Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6 μηνών τι δραστηριότητες???


Recommended Posts

Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 6 μηνών....το πρόβλημα μου είναι ότι τις περισσότερες ώρες είναι με το μάτι γαρίδα και δεν τσιρίζει παραμόνο αν την παίρνω αγκαλιά ....όρθια....!

 

Είμαστε 3 άτομα στο σπίτι και έχουμε γίνει πτώμα από την κούραση και πλέον την αφήνουμε και λιγάκι κάτω!

 

Δεν ξέρω πως να την απασχολήσω ..... τόσες ώρες που είναι ξύπνια....με μικρά Naps

 

Λέμε τραγουδάκια, την παίρνω αγκαλίτσα, παίζουμε, κοιμάται αν την κάνω βόλτα με το καρότσι έξω. Έχω όμως κουραστεί πάρα πολύ και αναρωτιέμαι τι αντοχές πρέπει να έχω όταν θα ξεκινήσει να περπατάει. Αυτός είναι και ο λόγος που σκέφτομαι να την στείλω βρεφονηπιακό τόσο νωρίς. Αν το παιδί θέλει ερεθίσματα που δεν μπορώ να του παρέχω ίσως χρειαστεί να πάει βρεφονηπιακό από 12 μηνών για να βγάζει την ενέργεια που έχει.

Μέχρι τότε όμως τι μπορώ να κάνω.....για να είναι ήρεμη και να μην τσιρίζει...υπάρχει κάποια μαμά που έχει το ίδιο θέμα; πως το αντιμετωπίζει; Τώρα ο καιρός χειροτερεύει και μου είναι πολύ δύσκολο να την βγάζω βόλτα με το καρότσι για να ηρεμεί. Δοκίμασα το γυμναστήριο αλλά δεν την πολυενδιαφέρει....κάτι άλλο;

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 6 μηνών....το πρόβλημα μου είναι ότι τις περισσότερες ώρες είναι με το μάτι γαρίδα και δεν τσιρίζει παραμόνο αν την παίρνω αγκαλιά ....όρθια....!

 

Είμαστε 3 άτομα στο σπίτι και έχουμε γίνει πτώμα από την κούραση και πλέον την αφήνουμε και λιγάκι κάτω!

 

Δεν ξέρω πως να την απασχολήσω ..... τόσες ώρες που είναι ξύπνια....με μικρά Naps

 

Λέμε τραγουδάκια, την παίρνω αγκαλίτσα, παίζουμε, κοιμάται αν την κάνω βόλτα με το καρότσι έξω. Έχω όμως κουραστεί πάρα πολύ και αναρωτιέμαι τι αντοχές πρέπει να έχω όταν θα ξεκινήσει να περπατάει. Αυτός είναι και ο λόγος που σκέφτομαι να την στείλω βρεφονηπιακό τόσο νωρίς. Αν το παιδί θέλει ερεθίσματα που δεν μπορώ να του παρέχω ίσως χρειαστεί να πάει βρεφονηπιακό από 12 μηνών για να βγάζει την ενέργεια που έχει.

Μέχρι τότε όμως τι μπορώ να κάνω.....για να είναι ήρεμη και να μην τσιρίζει...υπάρχει κάποια μαμά που έχει το ίδιο θέμα; πως το αντιμετωπίζει; Τώρα ο καιρός χειροτερεύει και μου είναι πολύ δύσκολο να την βγάζω βόλτα με το καρότσι για να ηρεμεί. Δοκίμασα το γυμναστήριο αλλά δεν την πολυενδιαφέρει....κάτι άλλο;

 

ευχαριστώ.

 

χα χα χα βρε καλως την...:P:p:p

εγω ειχα απελπιστει οταν ημουν στη φαση τη δικη σου αφου ελεγα κατι κανω λαθος.τιποτα ομως δεν κανεις λαθος.ολα τα κανεις μια χαρα απλα η μικρη ειναι αρκετα δραστηρια και βαριεται οτι δεν βρισκει ενδιαφερον.εγω τον εβαζα σε μια πανα κατω στο πατωμα μπρουμυτα και γυρω γυρω παιχνιδια.και μετα παλι βολτα και μετα χορευαμε αγκαλια και μετα στο ριλαξ και μαγειρευα χορευοντας και μετα τα νευρα μου κροσια και περιμενα τον αντρα μου ως σωτηρα απο τη δουλεια να τον κρατησει να παω τουαλετα και να κανω και ενα τσιγαρο...γιατι εμενα δεν κοιμοταν κιολας...:-(

ωσπου γυρισα στη δουλεια και ο μικρος παιδικο και ολα μπηκαν σιγα σιγα στο δρομο τους.

κανε υπομονη και στειλτην εστω 3-4 ωρες παιδικο και απο 9 μηνων εγω ειμαι υπερ.απλα αφησε να περασει το ντου των ιωσεων και μετα δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τιποτα αν ειναι υπερ και ο συζηξ

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... νομιζω τελικα ολα τα μωρα εχουν τέτοιο θεμα. βασικα νομιζω πως βαριουντε... Εμεις εχουμε τέτοιο θεμα. και το παλευουμε με διαφορους τροπους.

Βασικα προσπαθω να μη μενουμε πολυ ωρα στον ιδιο χωρο. Δηλαδη τον βαζω στο καροτσι κ παμε στη κουζινα να μαγειρεψουμε κτλ. μετα τον βαζω στο σαλονι στο πατωμα, πανω σε ια κουβερτα με παιχνιδια και παιζει. μετα παμε στο δωματιο παιζουμε λιγο και τον αφηνω στο κρεβατι με μαξιλαρια γυρω γυρω κι εγω κανω κατι αλλο. και μετα παλι απο την αρχη. οταν ο καιρος εινια καλος παμε βολτα εξω κ εκει τον παιρνει ο υπνος. τις μερες που κανει κρυο κ δεν βγαινουμε βολτα, ειναι μεσα στα νευρα και τη τσιτα. παντως προσπαθω σε ολους τους χωρους στο σπιτι να εχω να κανω κατι κ να τον παιρνω μαζι μου. ετσι αλλαζει εικονες κ μεχρι ναβαρεθει παμε αλλου. επισης ανακαλυπτω πραγματα που του κανουν εντυπωση κια ασχολειτε μ' αυτα

καλη δυναμη και υπομονη...........

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα βρε καλως την...:P:p:p

εγω ειχα απελπιστει οταν ημουν στη φαση τη δικη σου αφου ελεγα κατι κανω λαθος.τιποτα ομως δεν κανεις λαθος.ολα τα κανεις μια χαρα απλα η μικρη ειναι αρκετα δραστηρια και βαριεται οτι δεν βρισκει ενδιαφερον.εγω τον εβαζα σε μια πανα κατω στο πατωμα μπρουμυτα και γυρω γυρω παιχνιδια.και μετα παλι βολτα και μετα χορευαμε αγκαλια και μετα στο ριλαξ και μαγειρευα χορευοντας και μετα τα νευρα μου κροσια και περιμενα τον αντρα μου ως σωτηρα απο τη δουλεια να τον κρατησει να παω τουαλετα και να κανω και ενα τσιγαρο...γιατι εμενα δεν κοιμοταν κιολας...:-(

ωσπου γυρισα στη δουλεια και ο μικρος παιδικο και ολα μπηκαν σιγα σιγα στο δρομο τους.

κανε υπομονη και στειλτην εστω 3-4 ωρες παιδικο και απο 9 μηνων εγω ειμαι υπερ.απλα αφησε να περασει το ντου των ιωσεων και μετα δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τιποτα αν ειναι υπερ και ο συζηξ

 

άρα με καταλαβαίνεις..... οι περισσότερες μαμάδες έχουν παιδάκια που κοιμούνται όλη μέρα... και όταν τολμάς να πεις την λέξη βρεφονηπιακός.... σε κοιτάζουν σαν να είσαι καμία μάγισσα...

 

τώρα έτυχε και αρρώστησα και είμαι ράκος ... μου είναι πλέον αδύνατον να την βγάζω βόλτα για να κοιμηθεί και να ημερήσουν και οι γονείς μου από τις τσιρίδες. Είμαστε όλο για το φρενοκομείο.!!!!

 

Εγώ είμαι υπερ του βρεφονηπιακού όταν το παιδάκι θέλει συνέχεια ερεθίσματα ..... αν κοιμόταν όλη μέρα σπίτι τότε δεν θα είχα πρόβλημα....

 

πάντως με ανακουφίζει να ξέρω πως δεν είμαι η μόνη

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... νομιζω τελικα ολα τα μωρα εχουν τέτοιο θεμα. βασικα νομιζω πως βαριουντε... Εμεις εχουμε τέτοιο θεμα. και το παλευουμε με διαφορους τροπους.

Βασικα προσπαθω να μη μενουμε πολυ ωρα στον ιδιο χωρο. Δηλαδη τον βαζω στο καροτσι κ παμε στη κουζινα να μαγειρεψουμε κτλ. μετα τον βαζω στο σαλονι στο πατωμα, πανω σε ια κουβερτα με παιχνιδια και παιζει. μετα παμε στο δωματιο παιζουμε λιγο και τον αφηνω στο κρεβατι με μαξιλαρια γυρω γυρω κι εγω κανω κατι αλλο. και μετα παλι απο την αρχη. οταν ο καιρος εινια καλος παμε βολτα εξω κ εκει τον παιρνει ο υπνος. τις μερες που κανει κρυο κ δεν βγαινουμε βολτα, ειναι μεσα στα νευρα και τη τσιτα. παντως προσπαθω σε ολους τους χωρους στο σπιτι να εχω να κανω κατι κ να τον παιρνω μαζι μου. ετσι αλλαζει εικονες κ μεχρι ναβαρεθει παμε αλλου. επισης ανακαλυπτω πραγματα που του κανουν εντυπωση κια ασχολειτε μ' αυτα

καλη δυναμη και υπομονη...........

 

 

ευχαριστώ ... περιττό να σου πω ότι το σπίτι είναι χάλια από την βρωμιά....δεν τολμάω να ασχοληθώ με τίποτα παρά μόνο με την μικρή, ακόμα και δίπλα μου να την έχω αν δεν την έχω αγκαλίτσα..... βράστα ...και άστα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εμάς ο μπέμπης (6 μηνών) βαριέται εύκολα οπότε πρέπει να τον έχουμε συνέχεια απασχολημένο

 

έχουμε το εξής ρεπερτόριο:

- κουδουνίστρες

- κρεβατάκι με αιωρούμενα παιχνίδια

- αρκουδάκια που μιλάνε

- παιδικό αρμόνιο (πατάει όλα τα πλήκτρα μαζί και ξεδίνει!)

- αυτοκινητάκι που τον πάμε βόλτα

 

και αν δεν πιασει τιποτα απο τα παραπανω, παει να παει οτι θελει αγκαλια οποτε του δινουμε αυτο που θελει :)

 

η δυσκολια ειναι να καταλαβουμε καθε φορα τι θελει να κανει οποτε τα δοκιμαζουμε ολα με τη σειρα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου γλυκο, το μικρουλι σου κλαιει για καποιον λογο. Το οτι σταματαει στα χερια ειναι επειδη θελει (ισως) την αγκαλια σου. Απολυτα φυσιολογικο για την ηλικια του. Δοκιμασες να την κουβαλας σε μαρσιππο στο σπιτι? Ετσι ισως να κοιματε και να κανεις και καμια δουλεια. Τα μωρακια παντα εχουν λογο του γιατι κλαινε. Δεν νομιζω να ειναι επειδη βαριεται. Εμεις νομιζουμε οτι τα μωρα βαριουνται. Σε ενα μωρο ΟΛΑ μα ΟΛΑ ειναι καινουργια, δεν γινεται να βαρεθει. Το βλεπω εγω στην δικια μου που ανακαλυπτει την χαρα το πεταω κατι στο ξυλο κανει ενα θορυβο, το πεταω στα πλαστικα αλλο θορυβο.....ωωωω....ενδιαφερων....και καθομαστε και κανουμε αυτο κανα 15 και βαλε....για μενα ειναι βαρετο για το μωρο οχι. Επισης ο βρεφοηπιακος δεν θα δωσει περισσοτερα ερεθισματα απο εσενα στο παιδι σου στους 6 μηνες. Για 2 χρονων ισως..κυριως λογω του οτι προσφερει κοινονικοτητα. Ολα τα αλλα τις τα δινεις εσυ....στην ηλικια που ειναι φτανει να της δινεις αντικειμενα με διαφορες υφες και χρωματα και λειτουργιες και να τις τα περιγραφεις. Πανω απο ολα θα ελεγα να προσπαησεις οσο μπορεις να καταλαβεις γιατι σου τσιριζει ετσι.....μολις βρεις την αιτια θα σταματησουν και τα κλαμματα. Κατι θελει να πει το μικρο.....:)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...