποτέλεσμα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

Σημείωση: αν το παιδί μας έρθει σπίτι με σπασμένο δόντι ή δαγκωμένο χέρι ή ραμμένο στόμα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να βγάλουμε φωτογραφίες. Και στο καπάκι να τις στείλουμε με ημέιλ σε κάθε αρμόδιο ζητώντας να ληφθούν μέτρα.

 

Φίλη, έλα εδώ να τα πεις αυτά. Απ την Αγγλία, τα ίδια θα σου έλεγα, σε διαβεβαιώ......δεν ξέρεις τί πόλεμο μας κάνουν από πέρσι όσους έχουμε παράπονα.........ΠΟΛΕΜΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λήγει μέχρι νεωτέρας. Το ίδιο λες συνέχεια. Το αν θα λήξει η συζήτηση στο φόρουμ ή όχι δεν είναι το ζητούμενο. Το θέμα είναι να λήξει το πρόβλημα. Εμάς ούτε μας κουράζει η συζήτηση ούτε τραβάμε κανένα ζόρι. Εσύ είσαι που υποφέρεις και δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις, παρηγοριά ή λύσεις. Γιατί η λύση είναι μία, όσο και να το συζητάς.

 

Φίλη, έλα εδώ να τα πεις αυτά. Απ την Αγγλία, τα ίδια θα σου έλεγα, σε διαβεβαιώ......δεν ξέρεις τί πόλεμο μας κάνουν από πέρσι όσους έχουμε παράπονα.........ΠΟΛΕΜΟ!!!!!!

Έχεις έρθει στην Αγγλία να δεις πώς είναι τα πράγματα στα σχολεία και είσαι τόσο σίγουρη για το τι θα έλεγες; Όχι ότι έχει σημασία βέβαια. Εγώ ευχαρίστως δέχομαι ότι στην Ελλάδα άμα κάνεις τα παράπονά σου εγγράφως γίνεσαι εχθρός και σε στραβοκοιτάνε. Με τη λέξη πόλεμος δεν είμαι σίγουρη τι εννοείς. Έσπασε το δόντι του παιδιού, το δαγκώνουν, το δέρνουν. Αυτά τι είναι αν δεν είναι πόλεμος; Πότε θα γίνει πόλεμος κατά την άποψή σου; Όταν του βγάλουν και το μάτι (φτου φτου μακριά από εσάς και από όλους μας)?

 

Στο έχω ξαναπεί ότι για μένα θα ήταν προτιμότερο το παιδί μου αρτιμελές κι ας μην μου έλεγαν ούτε καλημέρα. Τι καλημέρα, ας μου πέταγαν και βελάκια κάθε φορά που γύριζα την πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Λήγει μέχρι νεωτέρας. Το ίδιο λες συνέχεια. Το αν θα λήξει η συζήτηση στο φόρουμ ή όχι δεν είναι το ζητούμενο. Το θέμα είναι να λήξει το πρόβλημα. Εμάς ούτε μας κουράζει η συζήτηση ούτε τραβάμε κανένα ζόρι. Εσύ είσαι που υποφέρεις και δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις, παρηγοριά ή λύσεις. Γιατί η λύση είναι μία, όσο και να το συζητάς.

 

Το ξέρω μία είναι η ρημάδα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ουσία είναι η ευθύνη. Κανείς δεν θέλει να θεωρηθεί υπεύθυνος. Το παιδί δεν είναι υπεύθυνο γιατί είναι μικρό, οι γονείς του δεν νιώθουν υπεύθυνοι,το παιδί είναι απλά ζωηρό. Ο διευθυντής δεν είναι υπεύθυνος,θεωρητικά προσπαθεί. Η δασκάλα δεν βλέπει καν πρόβλημα! Οι υπόλοιποι δάσκαλοι δεν είναι υπεύθυνοι, το έχουν λίγες ώρες και περιμένουν από τον διευθυντή. Οι υπόλοιποι γονείς παραπονιουνται αλλά όχι γραπτώς γιατί το γραπτό μένει και όποιος το κάνει θα έχει την ευθύνη των λόγων του και μπορεί να βρει μπελά.

Κάποιος όμως πρέπει να πάρει την ευθύνη να βάλει το ονοματεπωνυμο και την υπογραφή του και να ενημερώσει για το πρόβλημα. Αλλιώς κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα των παιδιών σας και επιμένω το παιδάκι δεν είναι στα καλά του..

Link to comment
Share on other sites

Βρε Latina,

Όταν έχεις ενα πρόβλημα (γενικά μιλάω, ότι πρόβλημα και να είναι) ψάχνεις λύση. Δοκιμαζεις το ενα, δεν πιάνει. Δοκιμαζεις το άλλο, δεν πιάνει. Το τρίτο, επίσης. Πρεπει, λοιπόν, να δοκιμασεις κάτι πιο δραστικό. Θα μπορούσε να είναι να πιάσετε το παιδί και/ή τους γονείς του και να τους κάνετε τόπι στο ξύλο..... Θεωρώ, όμως, ότι πριν φτάσετε σ αυτό, πρέπει να εξαντλησετε τις νόμιμες οδούς.

Μία οδός είναι αλλαγή σχολείου. Ειπες ότι δεν θέλεις. Προσωπικά, επίσης δε Συμφωνώ, αλλά για λόγους τελείως διαφορετικούς από τους δικούς σου, που δεν είναι της ώρας να συζητηθούν.

Άρα, μένει η εγγραφη αναφορά.

 

Λυπάμαι, αλλά το δικο μου κεφάλι εν μπορεί να σκεφτεί κάτι άλλο. Τα άλλα έχουν εξαντληθεί. Έχουν δοκιμαστεί και για τον α ή β λόγο απέτυχαν. Προχώρα σε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Α και ο πόλεμος θα πρέπει να αναφερθεί στον υπεύθυνο.

Σκασίλα μου επίσης για τον πόλεμο.

 

Για το ράψιμο το στόμα διατηρό μια επιφύλαξη επειδή δεν το είδες και σου το είπαν, γιατί οι φήμες πολλές φορές είναι άτιμο πράγμα.

 

Εμμάκι ευχαριστώ, θυμάμαι ότι μπορούσαμε να καλέσουμε εμείς ως σχολείο το ΚΕΔΔΥ, αλλά δε θυμόμουν το ακρβές πλαίσιο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Ένα δεν έχει δοκιμαστεί και με το δικό μου φτωχό μυαλό είναι το πιο απλό!

Είσαι ζωηρός και δε μπορώ να κάνω μάθημα? Αγκαλιά το θρανίο σου και στην άκρη! Τέρμα γωνία! Και μην τυχόν και κουνηθείς!

 

Χτύπησες παιδάκι? Στην πόρτα του διευθυντή. ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ. Και όποτε κυκλοφορείς, ΜΕ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ. Όποτε είσαι ήρεμος, ο συνοδός θα απομακρύνεται. Αν ξαναρχίζεις, πάλι δίπλα σου. Χεράκι χεράκι αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Για το ράψιμο το στόμα διατηρό μια επιφύλαξη επειδή δεν το είδες και σου το είπαν, γιατί οι φήμες πολλές φορές είναι άτιμο πράγμα.

 

 

Δεν είναι φήμες, εκτός απ τις 3 μάνες που μου το είπαν, το ξέρει και η νηπιαγωγός μας γιατί η συνάδελφός της κόντεψε να χάσει τη δουλειά της επειδή βρήκε το παιδί βελόνα στο νηπιαγωγείο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμβουλεύτηκα δικηγόρο. Μου είπε πως αν δεν είναι γραπτώς, είναι σαν να μην έχουμε πει ποτέ τίποτα, ακόμα και με τη σύμβουλο. Μου είπε επίσης πως αν κάνω έγγραφο, κινδυνεύουν να γίνει ΕΔΕ και να χάσουν τις θέσεις τους ο διευθυντής, ακόμα και η δασκάλα. Μου πρότεινε να κάνω έγγραφο μεν, χωρίς κοινοποιήσεις στην πρωτοβάθμια δε, να το κάνω μόνο προς τη σύμβουλο αλλά να επιφυλάσσομαι των δικαιωμάτων μου. Βασικά όμως, μόλις της είπα πως πρόκειται για παιδί συναδέλφου τους, μου είπε ξεκάθαρα ότι κανείς δε θα κάνει το παραμικρό και έτσι εξηγούνται όλα. :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Μωρε κανε εσυ την εγγραφη ενημερωση στη συμβουλο, τονισε οτι ελπιζεις σε αμεσα αποτελεσματα αλλιως προτιθεσαι να ενημερωσεις και την πρωτοβαθμια καθως κυριο μελημα σου ειναι η προστασια των παιδιων απο τραυματισμους και θα δεις για ποτε θα κινητοποιηθουν. Δεν νομιζω να μην ξερουν αυτα που σου ειπε ο δικηγορος, οσο λοιπον το θεμα ειναι στα λογια προφανως δεν κανουν κατι, γιαυτο και ο διευθυντης εκανε τον ανηξερο αρχικα... Για ξεκινηστε τα γραπτα... και αν δεν αλλαξει κατι κανε την απειλη πραξη, μην πτοεισαι!

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε ο διευθυντής και με ενημέρωσε ότι θα έρθει το ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ για να μιλήσω και εγώ και οι άλλοι γονείς. Και να παρέμβουν και στην τάξη λέει.

Τώρα τι σημαίνει αυτό δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

LA LATINA παρακολουθώ το θεμα σου από πέρυσι κ ειλικρινά εκπλήσσομαι μερικές φορές με τον συνετό λόγο σου κ την υπομονή σου. Σχεδόν 2 χρόνια έχετε εξαντλήσει κάθε δίοδο επικοινωνίας: συναντήσεις, επικοινωνία με ψυχολόγους, σύμβουλους, διευθυντές, γονείς κ το πρόβλημα είναι ακομα εδώ κ σου χτυπάει την πόρτα!

Δεν είμαι εδώ για να σε τρομοκρατήσω αλλά υπάρχουν πολλά παιδιά που έχασαν την ζωή τους γιατί ήταν θύματα bulling. Πχ ο Άλεξ, ένα παιδάκι που το κυνηγούσαν κ έπεσε από το μπαλκόνι , παιδιά που αυτοκτόνησαν. Αυτά πλεον είναι καθημερινότητα!

Μην περιμένεις να βρεις άκρη με συμβούλια κ συναντήσεις. Ούτε η προτροπή για ξύλο είναι λύση. Κ γω τους λέω να αμύνονται αλλά η δική σου περίπτωση (σπασμενα δόντια, μελανιές, δαγκωνιες) έχει ξεπεράσει τα όρια. Το παιδί αυτό ζει για να βασανίζει άλλα παιδιά.

Ξέρω πως δεν μπορείς να το αλλάξεις σχολείο, αλλά πλεον κινήσου νομικά. Κάνε μήνυση, ασφαλιστικά μέτρα, ζήτα αποζημίωση για ψυχική κ σωματική βλάβη του παιδιού κ ότι σου πει ο δικηγόρος σου. Ισως έτσι ταρακουνηθούν οι γονείς του άλλου παιδιου κ είτε το πάρουν απο εκεί , είτε το συμμορφώσουν.

 

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Τον ξαναχτύπησε σήμερα! Παιδιά τρέμω! Τον έσπρωξε και τον έριξε με το κεφάλι στη γωνία απ το παγκάκι.......τρεις ώρες μετά πονάει ακόμα.......ειδοποίηση καμία, ο μουσικός του είπε μόνο να πάει να του βάλουν πάγο.....

Αύριο πρωί θα πάει ο άντρας μου με το έγγραφο πλέον. Κλείνω γιατί τρέμω ολόκληρη...

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στον μικρούλι σου.. Μακάρι οι κινήσεις σας να φέρουν αποτέλεσμα.. Να είστε αμείλικτοι λατινα γιατί δυστυχώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα στο ξαναχτυπήσει το παιδάκι σου..και θα το ξαναχτυπήσει.. Για αυτό μην φοβάστε έναν ενδεχόμενο 'πολεμο',να είστε πολύ αυστηροί κυρίως με τους γονείς του παιδιού και τον διευθυντή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...