Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενας βήχας μα τί βήχας?


Recommended Posts

Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη. Η μικρούλα μου είναι σχεδόν 7 μηνών και εδώ και 5 μέρες έχει αρχίσει βήχα, βήχα ξερό, χωρίς μύξες, μπούκωμα ή πυρετό, δεν είναι ιδιαίτερα έντονος στην διάρκεια της μέρας, αλλά επιδεινώνεται τραγικά το βράδυ όταν την βάζω στο κρεβάτι και έχει πιει το γάλα της. Η γιατρός την είδε, δεν έχει ούτε ακροαστικά ούτε φλέματα ούτε τίποτα, πεντακάθαρη μου είπε, να της βάζω συνέχεια ορό και όταν δω ότι η κατάσταση φτάνει στο απροχώρητο, μάσκα aerolin. Ισως να είναι μου είπε από τα δόντια της (δεν έχουμε βγάλει ακόμα), ίσως αλλεργία λόγω άνοιξης, ίσως κάποια ίωση χωρίς άλλα συμπτώματα. Εγώ δεν ησύχασα όμως, την πήγα και σε άλλη γιατρό και πάλι δεν έβγαλα άκρη, ίσως αντιδρά αλλεργικά στις ιώσεις μου είπε (πάλι δεν έχω καταλάβει τί σημαίνει αυτό). Αυτό το φαινόμενο μας έχει συμβεί άλλες δύο φορές αλλά την πρώτη ήταν παρενέργεια εμβολίου και η άλλη ύστερα από βράχνιασμα. Μήπως τελικά είναι κάποια αλλεργία σε κάτι ή την πειράζει η υγρασία? Ξέχασα να σας πω ότι πριν 20 μέρες έπαθε ασθματική βροχίτιδα γιατί ήμασταν σε περιοχή με μεγάλη υγρασία και σκέφτομαι μήπως τελικά επειδή έχει υγρασία αυτές τις μέρες την πείραξε. Εχετε καμιά ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βαση των δικων μου μικρων θα σου πω πως μετα απο τα κρυωματα τους, συνηθως "καταληγουν" με βηχα πανω απο 1 βδομαδα. το ιδιο ειχα κ εγω μικρη ... πριν καμια βδομαδα σταματησε η μικρη (6,5 μηνων) να βηχει κ ειχε βραχνιασει σα νταλικιερης χωρις πυρετους κλπ. εμεις βεβαια ειχαμε κ μυξες που κατεβαιναν στην αρχη αλλα κι αφου σταματησαν ο βηχας εκει! κ εμας μας ειδε ο παιδιατρος μας και πνευμονολογος κ δευτερος παιδιατρος (ειναι της οικογενειας) κ κατα τα αλλα ημασταν μια χαρα. δεν εχεις δει να μειωνεται ο βηχας σταδιακα ειναι ολες τις μερες το ιδιο συχνος?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

H μικρή δεν ήταν κρυωμένη και δεν έχει μύξες, στην διάρκεια της μέρας βήχει πολύ αραιά αλλά η κατάσταση επιδεινώνεται όταν της δώσω το γάλα της και την βάλω στο κρεβάτι. Πνίγεται από τον πολύ βήχα οταν είναι ξαπλωμένη και σκέφτομαι μήπως εχει πολλά σάλια λόγω δοντιών (δεν έχουμε βγάλει ακόμα) και την πνίγουν στο κρεβάτι σε συνδυασμό με το γάλα που έχει πιει. Ούτε βράχνιασμα έχει ούτε φλέματα. Τί να πώ, περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις ομοιοπαθουσών μαμάδων.

Link to comment
Share on other sites

Kαμία από σας βρε κοριτσια δεν έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο? Δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας αν είναι δυνατόν γιατί είμαι αγχωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη σου μηπως εχει γουλιτσες γενικοτερα?

Μηπως οταν πινει το γαλατακι της και την ξαπλωνεις παλλινδρομει και της ανεβαινει για αυτο βηχει?

Δοκιμασε να την κρατας λιγο ορθια πριν την βαλεις να δεις αν θα βελτιωθει ο βηχας.

 

Αν δεν ειναι αυτο τσεκαρε μεσα στο ιδιο το δωματιο μηπως αλλαξες κατι και την ενοχλει αλλεργικα.Συνηθως οι κουβερτες,καποιο λουτρινο,σκονη κτλ

 

Γενικοτερα βεβαια οι εποχη αυτη εχει πολλες αλλεργιες λογω της γυρης στην ατμοσφαιρα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κατάσταση όπως είπα επιδεινώνεται όταν πίνει το γάλα της και την βάλω στο κρεβάτι γι αυτό και της έχω βάλει μια πετσετούλα κάτω από το κεφάλι για να είναι ανασηκωμένο, πάντως σήμερα είναι καλύτερα. Θέλω να τσεκάρω κιόλας μήπως την ενοχλεί και η σκόνη από τις κουβέρτες, να πω επίσης ότι η μεγάλη μου κόρη περνάει μια ίωση αυτές τις μέρες με λίγο λαρυγγίτιδα και πυρετό, να την έχει κολλήσει άραγε και να αντιδράει έτσι το μωρό? Ξέρει καμία άραγε από αλλεργικό βήχα να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κάνει κατά καιρούς ο μικρός μας αλλά συνήθως έχει μύξες κατά τη διάρκεια της ημέρας. Εμείς κάνουμε ομοιοπαθητική και το αντιμετωπίζουμε κατά περίπτωση, αλλά η κλασική η παιδίατρος που τον είχε ακροαστεί σε μια φάση μου είχε πει ότι θα του έδινε αντιβηχικό σιρόπι και κανένα αντισταμινικό...Αν και δεν είναι ανησυχητικό αφού δεν έχουν ακροαστικά, είναι πολύ δύσκολο να τα ακούς να βήχουν έτσι ξερά όλη νύχτα. Πάντως αυτό μου τον ηρεμεί είναι κανένα 15' αγκαλίτσα κουκουλωμένος στο μπαλκόνι στον καθαρό αέρα. Δοκίμασέ το...

Link to comment
Share on other sites

linav ο δικος μου το εκανε οταν εβγαζε δοντακια. αλλα εκτος απο αυτο, μηπως τον ενοχλει κατι στον υπνο? μηπως π.χ. τον πειραζει η μυρωδια του μαλακτικου που μυριζει το παπλωμα η ειναι αλλεργικος σε καποιο υφασμα? μαλλινη κουβερτουλα λογου χαρη?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κάνει κατά καιρούς ο μικρός μας αλλά συνήθως έχει μύξες κατά τη διάρκεια της ημέρας. Εμείς κάνουμε ομοιοπαθητική και το αντιμετωπίζουμε κατά περίπτωση, αλλά η κλασική η παιδίατρος που τον είχε ακροαστεί σε μια φάση μου είχε πει ότι θα του έδινε αντιβηχικό σιρόπι και κανένα αντισταμινικό...Αν και δεν είναι ανησυχητικό αφού δεν έχουν ακροαστικά, είναι πολύ δύσκολο να τα ακούς να βήχουν έτσι ξερά όλη νύχτα. Πάντως αυτό μου τον ηρεμεί είναι κανένα 15' αγκαλίτσα κουκουλωμένος στο μπαλκόνι στον καθαρό αέρα. Δοκίμασέ το...

το ιδιο κανω και εγω,ομοιοπαθητικη.Με την λαρυγγιτιδα που περασε προσφατα βεβαια δεν γλυτωσαμε την κορτιζονη αλλα επειδη ο δικος μου ομοιοπαθητικος λειτουργει και παραληλα με την κλασικη ιατρικη εδωσα την τριτη μερα που ειχε λαρυγγιτιδα ενα χαπι και μεχρι την αλλη μερα ειχαν σταματησει εντελως οι μυξες και ο βηχας υπηρχε ελαχιστος.Απλα η παιδιατρος μου ειχε πει και εμενα αυτο οτι αν την πιασει πνιξιμο θα την τυλιξεις στην κουβερτα και θα ανοιξεις το παραθυρο γιατι μονο ετσι σταματαει.Ειναι δυσκολο γιατι και εγω η ιδια που ταλαιπωρηθηκα για δυο χρονια περιπου με λαρυγγιτιδες την περιοδο της ανοιξης χωρις πυρετους αλλα μυξες και ξηρο πολυ ξηρο βηχα να πνιγομαι,φανταστειτε οτι και τα μωρακια μας δυστυχως στο ιδιο περιβαλλον ζουνε,οποτε η εποχη ειναι λιγο παραπανω τωρα αλλεργικη...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση όπως είπα επιδεινώνεται όταν πίνει το γάλα της και την βάλω στο κρεβάτι γι αυτό και της έχω βάλει μια πετσετούλα κάτω από το κεφάλι για να είναι ανασηκωμένο, πάντως σήμερα είναι καλύτερα. Θέλω να τσεκάρω κιόλας μήπως την ενοχλεί και η σκόνη από τις κουβέρτες, να πω επίσης ότι η μεγάλη μου κόρη περνάει μια ίωση αυτές τις μέρες με λίγο λαρυγγίτιδα και πυρετό, να την έχει κολλήσει άραγε και να αντιδράει έτσι το μωρό? Ξέρει καμία άραγε από αλλεργικό βήχα να μου πει?

Λινα μου λεω εγω τωρα,μηπως και το οτι υπαρχει η λαρυγγιτιδα μες το σπιτι σας ως ιωση να σημαινει και αυτο κατι?πιθανον να ειναι και αλλεργικο,θελει καθαρο αερα και εγω στην δικη σου περιπτωση(τις μερες που το μωρο ητανε πολυ μπουκωμενο και ειχε και βηχα)για κανα δυο νυχτες την κοιμιζα στο καροτσι στην πρωτη σκαλα ωστε καπως να κατεβαινουν οι μυξες μηπως και κοιμηθει..Α και το γαλα προσπαθησε να της το δινεις χλιαρο και οχι ζεστο.Επισης η ανιψια μου που ταλαιπωρειται με αλλεργικο βηχα και μασκες,εχει ενδειξεις και στο σωμα της οπως και καποιες φορες ανεβαζει και πυρετο..εχει παει σε τρεις αλλεργιολογους και δεν βγαλανε ακρη..Λενε πως μεγαλονοντας καποια στιγμη φευγει απο μονη της:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις, σήμερα είμαστε πολύ καλύτερα, να δω το βράδυ που θα την βάλω για ύπνο πώς θα πάμε, θεωρώ ότι ο βήχας είναι ό,τι χειρότερο στα παιδιά, τα ταλαιπωρει αφάνταστα και κρατάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα στον βήχα. Κι εμείς το είχαμε πάθει 7 μηνών, και τον τρέχαμε στο νοσοκομείο. Μας έδωσε ο παιδίατρος σταγόνες κορτιζόνης και λίγο καλυτέρεψαν τα πράγματα, αλλά μάλλον θέλει τις μέρες του για να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια είμαι πολύ χαρούμενη, σήμερα έβηχε ελάχιστα και απόψε το βράδυ καθόλου, λες και πατήσαμε ένα κουμπί και σταμάτησε αυτόματα. Τελικά θέλω να πιστεύω ότι είναι από τα δόντια η όλη κατάσταση, αφού ξεκίνησε χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα ίωσης. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας, ελπίζω να μην μας ξανασυμβεί γιατί δεν μπορώ να την βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι, παρόλλο που είναι τόσο υπομονετική και δεν κλαίει σχεδόν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...