Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΘΑΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ


evoula k

Recommended Posts

Χριστούγεννα σήμερα και λυπάμαι που θα σας μιλήσω για δυσάρεστα.

Αλλά είστε οι μόνες φίλες μου και με στηρίξατε στα δύσκολα με μεγάλη τρυφερότητα.Εχθές το πρωί κηδέψαμε τον πατερα μου που πέθανε προχθές το πρωί στα 72 του χρόνια από πνευμονία που προκλήθηκε από ενδοοσοκομειακή λοίμοξη. Ειχε βεβαια και άλλα προβλήματα και για αυτό μπαινόβγαινε στα νοσοκομεία τους τελευταίους τρείς μήνες. Οι τελευταίες μέρες του ήταν συγκλονιστικές και οδυνηρές για όλους μας. Είχε παραλύσει όλο του το σώμα και δεν μπορούσε να καταπιει, να μιλήσει και στο τέλος να αναπνεύσει.

Μάλλον δεν έχουν σημασία οι λεπτομέρειες που λέμε και ξαναλέμε με την μαμά και την αδελφή μου.

Αυτό που με πονάει είναι ότι δεν μπορεσα να του σταθώ όσο ήθελα. Είχα το μωρό που το θηλάζω ακόμα και καθώς δεν είχα που να το αφήσω εκτός από τον άντρα μου, ούτε και να λείψω πολλές ώρες από το σπίτι τις τελευταίες αυτές μέρες βρέθηκα κοντά του μόνο λίγες ώρες. Αισθάνομαι ότι δεν πρόλαβα να τον αποχαιρετήσω γιατί μέχρι την τελευταία στιγμή δεν πίστευα ότι θα πεθάνει και έτσι όταν τον χαιρέτησα τελευταία φορά δυό μέρες πρίν καταλήξει στην εντατική, του είπα. "Αντε γειά τωρα και αύριο που θα έρθω θα είσαι καλύτερα".

Μέχρι και τώρα που τα γράφω αυτά και κλαίω δεν το πιστεύω ότι είναι αλήθεια πιστεύω ότι θα ανοίξω την πόρτα και θα έρθει να δεί τα εγγονάκια του που τα καμάρωνε και τα αγαπούσε.

Όταν ήμουν έγγυος καμάρωνε που θα έκανα τέταρτο παιδί και έλεγε ότι το αγαπούσε από την κοιλιά ακόμη. Εζησε να το χαρεί όταν γεννήθηκε αλλά δεν πρόλαβε να το ακούσει να τον λέει παππού.

Αισθάνομαι ότι βρίσκομαι σε παράνοια αφού όταν είμαι με κόσμο και με τα παιδιά μου μπορώ να ξεχνώ και να γελάω όταν όμως μένω μόνη όταν ξυπνάω το βράδυ το μυαλό μου γυρνά συνέχεια εκεί.

Ξέρω ότι θα περάσουν οι μέρες και θα απαλύνει ο πόνος, τώρα όμως είναι δύσκολα.

Ευχαριστώ όσες με διάβασαν μέχρι εδώ. Καλά Χριστούγεννα με μοναδική ευχή την υγεία για εσας και τους αγαπημένους σας.

Και περάστε όσες πιο πολλές ώρες και στιγμές μπορείτε με τους γονείς και τους ηλικιωμένους συγγενείς. Δεν ξέρετε για πόσο ακόμα θα τους έχετε κοντά σας.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα συλληπητηρια μου καλη μου,να ειστε γεροι να τον θυμοσαστε και να σαι σιγουρη πως εκεινος θα σας βλεπει απο ψηλα και θα σας καμαρωνει,γιατι οι ψυχες,δεν πεθαινουν ποτε.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου evoula......

 

Καμιά φορά τα λόγια δεν φτάνουν για παρηγοριά και ότι και να σου πω θα είναι λίγο... Ο πατερούλης σου πρέπει να ήταν πολύ γλυκός και τρυφερός άνθρωπος από αυτά που γράφεις. Είσαι τυχερή και ευλογημένη που είχες τέτοιο μπαμπά. Κι όταν έχεις τέτοιο μπαμπά όσες ώρες κι αν είσαι κοντά του δεν είναι ποτέ αρκετές! Του χάρισες την μεγαλύτερη ευτυχία! Έζησε να καμαρώσει 4 εγγονάκια! Στάσου και εσύ άξια και καλή μητέρα (όπως είμαι σίγουρη οτι είσαι) και θα είναι πιστεύω το καλύτερο για τον μπαμπά σου, να εξακολουθεί να καμαρώνει για την οικογένεια σας! Να μιλάς στα παιδιά σου για τον παππού τους, κράτα ζωντανή την ανάμνηση του και τις αρετές του!

Να είστε όλοι καλά να τον θυμόσαστε!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Εύη μου...

 

Σε θυμάμαι πριν από λίγο καιρό που πέρναγες δύσκολα φοβούμενη για την κατάσταση της υγείας σου. Θυμάμαι έναν άνθρωπο που έβαζε πρώτα τις ζωές των παιδιών της και μετά όλα τα άλλα - όλη σου η έννοια ήταν "τι θα γίνουν τα παιδιά αν πάθω κάτι;". Πόσο εξαιρετική μαμά είσαι...

 

Σκέψου οτι ο μπαμπάς σου δεν έζησε αυτόν τον φόβο. Δεν αναρωτήθηκε για σένα, για τα αστεράκια σου, για όλους σας: ήξερε οτι θα είσαι εσύ εκεί για να αγαπάς και να προστατεύεις.

 

Μένεις τώρα πίσω για να δείξεις οτι μπορείς να κάνεις πράξη όλα όσα μια ζωή σε δίδαξε - όλα όσα εσύ θεωρείς σημαντικά και σπουδαία. Πίσω απ'όλα όμως, δεν παύεις να νιώθεις ένα μικρό, ορφανό από μπαμπά, κοριτσάκι - που φοβάται, που θρηνεί, που κλαίει.

Μην δοκιμάσεις να στηρίξεις κανέναν σας, αν πρώτα δεν αγκαλιάσεις αυτό το μικρό κοριτσάκι - αν δεν το αφήσεις να πενθήσει, να φοβηθεί, να κλάψει, να αποδεχθεί. Κάνε τον κύκλο σου Εύη μου. Όλα τα άλλα ακολουθούν.

 

Σήμερα, θα σε σκέφτομαι διπλά: θα σου στέλνω αγάπη και σκέψη, τις ώρες που δεν θα φαντάζεσαι οτι κάποιος θα το κάνει - όταν θα τρώμε, όταν θα ανοίγουμε δώρα, όταν θα γελάμε. Θα σε έχω στο μυαλό μου και θα σκέφτομαι οτι τα φετινά Χριστούγεννα για σένα θα είναι μια αφορμή για να δείξεις οτι αγαπάς την οικογένεια σου με έναν τρόπο διαφορετικό.

 

Μια μεγάλη αγκαλιά για σένα και σιωπή.... Τίποτα άλλο.

 

Σε φιλώ,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκια μου,τα θερμα μου συλληπητηρια.Να αναπαυθει η ψυχουλα του πατερουλη σου.Σε καταλαβαινω που νιωθεις ετσι εχω περασει και εγω κατι παρομοιο με δικο μου ανθρωπο πριν 10 μερες κιολας και νιωθω πολυ ασχημα που δεν ημουν εκει στο τελος του να τον αποχαιρετησω οπως του Αξιζε.Οταν ενας δικος μας ανθρωπος φευγει παντα νιωθουμε οτι κατι δεν καναμε για αυτους που φευγουν αλλα δεν ειναι ετσι,απλα ο πονος μας κανει να σκεφτομαστε ετσι.Ευχωμαι ο χρονος να απαλυνει τον πονο της καρδουλας σου και να τον θυμασαι παντα,κι αυτος απο κει που ειναι θα σου δινει δυναμη να ξεπερνας καθε δυσκολια στην ζωη σου..

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ότι δεν υπάρχουν λόγια που θα μπορουσαν να απαλύνουν τον πόνο σου..δυστυχώς ξέρω τι είναι να χάνεις τον γονιό σου :cry:

 

 

ΘΕΡΜΑ ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑ! :(

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμά μου συλλυπητήρια.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς, εξάλλου

ότι και να σου πούμε τώρα είναι πολύ νωρίς.

Η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου πονάει και δεν ξεχνιέται ποτέ,

μόνο ζεσταίνει με τον καιρό και πλέον το σκέφτεσαι με αγάπη.

Ξέρω πως τώρα δεν μπορείς να το καταλάβεις αλλά

θα το νοιώσεις με τον καιρό.

Μην αισθάνεσαι παράξενα για όλα αυτά τα συναισθήματα που

σε κατακλύζουν, είναι φυσικό επακόλουθο της απώλειας.

Να είσαι γερή να τον θυμάσαι, καλό παράδεισο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πωε είναι να χάνεις γονιό!

Ομως καθε φορά που το σκεφτομαι σαν ενδεχομενο.... τρελαίνομαι!

 

Συλλυπητήρια κοπέλα μου!

Να είσαι δυνατή για την οικογενειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Εχω χασει και τους δυο μου γονεις και ενιωσα πολυ μονη και την ημερα του γαμου και τωρα που ειμαι εγκυος αν και δεν εχω κανενα παραπονο απο την πεθερα μου.

 

 

Τα θερμα μου συλλυπητηρια. :cry:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευουλα μου θερμα συλληπητηρια... Μονο ο χρονος σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ο καλυτερος γιατρος τιποτε αλλο.

Να εισαι σιγουρη παντως οτι ο μπαμπακας σου απο εκει ψηλα που βρισκεται θα σας καμαρωνει και θα σας προστατευει. ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ και να θυμασαι και κατι ακομη απο μια αγνωστη φιλη.

'' Για τους ανθρωπους που αγαπιουνται δεν υπαρχει αντιο για παντα .... Αντιο για λιγο, ισως .... ''

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

evoula τα θερμά μου συλληπητήρια... :cry::cry:

να θυμάσαι μόνο, ότι οι ψυχές των αγαπημένων είναι πάντα γύρω μας... δεν χάνονται...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

evoula μου... Τα θερμά μου συλλυπητήρια κοπέλα μου.

 

Να ζήσετε να τον θυμόσαστε το μπαμπά σου και να ξέρεις ότι είσαι πολύ τυχερή με τέτοιο μπαμπά, η ψυχή του πάντα θα είναι κοντά σου.

 

Μια μεγάλη αγκαλιά από εμένα... για εσένα.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

evoula μου... Τα θερμά μου συλλυπητήρια κοπέλα μου.

 

Να ζήσετε να τον θυμόσαστε το μπαμπά σου και να ξέρεις ότι είσαι πολύ τυχερή με τέτοιο μπαμπά, η ψυχή του πάντα θα είναι κοντά σου.

 

Μια μεγάλη αγκαλιά από εμένα... για εσένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα θερμα μου συλλυπητηρια

 

και γω ειχα χασει τη μαμα μου προπαραμονη πρωτοχρονιας...

 

ευτυχως εχεις τα μωρα σου.... μονο με τα παιδια εχεις ελπιδα οτι θα χαμογελασεις ξανα, και οτι η ζωη συνεχιζεται, μεσα απο αυτα...

Link to comment
Share on other sites

evoula μου... Τα θερμά μου συλλυπητήρια κοπέλα μου.

 

Να ζήσετε να τον θυμόσαστε το μπαμπά σου και να ξέρεις ότι είσαι πολύ τυχερή με τέτοιο μπαμπά, η ψυχή του πάντα θα είναι κοντά σου.

 

Μια μεγάλη αγκαλιά από εμένα... για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Συλλυπητηρια...Καταλαβαινω πως νιωθεις...Εχασα την μητερα μου 29/8, πεθανε στο σπιτι,εντελως ξαφνικα,με το τηλεφωνο στο χερι, στα 63 της χρονια...Ειχα να την δω εναμισι μηνα, γιατι ημουν διακοπες...

 

Επισης δεν μπορω να σταθω κ στον πατερα μου που εχει καρκινο, γιατι θηλαζω κ δεν εχω που να αφησω την μικρη...

 

Και ενιωσα-κ νιωθω ακομα- αυτην την παρανοια που περιγραφεις, μαλλον δεν το εχουμε συνειδητοποιησει ακομα...

 

Το μονο που με συνεφερει ειναι η σκεψη οτι τουλαχιστον, ειδε εγγονια, ηταν ηρεμη οτι τα παιδια της ειναι καλα κι ευτυχισμενα και -αν κ εφυγε πολυ νωρις- ετσι ειναι ο κυκλος της ζωης...Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απ' το να δεις το παιδι σου να φευγει, σ' οποια ηλικια κι αν ειναι...

 

Συλλυπητηρια, γλυκια μου κ καλο κουραγιο για να σταθεις δυνατη για σενα κ την οικογενεια σου...Κυριως για τα παιδια σου...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου evoula......

 

Καμιά φορά τα λόγια δεν φτάνουν για παρηγοριά και ότι και να σου πω θα είναι λίγο... Ο πατερούλης σου πρέπει να ήταν πολύ γλυκός και τρυφερός άνθρωπος από αυτά που γράφεις. Είσαι τυχερή και ευλογημένη που είχες τέτοιο μπαμπά. Κι όταν έχεις τέτοιο μπαμπά όσες ώρες κι αν είσαι κοντά του δεν είναι ποτέ αρκετές! Του χάρισες την μεγαλύτερη ευτυχία! Έζησε να καμαρώσει 4 εγγονάκια! Στάσου και εσύ άξια και καλή μητέρα (όπως είμαι σίγουρη οτι είσαι) και θα είναι πιστεύω το καλύτερο για τον μπαμπά σου, να εξακολουθεί να καμαρώνει για την οικογένεια σας! Να μιλάς στα παιδιά σου για τον παππού τους, κράτα ζωντανή την ανάμνηση του και τις αρετές του!

Να είστε όλοι καλά να τον θυμόσαστε!

 

461556nh6byec4kn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμά μου συλλυπητήρια! Ξέρω ότι τα λόγια είναι περττά αυτές τις δύσκολες για εσένα ώρες.Έχω περάσει κι εγώ παρόμοια κατάσταση με τον πατέρα μου, παραμονές Πάσχα, πριν αρκετά χρόνα. Οι γιορτινές ημέρες κάνουν τον πόνο μεγαλύτερο.... Πρέπει όμως να "κρατηθείς"κυρίως για τα παδιά σου. Κα μην ξεχνάς, ο πατέρας σου από οπου και να βρίσκεται θα θέλει να σε βλέπει χαρούμενη.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...